صفحه نخست معرفی کتاب رشد فردی ۵ سوالی کلیدی تا رسیدن به راه درست در زندگی

۵ سوالی کلیدی تا رسیدن به راه درست در زندگی

5 سوالی کلیدی تا رسیدن به راه درست در زندگی
5 سوالی کلیدی تا رسیدن به راه درست در زندگیReviewed by دقیقه on Sep 17Rating: 5.0

برای بیشتر مردم قدم نهادن در مسیر زندگی متفاوت از کشف سرزمین های ناشناخته نیست. بسیاری از ما گاهی توقف می کنیم و از خود چنین سوالاتی می پرسیم: "آیا دارم درست پیش می روم؟ آنچه که انجام می دهم مربوط به دیگران است یا مربوط به خودم؟ چقدر مطمئنم که این همان راهی است که باید بروم؟ اگر راهم این نیست، آیا کسی هست که مرا راهنمایی کند تا در مسیر درست قرار بگیرم؟"

سوالات کاملا مشابه سوالات افرادی است که می خواهند بدانند شادی حقیقی چیست. اگر امیدوارید که پاسخی سر راست پیدا کنید، ناامید خواهید شد. زندگی آنقدر ساده نیست که بتوان آن را تنها در یک جمله تعریف کرد. اگر می خواهید خودتان را بهتر بشناسید و مسیر درست زندگیتان را پیدا کنید، باید به سوالاتی پاسخ دهید.

۱- چرا می خواهید راه درست زندگی تان را پیدا کنید؟

یک چیز قطعی است و آن اینکه شما می خواهید در زندگیتان تغییراتی ایجاد کنید. درباره اینکه چرا می خواهید به چیزی که می تواند انگیزه ای قوی در شما ایجاد کند تا به سمت هدفتان حرکت کنید، با خود صادق باشید. وقتی که درباره چراها فکر می کنید هر چه از ذهنتان می گذرد را یادداشت کنید. دلایلتان باید برای خودتان مهم باشند. شما فردی منحصر به فرد با آرزوها و احتیاجات منحصر به فرد هستید. هیچ راه بهتری برای یادگیری مسئولیت وجود ندارد، غیر از اینکه تلاش کنید و تاثیر خود را در جهان بگذارید. در مورد کمک کردن و کمک گرفتن انعطاف پذیر باشید، با این کار می توانید تعهد خود (برای تاثیر گذاشتن در جهان) را محکمتر کنید. می توانید با یک روانشناس مشورت کنید. هر دو با هم می توانید بر روی تعیین اهداف قابل دسترسی و مسائل احتمالی که مانع شما در برداشتن اولین قدم به سوی اهدافتان می شوند، کار کنید.

۲- چه اقداماتی باعث از دست دادن خودتان در زمان می شوند؟

یادتان می آید زمانی که بچه بودید و والدینتان مجبور بودند شما را به زور از کاری باز دارند؟ این کودک هنوز هم عمیقاً در شما وجود دارد. اگر می خواهید معنا و مقصودی واقعی به زندگیتان بدهید باید آن کودک درون را بیدار کنید. خیلی شانس آورده اید که سیستم مدرسه و رسانه های اجتماعی باعث شده اند فکر کنید چیزهایی که به آنها علاقه داشته اید چیزهای خوبی نبودند. اما یک تفاوت عمده وجود دارد. فرصت هایی که عصر اینترنت فراهم کرده را نباید دست کم گرفت. اکنون زمان آن رسیده که آنچه را بیشتر از همه دوست دارید، امتحان کرده و انجام دهید. شانس تبدیل شدن به یک فرد خبره در چیزی که بدان علاقمندید بهتر و مهمتر از هر راه دیگری است.

۳- آیا این انتخاب من است؟

آیا کاری که انجام می دهید نیاز واقعیتان است یا مد روز است و می خواهید صرفا آن را امتحان کنید؟ این سوال را هر وقت که احساس کردید از وضعیت فعلیتان خسته شده اید، از خود بپرسید. شاید نیازی نباشد که به منظور جذابتر کردن امور و درگیر خودتان، در زندگیتان تغییرات اساسی ایجاد کنید. به یاد داشته باشید که نحوه برخورد ما با موانع مشخص، نوع احساس ما را هنگام غلبه بر آنها مشخص می کند. این امر می تواند در همه جنبه های زندگی ما یعنی کار، ازدواج و زندگی شخصی و اجتماعی کاربرد داشته باشد. باید این حقیقت را بدانید که برای اینکه بتوانیم در این دنیای مدرن دوام بیاوریم باید بتوانیم خود را هر چه سریعتر با آن وفق دهیم. اگر می خواهید در مسیر درستی در زندگی قرار بگیرید، بسیار ضروری است که شغل مناسبی برای خود انتخاب کنید. یادم می آید که این تعریف از شغل را جایی خوانده ام و بخشی از این تعریف این بود که شغل، یک سفر شخصی از میان یادگیری، سختکوشی و دیگر جوانب زندگی است. به همین خاطر است که باید با تلاش و دقت زیاد شغلتان را انتخاب کنید. تنوع شغلی بسیار زیاد این انتخاب را تقریبا غیر ممکن می سازد. حتما از مشاوران حرفه ای کمک بگیرید و شخصا آزمایشاتی انجام دهید تا بتوانید مسیر شغلی درستی برای زندگیتان انتخاب کنید.

۴- چه چیزی برایم مهم است؟

می توانید کار خود را با نوشتن آنچه که برایتان مهم است شروع کنید. زمان کافی صرف این کار کنید. توصیه من این است که با چیزهای ساده تر مانند کار و تلاش منظم، گذراندن وقت با خانواده و دوستان، یادگیری یک ساز جدید و غیره شروع کنید. بعد از آن می توانید بر روی موضوعات پیچیده تری کار کنید؛ قاطعانه تر رفتار کنید، چیزهایی را کشف کنیدکه خوشحالتان می کنند، یاد بگیرید از لحظه لحظه عمرتان لذت ببرید، ایده های متفاوت را با آغوش باز بپذیرید و بیش از قبل شکیبایی به خرج دهید.  این لیست دقیق پاسخ ها را همیشه نزد خودتان نگه دارید. به خودتان یادآور شوید که گهگاهی آن را مرور کنید. حتی می توانید آن را به بخشی از امور روزانه تان تبدیل کنید و اقداماتی که به سوی هدفتان برمی دارید را یادداشت کنید. این کار می تواند منجر به دیدگاه بی نظیری نسبت به خودتان شود.

آیا فرد خودآگاهی هستم؟

آیا برای انتقادات سازنده ارزشی قائلید؟ آیا همیشه صادق هستید؟ اگر پاسختان به سوالات منفی است باید بر روی خودآگاهیتان کار کنید. در پایان شما قادر خواهید بود تا نقاط ضعف و قدرت طبیعی خود را بشناسید و استراتژی های لازم برای پرداختن به آنها را به کار بگیرید. با این سوال شروع کنید که آیا شما شخص جزیی نگری هستید یا نه. آیا برای ساختار، استقلال و خود مختاری ارزش قائلید؟ هنگام مواجهه با شخصی یا چیزی که دارای طبیعتی کاملا متفاوت است چطور رفتار می کنید؟ سعی کنید نسبت به اینکه در شرایط و موقعیت های مختلف چگونه عمل می کنید، یک دیدگاه مشخص بدست آورید. درباره آنچه که در این رابطه فهمیدید فکر کنید. اگر نمی توانید همین الان به این سوالات پاسخ دهید، نگران نشوید. پیدا کردن راه درست در زندگی یک روند آرام است. باید زمانی را صرف پاسخ  دادن و یکپارچه کردن پاسخ سوالاتی که پیش رویتان است بکنید. سبک زندگی مدرن تمرکز بیشتری بر روی بعد ادراکی وجودی ما می گذارد، که باعث می شود ما احساسات مادی خود را فراموش کنیم. به یاد داشته باشید که موجوداتی هستیم هم مادی و هم ادراکی. به منظور راحت پیدا کردن مسیر درست زندگی، باید هم از احساسات و هم از افکارمان و اینکه چطور بر دیگران تاثیر می گذاریم، آگاهی داشته باشیم. بدانید که اشتباهات کوچک کاملا طبیعی است. در آخر اجازه دهید با نقل قولی از Buddha کلامم را به پایان برسانم:

"غلبه بر خود بسیار مهمتر و ارزشمندتراز غلبه بر دیگران است."

 

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سمیرا زاغیان
Load More In رشد فردی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشیدReviewed by دقیقه on …