موفقیت های شخصی

9 راه شناخت افراد حسود

چگونه افراد حسود زندگی مان را بشناسیم؟!

بی شک همه ی ما وجود افراد حسود را در زندگی مان حس کرده ایم . زمانی که انسان به نقطه ضعف های خودش پی می برد ، به صورت غریزی واکنش هایی را نشان می دهد که در هر صورت تلاشی برای پوشش دادن به این ضعف ها به حساب می آید.
در یک زمین صاف وهموار هرگاه قسمتی بلندتراز سطح سایر نقاط نباشد، کلمه” بالا ” و” پایین ” برای قیاس آن سطح کاربرد نخواهد داشت ، پس طبق همین اصل ، “مقایسه” عاملی است که در برجسته و متمایز کردن هر چیزی نقش اصلی را ایفا می کند .
با توجه به این نکته می توان واکنشهای غریزی انسان را برای پوشش دادن به نقاط ضعف خود  بهتر شناخت اینگونه که گاهی این تلاشها در جهت ارتقاء دادن دلایل ایجاد کننده نقاط ضعف صورت می گیرند و گاهی در راستای از بین بردن تمایزهایی است که نقاط ضعف را برجسته میکنند.
 دسته کمی از انسانها برای جبران ضعفهای خود ،بر قدرت و توانایی هایشان تکیه میکنند تا با تلاش، سطح خود را ارتقاء دهند. در این گروه در اکثر موارد نشانه های کمتری از رفتارهای حسادت آمیز دیده می شود زیرا هرگاه طبق “اصل مقایسه” در موقعیتی قرار گیرند که سطحی بالاتر از خود را حس کنند، به هر شکل ممکن در صدد رساندن خود به آن سطح بر می آیند مگر آنکه در پی تلاشهایی که صورت می دهند ، به نتیجه مطلوب نرسند که وقوع واکنشهای حسادت آمیز در چنین زمانی چندان دور از احتمال نخواهد بود.
اما اکثر انسانها در مواجه با شرایطی که سطحی بالاتر از خود را می بینند به هر شکل سعی می کنند تا این سطح را پایین بکشند تا کوتاهی خودشان به چشم نیاید.
نقطه شروع انواع رفتارهای تنگ نظرانه از همین گروه انسانها سرخواهد زد و برای مقصود خود از هیچ عملی دریغ نمی کنند.
افراد حسود برای به چالش کشیدن سوژه مورد هدف خود روشهای متفاوتی را بکار میبرند که در ساده ترین حالت ما نیز براحتی متوجه اغراض او خواهیم شد اما گاهی رفتارهایی را شاهد خواهیم بود که براحتی نمی توان مرز حسادت با ابرازدوستی را تشخیص داد.

نداشتن واهمه  از دروغ پردازی
یکی دیگر از نشانه های مشترک میان خصلت حسادت وسایر خصلتهای فرومایه ، دروغ گفتن است که معمولا افراد حسود هرگز نمی توانند افرادی راستگو باشند .

تاکتیکهای بعد از آشکار شدن حسادت
در هر حال شاید لحظه و زمانی فرا برسد که ناگزیر باشید تا پرده های پوشش دهنده بین خود و فرد حسود را کنار بزنید ،اگر به چنین شرایطی برسید اصولا پشیمانی و ندامت جزءِ فرضهای بعید به نظر می رسد که حتی اگر هم چنین نمایشی را شاهد بودید باز به اصل واقعیت آن باید شک داشت ، چرا که این نیز به تنهای یک ترفند برای پوششی جدید است و درد حسادت از دردهای بی درمان است .

ناراحتى از خوشى دیگران
نشانى دیگر افراد حسود آن است که از دیدن خوشى و راحتى، زیبایى، ثروت و عظمت دیگران ناراحت مى شود، و بیشتر اوقات فراغش صرف غصه خوردن از موفقیت دیگران مى باشد.این سخن که چرا فلان کس چیزى دارد، ورد زبان حسود است.
افراد حسود هر چند زندگى راحتى داشته باشند، و سعادتمند و خوشبخت باشند، ولى از آسایش دیگرى افسرده خواهند شد؛ ثروتمندان و صاحبان مقامات عالى نپندارند که حسد در آنان نیست، بلکه اگر در آنان حسدى باشد، بیش تر و شدیدتر و شوم تر است، چنان چه در گذشته اشاره شد

تظاهر به مظلوم بودن
این افراد گاهی رفتارهای عجیبی در پیامد حسادتهای خود بکار می برند که به ظاهر چندان منطقی نیست اما در نهایت برای رسیدن به هدفشان کاملا کاربردی و حساب شده است از جمله نمایش مظلوم نمایی به فرد رقیب برای جلب اعتماد و ترحم او است که با این شیوه به اندازه مورد نظر به طرف مقابل نزدیک می شوند تا مقاصد خود را به انجام برسانند. این شیوه یکی از عجیب ترین و ناجوانمردانه ترین روشها است ، چرا که طرف مقابل در دنیای ساده خود هرگز تصور نخواهد کرد که در پوست بره آرامی که مقابلش قرار گرفته گرگی نهفته باشد.

بى شرمى
دسته دیگر، حسودانى هستند که علاوه بر حسد، وقاحت و درندگى را نیز دارا هستند؛ اینان شرم نکرده ، در حضور، بدگویى کرده ، سخنان ناهنجار مى گویند؛ گویى حیا را نبوییده اند.عجب این جاست که این رفتار خود را پسندیده مى‌شمارند و آن را صراحت لهجه نام مى گذارند؛ در صورتى که باید این صفت را بى حیایى نام نهاد.

 ابراز عقیده بدون دعوت
احتمالا برای همه پیش آمده است که وقتی در موقعیت جدید قرار می گیریم یا وسیله و امکانات جدیدی می خریم و یا کارموفقیت آمیز جدیدی را بتازگی به انجام می رسانیم ، فرد یا افرادی در مورد آن به ما نظر می دهند.
یکی از این موارد به ظاهر پیچیده دقیقا در چنین شرایطی نمود پیدا میکند که شخصی بدون خواست و دعوت ما ، به طور خودجوش نسبت به چیزی در مورد ما ابراز عقیده و نظر خواهد کرد . تفسیر چنین واکنشی قطعا از دو صورت خارج نیست ، یا از احساس دوستی طرف مقابل ما بوده است که بدون اجازه ما نسبت به مسائل شخصیمان ابراز نظر کرده است و یا هدفی حسادت آمیز او را ترغیب به ابراز نظری تلویحی در خصوص ما کرده است که گاهی حتی ممکن است در متن نظر او نکات مثبتی شنیده شود اما این نکات مثبت، زمینه سازی برای گرفتن مجوز نظر دادن برای دفعات بعدی در خصوص ما خواهد بود که بدون شک در دفعات بعد ، کم کم نظرات تخریب کننده و هدف دار خود را القا خواهد کرد.
پس یکی ازنشانه های مهم شناخت اینگونه افراد توجه به کسانی است که بدون تمایل ما درباره مسائل پیرامون ما نظر می دهند.

شدت انتقام
در موقع انتقام ، شدید بودن و عفو و گذشت نداشتن و در هنگام توانایى ، بى رحمى کردن ، نشانى دیگر از نشانه هاى حسود است . انصاف و شفقت و مهربانى در او وجود خارجى ندارد؛ در موقع قدرت ، دوستى نمى شناسد؛ صغیر و کبیر نمى فهمد؛ اگر دیدید که حسودى بر اوضاع مسلط شد و با این حال بى رحمى نکرد، بدانید که تیغ خود را بران دانسته و از روز مباداى خود ترسیده است.در سابق ذکر شد که پیدایش ملک کمونیسم از حسد ریشه گرفته است . کمونیست ها در انتقام، فوق العاده شدیدند و رحم و شفقتى در وجودشان نیست.

دور اندیشانی منفی گرا
از دیگر خصلتهای افراد حسود، دور اندیشی البته از نوع منفی آن است . همیشه صفت دور اندیشی یک مزیت برای افراد محسوب خواهد شد زیرا فرد با برآورد مسیر پیش روی خود در آینده ، برنامه ریزی مفیدی برای زندگی اش می کند اما در افراد حسود که معمولا روی فرد خاصی متمرکزشده اند اینکار به گونه ای دیگر شکل می گیرد زیرا در این حالت چیزی که مورد برآورد قرار گرفته است ، مسیر پیش روی حاسد نیست بلکه هدف ارزیابی آینده فرد قربانی حسادت است.
اصولا این بخش از رفتارهای افراد حسود بخشی کاملا پنهان است که در مخیله و پندار و گمان آنها سپری می شود و در نهایت واکنشهای عجیبی در عمل به ظهور می پیوندد چرا که معمولا فرد مورد نظر آنها در آینده ، بهتر از آن چیزی دیده می شود که در حال حاضر است و برای ممانعت از بروز این اتفاق اقداماتی را طراحی می کنند و به انجام می رسانند، حال در نظر بگیرید که فرد قربانی بدون کوچکترین اطلاع از فرایند پیش روی خود و صرفا به دلیل گمانهای غلط یک شخص ،دستخوش اتفاق یا فرایندهای ناخوشایند می شود و همواره سردرگم خواهد ماند که دلیل بروز این نابسمانی ها از چیست.برای شناسایی یا برخورد با این نشانه از رفتارهای حسادت آمیز هیچ راهی وجود ندارد و همواره فرد قربانی در نهایت بی اطلاعی در دام قرار خواهد گرفت.

 مبالغه و چاپلوسی از حریف
 از دیگرترفندهایافراد حسود برای نزدیکی به طعمه و جلب نظر او این است که در خفا وبه صورت رو در رو بدون حضور کسی از طعمه تعریف و تمجید می کنند تا نظر او را به خود جلب کنند ولی درجمع دیگران از این تعریفها خبری نیست چون این تعریفها فقط برای فریب طعمه بوده است .

 متدوال ترین حالت در زمان رو شدن دست حسود، یا فرار به جلو است ( فرار به جلو یعنی چه ؟ ) و یا انکار.
در هر صورت پس از این چالش فرسایشی ، اقدامات بعدی او تا حدودی قابل پیش بینی است بدین صورت که برای خنثی کردن افشاگری های احتمالی شما نزد دیگران و حفظ آبرو و موقعیت اجتماعیِ به خطرافتاده اش ، سعی در جلب هر کس که به نحوی با شما در ارتباط است خواهد کرد و برای این منظور از بذل و بخشش هر آنچه در توانش است دریغ نمی کند.

حتما بخوانید:   همه ی ما زندگی میکنیم اما چگونه؟
برچسب ها
نمایش بیشتر

پرستو صفری

کارشناس محتوای وب سایت دقیقه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
SUBSCRIBE
Subscribe Now
Join our newsletter and get 30% off your next purchase
Get 30% OFF
sdfgkuhldfuk
Custom text
کتاب قدرت لحظه ها
کتاب قدرت لحظه ها
ارزش کتاب 39 دلار و شما رایگان دانلود کنید
دانلود رایگان کتاب برای کسانی که علاقه مند به توسعه کسب و کار و زدنگی خود هستند
Email
ارسال کتاب به ایمیل شما
Custom text
دانلود رایگان کتاب قدرت لحظه ها
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
دانلود
پرفروش ترن کتاب آمازون
پرفروش ترین کتاب آمازون
کتاب قدرت لحظه ها را همین حالا رایگان دانلود کنید
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
ارسال رایگان کتاب