صفحه نخست کسب و کار رشد شغلی فیس بوک: وسیله ای برای استراحتی کوتاه در محیط شغلی

فیس بوک: وسیله ای برای استراحتی کوتاه در محیط شغلی

فیس بوک: وسیله ای برای استراحتی کوتاه در محیط شغلی
فیس بوک: وسیله ای برای استراحتی کوتاه در محیط شغلیReviewed by دقیقه on Oct 19Rating: 5.0

نه تنها شما، بلکه اکثر افراد به کنترل صفحه فیس بوک خود در محل کار عادت دارند. بر اساس تحقیقات مرکز پژوهش های «پیو» در واشنگتن دی سی آمریکا، بیش از سه چهارم از افراد شاغل بدون توجه به قوانین محل کارشان، از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند؛ از این تعداد، سی و چهاردرصد برای استراحت ذهنی و بیست و هفت درصد برای ایجاد ارتباط با اعضای خانواده و دوستانشان از رسانه های جمعی استفاده می کنند.   

«کنث اولم استید» محقق مقیم و نویسنده گزارش در مرکز پژوهش های پیو می گوید این آمار علاوه بر نشان دادن افزایش رسانه های اجتماعی، نشانگر رشد یک فرصت جدید شغلی برای کسانی است که به دنبال ایجاد فراغت چند دقیقه ای برای کارمندان و افراد شاغل هستند. رسانه های اجتماعی: مرز پنهان میان کارمندان و محیط کار بر اساس گزارشات متعدد، سالانه بیش از صدها میلیارد دلار در آمریکا به جهت ارسال پست توسط کاربران به توئیتر و اینستاگرام هزینه می شود. اگرچه پر کردن اوقات فراغت کارمندان توسط رسانه های اجتماعی می تواند باعث بهبود وضعیت کارمندان و محیط کار شود، اما موضوع نگران کننده تر این است که رسانه های مذکور مرز مرموزی را میان کارمندان و زندگی شخصی آنها ایجاد کرده است.

اولم استید می نویسد، شبکه های اجتماعی زمینه هایی را برای کسب اطلاعات شغلی توسط کارمندان و در نتیجه افزایش مهارت های شغلی آنها فراهم آورده است و همین عامل باعث نفوذکردن رسانه های مذکور در محیط کار شده است. در این میان، فیس بوک به طرز فزاینده ای در محیط های شغلی نفوذ کرده و حتی فرصت شغلی جدیدی را نیز برای کمپانی فیس بوک فراهم آورده است. کمپانی فیس بوک، هم اکنون با آزمایش یک نسخه حرفه ای و کامل از آن چیزی که خود، آن را «Facebook at Work» می نامد؛ در حال توسعه این نسخه است؛ نسخه ای که حداقل از نوامبر سال ۲۰۱۴ عمومیت یافته است.                                                                                               

بررسی ها همچنین نشانگر این است که پنجاه و یک درصد از کارمندان تمام وقت یا پاره وقت، جهت استفاده از رسانه های اجتماعی در ساعات کاری خود باید تابع قوانین محل کارشان باشند.   

«نیکول بی الیسون» دانشیار دانشکده اطلاعات در دانشگاه میشیگان و پژوهشگر در این حوزه می گوید، این یافته ها در نوع خود می تواند نشانگر چالش های فراروی سازمان ها و کارمندان باشد، به این دلیل که رسانه های اجتماعی به طرز فزاینده ای در روابط حرفه ای یا خصوصی نفوذ کرده اند. خانم الیسون مباحث خود را با طرح این سوال ادامه می دهد، بهترین شیوه برای حفظ اسرار شخصی به هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی برای ایجاد رابطه با دوستان و همکاران چیست؟                                                             

تمایل شاغلین جوان به استفاده از رسانه های جمعی جهت تغییر نظر همکارانشان مرکز پژوهش های پیو، در سال ۲۰۱۴ به منظور بررسی تاثیر و نحوه استفاده رسانه های اجتماعی در محیط کار، سوالی را با این مضمون مطرح کرد که، آیا اطلاعات موجود در رسانه های اجتماعی مورد تایید همکاران هست یا خیر؟

جهت دسته بندی داده های دریافتی، پیو نتایج را در سه گروه سنی ۲۹-۱۸، ۴۹-۳۰ و ۶۴-۵۰ تقسیم بندی کرده و به صورت زیر ارائه داد.

موافقان

۶۴-۵۰ ۴۹-۳۰ ۲۹-۱۸
۹ درصد ۱۲ درصد ۲۳ درصد


مخالفان

۶۴-۵۰ ۴۹-۳۰ ۲۹-۱۸
۶درصد ۱۶درصد ۲۹درصد


براساس نتایج این تحقیق، ۲۳درصد از کارمندان رده سنی ۲۹-۱۸ سال، معتقدند که اطلاعات حاصل از رسانه های اجتماعی مورد تایید همکاران آنها است؛ این درحالی است که این نظر تنها یک تائیدیه ۱۲درصدی از کارمندان رده سنی ۴۹-۳۰ و ۹درصدی از کارمندان رده سنی ۶۴-۵۰، دریافت کرده است.

یکی از شگفت انگیزترین نتایج این تحقیق که شاید بتوان آن را شگفتی قرن نیز نامید، این است که بیست و پنج درصد از افراد مورد آزمون، به هیچ عنوان از اینترنت برای امور شغلی خود استفاده نمی کنند؛ در این میان هفده درصد هم به ندرت حاضر به استفاده از شبکه های مذکور در موضوعات حرفه ای خود شده اند.

در این تحقیق بیش از دو هزار آمریکایی بالای ۱۸ سال نیز به وسیله ارتباط تلفنی، مورد آزمون قرار گرفتند.

 

منبع

mashable

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سمیرا زاغیان
Load More In رشد شغلی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشیدReviewed by دقیقه on …