صفحه نخست رشد فردی موفقیت شخصی روش هایی برای کنترل بهتر بر روی زندگی

روش هایی برای کنترل بهتر بر روی زندگی

روش هایی برای کنترل بهتر بر روی زندگی
روش هایی برای کنترل بهتر بر روی زندگیReviewed by دقیقه on Sep 21Rating: 5.0

هر چه بزرگتر می شویم آرزوهایمان نیز بزرگتر می شوند و اهداف جدیدی برای خودمان تعیین می کنیم. هنگام کودکی و نوجوانی، بین آنچه که والدینمان از ما می خواهند انجام دهیم و آنچه که خودمان می خواهیم، هماهنگی وجود دارد. گاهی این برنامه ها با یکدیگر همراستا می شوند و گاهی هم نمی شوند. نکته اینجاست که در طول رشدمان، اهدافی که برای خود تعیین کرده ایم را توسط نمرات مجازی که کسب کرده ایم دنبال می کنیم، و زمانی که به آن اهداف می رسیم یا زمانی که دبیرستان را به پایان می رسانیم، همه آنچه که باقی می ماند تعقیب اهداف شخصی خودمان و همه آنچه که داریم انگیزه درونی خودمان است. رسیدن به اهداف عالی است. اما عدم رسیدن به آنها می تواند ضربه بزرگی به غرورمان وارد کند. به طور کلی این شکست شخصی است و باعث می شود اعتقاداتمان زیر سوال برود. البته هر زندگی ای پر از شکست است؛ برخی از آنها خیلی شدید نیستند و برخی دیگر هم درس های باارزشی محسوب می شوند، اما شکست باعث می شود احساس ضعف، بی انگیزگی و ناتوانی کنیم. هنگامی که امور طبق برنامه ما پیش نمی روند، این حس عدم کنترل را تجربه می کنیم که واقعا آزاردهنده است. این حس بر روی نحوه رفتار ما تاثیر می گذارد، مانع شادیمان می شود و در نتیجه عدم اعتماد به نفسمان باعث می شود دچار استرس شویم. خوشبختانه این مشکلات راه حل دارند و می توانید با برداشتن قدم های موثری در هر زمان بر آنها غلبه کنید.

۱- یاد بگیرید که خود را بپذیرید و به خود اعتبار دهید
یاد بگیرید که هر یک از ویژگی هایتان را می توان هم از دیدگاه مثبت و هم از دیدگاه منفی درنظر گرفت. اگر خودتان را تعیین کننده در نظر بگیرید، و اگر به راحتی تسلیم نمی شوید، دیگران ممکن است این ویژگی را خیره سری و سرسختی بپندارند. اگر شما شخصی جاه طلب هستید دیگران ممکن است شما را حریص تصور کنند و اگر شوخ طبع باشید دیگران شما را فردی سرخوش و بی فکر تلقی می کنند. همچنین اگر محتاط باشید، برخی این ویژگی شما را پارانویا ضعیف یا بزدلی تعبیر می کنند. اساسا این موضوع بستگی به موقعیت و زمینه ای دارد که شما آن ویژگی را از خود بروز می دهید. به محیط نیز بستگی دارد؛ یعنی اینکه آیا محیط پذیرای آن ویژگی هست یا آن را رد می کند. این یک حقیقت به قدمت خود انسان است: ما دیدگاه خودمان را نسبت به خودمان داریم، در حالیکه افراد تعبیر متفاوتی نسبت به ما دارند و حقیقت چیزی بین این دو است. به عبارت دیگر انتقادات را خیلی جدی نگیرید و همیشه خودشیفته نباشید. تنها باید خودتان را قبول داشته باشید و بر روی نواقصی که می خواهید از بین ببرید تمرکز کنید. این تصور که  شما می توانید کسی باشید که همه او را تحسین می کنند را کنار بگذارید، و تمرکزتان را بر این بگذارید تا شخصی شوید که خودتان خودتان را تحسین می کنید. وقتی سعی می کنید که دیگران را تحت تاثیر قرار دهید، خود را رها می کنید و همانطور که گفته شد این شکست های شخصی خیلی ناامید کننده است.

۲- یاد بگیرید چطور امور مالی خود را تحت کنترل داشته باشید
یک دلیل دیگر برای اینکه ممکن است احساس نگرانی و ضعف کنیم این است که با کنترل امور مالی خود مشکل داریم. وقتی که تصمیم می گیرید زمام زندگی خود را به دست بگیرید، هر ماه هزینه های پیش بینی نشده ای برایتان  پیش می آید و ازآنجا که این هزینه ها ممکن است به سادگی به بدهی تبدیل شوند، باید از قبل به آنها فکر کنید و برای چنین موقعیت هایی پول پس انداز کنید. چه خوشمان بیاید چه خوشمان نیاید، پول شکلی از قدرت است و بدون آن ما کمتر احساس امنیت و اطمینان خاطر می کنیم. اگر به خاطر امور مالی دچار استرس شده اید، دو راه حل پیش رو دارید. می توانید ببینید چه کار می توانید برای پول درآوردن انجام دهید، می توانید درخواست حقوق بیشتری کنید و ببینید که الزاماتتان چیست؛ یا می توانید یاد بگیرید که چگونه می توانید بودجه درآمدی خود را مجدداً توزیع کنید. بنشینید و حساب کنید که چقدر پول برای پرداخت قبوض نیاز است و ببینید که چقدر پول برایتان باقی مانده و براساس آن مقدار، بودجه روزانه خود را تعیین کنید. مشخص کنید بر یک مبنای روزانه چقدر می توانید ذخیره کنید و براساس یک تاکتیک پیش بروید. برای مثال، برنامه های انگیزشی زیادی وجود دارند که می توانند در ذخیره کردن پول به شما کمک کنند و می توانید کوپن ها و مدارکی دریافت کنید که قیمت را پایین می آورند. البته اگر آنلاین خرید کنید، می توانید قیمت های بهتر و پایین تری دریافت کنید و راه حل دیگر این است که به دنبال آیتم های مصرف شده باشید که نیازی نیست با نام تجاری جدید عرضه شوند. علاوه براین می توانید آیتم هایی را به صورت آنلاین به فروش برسانید یا فروش خانگی به راه بیاندازید تا از شر چیزهایی که دیگر استفاده نمی کنید خلاص شوید و از این طریق پولی هم بدست آورید. وقتی که پول کافی بدست آوردید، آن را در حساب های پس انداز نگه دارید تا سود بدان تعلق گیرد. دقت کنید که پول را در یک حساب پس انداز قرار ندهید زیرا نیاز به مقداری پول نقد برای روز مبادا دارید.

۳- بدانید در چه موقعیتی قرار دارید
باز هم موضوعمان پول است و گفتگویمان بدون صحبت درباره اینکه ارزش شما بر اساس میزان درآمدتان تعیین نمی شود، ادامه می یابد. البته این اشتباه است که فرض کنیم هر کسی را براساس میزان درآمدتان شما را می سنجد، اما پول همچنان نوعی از یک سیستم پاداشی و یک مدرک قابل لمس برای سنجش ارزش مهارت ها و دانش شما محسوب می شود. بنابراین وقتی کنترلی بر  روی زندگیتان ندارید، بهتر است که تمرکزتان را بر روی چیزی که قابل ارزیابی است بگذارید که می توانید آن را دنبال کنید تا اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.
تمرینی که می خواهم به شما بگویم خیلی رایج نیست، اما فکر می کنم مفید باشد. اکنون می توانید ارزش خالص دارایی های خود را محاسبه کنید و ببینید که به طور متوسط در چه موقعیتی قرار دارید. البته این بدین معنا نیست که شما کمتر یا بیشتر از دیگران موفق هستید، زیرا ما می دانیم که افراد می توانند از بدو تولد برتری هایی نسبت به بقیه داشته باشند که در این ارزیابی برای آنها مزیت محسوب شود. اما وقتی بدانید که در چه موقعیتی قرار دارید، می توانید یک نقطه شروع برای خودتان تعیین کنید و بر روی پیشرفتتان کار کنید؛ این کار مانند پیشرفت در یک بازی کامپیوتری و رفتن به سطوح بالاتر است. اساساً باید بر روی افزایش ارزش خالص دارایی تان تمرکز کنید و مرور صریح میزان موفقیتتان می تواند حس موفقیت را به شما ارائه کند. اگر از تمرکز بیش از حد بر روی پول درآوردن حس بدی به شما دست می دهد، می توانید مقداری پول را کنار گذاشته و به افراد نیازمند کمک کنید. نظر من این است که این یک راه خوب برای پیشرفت در جهتی مثبت است. نیازی نیست این کار را برای رقابت با دیگران انجام دهید یا اینکه به دیگران ثابت کنید چقدر ثروتمند هستید؛ شما این کار را انجام می دهید تا خود را قانع کنید که بر روی پیشرفتتان کنترل دارید. همچنین این کار نباید در ارتباط با ارزش خالص دارایی هایتان باشد. اگر به کار کشاورزی علاقمند هستید، می توانید سایز باغچه تان را کمی بزرگتر کنیدیا کیفیت گیاهانتان را بالا ببرید.

۴- به زندگیتان سر و سامان بیشتری بدهید
وقتی که بر روی زندگیتان کنترل ندارید، با یک سری افکار و احساسات ناخواسته به جنگ آن می روید. شروع کنید به ساماندهی هر چیزی که می توانید. پیشتر گفته شد که می توانید اوضاع مالیتان را سر و سامان دهید و با فروش وسایلی که دیگر از آن استفاده نمی کنید کسب درآمد کنید. اما می توانید یک قدم بزرگتر بردارید و خانه و برنامه روزانه تان را بررسی کنید. دلیل عمده مفید بودن این کار این است که وقتی در یک محیط منظم قرار داشته باشید احساس بسیار بهتری دارید، و زمانی که امور را بهتر کنترل می کنید، مسائل  و مشکلات ناخواسته کمتر برایتان اتفاق می افتد. می توانید سطل ها را از هم تفکیک کرده و شیشه ها و اقلام درون کابینت ها را برچسب گذاری کنید. می توانید یک جعبه ساماندهی ایمیل داشته باشید و ابزاری که می تواند ایمیل هایتان را ساماندهی کند. می توانید از یک برنامه ریز کاری برای نوشتن چیزهای مهم استفاده کنید یا یک اپلیکیشن دانلود کنید که همین کار را برایتان انجام می دهد. اساساً می توانید آیتم ها و الزامات خود را با پشتکار تحت کنترل خود درآورید، تا آرامش داشته باشید و استرس را از خود دور کنید و کنترل بیشتری نسبت به مسئولیت هایتان داشته باشید. علاوه بر این، احساس خیلی خوبی به شما دست می دهد وقتی که کنترل امور را در دست دارید. البته اگر بخواهید بیش از حد منظم باشید باز برای خود استرس ایجاد می کنید. نیازی نیست هر چیزی را بنویسید و برچسب گذاری کنید. تا حدی که با آن احساس راحتی می کنید امور را تحت کنترل درآورید و ببینید که این میزان کنترل چقدر کارآمد است. اگر چیزی به نظرتان غیر ضروری آمد، نیازی نیست که به آن توجه زیادی بکنید.
یکی چیز قطعی است: شما احساس بسیار بهتری خواهد داشت اگر همه فضای زندگیتان منظم باشد و هر چیزی سر جای خودش باشد. علاوه بر این شما انگیزه خواهید داشت تا آن حالت را حفظ کنید، زیرا تلاش زیادی کرده اید که فضای زندگی تان به آن حالت درآید.

۵- ورزش
ورزش به دلایل بسیار زیادی خوب است. قبل از هر چیز برای غلبه بر استرس مفید است، دوم اینکه بدنتان انرژی بیشری تولید می کند اگر آن را ادامه دهید و چیزهایی که معولا باعث استرستان می شدند دیگر خیلی سخت و غیر قابل تحمل به نظر نمی رسند، سوم اینکه ورزش برای جسم و روحتان مفید است و چهارم اینکه ورزش باعث اعتماد به نفس شما می شود، زیرا ظاهر بهتری بدست می آورید و پیشرفت و موفقیت برای سلامت جسمتان بسیار مفید و موثر است. تنها مشکل ورزش کردن این است که احتمالا زمان کافی برای اختصاص دادن به ورزش ندارید. اما نیازی نیست که به یک وزنه بردار، ورزشکار یا مبارز حرفه ای تبدیل شوید؛ همه آنچه که نیاز دارید میزان متوسطی از حرکات فیزیکی برای داشتن ظاهری مناسب، احساسی خوب و رضایت از خودتان است. رژیم های کاری با کیفیت آنلاین وجود دارند که می توانید آنها را امتحان کنید و می توانید از مواد غذایی مناسب استفاده کنید تا تاثیر آموزشتان را افزایش دهید. بهترین چیز در مورد برنامه های آنلاین این است که نیازی به وزنه ندارند و می توانید در خانه ورزش کنید و نتایج دلخواه را حاصل کنید. اگر دوست ندارید ورزش کردن را شروع کنید تنها به این دلیل که تا دو روز بعد از آن درد زیادی در عضلات خود احساس می کنید، می توانید قبل از شروع رسمی کار کم کم فعالیت های ورزشی روزانه خود را افزایش دهید. می توانید از پیاده روی تا محل کار یا دوچرخه سواری شروع کنید یا به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید یا آب بیشتری بنویشد و از این قبیل کارها. همچنین می توانید با انجام یوگا هنگام صبح و شب ها قبل از خواب شروع کنید، که می تواند بدن شما را برای ورزش روز بعد آماده کند.

۶- یک رژیم غذایی سالمتر در پیش بگیرید
علاوه بر ورزش، باید رژیم غذایی سالمی نیز داشته باشید. می توانید مواد غذایی مقوی به رژیم غذایی خود اضافه کنید و می توانید اغلب غذایتان را خودتان آماده کنید. این کار نوعی تکنیک ارتقاء فدری محسوب می شود، چراکه می توانید شروع کنید به یادگیری طبخ غذاهای متنوع. علاوه بر این وقتی یاد می گیرید غذایتان را خودتان درست کنید، پول بیشتری هم پس انداز می کنید که یک اقدام مثبت به شمار می آید. بنابراین این کار هم مانند نکات قبلی مستقیما در ارتباط با داشتن کنترل بهتر بر زندگی نیست، اما به طور کلی سبک زندگیتان را بهبود می بخشد.

۷- بر روی ارتقاء فردی کار کنید
 ارتقاء فردی می تواند در بردارنده چیزهای بسیار زیادی باشد. این کار می تواند به معنی تغییر در فلسفه حاکم بر زندگی، کسب مهارت های جدید یا ارتقاء سبک زندگیتان باشد. تا کنون هر چه که گفتیم نوعی ارتقاء فردی محسوب می شود و بعد از این شما باید بر روی شایستگی خود کار کنید. می تواند سعی کنید و در کار عملکرد بهتری داشته باشید، یا می توانید شروع کنید به یادگیری مهارت های دیگر که می تواند در خانه داری به شما کمک کند. نیازی نیست برای ارتقاء فردی پول خرج کنید، زیرا میتوانید آموزش های آنلاین در این زمینه را پیدا کنید و شروع کنید به یادگیری. همانطور که پیشرفت می کنید، شروع می کنید به تنظیم امورتان به تنهایی؛ خواهید دید که کنترل بهتری بر روی زندگیتان دارید و به خود می بالید. می توانید خود را آموزش دهید تا به یک هنرمند خوب تبدیل شوید و از سمتی دیگر برای خود درآمدزایی کنید.

۸- یاد بگیرید که کمتر متکی به دیگران باشید
در آخر، هرچه کمتر برای حل مشکلاتتان به مردم وابسته باشید، بیشتر احساس قدرت می کنید. اشکالی ندارد که از دیگران درخواست کمک کنید و نباید همه کارها را خودتان به تنهایی انجام دهید، اما اگر نتوانید بدون اتکا به مردم مشکلاتتان را حل کنید دچار فرسودگی و رخوت می شوید. به همین دلیل ارتقاء فردی مهم است، زیرا زمانی که بی نیاز از غیر باشید، آزادتر و کمتر تحت فشار خواهید بود. علاوه بر این، با دارا بودن مهارت های بیشتر می توانید به دیگران کمک کنید و مردم بیشتر شما را تشویق می کنند. جدا از همه این موارد، وقتی که مفید واقع می شوید احساس بسیار بهتری دارید. پس بدانید که می توانید کارهای زیادی انجام دهید، بدانید که نیاز نیست متکی به دیگران باشید، اما همچنین نباید از درخواست کمک کردن شرمنده باشید و از این کار خودداری کنید. نکته کلی این است که زندگیتان را آسانتر کنید و کنترل بیشتری بر آن داشته باشید- نه اینکه خود را دیگر کشکش های غیر ضروری کنید.

 

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سمیرا زاغیان
Load More In موفقیت شخصی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشیدReviewed by دقیقه on …