صفحه نخست رشد فردی اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشید
اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشیدReviewed by دقیقه on Nov 12Rating: 5.0

زندگی ما پر از کارهایی است که باید انجام شوند و هر چه بیشتر به خواسته هایمان می پردازیم و با آنها ارتباط برقرار می کنیم، سرمان شلوغتر می شود و وقت آزادمان کمتر. اغلب با جملاتی از قبیل "کار را کنار بگذار"، به خودت استراحت بده و تمامش کن بمباران می شویم.  گرچه این جملات درست است و لازم است که برای سلامت روانی خود گهگاهی به خود استراحت دهیم، اما پر مشغله بودن مزایای خودش را دارد. تحقیقات نشان داده که مشغول بودن پردازش ذهنی را بهبود می بخشد و مهارت های استدلالی به ارتقاء عملکرد حافظه (هم بلند مدت و هم کوتاه مدت) کمک می کند و به طور کلی عملکرد ذهنی را بهبود می بخشد.

افراد پر مشغله ذهن تیزتر و حافظه بهتری دارند
در مطالعه ای که در تگزاس و آلاباما انجام شده، از ۳۳۰ زن و مرد سالم در رده سنی ۵۰ تا ۸۰ تستی درباره برنامه های روزانه شان گرفته شد و مورد انجام طیفی از آزمایشات ذهنی قرار گرفتند. نتیجه این شد که صرف نظر از میزان تحصیلات و سن، آنهایی که سبک زندگی شان پرمشغله تر بود ذهن سالمتری داشتند. در این مطالعه ویژه، محققان شروع کردند به فرضیه سازی که "یک برنامه پرمشغله نماینده یک سبک زندگی درگیر است و درک را تسهیل می کند."  آنها می توانستند بگویند که مشغله بیشتر با سرعت پردازش، حافظه کاری، حافظه اپیزودیک، استدلال بهتر و دانش شفافتری همراه است.

چطور داشتن مشغله، حافظه را بهبود می بخشد؟
مغز نیز مانند هر ماهیچه دیگری، به تجربه نیاز دارد. از لحاظ دهنی درگیر شدن در فعالیت های تحریک کننده، یک تجربه ذهنی محسوب می شود. دانشمندان معتقدند که اندازه و نوع تحریک مستقیما بر روی فرآیندهای ادراکی، بویژه در زمینه ارتقاء حافظه تاثیر می گذارد.

برخی از فرآیندهای ذهنی شامل در یک برنامه پر تب و تاب عبارتند از:
•    انجام چند کار به طور همزمان
•    حل مسائل
•    استدلال
•    تحلیل
•    به هم خوردن تمرکز و تمرکز مجدد فکر
•    برنامه ریزی
•    طراحی یک استراتژی
•    تفکر خطی
•    تفکر جهانی
•    محاسبه
دکتر سارا فستینی، محقق دانشگاه تگزاس در دالاس می گوید "ما نشان می دهیم که افرادی که مشغولیت روزانه بیشتری را گزارش می کنند درک بهتری دارند، بویژه در رابطه با به یاد آوردن اطلاعاتی که اخیرا دریافت کرده اند." مشغله زیاد داشتن باعث ارتقاء حافظه اپیزودیک (توانایی به خاطر آوردن وقایع اخیر و حافظه کاری) می شود که بخشی از حافظه کوتاه مدت است که در ارتباط با پردازش آگاهانه سریع زبانی و ادراکی است. مطالعه شامل یک انطباق عجیب بود: هر چه شخصی پرمشغله تر باشد، نمره بالاتری در تست های ادراکی خواهد داشت. محققان این فرضیه را ارائه کرده اند که احتمالا انجام امور روزانه باعث ارتقاء عملکرد مغز می شود و مهارت های ذهنی را بهبود می بخشد. شکاف عملکردی میان مشغول بودن و بیکار بودن حتی در میان شرکت کننده های مسنتر برجسته تر بود.
قبل از آنکه برنامه روزانه خود را به پایان برسانید یا بیش از حد آن را پر کنید، به یاد داشته باشید که:
نتایج این مطالعه یک طرفه است و بنابراین کاملا قطعی نیست.
به یاد داشته باشید که این مطالعه تنها بررسی کرد که چگونه درگیری ذهنی باعث بهبود حافظه و درک ذهنی می شود. و تاثیرات منفی یک سبک زندگی پرشتاب را مورد بررسی قرار نداد. داشتن ذهنی پرشتاب و بیش از حد درگیر الزاما به معنی داشتن ذهن تیزی نیست.
Gray Small مدیر UCLA Longevity Center و نویسنده کتاب "برنامه جلوگیری از آلزایمر" می گوید: "در دنیای پرشتاب و درهم برهم ما، بسیاری از ما دچار استرس های مزمن هستیم." این نشان می دهد که ذهن ما همیشه غرق در هورمون های استرس زا مانند کورتیزول است.
با این تفاسیر نتیجه چیست؟
مطالعات انجام شده بر روی موش ها نشان می دهد که بالا آمدن مزمن سطوح هورمون استرس به هیپوکمپ فشار می آورد، بنابراین گرچه حافظه شما ممکن است در حال بهبود باشد، اما به احتمال زیاد خاطرات جدید کمتری در ذهنتان شکل می گیرد. گرچه تحقیق ثابت کرده که مشغله داشتن به حفظ بهبود عملکرد مغز کمک می کند، اما یک زندگی پرشتاب عواقب مثبتی برای قبل و متابولیسم های بدن ما ندارد.
استفاده از مسئولیت داشتن مشغله
کسانی که پهنای ذهنی گسترده ای دارند و در برنامه روزانه شان نیز جای خالی وجود دارد، می توانند با انجام اقدامات زیر حافظه و عملکرد کلی مغز خود را بهبود ببخشند:
•    در یک کلاس شرکت کنید. در کلاسی شرکت کنید که بیش از حد استرس آور نباشد و در عین حال مرتبط با علایقتان باشد.
•    پروژه های "خودت انجام بده". این امور مفرح هستند و ذهنتان را به چالش می کشند.
•    یک مهارت جدید بیاموزید. هر نوع فعالیتی که ذهن شما را درگیر فرآیند یادگیری کند، تمامی فرآیندهای ادراکی را تحریک و بهبود می بخشد.
•    چیز جدید و متفاوتی را امتحان کنید. چیزهایی مانند رفتن به رستوران های جدید، امتحان غذاها، انجام  فعالیت ها، رفتن به مغازه ها جدید و انتخاب مسیرهای تازه برای رفتن به خانه.
•    برای انجام یک واقعه از ابتدا تا انتها برنامه ریزی کنید.
•    کار کنید. از لحاظ علمی ثابت شده که تمرین فیزیکی به اندازه تمرین ذهنی مفید است.
•    امور داوطلبانه. وقت خود را صرف انجام کاری کنید که به آن علاقه دارید. این کار بدن، ذهن و روح شما را بهبود می بخشد.

 

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سمیرا زاغیان
Load More In رشد فردی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

شرکت Uber و آغاز اجرای طرح جدید مسافرت

شرکت Uber و آغاز اجرای طرح جدید مسافرتReviewed by دقیقه on Nov 10Rating: 5.0 بنابر یک برنا…