موفقیت های شخصی

6 راه کارآمد برای “جذاب” صحبت کردن

چگونه مخاطب را شیفته و جذب صحبت های مان کنیم!

 کسانی هستند که آنقدر جذاب صحبت می کنند که هیچ وقت از صحبت کردن با آنها خسته نمی شوید . به احتمال زیاد شما هم تاکنون به این فکر کرده ای که بتوانید مانند چنین افرادی دیگران جذب و شیفته ی هم صحبتی با شما شوند. نکته ی جالب اینجاست که بسیاری از افرادی که جذاب صحبت می کنند بخش قابل توجهی از این جذابیتشان را مدیون تن صدایشان هستند . در کل شما هم می توانید با آموزش دادن صدایتان آن را جذاب تر کنید.با ما همراه باشید :

نفس عمیق  

تنفس عمیق یکی از مهم‌ترین مهارت‌های جذابیت صدا به شمار می‌رود. اغلب مردم در زمان صحبت کردن تند و کم‌عمق نفس می‌کشند و به همین علت صدایشان تودماغی و غیرعادی شنیده می‌شود.هرچند گاهی نفس کشیدن غلط به علت استرس است که موجب می‌شود صدا جیغ‌جیغی و گوش‌آزار شنیده شود و فرد نتواند با اعتماد به نفس جلوه کند. متأسفانه در چنین مواقعی هرچه بیشتر دست‌و‌پا بزنید که خوش‌آهنگ صحبت کنید بدتر خواهد شد، مگر اینکه به جای قفسه‌ی سینه از دیافراگم نفس بکشید.

برای تمرین با پنج شماره یک نفس عمیق بکشید، طوری که شکم‌تان از هوا پر شود و سپس با پنج شماره هوای فرو داده شده را خارج کنید. می‌توانید یک دست‌تان را روی شکم‌ خود درست زیر آخرین دنده بگذارید و نفس بکشید؛ اگر شانه‌هایتان همزمان با دم و بازدم به بالا و پایین حرکت کردند و نیز توانستید انبساط شکم‌تان را حس کنید، یعنی درست نفس می‌کشید. طرز صحیح نفس کشیدن را به همین ترتیب تمرین کنید و بعد از اینکه خوب مسلط شدید، هنگام صحبت کردن نیز همین‌طور نفس بکشید.

 

حتما بخوانید:   چگونه باور مثبت در مورد استرس باعث موفقیت ما می شود؟

http://www.daghighe.com

شمرده

عادت تند تند صحبت کردن عادتی ناپسند است که باعث می شود دیگران نتوانند پای حرف های شما بشینند و منظورتان را بفهمند. در مورد کسانی که عادت به تند صحبت کردن دارند این احتمال زیاذ تر است که مخاطبشان از یک جایی دیگر به بعد دیگر به ادامه ی صحبت های آنها گوش ندهند .سعی کنید همیشه شمرده صحبت کنید .کلمات و جمله هایتان را درست ادا کنید و بین آنها مکثی کوتاه کنید.مکث بین جملاتتان باعث می شود که هم نفسی تازه کنید و هم روی کلام تان تاکید کنید. اما حواستان باشد که این مکث طولانی نباشد زیرا خیلی آهسته صحبت کردن هم عادت نادرستی است. اگر بیش از اندازه هم آهسته صحبت کنید صحبت هایتان برای مخاطب خسته کننده می شود.    

سرعت ایده‌آل  برای صحبت کردن چیزی بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ کلمه در دقیقه است. اما بهتر است  در سخنرانی‌ها با سرعت متغیر صحبت کنید، یعنی   در زمان تأکید با سرعت پایین‌تر و برای ایجاد هیجان با سرعت بالاتری صحبت کنید. در مجموع اگر بتوانید با سرعت مناسب و مکث‌های سنجیده صحبت کنید، حس کنجکاوی مخاطب را  نیزتحریک خواهید کرد تا  با حواس‌جمع پای ادامه‌ی صحبت‌های شما بنشیند.

کنترل‌شده  

گام صدا (نوسانات صدا به لحاظ کوتاهی و بلندی) تأثیر بسیاری در جذابیت‌ صحبت کردنتان دارد. اگرنتوانید بر  روی گام صدای خود کنترل داشته باشید و با گام لرزان صحبت کنید، مخاطب‌ حس می کند که دست‌پاچه هستید و یا هول کرده‌اید. اما اگر بتوانید بر گام صدای خود تسلط داشته باشید ، شنونده از گوش دادن به کلام‌تان احساس آرامش خواهد گرفت و ترغیب می‌شود پای ادامه‌ی صحبت‌تان بنشیند. نباید در تمام مدت با گام یکنواخت صحبت کنید، بلکه گام متغیر اما کنترل‌شده تأثیرگذارتر است. مثلا می‌توانید برای تأکیدگذاری روی برخی کلمات گام صدای خود را بالاتر ببرید تا توجه مخاطب جلب شود.  

واضح  

جذاب تر به نظر رسیدن صحبت هایتان ، حتما کلمات را واضح ادا کنید. باید در تلفظ کامل و صحیح تمام کلماتی که بر زبان‌تان جاری می‌شوند، دقت کنید. برای مقابله با نوک زبانی تلفظ کردن کلمات باید دهان خود را هنگام صحبت به اندازه‌ی کافی باز و لب‌ها را شل کنید و همچنین اجازه بدهید که زبان و دندان‌ها در وضعیت مناسب قرار بگیرند. گلو نیز باید باز و آزاد باشد تا بتوانید کلمات را با صدای رسا ادا کنید. شاید اولش برای‌تان سخت باشد تمام کلمات را کامل و صحیح تلفظ کنید، اما مطمئن باشید تلفظ واضح کلمات بعد از مدتی تمرین برای‌تان طبیعی می شود.  

رسا

تن صدایتان باید به قدری باشد که راحت شنیده شود ، نه خیلی بلند و نه آهسته صحبت کنید. اگر عادت دارید که مِن‌مِن کنید و یا اینکه  تن صدایتان تنها در حد پِچ‌پِچ به گوش برسد،حضورشما در گفت‌وگو نادیده گرفته خواهد شد و حتی امکان دارد دیگران مدام وسط صحبت هایتان بپرند و شما را کاملا نادیده بگیرند. این به این منظور نیست که داد بزنید، بلکه تنها سعی کنید  که بلندی صدایتان را متناسب با موقعیت تغییر دهید. مثلا اگر در حال صحبت کردن در مقابل جمعیتی هستید که تعدادشان زیاد است، باید تن صدایتان را بلند تر کنید تا صدای شما به گوش همه برسد .اما در مکالمات روزمره  و شرایط عادی لازم نیست که خیلی بلند صحبت کنید؛ چرا که ممکن است با بلند صحبت کردن نابه‌جا، روی مخاطب‌تان تأثیر منفی بگذارید.  

نشستن و ایستادن

 طرز نشستن یا ایستادن روی کیفیت صدا تأثیر گذار است. صاف و بدون قوز بنشینید و بایستید تا بتوانید راحت و درست نفس بکشید و کلمات را با صدای رسا تلفظ کنید. در مورد وضعیت سر نیز اگر چانه را بالا بگیرید و سر را اندکی کج کنید، از رزونانس صدا کاسته می‌شود و بیان واضح‌تری خواهید داشت. همچنین یادتان باشد اگر شانه‌ها را منقبض کرده و به گوش خود نزدیک کنید، بخش قابل ملاحظه‌ای از قدرت بالقوه‌ی صدایتان را از دست خواهید داد.

دم و بازدم خود را  نیز طوری تنظیم کنید که در پایان جملات دم بگیرید و با مکث کوتاهی که ایجاد می‌شود به مخاطب‌ فرصت دهید تا محتوای کلام‌تان را هضم کند. البته اگر نفس عمیق بکشید، دیگر مجبور به نفس‌گیری مداوم بین جملات نخواهید بود و می‌توانید بی‌درنگ به جمله‌ی بعدی بروید.  

http://www.daghighe.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

پرستو صفری

کارشناس محتوای وب سایت دقیقه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
SUBSCRIBE
Subscribe Now
Join our newsletter and get 30% off your next purchase
Get 30% OFF
sdfgkuhldfuk
Custom text
کتاب قدرت لحظه ها
کتاب قدرت لحظه ها
ارزش کتاب 39 دلار و شما رایگان دانلود کنید
دانلود رایگان کتاب برای کسانی که علاقه مند به توسعه کسب و کار و زدنگی خود هستند
Email
ارسال کتاب به ایمیل شما
Custom text
دانلود رایگان کتاب قدرت لحظه ها
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
دانلود
پرفروش ترن کتاب آمازون
پرفروش ترین کتاب آمازون
کتاب قدرت لحظه ها را همین حالا رایگان دانلود کنید
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
ارسال رایگان کتاب