صفحه نخست رشد فردی ۷ عادت صبحگاهی برای فزایش بازدهی حین روز

۷ عادت صبحگاهی برای فزایش بازدهی حین روز

7 عادت صبحگاهی برای فزایش بازدهی حین روز
7 عادت صبحگاهی برای فزایش بازدهی حین روزReviewed by دقیقه on Sep 20Rating: 5.0

توصیه های آنلاین بی شماری درباره بازدهی بیشتر هستند و اپلیکیشن های زیادی درباره مدیریت زمان هر روز عرضه می شوند. دلیلش هم این است که مردم بیشتر از هر وقت دیگری با مشکل محروم بودن از خواب و اغلب مرض بی خوابی، به دلیل افزایش دسترسی به وسایل و تکنولوژی های ارتباطی مواجه هستند. خواب یکی از مهمترین چیزها در زندگی ما محسوب می شود چون می تواند یادگیری ما را ارتقاء دهد، به ما کمک می کند تا اطلاعات بیشتری را به یاد بیاوریم و به ما اجازه می هد در کل انسان های شادتری باشیم. اما بزرگترین مشکل ما که تنها تعداد کمی سعی می کنیم آن را مرتفع دهیم عادت صبح بیدار شدن است. اگر می خواهید که در طول روز بازدهی و کارایی بیشتری داشته باشید، باید عادت های صبحگاهی خود را بهبود بخشید. نحوه شکل دهی و گذران ساعات اولیه روزمان، تعیین کننده نحوه عملکرد بقیه ساعات روز و میزان کارایی ما در زندگی است.
خوشبختانه عادت های ساده و قابل اجرایی وجود دارند که می توانید امروز انجام دهید تا بازدهی روز و بقیه زندگیتان را افزایش دهید.

۱- بعد از طلوع خورشید از خواب بیدار شوید
مطالعات نشان داده که علت اینکه افراد خواب کافی ندارند و از بی خوابی رنج می برند، عمدتاً نور مصنوعی است که ساعت فیزیولوژیک بدن را دچار سردرگمی می کند. هنگامی که گروهی از افراد که از خواب کافی محروم هستند به مسافرت می روند و در معرض نور مصنوعی یا هشدار ساعت قرار نمی گیرند، مشکل بی خوابی آنها به سرعت در عرض چند روز برطرف می شود.
نتایج تحقیق این بود که بهترین راه برای داشتن خوابی عمیق و ارتقاء کیفیت خواب این است که بعد از طلوع خورشید بیدار شویم.

۲- مدیتیشن
توصیه های آنلاین بی شماری برای نحوه انجام مدیتیشن وجود دارد و البته می توانند برای کسی که تا بحال آن را تجربه نکرده، خسته کننده باشد. یک حقیقت وجود دارد و آن این است که یک روش مشخص برای مدیتیشن وجود ندارد و هر کسی رویکرد خود را برای مدیتیشن دارد. گرچه روش های انجام مدیتیشن متفاوت است، اما مزایای آن مشخص و واضح است. مدیتیشن میزان استرس ما را پایین می آورد، بازدهی مان را بالا می برد و حتی حافظه مان را ارتقاء می بخشد. مطالعات نشان داده اند که بعد از ۲۰ دقیقه مدیتیشن ذهن ما متمرکزتز و آشفتگی آن کمتر می شود، که به ما اجازه می دهد از انجام چند کار همزمان دست بکشیم، به اهداف روزانه مان سریعتر دست یابیم و به یک اجراکننده برتر تبدیل شویم.

۳- به طور خودکار تصمیم بگیرید
ما اراده بسیار قوی محدودی در طول یک روز معمولی داریم. به منظور استفاده بهینه از این اراده قوی برای انجام کارهایمان، بهتر است که تعداد تصمیماتی که صبح اتخاذ می کنیم را به حداقل برسانیم. بیشتر ما به روش یکسانی هر روز صبح عمل می کنیم، اما می توانیم به طور خودکار روش هایی را اجرا کنیم. آیا می توانید قبل از خواب لباس فردایتان را انتخاب کرده، هر روز صبحانه یکسانی میل کرده و زودتر از خواب بیدار شوید تا از تغییر مسیرتان برای رفتن به سر کار جلوگیری کنید و بسیاری چیزهای دیگر؟ این ممکن است در ابتدا خسته کننده به نظر برسد، اما متعجب می شوید وقتی می بینید که چقدر روند خودکار صبحگاهی می تواند باعث شود که بازدهی بیشتری داشته باشید و در طول روز خودجوش باشید.

۴- تنها "یک چیز"
طبق گفته های Gary Keller، نویسنده کتاب "یک چیز"، بهترین روش برای اولویت بندی لیست انجام امور بی پایان خودمان استفاده از روش تاثیر دومینو است. اثر دومینو هنگامی است که کاری که انجام می دهید یا اقدامی که آن را انتخاب می کنید، انجام هر کار دیگری درون لیست انجام امور را آسانتر یا حتی غیر ضروری می سازد. برای مثال، اگر هدف شما یادگیری زبان اسپانیایی قبل از سفر امسالتان به آمریکای جنوبی است، آیا ارزشش را دارد که ۱۰۰۰ دلار برای رفتن به مدرسه زبان پرداخت کنید که در عرض سه ماه آن زبان را به طور کامل به شما می آموزند؟ یا بهتر است که زمان، انرژی و پولتان را صرف یادگیری عبارات رایج اسپانیایی که بیشتر به کا می برید، کنید و از یک معلم حرفه ای اسپانیایی زبان که متعلق به آمریکای جنوبی است و در ازای این کار تنها کمتر از ۱۵۰ دلار از شما می گیرد، کمک بگیرید؟ اقدام دوم درست است. نگاهی به لیست انجام امور خود بیاندازید. هر یک از امور چقدر برای رسیدن به هدفتان مهم و ضروری هستند؟ سپس یکی از امور را که برایتان اثر دومینو دارد از لیستتان انتخاب کنید و زمانتان را تنظیم کنید تا آن کار را انجام دهید.

۵- سختترین کار را اول انجام دهید
 همانطور که قبلا گفتم بیشتر انسان ها مقدار محدودی اراده قوی، خلاقیت و انرژی در طول روز دارند. این مطالعه بر روی ذهن انسان انجام شده که نشان می دهد قشر جلوی مغز، یعنی بخشی که مسئول خلاقیت است، هنگامی که صبح از خواب برمی خیزیم بیشتر از هر وقت دیگری فعال است. این امر مشخص می کند که چرا افراد خلاقی همچون نویسندگان و طراحان بهترین کارهای خود را صبح زود بعد از اینکه از خواب برمی خیزند، ارائه می کنند.
اگر این درست است، پس ما باید طوری برنامه ریزی کنیم که سختترین کارهایمان را صبح ها انجام دهیم، اگر نمی خواهیم این کار را انجام دهیم خلاقانه ترین کارمان را صبح قبل از هر چیز دیگری انجام دهیم. این کار به ما اجازه می دهد که به طور موثری از توانایی های ذهنمان استفاده کنیم و ذهنمان را آزاد بگذاریم تا اموری از قبیل ویرایش، ارسال ایمیل، پاسخ دادن به تلفن و کارهای اینچنینی که به خلاقیت و اراده کمتری نیاز دارند را در بقیه ساعات روز انجام دهیم.

۶- از شب قبل خود را آماده کنید
گرچه این یک مقاله درباره عادات صبحگاهی است، اما اینکه شب را چگونه می گذرانیم تاثیر عظیمی بر روی بازدهی روز بعدمان دارد. بزرگترین تاثیر آماده سازی است. قبل از رفتن به رختخواب، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه را به مرور مهمترین کارهای روز بعدتان اختصاص دهید و در تقویم برای آنها برنامه ریزی کنید. دلیل اینکه چرا تا این حد برنامه ریزی مهم است، این است که شما می توانید با این کار زمانتان را مدیریت کنید و پیش بینی کنید که هر کاری چقدر زمان می برد، البته انجام این کار برای یک لیست انجام امور معمولی بسیار دشوار است.

۷- آب درمانی سرد و گرم
گرچه آب درمانی سرد و گرم زیاد در آمریکای شمالی رایج نیست، اما در فنلاند نه تنها یک تفریح گران قیمت، بلکه یک الزام نیز محسوب می شود. مطالعات مختلفی نشان داده که آب درمانی تاثیر بسزایی در سلامت ما دارد که کاهش استرس، تقویت سیستم ایمنی، افزایش توانایی چربی سوزی و حتی مبارزه با افسردگی از جمله فواید آن می باشد. روش کار بسیار آسان است. دوش بگیرید و در دمای معمولی که همیشه در آن دما استحمام می کنید، خود را بشویید. سپس دمای آب را به سردترین درجه ممکن برسانید و برای ۳۰ ثانیه زیر دوش بمانید. سپس دمای آب را به گرمترین درجه ای که می توانید تحمل کنید برسانید و ۳۰ ثانیه در همان حالت بمانید. در آخر دوباره دمای آب را به سردترین درجه ممکن برسانید و برای ۳۰ ثانیه زیر دوش بمانید.  
هشدار: اگر عادت به شک دادن بدنتان در صبح ندارید، این کار ممکن است برایتان در ابتدا مشکل باشد، اما هر چه بیشتر تکرار کنید برایتان آسانتر و آسانتر می شود. این کار خواب را سریعا و به طور موثری از سرتان می پراند.

 

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سمیرا زاغیان
Load More In رشد فردی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشیدReviewed by دقیقه on …