صفحه نخست اقتصاد و ثروت رونق بازارهای جهانی پس از تجربه شکست

رونق بازارهای جهانی پس از تجربه شکست

رونق بازارهای جهانی پس از تجربه شکست
رونق بازارهای جهانی پس از تجربه شکستReviewed by دقیقه on Aug 31Rating: 5.0

بازار های جهانی در پی شوک خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، اندکی دچار رکود خواهد شد؛ این رکود عمر چندانی نخواهد داشت و بازارهای جهانی مجددا ثبات اولیه خود را باز خواهند یافت. اما پیش بینی سرمایه گذاران کمی متفاوت است؛ آنها معتقدند بازراهای جهانی تنها در صورت عدم بروز اشکال، ثبات اولیه خود را باز می یابند و در غیر این صورت خروج بریتانیا، فاجعه ای بزرگ برای بازرارهای جهانی است. براساس نتایج رای گیری رفراندوم در بریتانیا و صدور آرای مثبت برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا، بازارهای مالی وارد یک شوک غیرمنتظره ای شده است. به عبارت دیگر جهان با مشاهده نتایج رفراندوم در بریتانیا به شدت متعجب شده است.
پیشنهاد ما این است که جهت رسیدن به دیدگاه قطعی در خصوص این موضوع به تمامی ابعاد آن توجه داشته باشید و اگر اطلاعات شما در این زمینه محدود است، توضیحات ما را در ادامه مطالعه کنید.
در ادامه، وضعیت بازارهای جهانی بنابر پیش بینی اشخاص مختلف به نمایش گذاشته خواهد شد.
"دیوید فیث" (24 ژوئن ۲۰۱۶) در خصوص وضعیت فعلی بورس در بازارهای جهانی این است که شاخص اصلی بورس در بازارهای جهانی به شدت کاهش خواهد یافت و در نتیجه سرمایه گذاران با احتیاط بیشتری وارد بازار بورس خواهند شد. مفهوم وسیع تر این نگرش آن است که خوش بینی چندانی برای اقتصاد جهانی پس از رفراندوم بریتانیا به نظر نمی رسد.
"استفن کوکولاس" در ارتباط با وضعیت فعلی بازارهای بورس و کاهش سه تریلیون دلاری آن می گوید، در این میان، ارز انگلستان شاهد وضعیت بسیار اسفناکی خواهد شد. پوند بریتانیا طی روزهای اخیر به کمترین ارزش خود طی ۳۱ سال گذشته رسیده است، در واقع ارزش پوند انگلیس در بازارهای فعلی ۱۰درصد کمتر از دلار آمریکا است. پوند اگرچه وضعیت بهتری خواهد یافت اما بهبود وضعیت آن، تنها ممکن است شاهد یک افزایش ۲درصدی باشد؛ نوسانی که برای ارز بسیار غیرمنتظره و عجیب است. این وضعیت در واقع نشاندهنده چگونگی تحولات جنون آمیز پوند طی ۴۵ سال گذشته می باشد.

"جان آثرز"، در ارتباط با وضعیت فعلی پوند می نویسد، بازارهای بورس با دغدغه خروج سایر کشورها از اتحادیه اورپا، دچار اغماء شده اند. ارزش شاخص سهام لندنیا همان اف تی اس ای شاهد یک سقوط ۸درصدی بوده است اما این وضعیت می تواند روند بهبود ۵/۳درصدی را تجربه کند. در این شرایط، بانک ها و برج سازان بریتانیا وضعیت بسیار بدتری پیدا خواهند نمود به طوری که به نظر می رسد بانک های بزرگی  همانند RBS و Barclays شاهد یک افت ۳۰درصدی باشند. بازارهای آمریکا نیز شروع به افت خواهند نمود و سه سهام اصلی این کشور نیز افت ۵/۲درصدی را تجربه خواهد نمود. در بسیاری از کشورهای آسیایی که پیش از این دارای رونق اقتصادی بوده اند با خروج بریتانیا، ناپایداری وحشتناکی تجربه خواهد شد. در واقع شاخص های اصلی سهام در آسیا به ترتیب زیر، شاهد افت شدیدی خواهند بود:
•    استرالیا: ۲/۳درصد
•    هنگ کنگ: ۹/۲درصد
•    کره جنوبی: ۱/۳درصد
در این میان وضعیت ژاپن بسیار اسفناک تر از سایر کشورها خواهد شد. پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، ین ژاپن شاهد روند رشد خواهد بود؛ بدین معنا که سرمایه گذارانی که در جستجوی یک بازار امن برای سرمایه گذاری هستند به سمت ین هجوم خواهند برد. بنابراین براساس ارزیابی سایت بلومبرگ،  یک ین ژاپن برای اولین بار در طی دو سال و نیم، ارزشی برابر با صد دلار آمریکا در گذشته خواهد یافت. چنین رشدی برای ارز، رشد شگفت انگیزی است اما چنین حجمی از رشد بدون تردید، مشکلاتی را برای اقتصاد ژاپن به دنبال خواهد داشت. در واقع افزایش قیمت ین، کالاهای تولیدی این کشور را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و بالطبع کالاهای ژاپنی نیز گرانتر خواهد شد. چنین وضعیتی، ژاپن را طی چند سال آینده در بازارهای جهانی دچار مشکل خواهد نمود. بنابراین با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و هجوم سرمایه گذاران به سمت ین، بازار این کشور به سمت سقوط تدریجی پیش خواهد رفت. به عبارت دیگر، شاخص اصلی سهام ژاپن یا همان "نیک کی"، افت ۹/۷درصدی را تجربه خواهد نمود. ذکر این نکته نیز خالی از اشکال نیست که به دنبال اعلام نتایج رفراندوم بریتانیا، بازارهای ژاپن دچار یک وقفه ده دقیقه ای در روز جمعه (روز اعلام نتایج رفراندوم) شد.
"دیوید انگلس"، با اشاره به کاهش ۱۳درصدی ارزش پوند، معتقد است که این، فرصتی است که دیگر تکرار نخواهد شد.
به نظر دیوید؛ طلا، دلار آمریکا و خزائن آمریکا از دیگر منابع امن جهت سرمایه گذاری محسوب می شوند. با افزایش ارزش در حوزه سرمایه گذاری های مذکور، سرمایه گذاران مامن مناسب و به دور از خطری را جهت سرمایه گذاری خواهند یافت.
"ویشنو وارتان"، اقتصاد دان برجسته سنگاپوری در بانک میزهو با مسئولیت محدود، طی یادداشتی برای سایت بلومبرگ تاکید کرد که این شرایط ناپایدار، عمر چندانی ندارد. وی تاکید می کند که نوسان فعلی بازارها به دلیل شوک حاصل از خروج بریتانیا است. وی ادامه می دهد تنها بازار بدون خطر در شرایط فعلی، خرید ین، خرید دلار و یا سهام آمریکا و خرید طلا است؛ تنها با این نوع از خرید است که شما می توانید با خیال راحت به زندگی خود ادامه دهید. ویشنو تاکید می کند که حفظ امنیت اقتصادی در شایط فعلی؛ مرهون گریز از بازارهای متزلزل و نامعلوم است. به موازات ورود بازارها به آشفتگی فعلی، مردم نیز متحمل آثار زیانبار  نوسانات اقتصادی خواهند شد. در این شرایط سخت، تصاویر و لطیفه های خنده دار که نشاندهنده نوعی عصبانیت شدید است در صفحات اینترنتی افزایش خواهد یافت. به راستی جهان نیازمند دعا است.

"آندره کول"، معتقد است که بازارهای جهانی در انتظار تکرار فاجعه بریتانیا است.
"زک براف"، می گوید بازارهای جهانی در حال رکود است.
"آکی ات" با نگرشی طنزآلود به این موضوع، می نویسد شرایط فعلی آن قدر مضحک است که فقط برای گپ های معمولی مناسب است، با این وجود وی اطلاع از آینده بازارهای جهانی را فرصتی می داند که خواننده باید حداکثر استفاده را از آن بنماید.
درنهایت "لارک"، آینده بازارهای جهانی را بسیار خنده دار و مضحک پیش بینی می کند.

 

منبع

mashable

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سمیرا زاغیان
Load More In اقتصاد و ثروت

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشیدReviewed by دقیقه on …