صفحه نخست رشد فردی نکات مهمی که بیشتر مردم هنگام تعیین اهداف از آنها غافلند و چرا آنها در نهایت ناراضی هستند

نکات مهمی که بیشتر مردم هنگام تعیین اهداف از آنها غافلند و چرا آنها در نهایت ناراضی هستند

نکات مهمی که بیشتر مردم هنگام تعیین اهداف از آنها غافلند
نکات مهمی که بیشتر مردم هنگام تعیین اهداف از آنها غافلند و چرا آنها در نهایت ناراضی هستندReviewed by دقیقه on Sep 26Rating: 5.0

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که مردم حین تعیین اهداف مرتکب می شوند این است که براساس محرک هایشان خواستار چیزی می شوند. مانند بچه ای که با چیزی براق حواسش پرت می شود. حتی اگر بتوانید به برخی از این اهداف بیمارگونه برسید،  خوشنودی ای که برای خود پیش بینی کرده بودید، به طور کامل محقق نمی شود. از خود می پرسید که آیا واقعا ارزشش را داشت که یک رژیم سلامتی جدید را شروع کنید، به دنبال یک شغل جدید بگردید یا خود را ملزم به دوره ای برای ارتقاء خودتان بکنید. افکار جاری مردم این است که "به نظر می رسد در این موقعیت ایده خوبی برایم باشد."
اینک به ۵ نکته ای که هنگام تعیین اهداف باید درنظر بگیرید تا از خراب شدن موفقیتتان جلوگیری کنید، می پردازیم.
۱- نیازهای خودتان را کشف کنید
اهدافتان را براساس آرزوهایتان تعیین کنید، نه براساس تاثیرات خارجی یا نیازی که دیگران را خوشحال می سازد. از خود بپرسید که واقعا خواستار چه چیزی هستید و چه چیزی شما را خوشحال می سازد. درباره انگیزه تان فکر کنید و چیزهای متنوعی را امتحان کنید. اجازه دهید که تجارب شخصیتان باعث شوند تصمیمات موثری اتخاذ کنید و از کنار زدن موانع نترسید. باید تاثیرات کوتاه، میان و بلند مدت را که یک هدف در زندگیتان دارد را نیز درنظر بگیرید. می خواهید به چه چیزی برسید؟ آیا می خواهید سالمتر باشید، پول بیشتری در بیاورید، به جاهایی که هرگز نرفته اید سفر کنید یا یک منبع فروش خلاقانه برای خود ایجاد کنید؟ اینها سوالاتی که نیستند که پاسخشان راحت باشد و نیاز به وقت و توجه دارند. زمانی را صرف تنظیم اهدافتان کنید. این زندگی شما است.
۲- تعصبات عمومی را درنظر بگیرید
تعصبات عمومی اشاره دارد به روشی که در آن ما می توانیم تحت تاثیر افرادی که می بینیم قرار بگیریم و اهداف آنها را اهداف خودمان قرار دهیم. تصمیمات به طور نیمه هوشیارانه تحت تاثیر تجارب و تعصبات مردم قرار می گیرد. این تصمیمات از خانه با والدین شروع می شود و سپس با دوستان و معلمانی که طی سال های شکل گیری شخصیتمان با آنها سر وکار داریم بسط می یابد و سپس بوسیله مربیان و افراد متخصصی همچون رؤسا و افرادی که آنها را برای خودمان بت کرده ایم در طی سنین میانسالی ارتقاء می یابد. در مورد آرزوها و اهداف خود تحقیق کنید و مرزهای خود را بسط دهید. سوالاتی بپرسید و از منابع غیر قابل پیش بینی به دنبال پاسخ باشید. نیاز نیست که ثروتمند باشید تا بتوانید یک زندگی کامل و مستقل داشته باشید، تنها کافی است ذهنی وسیع داشته باشید. فرصت ها را از آن خود کنید و بدنبال تجارب جدید باشید. شخصیت خود را بشناسید و به دنبال چیزهایی باشید که شما را منحصر به فرد می سازند. همچنان می توانید با بقیه نقاط مشترکی داشته باشید و به کسانی که تحسینشان می کنید بنگرید اما در عین حال کیفیت های متمایز خود با دیگران را حفظ کنید.
۳- از اشتباهات پر هزینه بپرهیزید
اغلب به اشتباه فکر می کنیم که زمان و وقتی که صرف رسیدن به هدف ویژه ای کرده ایم، تلف شده و خود را ملزم میکنیم که کاری را که شروع کرده ایم به پایان برسانیم. می توانید طرز فکرتان را تغییر دهید. همه آنچه که یاد گرفته اید ارزشمند است و هرچه که صرف کرده اید تا به هدف برسید، ارزنده است. اینها همه بخشی از فرآیند هستند، حتی اگر مشخص شود که در مسیر اشتباهی قرار دارید. سعی کنید تصویر بزرگتری را تصور کنید، در حالیکه به طور همزمان تمرکزتان را بر روی تصمیمات فوری که اتخاذ می کنید، حفظ کنید و هر لحظه ای که فرا می رسد را زندگی کنید. وقتی که مقصودتان از نتیجه هر عملی شادی و رضایت باشد، سفرتان به سوی آن هدف، تنها جزیی از فرآیند است. نتیجه کار ابزار سفر را تعدیل می کند.
۴- اهداف در مقابل استراتژی ها
تفاوت بین آنچه که می خواهید و نحوه رسیدن به آن را درنظر بگیرید. Peter Winick  می گوید:
"استراتژی تمرینی برای حل کردن مشکلات است… اهدافی که استراتژی را مورد حمایت قرار می دهند ضروری هستند، اما اهداف مشکلات را حل نمی کنند. اهداف معیار پیشرفت هستند. اهداف استراتژی را مورد حمایت قرار می دهند." استراتژی همان تعیین اهداف نیست.
اقدامات و تصمیماتی که نیاز است تا شما را به جلو سوق دهند می توانند به اهدافی کوچکتر و قابل دستیابی تقسیم شوند، همه آنها کمک می کنند تا هدف نهایی که برای خود مشخص کرده اید، محقق شود اما آنها به خودی خود هدف نیستند. استراتژی ها انتخاباتی هستند که انجام می دهید و قدم های کوچکی هستند که به سمت مقصدتان بر می دارید.
۵- ایمان به خود و اراده
تعیین اهداف می تواند دلهره آور باشد و گاهی ما اهدافی انتخاب می کنیم که بسیار دست نیافتی هستند؛ تنها یک وسیله زینتی پر زرق و برق هستند که قبلا تعیین کرده ایم و حتی قبل از اینکه حرکت به سمت آن را شروع کنیم با شکست مواجه شده ایم. خرابکاری هایمان، ایجاد محدودیت، به دنبال موانع گشتن و بهانه آوردن ما را از رسیدن به اهدافمان باز می دارند. عیب تنها از هدف نسیت، بلکه استراتژی نیز مشکل دارد. وقتی که اهداف درستی برای خود انتخاب می کنید و در مسیر درستی برای رسیدن به آرزوهایتان قرار دارید، انتخاب هایتان طبیعی و آسان هستند. ایمان به خود و اعتماد به غرایزتان شما را مطمئن خواهد ساخت که تصمیمات درستی اتخاذ می کنید تا به هدفتان نزدیکترشوید. از مقایسه خودتان با دیگران دست بردارید و راه خودتان را پیدا کنید.  

 

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سمیرا زاغیان
Load More In رشد فردی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشیدReviewed by دقیقه on …