صفحه نخست گردشگری بومیان آمریکا و شگفتی‌های آن‌ها

بومیان آمریکا و شگفتی‌های آن‌ها

بومیان آمریکا و شگفتی‌های آن‌ها
بومیان آمریکا و شگفتی‌های آن‌هاReviewed by دقیقه on Sep 14Rating: 5.0

اگر شما به دنبال یافتن فرصتی برای لذت مشاهده سنت‌های کهن هستید، فقط به دنبال تنظیم بلیت برای سفر به اروپا و یا آفریقا نباشید، چراکه سنت‌های کهن سرخ‌پوستان آمریکا نیز بسیار جالب و دیدنی است. ایالات‌متحده آمریکا نزدیک به ۳۲۶ قبیله سرخ‌پوست را در درون خود جای‌داده است، این قبایل چیزی بالغ‌بر ۵۶ میلیون جریب زمین را جهت سکونت به خود اختصاص داده‌اند، درواقع مجموع زمین‌های تحت سکونت آن‌ها وسعتی برابر با ایالت آیداهو دارد.
دیدار از قبایل سرخ‌پوست فرصت بسیار مناسبی است که در اختیار شما قرار داده می‌شود، چراکه شما بدون هیچ‌گونه قوانین حقوقی و یا سرزمینی خاص می‌توانید از یک دنیای کاملاً متفاوت بازدید کنید؛ چنین فرصتی اگرچه در برخی از نقاط مغرب زمین هم یافت می‌شود، اما دیدار از سکونت‌گاه‌های سرخ‌پوستان آمریکا فرصتی بسیار مغتنم و منحصربه‌فرد است.
دیدار از برخی از این قبایل در مقایسه با سایر اقوام ساده‌تر و سهل‌تر است؛ این قبایل با آغوش گشاده به استقبال بازدیدکنندگان خود رفته و شرایط مناسبی را برای یک تجربه ویژه و منحصربه‌فرد برای ایشان فراهم می‌کنند. نکته بسیار مهم در دیدار از این قبایل این است که شما به‌عنوان میهمان آن‌ها، کلیه قوانین داخلی آن‌ها را مدنظر داشته و به کلیه آداب‌ورسوم ایشان احترام بگذارید.

کُشتی با تمساح و یک سفر آبی مهیج
«میکاسوکی» یکی از سرخ‌پوستانی است که اگرچه به دلیل رفت‌وآمد زیاد به کالیفرنیای جنوبی شهرت بسیار زیادی دارد؛ وی اوقاتی از زندگی خود را به کُشتی با تمساح اختصاص داده است و این امر برای وی فقط جنبه سرگرمی ندارد، بلکه به‌نوعی تمرین و تکرار مهارت است. در این کشتی مهیج همراه با نوازندگانی که موسیقی خاصی را می‌نوازند، ابتدا تمساح فک خود را بازکرده و سپس میکاسوکی سرخود را مماس با فک تمساح می‌نماید؛ در این تفریح فوق‌العاده می‌توان برشدت هیجان نیز افزود و با نزدیک شدن به زمین‌های باتلاقی، به مشاهده بچه تمساح‌هایی پرداخت که در این زمین‌ها مشغول گشت زنی هستند، در نزدیکی این زمین‌ها، هم‌چنین اردوگاه‌هایی به چشم می‌خورد که به سبک هندیان باستان ساخته‌شده‌اند و از ۱۰۰ سال پیش تاکنون متعلق به اجداد و نیاکان میکاسوکی بوده است.

تنظیم برنامه برای انجام اسکی و اسب‌سواری
حتی اگر شما تجربه اسکی را هم داشته باشید، پیست اسکی آریزونا که توسط کوه‌های سفید آپاچی احاطه‌شده است، تجربه بسیار متفاوتی است؛ کوه‌های آپاچی متشکل از سه رشته‌کوه و یک دامنه به وسعت ۹۲۰۰ فوت است؛ در دامنه این کوه پارکی به نام «سانرایس» وجود دارد؛ فرارسیدن زمستان باعث رونق بازار اسکی در این پارک می‌شود، این در حالی است که در فصل تابستان تفریحاتی ازجمله تیراندازی باکمان، تله‌کابین و گذر از مناظر بسیار زیبا و اسب‌سواری باعث رونق بازار سانرایس می‌شود.

تماشای نهنگ از ساحل رؤیایی اقیانوس آرام
ساحل «لاپوش» اقیانوس آرام در شهر واشنگتن، طی هزاران سال موطن قبیله «کیلت» بوده است؛ این قبیله اگرچه برای اولین بار توسط نویسنده کتاب «گرگ‌ومیش» مورد معرفی قرار گرفت، اما تاریخ پیدایش آن‌ها را نمی‌توان محدود به زمان آن کتاب دانست و درواقع قدمت بسیار طولانی‌تر از آن چیزی است که در کتاب مذکور به آن اشاره‌شده است. یکی از شگفتی‌های این بهشت اغواکننده آن است که این منطقه زیبای ساحلی توسط نهنگ‌ها مورد آسیب و حمله قرار نگرفته است. از زمان استقرار قبیله کیلت در این منطقه هرساله در فصل تابستان مراسم سنتی جالبی در اینجا برگزار می‌شود، در این مراسم سالانه طبق آیین خاصی، بومیان به پخت ماهی قزل‌آلای بومی می‌پردازند.

تفرجی باشکوه: تماشای ریزش آبشار در دره‌ای عمیق و باریک
تماشای دو آبشار «هاواسو» و «مونِی» به‌راستی پرشکوه آرامش‌بخش است، چراکه تا آنجایی که چشم کار می‌کند، گستره آب‌های این دو آبشار مشاهده می‌شود و تماشای چنین صحنه‌ای بدون تردید لذتی بی‌نظیر را به همراه خواهد داشت. برخلاف تصور رایج در میان مردم این بهشت رؤیایی در پارک ملی «گراند کایون» واقع نشده است و حقیقت این است که محل اصلی این دو آبشار در نزدیکی اقامتگاه قبیله «هاواسوپیا» واقع‌شده است و تنها پس از هماهنگی با این قبیله و یک پیاده‌روی طولانی‌مدت می‌توان وارد این بهشت زیبا شد. در این نقطه از زمین، کشف شهر بومی «سوپای» به‌عنوان یکی از دوردست‌ترین نقاط آمریکا در کنار قبیله هاواسوپیا باعث خلق تابلوی زیبایی از طبیعت، تاریخ و سنت‌های کهن شده است.

دیدار از جزیره بومیان آمریکا
یکی از نقاط بسیار دیدنی در آمریکا، جزیره کوچکی است که در ۱۵ مایلی سواحل جنوب غربی «کیچیکان» واقع‌شده است؛ این جزیره درواقع محل زندگی بومیان آمریکا و قبایل «تیمشیان»، به‌عنوان تنها قبایل باقی‌مانده در آلاسکا است. بخش اصلی این جزیره متشکل از ۱۵۰۰ «متاکالتا» است؛ و متاکالتا جایی است که بومیان با پوشیدن لباس‌های فاخر و سلطنتی به رقص بومی می‌پردازند، ضمن این‌که محل‌هایی هم برای تدارک تورهای تاریخی و دیدار از هنر بومی نیز در نظر گرفته‌شده است. سفر به آلاسکا آن‌چنان منحصربه‌فرد است که شما در هیچ کجای جهان تکرار آن را تجربه نخواهید کرد.

گشتی در زیستگاه بومی گاومیش کوهان‌دار آمریکایی
تجربه دیدار از زیستگاه گاومیش کوهان‌دار، تنها منحصر به پارک ملی «یلو استون» نیست، بلکه شما با سفر به ورای مرزهای شمالی سلسله کوه‌های «اسپراولینگ» نیز می‌توانید علاوه بر مشاهده این حیوانات دوست‌داشتنی با قبیله «فورت پیک» نیز آشنا شوید. در این منطقه بیش از ۲۰۰ گاومیش کوهان در حال چرا در مراتع سرسبز هستند؛ این حیوانات بومی به لحاظ ژنتیکی در مقایسه با گذشته تاریخی آن‌ها شاهد تغییراتی نبوده‌اند؛ طی سال‌های اخیر به مدد برخی تلاش‌ها، تعدادی از گاومیش‌های کوهان‌دار یلو استون به این منطقه آورده شده‌اند.

 دیدار از کلیسای مجلل کاتولیک
اگرچه بسیاری از کلیساهای قدیمی آمریکا معمولاً موردتوجه و استقبال توریست‌ها واقع می‌شوند؛ اما یکی از زیباترین و مشهورترین کلیساهای آمریکا کلیسای اسپانیایی واقع در ۱۰ مایلی جنوب شهر «توسان» است، کلیسایی که کشیش آن‌هم یک اسپانیایی با نام «سان خاویر دل بک» بود. اگر تصویر مربوط به این کلیسا با دقت مورد مشاهده واقع شود، لوح تقدیرهایی که طی دیدار کشیشی به نام «سنت ایگانوس» از قبیله «فلاتِد مونتانا» و هم‌چنین دیدار «سنت استفان» از قبیله «وایومینگ»، توسط این قبائل به آن‌ها تقدیم شده است، به‌وضوح مشخص است.

دیدار از یک دریاچه پنهان در کویر
گوهر پنهان، یا همان دریاچه زرین در این نقطه از کره خاکی شهرت خود را مدیون جریان در کنار قبیله هزارنفری مستقر در آنجا نیست، بلکه علت اصلی شهرت این جوهر مکتوم وسعت آن است که از «رِنو» تا صخره‌های سیاه امتداد دارد. این منطقه توسط صخره‌های عجیبی احاطه‌شده است که به لحاظ تاریخی برای قبیله «پایوت» نقش محوری دارند؛ این منطقه علاوه بر چشم‌انداز زیبای خود، به دلیل ساکنان محترم خود نیز، تجربه‌ای بی‌نظیر را یادگار خواهد گذاشت.

نمایش سالیانه مبارزه «کاسترز لست استند»
اگرچه بسیار از گردشگران به تماشای رقص‌های سنتی بومیان آمریکا علاقه دارند، اما معدودی از گردشگران نیز جهت انجام مراسمی که هرسال توسط قبیله «کِرو» انجام می‌شود، از مدت‌ها قبل تنظیم برنامه می‌کنند. در مراسم ویژه این قبیله که اوایل هرسال برگزار می‌شود، طی مراسمی جهت گرامیداشت تاریخ مبارزه «کاسترز لست استند»، تمامی سوارکاران قبیله کرو به اسب‌سواری می‌پردازند و بدین‌وسیله صحنه‌های باشکوهی را خلق می‌کنند.

هنری اعجاب‌انگیز در بیابان
منطقه «ناواهو» به‌عنوان منطقه‌ای بزرگ که دارای وسعتی بالغ‌بر ۲۷ هزار مایل مربع است، در درجه اول بخش قابل‌توجهی از آریزونا را به خود اختصاص داده و تقریباً تمامی غرب این منطقه در سیطره آن است، اما بخش‌هایی از آن نیز در «یوتاه»، «کولارادو» و «نیومکزیکو» قرار دارد. طی جشنواره‌ای که سالانه در این منطقه برگزار می‌شود، آنچه پیش از پرداختن به آثار هنر هنرمندان، نقاشی دیوارهای قدیمی و یا رنگ‌آمیزی دکه‌های کنار جاده اهمیت دارد، برقراری نوعی ارتباط فرهنگی با بومیان هنرمند این منطقه است. مشاهده مظاهر زندگی مدرن در قبیله «رُز» ضمن پایبندی ایشان به آداب کهن خود، تصویری است که شاید نمونه آن را در هیچ موزه‌ای نمی‌توان مشاهده نمود.

سفری به ناواهو: تماشای غروب خورشید و آرمیده در کلبه‌ای گِلی
خانه‌های مخروطی شکل با تمام شکوه و عظمتی که دارند، هرگز توان برابری با سپری کردن یک‌شب آرام و زیبا را در آلونک‌های ساده و گِلی ناواهو ندارند؛ خانه‌های کوچکی که با استفاده از مواد طبیعی و به شکل گنبدی ساخته می‌شوند. در تور ناواهو، دیدار از دره «سیمپسون» در دستور کار واقع‌شده است، ضمن این‌که خانه‌های گِلی ناواهو نیز به تعدادی هستند که بتوانند تمامی گردشگرانی که از قبل نسبت به رزرو این تور اقدام کرده‌اند را در خود جای دهد. تور سیمپسون شامل گردشی کوتاه در منطقه، مشاهده غروب رؤیایی آنجا، پارک «تری بال» به همراه یک ضیافت شبانه سنتی و صرف شام مخصوص ناواهو است.

سفر به «چِروکی»: سفر به شهری مدرن یا روستایی هزارساله
دیدار از شهر «تاهلکوآه» به‌عنوان پایتخت چروکی، دارای سختی‌ها و پیچیدگی‌های دیدار از اوکلاهامای شرقی به‌عنوان مقر اصلی سرخ‌پوستان نیست؛ در این شهر بسیاری از تابلوهای راهنما به دو زبان انگلیسی و چروکی است. در پایتخت چروکی، دو ساختمان متعلق به دادگاه عالی که در سال ۱۸۴۴ ساخته‌شده و به‌عنوان مقر حکومت و قدیمی‌ترین بنای چروکی شناخته‌شده است و هم‌چنین زندان ملی چروکی، هم‌اکنون جزء آثار ملی این شهر محسوب می‌شوند؛ علاوه بر این روستای چروکی نیز به‌عنوان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.
در این قبیله مدرن تصاویری وجود دارد که به لحاظ تاریخی متعلق به قبیله «تائو» بوده، قبیله‌ای که ارتباطاتی هم با قبیله «تائوس» در نیومکزیکو داشته است. گفتنی است که چروکی به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین مناطق آمریکا نزدیک به ۱۵۰ قبیله از قبایل تائو را در خود جای‌داده است.

تفرجی تماشایی در منطقه «وایلد وست»
اگرچه قبایل ساکن در منطقه وسیع غرب آمریکا بسیار زیاد هستند، اما یکی از دیدنی‌ترین و زیباترین آن‌ها قبیله «کایون سینس» است؛ منطقه تحت سیطره این قبیله از «شوشونی» تا «درموسولینگ» در مرکز «وایومینگ» را شامل می‌شود. در این منطقه وسیع گستره‌ای از جلوه‌های طبیعی از قبیله «ویند ریور» تا سنگ‌های زیبای قرمز و زرد با پس‌زمینه یک کوه باشکوه و هم‌چنین بز کوهی آمریکایی خودنمایی می‌کند.
درواقع بخش قابل‌توجهی از بومیان آمریکا از «چم برلین» تا داکوتای جنوبی و ازآنجا تا «کَنون بال» در داکوتای شمالی زندگی می‌کنند. در این مناطق چهار قبیله بزرگ «لاکوتا»، نسبت به حفظ آثار تاریخی، بناهای تاریخی و اماکن مقدس خود ازجمله «گاو نشسته» و محل ارزشمند «ساکاکاوئا» اهتمام بسیار زیادی دارند.

تفریحی پرشور و هیجان در جشنواره «ای دی ام»
این عنوان هیچ ربطی به مناطق و یا آداب‌ورسوم بومیان آمریکا ندارد، بلکه صرفاً از جهت برگزاری جشنواره‌ای ای دی‌ام که هرساله با محوریت ایالت کالیفرنیای جنوبی و با اجاره برخی از مناطق تحت سکونت بومیان انجام می‌شود، موردتوجه و بررسی قرارگرفته است. مناطقی که جشنواره مذکور در آن برگزار می‌شود متعلق به مناطق تحت سکونت قبیله «لاس کویوتس» است که در حدفاصل بین «سن دیگو» تا «کوچلا» واقع‌شده است. این جشنواره سالیانه علاوه بر احیای هنر در انواع خود باعث شناسایی و یا بازشناسی هنر بومیان آمریکا نیز می‌شود.

 

منبع

thrillist

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سمیرا زاغیان
Load More In گردشگری
نظرات بسته شده اند

این موارد رو هم بررسی کنید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشیدReviewed by دقیقه on …