موفقیت های شخصی

چگونه استعداد واقعی خود را بشناسیم؟

12 راه برای شناخت استعداد

تا به حال با خود فکر کرده‌اید که در کودکی چه خاطرات شادی داشتید؟  در آن لحظات چه چیزی شما را بیش از هر چیزی شاد می کرد  چه کاری برای شما لذت بخش بود و چه ویژگی‌های مشترکی وجود داشت؟ آیا به عنوان مثال وقتی 9 ساله بودید، فردی رقابتی بودید؟ شاید به فوتبال علاقه مند بودید و هر روز بی‌صبرانه منتظرِ زنگ تفریح بودید. به عشق فوتبال زندگی می‌کردید و عاشق لحظه‌ای بودید که می‌توانستید بیرون بدوید و به زمین تمرین بروید و بازی را شروع کنید. یا شاید از کار کردن در  پروژه‌های گروهی بزرگ و رقابتی لذت می‌بردید؟ دوستان‌تان می‌خواستند که در گروه آنها باشید و استعداد زیادی در بالا بردن نمره‌ی کل گروه داشتید. بله شما از این فرصت‌ها لذت می‌بردید و برای‌تان هیجان‌انگیز بود.
در کنار فکر کردن به این خاطرات کودکی، به این مسئله نیز فکر کنید که در این دورانی که هستید ، چه فعالیت‌های مشابهی شما را هیجان‌زده می‌کند. چه فعالیت هایی انجام می دهید که درکودکی نیز از انجام دادن آن لذت می بردید؟شاید هنوز هم آدم رقابت باشید، ولی با این تفاوت که اکنون برای به دست آوردن مشتری‌های جدید برای استارتاپ‌تان رقابت می‌کنید. شاید هنوز هم پروژه‌های پیچیده و استراتژیک را دوست دارید، ولی با این تفاوت که اکنون این پروژه‌ها را برای یک شرکت مشاوره‌ی بین‌المللی انجام می‌دهید.

 

 چه وقت‌هایی کاملا زمان را فراموش می‌کنید؟
فرض کنید که ساعتِ ۹ صبح روز پنجشنبه است. زمان شما، کاملا به خودتان تعلق دارد و قرار نیست که بازی فوتبالی انجام بدهید، به جایی بروید یا گزارش کاری‌ای را انجام بدهید و تا چند ساعت، هیچ کاری برای انجام دادن ندارید. می‌توانید فعالیت مورد علاقه‌تان را انجام دهید که می‌تواند نواختن گیتار، باغبانی یا نوشتن رمان باشد. شاید هم کار مورد علاقه‌تان، برنامه‌نویسی پایتون برای پروژه‌ی شخصی باشد که چند ماهِ قبل شروع کرده‌اید.
این فعالیت، هر زمان که آن را انجام دهید، شما را جذبِ خود می‌کند و طی آن ذهن، جسم و ادراک شما در تقارن کامل کار می‌کند. در این وضعیت زمان را فراموش می‌کنید و پیش از آنکه بدانید، ساعت ۱۲:۳۰ شده است و شما هنوز حتی به ناهار فکر هم نکرده‌اید. اگر شغل شما نیز به اندازه‌ی پروژه‌ی شخصیِ روز پنجشنبه‌تان لذت‌بخش باشد، چطور؟ آیا می‌توانید دوباره همان جادو را مهار و اسیرِ خود کنید؟
به لحظاتی مانندِ این، توجه زیادی داشته باشید. اگر آنقدر در انجام کاری غرق می‌شوید که زمان را فراموش می‌کنید، این یکی از نشانه‌های مهمِ رسیدن به (حالت فِلو  flow، اصطلاحی در روانشناسی به معنیِ غرق شدن در کار) است. اگر در حینِ انجام یک پروژه، هر میزانی از حالتِ فلو را تجربه می‌کنید، به احتمال زیاد در حال استفاده از یک یا چند مورد از استعدادهای طبیعی‌تان هستید.

حتما بخوانید:   تا به حال به فکر شناخت خود بوده اید؟

برای انجام چه کاری اشتیاق دارید؟
درست در همین لحظه که این مطلب را می‌خوانید، چه آتشی در درون شما شعله‌ ور است؟ در طول تاریخ بشر هیچ زمانی برای شروع انجام ماموریت زندگی‌تان، ساده‌تر از همین الان نبوده است. آیا عاشق نوشتن هستید؟ این خیلی خوب است، می‌توانید برای خود یک وبلاگ ایجاد کنید. آیا بهتر از هر کسِ دیگری قلاب‌دوزی می‌کنید؟ این عالی است. چند شال و روسری اضافه ببافید و آنها را در سایت‌های خرید و فروش کالا، به فروش برسانید.
آیا حتی فکر کردن در مورد ملاقات و برقراری ارتباط با افراد جدید، شما را بی‌نهایت خوشحال می‌کند؟ برای مثال می‌توانید برای مدیران محلی در شهر خود، جلسه‌ای غیررسمی ترتیب بدهید. آیا از هر سه کار لذت می‌برید؟ در این صورت می‌توانید برای وبلاگ‌نویسانِ قلاب‌دوزی حرفه‌ای، جلسه‌ای ماهیانه برگزار کنید.
در دنیای ایده‌آل، همه می‌توانند هر روز در محل کار، از استعدادها و توانایی‌های خود استفاده کنند. ولی متاسفانه، برای بیشتر مردم اینگونه نیست. در واقع، طبق آمار موسسه‌ی گالوپ، ۶۳ درصد از شاغلین در سراسر جهان، به کار خود علاقه ندارند. البته این رقم، ۲۴ درصدی را که به طور جدی از شغل خود بیزار هستند، شامل نمی‌شود. اگرچه دلایل متعددی برای این مسئله وجود دارد، یکی از عوامل مهم این است که بیشتر شاغلین، به طور روزانه از استعدادهای طبیعی خود در محل کار استفاده نمی‌کنند.
برای شما درک این مسئله که در جایی هستید که نمی‌توانید از استعدادهای‌تان استفاده کنید، دردناک و ناراحت‌کننده خواهد بود. خوشبختانه زندگی یک سفر است و یک روز منفرد و مجزا نیست. دست‌کم یک راه کوچک برای دوباره بازگرداندن بعضی از شادی‌های دوران کودکی‌تان پیدا کنید. مثلا در یک روز پنجشنبه، در کار مورد علاقه‌تان غرق شوید و زمان را فراموش کنید یا بر کاری که آرزوی انجام آن را دارید تمرکز و آن را شروع کنید.

به درون خود نگاه کنید!
برای کشف استعدادهای تان، تمام حرف های دیگران را فراموش کنید و فقط به درون خویش بنگرید. آن گاه مطمئن هستم به آن چه می خواهید دست خواهید یافت. در واقع خود، آینه خود شوید تا در آن به وضوح خویشتن را بیابید. آینه های دیگران همیشه زاویه دار هستند و بر اساس شخصیت و نیازهای خود سوگیری دارند، در نتیجه آن چه در آن می بینید، فقط تصور آن ها از شماست و نه خود واقعی شما. بی واسطه به خود، تجربیات خودتان و گذشته و آینده تان نگاه کنید تا بتوانید از شرایط فعلی به سمت موفقیت گام بردارید و استعدادتان را بیابید.

حتما بخوانید:   تفاوت انگیزه و هدف

 

چه مهارت هایی به شما کمک کرده اند تا رشد کنید؟
یکی از مواردی که برای پی بردن به کشف استعداد تان مهم است، شناخت مهارت هایی است که به رشد شما کمک کرده اند. مطمئنا در طول دوران کودکی و هم چنین مدرسه و دانشگاه مهارت های خاصی را از روی نیاز به دست آورده اید.

چه کارهایی به شما احساس قوی بودن می دهند؟
مارکوس باکینگهام، یکی از نویسندگان برتر حال حاضر در مورد کشف استعداد و نقاط قوت توضیح می دهد:نقاط قوت ما به شیوه های اساسی جلب توجه می‎ کنند، آن ها باعث می شوند ما احساس قوی بودن بکنیم. توجه داشته باشید چه زمانی ‎شما احساس کنجکاوی، موفقیت و خوشبختی می کنید. این لحظات سر نخی از نقاط قوت شما داشته و به کشف استعداد شما کمک می کنند.

هنگامی که کودک بودید چه کارهای عجیب و غریبی انجام می دادید؟
یکی از گام های مهم برای کشف استعداد ، یادآوری کارهای عجیب و غریبی است که در کودکی انجام می دادید. زمانی که ما کودک هستیم، کارهایی را انجام می دهیم که به آن ها علاقه داریم؛ حتی اگر این کارها کمی عجیب و غریب باشند. هنگامی که به سرگرمی های دوران کودکی خود نگاه کنید، به احتمال زیاد یک استعداد ذاتی کشف خواهید کرد.

چه استعداد و نقات قوتی را در خود نادیده گرفته اید؟
اغلب اوقات ما نسبت به نقاط قوت خودمان بی اعتنا هستیم، زمانی که شما به صورت ناخودآگاه کاری به‌خوبی را انجام می دهید، به آسانی آن را نادیده می گیرید. به دقت گوش فرا دهید و آن نقاط قوتی را که به آسانی ردشان می کنید بیابید.

خلاق باشید
هر روز چند دقیقه از وقت آرامشتان را برای فکر کردن روی یک پروژه یا ایده‌ای که روی آن کار می‌کنید اختصاص دهید. برای اینکار به خودتان وقت و فضا بدهید. اگر حواستان پرت می‌شود نت برداری کنید. هدف این است که اجازه بدهید فکرتان سرگردان شود. همه ما می‌دانیم که بهترین ایده‌ها زمانی به فکرمان خطور می‌کنند که به هیچ چیز خاصی فکر نمی‌کنیم.
پس بنشینید، آرام باشید و فقط فکرتان را سرگردان کنید و مطمئن باشید که ایده‌های بسیار خلاقانه و جدیدی به ذهنتان می‌رسد و باعث می‌شود به دنیا از یک دریچه تازه نگاه کنید.

حتما بخوانید:   زبان بدن  در افراد دروغگو

روی زندگانی خودتان متمرکز شوید!
هر شب قبل از خواب، ساعتی را به خودتان اختصاص دهید و به کار‌های روزتان فکر کنید. ببینید چه‌کارهایی را انجام داده‌اید. تمامی آن‌ها را روی برگه بنویسید. به کجا‌ها رفته‌اید. چه مطالبی را خوانده‌اید و… هر شب در ساعت آخر شب این کار را انجام دهید. پس از یک هفته یک بازنگری بر روی نوشته‌هایتان داشته باشید.
ببینید که چه‌کارهایی را بیشتر انجام داده‌اید. وقتی‌که با دوستانتان صحبت می‌کنید بیشتر مایل هستید که در چه زمینه‌هایی گفتگو کنید. چه مطالبی را بیشتر از رادیو و تلویزیون پیگیر هستید؟ سری به کتابخانه‌تان بزنید. بیشتر در چه زمینه‌ای کتاب می‌خوانید؟ به کتاب‌فروشی‌های بیرون بروید.

چه کتاب‌هایی شمارا بیشتر جذب می‌کنند؟
هرروز، روزنامه بخرید و آن را بخوانید. چه مطالبی را دنبال می‌کنید و هرروز دوست دارید آن‌ها را بخوانید و حتی کدام‌یک از مطالب را آرشیو می‌کنید؟ در چه زمینه‌هایی صاحب‌نظر هستید؟ به این معنا که خیلی خوب از پس صحبت کردن در مورد آن مطلب برمی‌آیید و دوستانتان شمارا تحسین می‌کنند و یا اینکه خیلی خوب به حرف‌هایتان گوش فرا می‌دهند؟

به زندگی گذشته خود فکر کنید!
در چه زمینه‌هایی کارکرده‌اید و صاحب آثاری هستید. در چه زمینه‌هایی موفق بوده‌اید و احساس کرده‌اید که می‌توانید موفق باشید.
مدتی به کلاس‌های مختلف در رشته‌های مختلف بروید
کلاس‌هایی در زمینه‌های گوناگون که احساس می‌کنید به آن زمینه‌ها علاقه دارید و دوست دارید در آن حیطه‌ها کارکنید. ببینید کدام‌یک از کلاس‌ها را بیشتر دوست دارید و دوست دارید که بیشتر و بیشتر از آن‌ها بیاموزید. در کدام‌یک از آن‌ها استعداد دارید؟

چگونه می‌فهمید که در رشته‌ای استعداد دارید؟
یکی از روش‌های فهمیدن آن این است که کاری را که دیگران حالا یا به‌سختی و یا با گذاشتن زمان زیادی می‌توانند آن را انجام دهند، شما با گذاشتن زمان کمی و به‌خوبی از پس آن کار برآیید.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

پرستو صفری

کارشناس محتوای وب سایت دقیقه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
SUBSCRIBE
Subscribe Now
Join our newsletter and get 30% off your next purchase
Get 30% OFF
sdfgkuhldfuk
Custom text
کتاب قدرت لحظه ها
کتاب قدرت لحظه ها
ارزش کتاب 39 دلار و شما رایگان دانلود کنید
دانلود رایگان کتاب برای کسانی که علاقه مند به توسعه کسب و کار و زدنگی خود هستند
Email
ارسال کتاب به ایمیل شما
Custom text
دانلود رایگان کتاب قدرت لحظه ها
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
دانلود
پرفروش ترن کتاب آمازون
پرفروش ترین کتاب آمازون
کتاب قدرت لحظه ها را همین حالا رایگان دانلود کنید
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
ارسال رایگان کتاب