صفحه نخست رشد فردی رشد یادگیری یک تکنیک علمی که می تواند فرآیند یادگیری را تا ۵۰ درصد آسانتر کند

یک تکنیک علمی که می تواند فرآیند یادگیری را تا ۵۰ درصد آسانتر کند

یک تکنیک علمی که می تواند فرآیند یادگیری را تا 50 درصد آسانتر کند
یک تکنیک علمی که می تواند فرآیند یادگیری را تا 50 درصد آسانتر کندReviewed by دقیقه on Oct 18Rating: 5.0

خلاصه ای سریع

چه دوست داشته باشید و چه دوست نداشته باشید، برای موفق شدن در بسیاری از عرصه های زندگی چه در مدرسه، دانشگاه، کار یا حتی در یادگیری یک مهارت یا سرگرمی جدید، باید در حفظ اطلاعات جدید ماهر شوید. فرض کنیم شما یک امتحان مهم در یکی از دروس دانشگاهی دارید و باید به خوبی برای به خاطر سپردن طیفی از حقایق و اعداد قابل درک که در دسترستان است، آماده شوید. چطور باید آماده شوید؟ بعضی از تکنیک های مطالعه و تکنیک های حفظ اطلاعات موثرتر از بقیه هستند، بنابراین چطور باید از عهده کاری که پیش رو دارید، بر بیایید؟ این مقاله شما را به عمق اصول یک تکنیک علمی ثابت شده می برد که تا ۵۰% یادگیری و حفظ اطلاعات را افزایش می دهد و توسط B.Price Kerfoot پرفسور استادیار تحقیق در مدرسه پزشکی هاروارد ارائه شده است. حتی نکته بهتر درباره این روش این است که عملا یادگیری آن سخت و پیچیده نیست. تقریبا هر کسی می تواند آن را انجام دهد. هر دانش آموز، معلم و والدینی باید بداند این روش به چه صورت کار می کند و مهمتر از آن، اینکه چطور از آن برای حفظ اطلاعات با کیفیت استفاده کند. این روش بویژه برای به یاد آوردن لیست ها و واژگان مناسب است.

قدرت تکرار فاصله

اکنون به تکرار فاصله و اینکه چطور می تواند به شما در حفظ طیف بزرگی از اطلاعات کمک کند، نگاهی می اندازیم. ضرورتاً، تکرار فاصله دربردارنده قرار دادن فاصله بیشتر و بیشتر میان ارائه اطلاعات است. در دهه ۱۹۷۰، Sebastian Leitner، مفسر اجتماعی، سیستم Leitner را ارتقاء داد. در این سیستم، اطلاعات در یک برگه کاغذ یا کارت ارائه می شوند تا یادگیرنده نشان دهد که آن مفهوم ویژه را به ذهن سپرده است. برای استفاده از این سیستم، با نوشتن قسمت های کلیدی اطلاعات بر روی فلش کارت شروع کنید. کارت ها باید تقریبا اندازه یک کارت پستال کوچک باشند. هر قسمتی از اطلاعات باید به نوبه خود دارای معنی باشد، اما خود را محدود به یک مفهوم یا تئوری در هر کارت نکنید. در آن طرف کارت، سوالی برای امتحان دانش خود بنویسید. برای مثال، اگر از این سیستم برای یادگیری کلمات فرانسوی استفاده می کنید، می توانید به راحتی در یک طرف از کارت یک کلمه فرانسوی و در طرف دیگر، ترجمه همان کلمه به انگلیسی را بنویسید. هر کارت باید یک سوال و جواب مشخص داشته باشد. می توانید خودتان را آزمایش کنید، یا اگر دوست مطالعاتی دارید، می توانید از او کمک بخواهید. سپس تعدادی جعبه خالی فراهم کنید و و آنها را همانطور که در شکل زیر نشان داده شده، مرتب کنید.

 

اکنون، خود را آزمایش کنید. همه کارت ها را در جعبه شماره ۱ قرار دهید. آنها را یکی یکی بردارید و قبل از اینکه پاسخ را ببینید ، سوالی که در یک طرف کارت نوشته اید از خود بپرسید. اگر درست پاسخ داده بودید، کارت را درون جعبه شماره ۲ قرار دهید. اگر پاسختان اشتباه بود، کارت را درون جعبه شماره ۱ قرار دهید. اکنون وقت بخش مهم کار است. ترفندی که باید به کار ببرید تا سیستم کارساز باشد این است که کارت های جعبه های پایین تر را بردارید نه کارت های درون جعبه های بالاتر را. به عبارت دیگر، باید مطمئن شوید که اطلاعاتی که کمتر در ذهنتان مانده را بازبینی، باز آزمایی و بازآموزی کرده اید. این بدین معنا است که شما از زمان یادگیری به شکلی موثر استفاده کرده اید، زیرا زمان بیشتری را به نقاط ضعفتان اختصاص داده اید بدون اینکه تکرار مکررات برای آنچه که قبلا می دانستید کرده باشید. این سیستم وسوسه مطالعه مجدد اطلاعاتی که از قبل می دانید را از میان بر می دارد و شما را وادار می سازد تا با مشکلاتی که برایتان سختتر هستند روبرو شوید. این به عهده شما است که هر چند وقت یک بار سوالات درون جعبه ها را مرور کنید، اما این سیستم باعث می شود که خود را ملزم به اصول آن کنید؛ یعنی مطمئن شوید فقط سوالاتی که با موفقیت پاسخ داده شده اند به جعبه بعدی (مثلا جعبه شماره ۲) منتقل می شوند و سوالاتی که اشتباه پاسخ داده شده اند به جعبه شماره ۱ باز می گردند و شما زمان بیشتری را صرف کارت های موجود در جعبه های پایین تر می کنید. پس چرا نباید دفعه بعدی که لیست زیادی برای به خاطر سپردن داشتید، از آن استفاده نکنید؟

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سمیرا زاغیان
Load More In رشد یادگیری

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشیدReviewed by دقیقه on …