Digital Marketingکسب‌و‌کار اینترنتی

بیزینس پلن چیست؟

طرح بیزینس پلن چگونه به موفقیت کسب و کار شما کمک می کند؟

بیزینس پلن یا طرح تجاری سندی است که شما در آن کلیه اطلاعات مالی و زمانی پروژه و فازهای اجرایی پروژه خود را درج می کنید. هنگامیکه ایده کسب و کاری شکل میگیرد. برای تبدیل ایده به یک سند قابل اجرا باید برای ایده یک طرح تجاری یا بیزینس پلن نوشت.
شاید اسم طرح توجیه اقتصادی برای شما بسیار آشناتر از طرح تجاری باشد. طرح توجیه اقتصادی در واقع تنها بخشی از طرح تجاری میباشد. در طرح توجیه اقتصادی هزینه کلی پروژه از مصالح ساختمانی تا خرید موارد اولیه و پیش بینی میزان فروش و زمان بازپرداخت هزینه اولیه درج میشود. در طرح تجاری علاوه بر این موارد، جزئیات فازهای اجرایی نیز درج میشود. البته میتوان برای سادگی کار هر دو این طرح ها را در یک طرح پیاده کرد.
اصولا طرح توجیه اقتصادی به بانک ارائه میگردد. بانک از شما جزئیات فازهای اجرایی را نمیخواهد. زیرا اصولا بانک خود برای شما یک چهارچوب اجرایی تنظیم می کند که اعطای وام وابسته به اجرای دقیق آن فاربندی است.
طرح کسب و کار یا همان بیزینس‌‌ پِلَن ابزاری ارزشمند برای هر صاحب کسب و کاری است. چه تازه شروع به کار کرده‏اید، و یا سال‌‌‏ها مشغول کسب و کار بوده‌‌‏اید یا این که در حال رشد و پیشرفت هستید، تهیه « بیزینس‌‌‌‌‏ پلن » برای موفقیت‌‌‏تان ضروری است. موثرترین طرح‌‌‏های کسب و کار، اسناد پویایی هستند که همچنان‌‌‏ که کسب و کارتان رشد و تغییر می‌‌‏کند، آنها نیز تکامل می‌‌‏یابند.
« بیزینس‌‌‌‌‏ پلن » باید انعکاس دهنده واقعیت کنونی کسب و کارتان، محیطی که فعالیت‌‌‏ها در آن صورت می‌‌‏گیرد و اهداف حال و آینده‌‌‏تان باشد. برای تنظیم بیزینس‌‌‌‌‏ پلنی مناسب، لازم است با کمک گرفتن از الگوها، نمونه‌‌‏ها، اطلاعات بازار و آمارها، نحوه نوشتن آن را بیاموزید.
وقتی طرح کسب‌وکار را به صورت شفاف و متقاعد‌کننده تنظیم کنید، در هر مرحله از کار تمرکزتان را برای رسیدن به اهداف فردی و مالی هدایت خواهد کرد. یک بیزینس پلن خوب همچنین می‌تواند افراد و سازمان‌هایی مانند بانک‌ها را به سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار شما ترغیب کند.

 طرح کسب و کار چیست؟
در ساده‌ترین شکل، یک طرح کسب و کار یا بیزینس پلن یک سند است که اصول اولیه در مورد کسب و کار، محصولات، و خدمات شمارا مشخص می‌کند، بازاری را که هدف قرار داده‌اید، اهدافی که برای کسب و کاردارید، و چگونگی دستیابی به آن اهداف را بیان می‌کند.
بیزینس پلن یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که شما باید هنگام شروع یک کسب و کار داشته باشید، موارد دیگر یک طرح بازاریابی و یک طرح مالی است. طرح کسب و کار باید این سه طرح را کنار هم قرار دهد، ترکیب این سه طرح باهم یک سند جامع را تشکیل می‌دهد.
به طرح کسب و کار یا بیزینس پلن خود به‌عنوان یک نقشه یا برگ سبزی نگاه کنید که کسب و کار شما را از فاز استارت آپ از طریق استقرار و درنهایت رشد کسب و کار هدایت می‌کند.

چرا واقعاً به یک طرح کسب و کار نیاز دارید؟
به دلایل زیادی شما به یک طرح تجاری یا بیزینس پلن نیاز دارید، هرچند این دلایل با نوع کسب و کار شما شروع می‌شوند و چگونگی استفاده از طرح کسب و کار شما متفاوت است. اما موضوع مشترک برای همه کسب‌وکارها این است که یک طرح کسب و کار ضروری است. پس از همه، چگونه می‌توانید بدون هیچ طرحی که به شما کمک کند، کسب و کار خود را راه‌اندازی و رشد دهید؟
 برخی از دلایلی که نیاز دارید تا طرح کسب و کار اعمال شود عبارت‌اند از:

  • یک طرح کسب و کار لازم است اگر می‌خواهید وام بانکی درخواست بدهید، کسب و کار خود را به سرمایه‌گذاری تغییر دهید، یا یک شریک به کسب و کار خود بیاورید.
  • بدون درک بازار هدف خود نمی‌توانید ایده تجاری خود را به‌درستی واجد شرایط کنید، در مورد رقبا تحقیق کنید، و تحلیل امکان‌سنجی را برای همه بخش‌های یک طرح کسب و کار انجام دهید.
  • یک بیزینس پلن کوچک خوب مشخص می‌کند که کجا هستید و می‌خواهید کجا باشید، همچنین به شما کمک می‌کند تا اقدامات خاصی را که می‌خواهید برای رسیدن به آنجا پیدا کنید را شناسایی کنید.
  • یک طرح کسب و کار می‌تواند اطلاعات پایه‌ای ضروری، استراتژی و فرهنگ استخدام شامل مدیران و کارمندان به‌طوری‌که کسب و کار شما رشد کند، را برای کسب و کار شما فراهم کند.
  • بخش مالی طرح کسب و کار شما می‌تواند بر اساس بودجه کسب و کار شما و یک ابزار مفید برای مدیریت جریان نقدی به‌صورت ماهانه باشد.

ابزارهایی که به شما کمک می‌کنند تا بیزینس پلن خود را بهتر ایجاد کنید.
برای ایجاد یک طرح تجاری باید زمان و توجه خود را به آن اختصاص دهید، اما ابزارهایی برای طرح کسب و کار مورد استفاده  هستند که فرآیند طراحی بیزینس پلن شما را ساده‌سازی می‌کنند، بسیاری از آن‌ها به‌طور رایگان در دسترس هستند. قالب‌هایی در دسترس هستند که شامل یک قالب طرح کسب و کار ساده و یک قالب طرح کسب و کار سنتی می‌باشند. و همچنین آموزش‌هایی نیز برای طرح تجاری موجود است که شامل ویدئوهای آموزشی هست.
ابزارهای آنلاین همه‌جانبه را فراموش نکنید مثل  ابزار بیزینس پلن SBA و سرویس‌هایی مانند RocketLawyer که برای فرمت و سازمان‌دهی بیزینس پلن شما، باعث می‌شود زمان زیادی را صرفه‌جویی کنید.
همان‌طور که طرح کسب و کار کوچک خود را شروع کردید، این ابزارهای بیزینس پلن اضافی را هم کشف کنید تا ببینید چطور می‌توانید این فرآیند را حتی ساده‌تر کنید.

نتیجه‌گیری
اشتباه بسیاری از کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک در ایجاد یک طرح کسب و کار است زیرابه آن‌ها گفته می‌شود که به یک طرح نیاز دارند، و سپس همه‌چیز را درباره آن فراموش می‌کنند. وقتی‌که یک طرح تجاری ایجاد می‌کنید از آن به‌عنوان یک ابزار استفاده کنید تا به‌طور مداوم در کسب و کار خود از آن بهره ببرید و آن را به‌صورت ضروری به‌روزرسانی کنید تا در جریان کار باقی بماند.
به یاد داشته باشید که مؤثرترین بیزینس پلن‌های کسب و کارهای کوچک آن‌هایی هستند که از آن‌ها به‌عنوان یک سند زنده و پویا در کسب و کار  استفاده شود تا برای تصمیم‌گیری به شما کمک کند و کسب و کار شمارا در مسیر صعودی نگه دارد.

حتما بخوانید:   چگونه میزان موفقیت کسب و کار اینترنتی خود را بسنجیم؟
برچسب ها
نمایش بیشتر

پرستو صفری

کارشناس محتوای وب سایت دقیقه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بستن
بستن
SUBSCRIBE
Subscribe Now
Join our newsletter and get 30% off your next purchase
Get 30% OFF
sdfgkuhldfuk
Custom text
کتاب قدرت لحظه ها
کتاب قدرت لحظه ها
ارزش کتاب 39 دلار و شما رایگان دانلود کنید
دانلود رایگان کتاب برای کسانی که علاقه مند به توسعه کسب و کار و زدنگی خود هستند
Email
ارسال کتاب به ایمیل شما
Custom text
دانلود رایگان کتاب قدرت لحظه ها
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
دانلود
پرفروش ترن کتاب آمازون
پرفروش ترین کتاب آمازون
کتاب قدرت لحظه ها را همین حالا رایگان دانلود کنید
چرا بعضی از تجربه ها تاثیرات فوق العاده ای دارند؟
ارسال رایگان کتاب