Digital Marketingکسب‌و‌کار اینترنتی

6 مدل از انواع “کسب و کار اینترنتی”

چقدر با مدل های کسب و کار اینترنتی آشنا هستید؟

زمانی که نام کسب و کار اینترنتی می آید غالب افراد به فکر فروش اینترنتی می افتند!  به عنوان مثال فروشگاه اینترنتی دیجی کالا با راه اندازی فروش آنلاین ماهانه فروش میلیاردی دارد .ما در این مقاله در سایت دقیقه انواع   کسب و کار اینترنتی را به شما معرفی می کنیم تا شما بتوانید با تمامی مدل های کسب و کار اینترنتی روز آشنا شوید و همین طور مدل کسب و کار اینترنتی خودتان را با آگاهی کامل انتخاب کنید.
جالب ترین نکته اینجاست که مدل هایی که شما را با آنها آشنا می کنیم مدلهای کلی هستند و بین آنها مرز دقیقی وجود ندارد.و بسیاری از ایده های استارتاپی های عزیز ترکیبی از چندین مدل بوده و آنها قابل دسته بندی در یک مدل خاص نیستند. در کل مدل کسب و کار اینترنتی شما بستگی به خلاقیت شما دارد.

فروش کالا
فروش کالا به صورت مستقیم
در این مدل از کسب و کار  شما مستقیماً به کاربران خودتان کالا یا خدمات می فروشید . در این مدل از کسب و کار اینترنتی شما به تنهایی مدیر عامل فروش هستید و فراهم کردن کالا توسط خود شما انجام می شود.
فروش کالا به صورت واسطه گری
در این مدل از کسب و کار ، مدیر کسب و کار واسطه ای برای فروش خدمات و محصولات کسب و کار های اینترنتی دیگر است و خود محصولی از خودشان ندارند و محصولات کسب و کارهای اینترنتی دیگر را به فروش می رسانند.
مزایای فروش محصولات به صورت اینترنتی
فروش محصولات به صورت  اینترنتی ، در مقایسه با فروش سنتی و حضوری  مزایای بیشتری  دارد. مشتریان بدون اینکه زمان خود را صرف حضور در فروشگاه و این قبیل کنند می توانند اجناس و نیاز های خود را به صورت آنلاین خریداری کنند.شما با ارائه ویدیو و اطلاعات و تطاویری که از محصولات و در عین حال لیست از انتقادات و نظرات مشتریان قبلی  می گذارید این مفهوم را به مشتری می رسانید که در فروشگاه حضوری دریافت تمامی امکان پذیر نیست.
معایب فروش محصولات به صورت اینترنتی
 فروش محصولات به صورت اینترنتی در حقیقت نیاز تولید محصول و بسته بندی ان و در نهایت انبار کردن آن است.گاهی محصولات شما در انبار خراب می شوند و امکان فراهم کردن سریع دوباره آن کار بسیار دشواریست  و همچنین نظارت و کنترل کردن اجناس انبار هم دشوار تر می باشد زیرا که اگر شما اجناس زیاد و کاملی تولید کنید ، ممکن است فروش نرود و خراب می شوند و یا ممکن است شما برای اطمینان از ضرر نکردن اجناس کمی تولید کنید و در صورت سفارش های متعدد با کمبود موجودی انبار روبرو شوید و اینگونه مشتریان خود را از دست می دهید و همچنین آنها فروشگاه های دیگری را برای خرید بعدی شان انتخاب می کنند .

فروش خدمات
فروش خدمات  به صورت مستقیم
در این مدل از کسب و کار فروش خدمات به صورت مستقیم توسط کسب و کار اینترنتی مورد نظر انجام می شود و یک سری امکانات خاص در اختیار کاربران قرار می گیرد.
فروش خدمات به صورت واسطه گری
در این مدل از کسب و کار، شما در حقیقت صاحب چیزی نیستید و تنها بین عرضه کننده کالا یا فروشنده و خدمات و مشتریان، واسطه گری می کنید و اینگونه بدون آنکه صاحب خدمات و کالایی باشید، امکان خرید و فروش را در سامانه خود ایجاد می کنید.
 مزایای فروش خدمات به صورت اینترنتی
در فروش محصولات به صورت اینترنتی جذب کردن مشتری توسط وبسایتی که برای آن تبلیغ و بازاریابی شده خیلی کمتر و کم هزینه تر از روش های غیر اینترنتی و سنتی می باشد.در این نوع مشتریان بدون آنکه مجبور باشند در آن محل حضور پیدا کنند می توانند اطلاعات زیادی درباره محصولاتتان بدست آورند.در کل این روش کاملا سریع تر و آسان تر از فروش به صورت اینترنتی می باشد.
معایب فروش خدمات به صورت اینترنتی
در این مدل از کسب و کار همواره رقابت بسیاری بر سر کلمات کلیدی و گرفتن رتبه در گوگل وجود دارد.لذا شما باید در عین برنامه ریزی منسجم برای کسب و کار خود باید با تمامی مفاهیم کسب و کار اینترنتی و بازاریابی اینترنتی اشنا شوید.زیرا شما هیچ وقت فرصت ارتباط حضوری با مشتری را پیدا نخواهید کرد پس باید همواره به دنبال راه های به روز و حرفه ای برای جذب مشتری باشید

فروش محتوا
 در این مدل از کسب و کار تولید محتوا هایی از قبیل متن و صوت و فیلم و عکس به صورت مستقیم و غیر مستقیم در آمد زایی می کنند.کسب و کار های اینترنتی زیادی موجود است که تخصص اصلی آنها تولید محتواهایی است که برای مخاطبین ارزشمند است.
فروش محتوا به صورت مستقیم
در این نوع محتواها مستقیما توسط کسب و کار اینترنتی تولید می شود و همچنین توسط خودشان به فروش می رسد.
فروش محتوا به صورت واسطه ای
در این روش تمامی محتواها ی نام برده شده توسط افراد متخصص و با مهارت تولید می شود و سپس توسط کسب و کار های اینترنتی برایشان به فروش می رسد.

فروش اطلاعات
در این مدل از فروش که توسط بازاریابان اینترنتی انجام می شود ، محدودیت فروش وجود ندارد و تنها عامل محدود کننده فروش آنها ظرفیت سرور میزبان آنهاست که سرور میزبان به تعداد کاربرانی است که از سرور بازدید می کنند و همچنین حجم تمامی اطلاعاتی که در وبسایت نمایش داده می شود. در کل فروش اینترنتی اطلاعات شامل دو دسته  محصولات دانلودی و اموزشی میشود.

مدل ترکیبی
مدل هایی از کسب و کار اینترنتی هم هستند که ترکیبی از چند مدل کسب و کار هستند و جزو مهمترین مدل ها محسوب می شوند.به عنوان مثال:

دیجی کالا در عین فروش کالا بستری را برای تبلیغات فراهم کرده است.
فیس نما  در عین امکان بستری برای ارتباط اجتماعی ، امکانات ویژه ای را برای کاربران  فراهم کرده است .

وبلاگ
امروزه شاهد رشد و فراگیر شدن روزافزون تعداد وبلاگ ها هستیم و هرکسی می تواند با کمترین هزینه در فضای آنلاین به سادگی مهارت ها و استعداد های خود را به معرض نمایش بگذارد.تعدادی از این وبلاگ ها تنها عقاید شخصی افراد را به نمایش می گذارند و خیلی از انها با هدف  درامد زایی ایجاد شده اند.متداول ترین روش کسب درامد برای وبلاگ ها تبلیغات می باشد.

 

حتما بخوانید:   چطور عملکرد قویتری در شبکه های اجتماعی داشته باشیم؟

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

پرستو صفری

کارشناس محتوای وب سایت دقیقه

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بستن
بستن
SUBSCRIBE
Subscribe Now
Join our newsletter and get 30% off your next purchase
Get 30% OFF
sdfgkuhldfuk
Custom text
کتاب قدرت لحظه ها
کتاب قدرت لحظه ها
ارزش کتاب 39 دلار و شما رایگان دانلود کنید
دانلود رایگان کتاب برای کسانی که علاقه مند به توسعه کسب و کار و زدنگی خود هستند
Email
ارسال کتاب به ایمیل شما
Custom text
دانلود رایگان کتاب قدرت لحظه ها
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
دانلود
پرفروش ترن کتاب آمازون
پرفروش ترین کتاب آمازون
کتاب قدرت لحظه ها را همین حالا رایگان دانلود کنید
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
ارسال رایگان کتاب