موفقیت های شخصی

7 روش هیجان انگیز برای بهتر شدن فن بیان شما

ابزاری قدرتمند برای ارتباط موثر

آیا می خواهید ارتباطات مؤثرتری  داشته باشید؟
فاکتور مهمی که در کسب و کار و بهبود ارتباطات شما موثر است رساندن پیامتان به مخاطب است که با تسلط بر فن بیان امکان پذیر می باشد. اهمیت فن بیان و سخنرانی از پیش در زندگی و روابط جوامع موثر بوده است. تکنیک‌هایی که امروزه درمورد هنر نفوذ کلام و قانع کردن دیگران به کار می رود به قرن سوم پیش از میلاد برمی‌گردد .

چرا آموختن فن بیان برای همه ضروری است؟
همه ی شما در زندگیتان در شرایطی قرار می‌گیرید که باید برای جمعی صحبت کنید، بخواهید از عقاید خودتان دفاع کنید یا اینکه کسی را متقاعد کنید. پس بهتر است خودتان را برای آن روز آماده کنید.
کارمند هستید؟  هر سمتی که داشته باشید، بر اساس توانایی سخنرانیتان در جمع و مهارت‌های ارتباطی تان به عنوان یکی از مهمترین مهارت‌هایی که باید کسب کنید رتبه بندی می‌شوید و پیشرفت می‌کنید.
می خواهید دنیا را تغییر دهید؟  نفوذ کلام و توانایی تان در متقاعد کردن دیگران با هر موقعیت اجتماعی که داشته باشید می‌تواند در کارتان،  زندگی‌تان یا حتی در دنیای شما تغییرات بزرگی ایجاد کند.

آیا می خواهید سخنرانی حیرت‌انگیزی داشته باشید ؟

قدم اول : شمرده صحبت می کنید؟

حواستان باشد با هر تن صدا و سرعتی که صحبت می کنید، «وضوح» کلید موفقیت‌ شماست. شنونده باید بتواند تمام کلمات را به راحتی بشنود، بنابراین از استفاده ازعبارت مبهم  که باعث از بین رفتن وضوح می شود پرهیز کنید. کلمات  را با تلفظ و ادای صحیح تمرین کنید.
کِیتی شوارتز، مدیر شرکت دورام، دررابطه با موضوع بهبود مهارت سخنرانی و تقویت فن بیان برای کسب‌وکار به نکته‌ی مهمی اشاره کرد: «یکی از کارهایی که برای بیشتر کردن  وضوح کلام تان می توانید انجام دهید ، کم کردن سرعت است.» افراد زمانی که نگران هستند و یا درباره ی آنچه می‌گویند تردید دارند، تمایل دارند که سریع صحبت کنند. همچنین او می گوید: «شمرده صحبت کردن نه‌ تنها فهم شنونده را از صحبت‌های تان تقویت می‌کند، بلکه باعث می شود شما مطمئن و آرام به نظر برسید.»

حتما بخوانید:   چگونه باور مثبت در مورد استرس باعث موفقیت ما می شود؟

دومین و مهم ترین قدم : با اعتمادبه‌نفس صحبت می کنید؟

 شما می توانید با حرف زدن در مورد افکارتان  شهامت خود را بالا ببرید و بر کمرویی‌تان غلبه کنید تا دیگران هم شما را از زاویه‌ای کاملا متفاوت و جدید ببینند. اگردائم نگران هستید و اضطراب دارید سعی کنید ذهن ارام داشته باشید و در عین خونسردی افکار خود را منسجم کنید.  شمرده و اهسته صحبت کنید . احساس کنید حرفی که می‌زنید، متعلق به خودتان می باشد. با تمام اعتمادبه ‌نفسی که در جهان هستی وجود دارد، صحبت کنید. فرض کنید که می خواهید با کاراته‌ بازی،   بلوک های محکمی را بشکنید. کوچکترین تردیدی باعث می شود به جای بلوک ها دست‌های شما بشکنند.

قدم سوم : به چیزی که می‌گویید اعتقاد کامل دارید؟  

 این قدم درمورد ارتباط  شما با موضوعی که درمورد آن صحبت می‌کنید وتسلطی است که بر موضوع برقرار کرده‌اید: ابتدا این شماهستید که باید چیزی که می‌گویید را باور داشته باشید. زمانی که  با اشتیاق صحبت می کنید، مردم کاملا تفاوت را حس می کنند. شاید این مسئله  بسیار لطیف و کمی نامحسوس به نظر برسد اما در حقیقت وقتی در متن شما طنین انداز می شود، صدای شما  قابل باور تر و متقاعد کننده تر به نظر خواهد رسید و این یکی از راه‌های تقویت قدرت بیان می باشد.

قدم چهارم :   با صدای  خود با ملایمت رفتارمی کنید؟

ابزار کار یک نقاش , نوازنده ی گیتار, پیانو یا تبل چیست؟ ایا تا به حال به این فکر کرده اید که انها چگونه از ابزار خود نگهداری می کنند؟

  ابزار کار شما صدایتان است , با ان با ملایمت رفتار کنید.   کیت دِوُر، مؤسس توتال وُیس،در این باره می گوید: «اگر به‌جای تنفسِ عمیق شکمی، از راه سینه و سطحی تنفس صحیح انجام دهید، صدای تان ضعیف تر و حتی وحشت‌زده به‌نظر می‌رسد، و ممکن است این کار باعث کشش غیرضروری تارهای صوتی تان شود. زمانی که  اضطراب و استرس دارید یا وحشت زده هستید شاید کمی سخت باشد که یادتان بماند نفس عمیق بکشید، اما نفس‌های آرام، می تواند عمق صدای تان را بهبود بخشد و به شما کمک  کند تا مطمئن تر به نظر برسید.»

حتما بخوانید:   چگونه مانند افراد موفق فکر کنیم؟

قدم پنجم : حواس‌تان به وضع نشستن یا ایستادن تان است ؟

طرز نشستن یا ایستادن شما سخنرانی تان را تحت‌تأثیر قرار می دهد. صاف ایستادن یا نشستن به شما این امکان را می دهد تا به خوبی نفس بکشید و صدای‌تان قدرت نفوذ بیشتری خواهد داشت. گاهی به نشانه تائید صحبت های طرف مقابل سر خود را تکان دهید. چانه  خود را بالا ببرید و سرتان را کمی کج کنید تا بتوانید  طنینِ صدای تان را کم کنید و در نتیجه صدای  شما شفاف تر به گوش می رسد. دِوُر می گوید: «اگر شانه های  شما به هم نزدیک باشد و به سمت سرتان قوز داشته باشد، بخش  نسبتا بزرگی از قدرت بالقوه ی صدای خود را از دست خواهید داد.»

قدم ششم : مراقب زیر و بَم صدای خود هستید؟  

همواره تن صدای شما بیانگر حالت شما در ان زمان می باشد. اگر صدایتان با شیب زیاد یا خیلی زیرهست  به دلیل اضطراب یا عدم اطمینان شما وجود می آید. حواستان به لرزش صدایتان باشد .همواره سعی کنید صدایی رسا و لطیف به همراه تن هماهنگ داشته باشید. استفاده  از شیب صحیحِ صدا به شما کمک خواهد کرد که ارتباطات بهتری برقرار کنید.

قدم هفتم : چقدرخودتان را آماده کرده اید ؟

بدون آمادگی و گرم کردن چگونه به موفق شدن فکر می کنید؟ داشتن آمادگی بسیار ضروری است. برای تقویت قدرت بیان تان بهتر است هر روز صبح را با گرم کردن صدای تان اغاز کنید. عضلات صورت تان را گرم کنید. برنامه های تان را به ترتیب انجام دهید. یکی از تمرین‌هایی که برای گرم کردن تارهای صوتی باید انجام دهیدشل کردن ماهیچه های گردن و ارتعاش لب‌ها با عبور هوا از بین آنهاست. تمرین های تنفسی  را انجام دهید. حتی اگر زمانی را صرف  گرم کردن صدای تان نمی کنید، حداقل هر روز صبح ۵ دقیقه را به آماده کردن صدای‌ خود اختصاص دهید. این تکنیک برای صدای  شما به ‌طور شگفت انگیزی خوب و برای سلامتی‌تان بسیار مفید است.

حتما بخوانید:   10 معیار بسیار مهم و تاثیرگذار برای تقویت فن بیان

امیدوارم با این مطالب در بهبود و ارتقاء قدرت  فن بیان شما  تاثیر گذار بوده باشیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پرستو صفری

کارشناس محتوای وب سایت دقیقه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
SUBSCRIBE
Subscribe Now
Join our newsletter and get 30% off your next purchase
Get 30% OFF
sdfgkuhldfuk
Custom text
کتاب قدرت لحظه ها
کتاب قدرت لحظه ها
ارزش کتاب 39 دلار و شما رایگان دانلود کنید
دانلود رایگان کتاب برای کسانی که علاقه مند به توسعه کسب و کار و زدنگی خود هستند
Email
ارسال کتاب به ایمیل شما
Custom text
دانلود رایگان کتاب قدرت لحظه ها
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
دانلود
پرفروش ترن کتاب آمازون
پرفروش ترین کتاب آمازون
کتاب قدرت لحظه ها را همین حالا رایگان دانلود کنید
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
ارسال رایگان کتاب