موفقیت های شخصی

7 مهارت “کنترل احساسات”

راه های کارآمد برای کنترل عواطف و احساسات

منظور از کنترل احساسات دست کشیدن کامل از تمامی احساسات نیست.منظور توانایی غلبه بر عواطف خود در شرایط مختلف است.در همه ی روابط وابستگی به قدرت وجود دارد.قدرت داشتن به معنی داشتن احساس کنترل ، توانایی تاثیر بر محیط و دیگران و حق انتخاب است.
از نظر روانشناسان اگر احساس قدرت کنید پس می توانید هیجاناتتان را مدیریت کنید، باور می کنید که مهم هستید و می توانید بر پیامد ها تاثیر بگذارید.به جای تاثیر پذیری از دیگران و شرایط محیطی ، احساس بسندگی و کفایت و کارآمد می کنید.با احساس قدرت می توانید به جای نشان دادن واکنش  به دیگران ، به محیط پاسخ دهید.
به طور کلی کنترل نکردن احساسات و نداشتن تسلط بر آنها گاهی ممکن است زندگی شخصی و حرفه ای فرد را تا مرز نابودی پیش ببرد.کسی که قادر به کنترل احساسات خود نیست میزان موفقیت و احترام او در جامعه کمتر کاهش می یابد.می توان گفت عدم کنترل بر احساسات سبب طرد شدن از جامعه می شود.امروزه داشتن مدیریت بر احساسات در کسب و کار ، از داشتن استعداد و هوش بسیار مهم تر است.
احساسات به طریق مختلف از قبیل :تن صدا ، ایما و اشاره ، ژست و ادا و اطوار منتقل می شود.پس برای کنترل احساسات باید به صورت آگاهانه بر روی تمام موارد از صحبت کردن تا تمامی حرکات بدن تسلط داشته باشید.

بر احساسات و رفتارتان مدیریت داشته باشید
شاید این کارنسبتا سخت باشد.زمانی که احساساتی می شوید حقایق اطرافتان را کمتر می بینید و نمی توانید تصمیمی عاقلانه بگیرید.تجربه نشان داده است که افراد در این زمان هخا تصمیماتی غیر منطقی  می گیرند که بلافاصله بعد از فروکش کردن احساساتشان دچار سرخوردگی و پشیمانی می شوند و دائما خود را سرزنش می کنند.
سعی کنید احساساتتان را همان گونه که هستند بپذیرید، بدون اینکه پنهانش کنید و یا آن را تغییر دهید ،این کار باعث می شود تا به تعادل برسید.

احساسات خود را به درستی شناسایی کنید
احساسات ما به چند دسته تقسیم می شوند : لذت ، ترس ، ناراحتی ، تنفر ، پذیرش ، عصبانیت ، پیش بینی.  زمانی که احساسات تان بر شما غلبه می کنند به شدت هیجان زده می شوید و همین مسئله باعث می شود که در مدیریت و مهار احساسات خود با مشکل مواجه شوید.شما در حسی که تجربه می کنید نقشی ندارید اما درک درست از احساساتتان می تواند در واکنش درست و منتطقی به شما کمک کند.فقط زمانی شروع به صحبت کنید که کاملا احساسات خود را شناخته و درک کرده باشید. درک و شناخت درست احساساتتان و پذیرش آنها به شما کمک می کند تا در شرایط سخت زندگی و قبول حقیقت های زندگی عکس العمل بسیار بهتری برای رسیدن به آرامش نشان دهید.

خودخواه و خود بین نباشید
اگر می خواهید بهتر تصمیم بگیرید به احساس خود نگاه صفر و صدی نداشته باشید . داشتن ذهنیت (یا همه یا هیچ )سبب می شود تا بسیاری از گزینه ها و راه حل های تاثیر گذار را نادیده بگیریم.آزاد بودن در انتخاب های زندگی و تصمیم گیری ها باعث می شود شما بتوانید بهتر احساسات دیگران را درک و عکس العمل مناسب تری در برخورد با آنها نشان دهید.سعی کنید در تمامی انتخابات و شرایط نگاه منطقی به موضوع داشته باشید و از روی خود خواهی و احساسات تصمیم گیری نکنید.

 برچسب بد و خوب به شرایط نزنی
تنها کسی که در مدیریت و کنترل احساسات شما نقس دارد شما هستید.اتفاقات بد گذشته را با اتفاقات فعلی گره نزنید . لزومی ندارد به هر اتفاقی برچسب خوب و یا بد بزنید.باید بپذیرید و یاد بگیرید که بهترین اتفاق همان اتفاقی است که الان در حال رخ دادن می باشد.خوب یا بد بودن آن یک جریان ثابت نیست، به همین دلیل بهتر است صبور باشید و به شرایطی که در آن هستید برچسب نزنید.
استراتژی مناسبی برای مواجهه با مشکلاتتان و کنترل کردن احساسات تان داشته باشید ، احساسات خود را رها کنید و خودتان را از بند تفکرات و رفتارهای خشک آزاد کنید و با واقعیت روبه رو شوید.

زندگی در زمان حال را انتخاب کنید
زمانی که درگیر احساسات می شوید به جای اینکه به زمان حال فکر کنید ، ترجیح می دهید به گذشته و شکست هایی که داشته اید فکر کنید و یا در رویاهایتان موفقیت های تان را بشمارید . سعی کنید در زمانی که در آن قرار دارید تمرکز کنید و به آینده ای که هنوز نیامده و گذشته ای که دیگر به شما تعلق ندارد فکر نکنید.
شناختی که نسبت به احساسات خود دارید در مدیریت احساسات شما نقش بسیار مهمی دارد.مراقب باشید که رفتارهایتان از تعادل خارج نشود.

همدلی داشته باشید
ما به مرور زمان در کسب و کار و زندگی مان یاد می گیریم که به تمامی مسائل واکنش های خاص خودش را نشان دهیم.و تجربه هایی که کسب می کنید باعث می شود بفهمید که چه رفتارهایی می توانند به شما آسیب بزنند و چه رفتارهایی ستودنی و قابل احترام هستند. سعی کنید علاوه بر توجه و شناخت حس درونی  خود به رفتارهای دیگران هم توجه کنید زیرا به شما در گرفتن تصمیم های درست و منطقی در شرایط سخت و دشوار زندگی کمک می کند.

کنترل گفتار
کنترل گفته هایتان بسیار آسان است تنها کافی است در جواب سخنان بیهوده و توهین آمیز دهان خود را باز نکنید تا هیچ سخن تحقیر آمیزی به زبان نیاورید.اگر کسی به شما توهین کرد و یا صدایش را برای شما بالا برد شما باید بدانید که نباید واکنش مشابه انجام دهید و کاری کنید که او به اعتماد به نفس شما پی برد و از فریاد زدن به شدت پرهیز کنید .با این اقدام نشان می دهید که فرد خونسردی هستید و با اقتدار کامل می توانید کار خود را دنبال کنید. هرگز پاسخ طعنه آمیز و نیشدار به گفته های طرف مقابل ندهید زیرا که این امر تعجب افراد را بر می انگیزد ، زیرا آنها قصد دارند که به درون شما نفوذ کنند و شما اَین اجازه را نمی دهید اما با این کار عصبانی می شوید و به شکل یک آدم نا معقول و احمق در می آیید.

حتما بخوانید:   آیا جایگزینی مثبت اندیشی به جای بدبینی امکان پذیر است؟
برچسب ها
نمایش بیشتر

پرستو صفری

کارشناس محتوای وب سایت دقیقه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
SUBSCRIBE
Subscribe Now
Join our newsletter and get 30% off your next purchase
Get 30% OFF
sdfgkuhldfuk
Custom text
کتاب قدرت لحظه ها
کتاب قدرت لحظه ها
ارزش کتاب 39 دلار و شما رایگان دانلود کنید
دانلود رایگان کتاب برای کسانی که علاقه مند به توسعه کسب و کار و زدنگی خود هستند
Email
ارسال کتاب به ایمیل شما
Custom text
دانلود رایگان کتاب قدرت لحظه ها
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
دانلود
پرفروش ترن کتاب آمازون
پرفروش ترین کتاب آمازون
کتاب قدرت لحظه ها را همین حالا رایگان دانلود کنید
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
ارسال رایگان کتاب