موفقیت های شخصی

سرگذشت بزرگترین سرمایه‌گذار جهان

وارن بافت

وارن بافت(Warren Buffet)، هشتاد و هشت ساله، در سال ۲۰۱۱ به عنوان ثروتمندترین مرد جهان معرفی شد. او کار خود را  از سن ۱۳ سالگی به عنوان روزنامه‌فروش دوره گرد آغاز کرد و یک مزرعه‌ی کوچک خرید. بافت در ابتدا هیچ سرمایه‌ای نداشت اما حالا دارایی خالص او در حدود 86.3 میلیارد دلار است.

بافت در شهر اوماها در ایالت نبراسکای آمریکا سکونت دارد و از جمله شرکت های معروفی که او سهامدار آن‌هاست، امریکن اکسپرس و ژکلت‌اند. او مدیرعامل و بیشترین سهامدار شرکت«برکشایر هات اوی» است. بافت در ماه ژوئن سال۲۰۰۶، ۸۳ درصد از دارایی خود را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس اهدا کرد. حجم دلار اهدایی او تقریبا ۳۰ میلیارد دلار است؛ اهدای دارایی در این سطح در تاریخ بینظر بوده است.

بافت به داشت زندگی مقتصدانه و رفتار فروتنانه مشهور است. او کماکان در خانه‌ی خود در داندی که در سال ۱۹۸۵ میلادی به ارزش ۳۱ هزار و ۵۰۰ دلار خریداری کرده است، زندگی می‌کند. البته او خانه‌ی گرانتری در لاگونابیچ، در ایالت کالیفرنیا دارد که در سال۲۰۰۴ خریده است. درآمد سالیانه بافت در سال ۲۰۰۶ میلادی حدود ۱۰۰ هزار دلار بود که در مقایسه با استاندارد درآمد شخصی با چنین جایگاهی ناچیز است.

جالب است بدانید او نخستین سهام خود را در ۱۱ سالگی خرید و اکنون افسوس می‌خورد که چرا زودتر شروع نکرده است. او می‌گوید:«فکر نکنید فرزندانتان کوچکند. آن‌ها را به سرمایه‌گذاری تشویق کنید» او می‌گوید:«کتاب تاریخچه‌ی شخصی از کاترین گراهام بهترین کتابی است که خوانده‌ام و فکر می‌کنم هر کسی باید آن را بخواند» او درباره‌ی آخرین ولخرجی بزرگ خود می‌گوید:«داشتن پول زیاد نتوانست راه زندگی مرا در هیچ چیزی تغییر دهد. اما در مقابل خریدن هواپیما نمی توانم مقاومت کنم. من در سال چندین هزار دلار صرف این کار می‌کنم»

حتما بخوانید:   معنای انگیزه چیست ؟

وارن بافت درباره‌ی شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری‌اش می گوید:«برکشایر بخشی از من است که هیچ گاه نتوانسته‌ام از آن جدا شوم. اما فکر نمی‌کنم بخواهم دارایی‌هایم را در شش یا هشت سال آینده پنج برابر کنم. همین مبلغ هم اکنون به اندازه‌ی کافی زیاد است و می‌توانم با آن کارهای زیادی انجام بدهم. اکنون دارایی من به حدی رسیده که می‌توانم کارهای مهمی انجام بدهم.»

او درباره‌ی بیل گیتس می‌گوید:«اگر قرار است کسی شرکت مرا تصاحب کند، امیدوارم آن آدم بیل باشد»

بافت همیشه خودش اتومبیل شخصی خود را می‌راند و هیچ راننده یا محافظ شخصی ندارد. هرگز با جت شخصی سفر نمی‌کند هر چند که مالک بزرگترین شرکت جت شخصی دنیاست.

شرکت بافت از 63 شرکت تشکیل شده است. او هر ساله تنها یک نامه به مدیران اجرایی این  شرکت‌ها می‌نویسد و اهداف آن سال را ابلاغ می کند. او هرگز جلسات یا مکالمات تلفنی بر مبنای یک شیوه‌ی قائده‌مند برگزار نمی‌کند و به مدیران اجرایی خود دو اصل آموخته است: اصل اول این است که هرگز ذره‌ای از پول سهامداران خود را هدر ندهید و اصل دوم می‌گوید که اصل اول را فراموش نکنید.

او به کارهای اجتماعی شلوغ تمایلی ندارد. سرگرمی او پس از بازگشت به منزل درست کردن مقداری پاپکرن و تماشای تلویزیون است.

وارن بافت نه با خودش تلفن همراه حمل می‌کند و نه کامپیوتری بر روی میزش دارد. او همیشه به جوانان می‌گوید:« از کارت‌های اعتباری دوری کنید و به خودتان متکی باشید؛ پول انسان را نمی‌سازد، بلکه انسان است که پول را ساخته. ضمنا تا جایی که می‌توانید ساده زندگی کنید. به توصیه های دیگران توجه نکنید، فقط به آن‌ها  گوش کنید اما کاری را که فکر می‌کنید درست است، انجام دهید. دنبال مارک‌های معروف نباشید، آن چیزهایی را بفروشید که به شما احساس راحتی دست می‌دهد پول خود را بخاطر چیزهای غیر ضروری هدر ندهید. تنها بخاطر چیزهایی خرج کنید که واقعا به آن‌ها نیاز دارید. این زندگی شماست. چرا به دیگران این فرصت را می‌دهید که برای زندگیتان تعیین تکلیف کنند»

حتما بخوانید:   چطور در اولین برخورد ذهنیت خوبی در مخاطب ایجاد کنیم؟

بافت، فارغ التحصیل دانشگاه نبراسکاست و فوق لیسانس خود را در رشته‌ی اقتصاد از دانشکده‌ی بازرگانی کلمبیا تحت نظارت بنجامین گراهام گرفته است.

بافت یکی از مخالفان سرسخت انتقال ثروت از یک نسل به نسل بعدی است. شاید برای همین است که اعلام کرده بخش زیادی از ثروتش پس از مرگ او به بنیاد بافت منتقل شود. ارزش هر سهم شرکت سرمایه‌گذاری او در حال حاضر 83 هزار دلار است. او درباره‌ی سرمایه‌گذاری می‌گوید:«شناسایی یک سرمایه‌گذاری خوب و دل بستن به آن، بهتر از پریدن از یک سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاری دیگر است»

برچسب ها
نمایش بیشتر

شیدا موسوی

کارشناس تولید محتوای وب سایت دقیقه(میلیونر خودساخته)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
SUBSCRIBE
Subscribe Now
Join our newsletter and get 30% off your next purchase
Get 30% OFF
sdfgkuhldfuk
Custom text
کتاب قدرت لحظه ها
کتاب قدرت لحظه ها
ارزش کتاب 39 دلار و شما رایگان دانلود کنید
دانلود رایگان کتاب برای کسانی که علاقه مند به توسعه کسب و کار و زدنگی خود هستند
Email
ارسال کتاب به ایمیل شما
Custom text
دانلود رایگان کتاب قدرت لحظه ها
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
دانلود
پرفروش ترن کتاب آمازون
پرفروش ترین کتاب آمازون
کتاب قدرت لحظه ها را همین حالا رایگان دانلود کنید
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
ارسال رایگان کتاب