صفحه نخست کسب و کار افراد موفق معیارهای ضروری برای اجرای اهداف

معیارهای ضروری برای اجرای اهداف

معیارهای ضروری برای اجرای اهداف
معیارهای ضروری برای اجرای اهدافReviewed by دقیقه on Sep 3Rating: 5.0

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که در موفقیت ما و همچنین در همه ی مراحل زندگی نقش اساسی دارند،انتخاب اهدافی موثر است.اهداف شما نحوه ی استفاده از منابع باارزشی مثل زمان،انرژی و هزینه را برای شما مشخص می کنند.هنگامی که شما این منابع را اهداف خود همراه می کنید کارهایتان به نحو احسنت  و بهتر از قبل پیش  می روند.ولی اگر این اهداف موثر واقع نشوند شما مقدار زیادی از وقت و هزینه ی خود را بیهوده تلف کرده اید. در نوشته ی زیر برای کمک به انجام اهداف به صورت موثر چک لیست دبرای شما تهیه کرده ام.


نمودار اهداف موثر
اهداف خویش را بر اساس معیارهای زیر تطبیق دهید و ببینید چگونه موثر واقع می شوند.شما با به کار گیری این دستورالعمل ها می توانید به زندگی دلخواه خویش دست یابید.

۱٫هماهنگی با اهداف
هنگامی که شما دیدی واضح نسبت به زندگی پیدا کردید،ابتدا باید ارزش هایی  که نقش اساسی  در زندگی ایفا می کنند را مشخص کنید.اهداف شما باید با این ارزش ها هماهنگ باشد.اگر بین این دو هماهنگی وجود نداشته باشد خیلی زود شادی که هنگام اتمام کار به سراغ ما می اید از بین می رود و یک حس عذاب وجدان و گناه درون ما به وجود می اید.

۲٫به پایان رساندن اهداف
هنگامی که شما دید خود را نسبت به زندگی تغییر می دهید، خواهید یافت که چگونه به جهان خدمت کنید و همچنین خیلی زود می توانید اهداف خویش را با موفقیت به پایان رسانید.

۳٫رقابت کردن
اهدافی که موثر واقع شوند بسیار ارزشمندند و به توسعه ی شخصی به مقدار کافی نیاز دارند.این اهداف نیاز دارند تا شما به شخصی موفق تر و بهتر از دیروز تبدیل شوید.  

۴٫حفظ تعادل در زندگی
شادی و موفقیت در زندگی تنها در صورتی به وجود می اید که در همه ی عرصه های زندگی مثل کار و تحصیل و ….پیشرفت داشته باشیم.این موارد می توانند از با یکدیگر مطابقت داشته باشند و یا از همدیگر جلوگیری کنند.عملکر شما میتواند شما را با شکست مواجه کند ولی اگر با همه ی ارزش ها در کل زندگی مطابقت داشته باشد و تعادلی بین انها برقرار شود ،می توانید طعم واقعی موفقیت را بچشید

۵٫حس نوع دوستی نسبت به دیگران
وقتی که ما سعی داریم ،دنیای خویش را تغییر به دنیایی برتر دهیم،خواه نا خواه از همه چیز سود می بریم.اهداف ما باید شامل حس هم نوعی نسبت به افرادی که جز قشر کم درامد جامعه به شمار می روند و در امد کافی ندارند،باشد.شما باید همیشه مقداری از وقت خویش را صرف کمک به دیگران و خیر خواهی کنید.همیشه باید بدانید که فقط رشد شخصی مد نظر ما نباشد بلکه جایی را نیز برای هم نوعان خود در نظر بگیریم.

۶٫اختصاصی بودن هدف
وقتی که شما قصد دارید چیزی را به دست اورید ابتدا باید یک دید واضح و مشخص نسبت به ان هدف داشته باشید.اختصاصیت یکی از بارزترین تفاوت ها بین هدف و ارزو هاست.خواستن یک ماشین جدید نوعی ارزوست ولی زمانی که رنگ و مدل و سال تولید و دیگر بارزه ها را جویا شویم و قصد خرید کنیم ان موقع تبدیل به یک هدف شده است.همیشه باید نوع و مشخصات ان چیزی که می خواهیم به دست اوریم بایستی مشخص شود تا دچار سردرگمی نشویم و هر چه سریعتر به خواسته هایمان برسیم.

۷٫قابل اندازه گیری بودن اهداف
همیشه وقتی که یک هدف را مشخص می کنید باید نحوه ی رسیدن به ان را نیز مشخص کنید. در واقع اهداف ما باید قابل اندازه گیری باشند،یعنی هیچ جای پنهان و کشف نشده ای و همچنین عذر و بهانه ای وجود نداشته باشد.اهداف موثر همیشه قابل اندازه گیری اند.

۸٫واقع بینی
اهداف ما بایستی چالش بر انگیز باشندوبه این منظور بایستس همیشه واقع بین بود و بتوان اهداف کوچک را از بزرگ تشخیص داد و به رویاپردازی نیز نپردازیم.در واقع اگر بخواهیم برای رسیدن به هدفمان از یک نردبان استفاده کنیم واقع بینانه عمل کره ایم ولی اگر در فکر یک ماشین زمان باشیم هیچ گاه رویایمان تحقق نمی یابد.

۹٫زمان شناس بودن
اگر ما برنامه ریزی مشخصی برای اهدافمان نداشته باشیم،در واقع در حال رویاپردازی هستیم.

۱۰٫انعطاف پذیر بودن
یک هدف باید به گونه ای تنظیم شود که اگر چندین بار هم بخواهیم ان را اجرا کنیم مشکلی نداشته باشیم.یعنی برای ما مجالی برای فرصت های جدید نیز بگذارد.

۱۱٫مورد حمایت قرار گرفت توسط دیگران
هنگامی که در حال اجرای یک هدف بزرگ هستید باید از سه فرصت استفاده کنید:هدفتان را با کسی در میان نگدارید، ،با همه ی افراد در میان بگزارید،با دوستان نزدیکی که شما را برای اجرای هدف مجبور می کنند.
برای رسیدن به اهدافتان ایجاب می کند که با کسی ان را در میان بگذارید تا بهتر بتوانید ان را عملی کنید.پیشنهاد من به شما اینست که بیشتر از دوستان نزدیک و قابل اعتماد کمک بگیرید ،چون انها به شما انگیزه می دهند و راه را برایتان هموار می کنند.

 

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سمیرا زاغیان
Load More In افراد موفق

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشیدReviewed by دقیقه on …