صفحه نخست رشد فردی انگیزه ۶ روش برای داشتن انگیزه در زمانی که دوست ندارید هیچ کاری انجام دهید

۶ روش برای داشتن انگیزه در زمانی که دوست ندارید هیچ کاری انجام دهید

6 روش برای داشتن انگیزه در زمانی که دوست ندارید هیچ کاری انجام دهید
6 روش برای داشتن انگیزه در زمانی که دوست ندارید هیچ کاری انجام دهیدReviewed by دقیقه on Sep 19Rating: 5.0

حتی با انگیزه ترین و مشتاقترین افراد هم گاهی احساس می کنند که با انجام امور مشکل دارند. خبر خوب این ست که ما اغلب می توانیم بفهمیم که چرا در حالت رکود هستیم. خبر بهتر هم این است که می توانیم از آن حالت رخوت و رکود خلاص شویم و دوباره باانگیزه شویم. اینک ۶ روش برای انگیزه گرفتن، زمانی که احساس می کنید دوست ندارید هیچ کاری انجام دهید به شما معرفی می کنم.

۱- فکرکنید چرا در حالت رکود قرار دارید
ممکن است موارد زیر دلایل حالت رکود شما باشند:
•    از چیزی که می دانید باید انجامش دهید، واهمه دارید. انجام امور را عقب می اندازید زیرا از کاری که باید انجام دهید، کاملا متنفرید.  
•    خسته اید. غذا، خواب، تمرین کافی نداشته اید یا مریض بوده اید و هنوز حالتان کاملا خوب نشده است.
•    فاقد اعتماد به نفس ستید. می ترسید از منطقه امن خود خارج شوید و کاری انجام دهید.
•    در میانه راه انجام یک پروژه هستید. دیگر آن شوق و علاقه اول کار را ندارید و هنوز به آخر پروژه نزدیک نشده اید. شما در قسمت سخت کار یعنی در وسط راه قرار دارید.

۲- وقتی از چیزی واهمه دارید، انجام ندادن آن کار را غیر ممکن سازید
برای مثال اگر می دانید می خواهید صبح کار کنید، لباس های کارتان را نزدیک رختخوابتان بگذارید تا صبح که از خواب بیدار می شوید قبل از هر چیز آنها را ببینید. همچنین به یکی از دوستانتان زنگ بزنید و قرار بگذارید که فردا صبح همدیگر را در باشگاه بینید. داشتن یک شریک مسئول احتمال موفقیت شما را افزایش می دهد.

۳- وقتی که خسته اید به بدنتان اهمیت دهید
بعضی روزها بدنتان ممکن است به استراحت و بعضی روزها ممکن است به ورزش نیاز داشته باشد. بعضی روزها شاید لازم باشد که از میز کارتان فاصله گرفته و کمی هوای تازه تنفس کنید. فکر کنید که این اخیرا عادت هایتان چگونه بوده اند. آیا استراحت کافی داشته اید؟ آیا غذاها و نوشیدنی های سالمی مصرف کرده اید؟ آیا اخیرا بیماری ای داشته اید که باعث شود احساس رخوت کنید؟ درباره اینکه چطور با بدنتان رفتار می کنید فکر کنید. اهمیت دقیق به بدن باعث می شود کمتر احساس رخوت کنید.

۴- اگر اعتماد به نفس ندارید، ببینید چرا نسبت به توانایی هایتان شک دارید
آیا در حال کشمکش با افکار منفی هستید؟ آیا اخیرا با عقیده یا اتفاق منفی ای روبرو شده اید که باعث آزارتان شده است؟ آیا خود را با دیگران مقایسه می کنید؟ وقتی در حال دست و پنجه نرم کردن با افکار منفی هستید، به خود کمی فرصت دهید یا یک اقدام مفرح انجام دهید تا دوباره سرحال شوید.
۵- وقتی در میانه سفر هستید، ممارست کنید
وقتی برای خود هدف بزرگی انتخاب کرده اید، معمولا بسیار آسان است که در ابتدای راه بسیار باانگیزه باشید. در ابتدای راه درباره نتایج فکر می کنید و سرشار از شور و اشتیاق هستید. همچنین خیلی آسان است که در انتهای راه هم باانگیزه باشید. زمانی که دیدگاهتان، پایان راه باشد هیجان دیدن خط پایان می تواند شما را به جلو سوق دهد. به نظر من میانه راه سختترین قسمت سفر است. در میانه راه، هیجان اولیه فروکش شده، اما هنوز به هدفتان نزدیک نشده اید. در همین حین، می فهمید که چقدر تلاش و زمان نیاز است تا هدفتان محقق شود. خسته می شوید و اغلب با مشکلاتی مواجه می شوید که مجبور می شوید از منطقه امنتان خارج شوید تا بتوانید به جلو حرکت کنید. وسط کار، به فکر کردن درباره "چرایی" هدفتان ادامه دهید. از اول، دلایل شخصی، معنادار و قدرتمندتان برای تحقق هدفتان چه بود؟
اغلب تفکر درباره اینکه "چرا این هدف را برای خودم انتخاب کردم" می تواند در افزایش انگیزه به ما هنگامیکه دچار رکود می شویم،کمک کند. همچنین گفته Confucius را از یاد نبرید: "تا زمانی که به طور کامل توقف نکرده اید، مهم نیست چقدر کند به حرکت ادامه می دهید." هنگامی که در وسط راه قرار دارید به حرکت ادامه دهید. خود را ملزم به انحجام امور روزانه ای بکنید که شما را به هدفتان نزدیکتر می کند، حتی اگر آن اقدامات واقعا کوچک باشند. تنها باید به حرکت ادامه دهید.

۶- به یاد داشته باشید که رکود برای همیشه ادامه نخواهد داشت وسریعا وارد عمل شوید تا از آن حالت خارج شوید
با قدم های کوچک حرکت به سمت جلو را آغاز کنید. به یاد داشته باشید که ممارست می تواند تفاوت بزرگی در موفقیت شما ایجاد کند. به خاطر بسپارید که موفقیت یک سفر خشن با موانع  و پیچ و خم های زیادی است و برخلاف تصور مردم یک جاده صاف و ومستقیم نیست. بدانید که حرکت کردن وقتی که باانگیزه نیستید به شما کمک می کند تا از ترس هایتان عبور کنید، از منطقه امنتان خارج شوید و در مقابل جنگ های روانی که با خودتان دارید، پیروز شوید. هر قدمی که در زمان های سخت بر می دارید کمک می کنند که بیشتر احساس اعتماد به نفس و توانایی کنید و به شما قدرت می دهد تا از حالت رکود خارج شوید.
هر زمانی که برای خود در زندگی هدفی تعیین می کنید، با مقاومت روبرو می شوید. آن مقاومت باعث می شود که احساس بی انگیزگی کنید و دچار حالت رخوت و رکود شوید. اما پس زدن آن نیروی مقاوم و اقدام جهت کنار زدن رخوت، به شما کمک می کند تا خود را آماده یک موفقیت طولانی مدت کنید. زمانی که فهمیدید در روزهای بد می توانید انگیزه خود را حفظ کنید، می دانید که در آینده چطور از موقعیت های سخت عبور کنید. هر کسی گهگاهی  دچار رکود می شود. تشخیص علت عدم انگیزه و اقدام سریع جهت خروج از این حالت به شما کمک می کند تا زمان اتلافی را به حداقل رسانده و موفقیت خود را به بیشترین حد برسانید.

 

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سمیرا زاغیان
  • من نابینا هستم، بهانه شما چیست؟

    من نابینا هستم، بهانه شما چیست؟Reviewed by سارا حق شناس on Dec 20Rating: دوم و سوم تیرماه …
Load More In انگیزه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشیدReviewed by دقیقه on …