گردشگری

ژاپن و المپیک 2020: هیجان رفتن از هم‌اکنون

ریوی 2016؛ صحنه‌ای که فقط می‌تواند مبین این باشد که روح انسان به پیروزی رسید؛ اگرچه در این میان رقابت‌هایی هم به‌منظور مقایسه قوای جسمی و بدنی ورزشکاران و هم‌چنین دانش آن‌ها نسبت به فنون ورزش انجام شد، اما آنچه در این میان بسیار مهم‌تر به نظر می‌رسد، روح حاکم بر این مسابقات است. تماشاگران این بازی‌های نیز به دلیل هیجان موجود در المپیک و بازی‌های متعدد ریو، لحظات لذت بخشی را تجربه کردند.

ریوی 2016 اگرچه فرصتی بود که بسیاری از ورزشکاران ازجمله ورزشکاران آمریکایی در آن هیجان و شعف زیادی را تجربه نمودند، اما دارای یک نقطه‌ضعف اساسی بود و باید از هم‌اکنون طی یک برنامه‌ریزی 4 ساله، تلاش شود که این نقیصه در المپیک ژاپن تکرار نشود.

به دنبال برگزاری اختتامیه المپیک ریو، علاقه‌مندان به این مسابقات مفرح باید خود را برای المپیک توکیو، یکی از زیباترین، عجیبت ترین و باشکوه‌ترین شهرهای شرق دور آماده نمایند؛ اگر شما هم جزء طرفداران جدی المپیک هستید، این نوشتار شمارا جهت چگونگی انجام مقدمات سفر، نیازمندی‌های این سفر، مراکز دیدنی توکیو و داشتن سفری آرام در المپیک 2020 مورد راهنمایی قرار می‌دهد.

توکیو؛ یک ابر شهر پر ابهت

توکیو به‌عنوان یک ابر شهر با جمعیتی بالغ‌بر 13 میلیون در مرکز خود و 38 میلیون در کل استان، علاوه بر داشتن کلیه مظاهر مدرن، جایی بسیار آرام و امن است. آمار جرائم در این شهر بسیار پایین است، به‌گونه‌ای که حتی طی سال گذشته، ژاپن با جمعیتی بالغ‌بر 126 میلیون نفر تنها شاهد یک قتل بوده است؛ پلیس در کل مناطق شهری توکیو قابل‌دسترس است و آن‌ها علاوه بر کمک به تأمین کامل امنیت شهری همواره یاور شهروندان نیز هستند.

به لطف این سیستم گسترده جهت تأمین امنیت در توکیو، موارد بسیار زیادی دال بر مفقود شدن کیف پول، کامپیوتر و سایر کالاهای قیمتی به پلیس گزارش می‌شود و سپس پلیس با استفاده از گزارشات واصله مبنی بر یافتن کالاهای مذکور توسط برخی از شهروندان، آن‌ها را به صاحبانشان بازمی‌گرداند.

توکیو به‌راستی یکی از شهرهای عجیب دنیا است، یکی از کلیدواژه‌های سفر به این شهر «ادب» است، شما در این شهر باید همواره ملازم ادب باشید، مردم توکیو بسیار کم‌حرف هستند و شما در صورت رعایت این نکات سفری بسیار خوب را در پیش خواهید داشت.

شب‌های زنده و پرتکاپوی توکیو

توکیو دارای باشگاه‌های بسیار جالب و جذاب است؛ بسته به سلیقه و انتخاب شما باشگاه‌هایی با موسیقی آرام و فضایی راحت، باشگاه بیلبورد، مهمل نپذیر «شینجوکو» و برخی دیگر از باشگاه‌های کوچک همگی آماده ارائه سرویس به شما هستند.

محیطی پویا برای یادگیری ابتدایی زبان ژاپنی

بسیاری از ژاپنی‌ها در خواندن و نوشتن زبان انگلیسی بسیار تبحر دارند، این در حالی است که در حوزه شنیدار و مکالمه از توانایی چندانی برخوردار نیستند؛ عده‌ای بر این باورند که ناتوانایی‌های آن‌ها نیز به دلیل سیستم آموزش و پروش این کشور و تأکید بر حفظ مطالب به‌جای یادگیری عملی است، اما زبان ژاپنی در این شهر به زیبایی صحبت می‌شود و شما می‌توانید با استفاده از فضای فعال توکیو تا حدودی زبان ژاپنی خود را تقویت کنید.

زبان ژاپنی تنها دارای پنج حرف صدادار است و بقیه حروف از نای کوچک و شبیه لکنت زبان تلفظ می‌شود؛ از این منظر این زبان دارای شباهت‌هایی با زبان انگلیسی است، درواقع لهجه انگلیسی بسیار نزدیک‌تر از لهجه آمریکایی به این زبان است. گرامر این زبان بسیار ساده بوده و دارای پیچیدگی‌های زبان‌هایی که در گرامر خود مقید به مذکر یا مؤنث بودن کلمات هستند، نیست. در این زبان نکات بسیار جالبی وجود دارد و به‌عنوان‌مثال استفاده از ضمیر چندان ضروری است، مثلاً واژه «ایکی ماسو» به معنای من بروم، شما بروید، او برود و ما برویم استفاده می‌شود؛ اطلاع از این نکات زیر همانند میان‌برهایی برای یادگیری زبان ژاپنی عمل می‌نماید.

یادگیری زبان ژاپنی نیازمند توجه به نگرش و جهان‌بینی ژاپنی‌ها است؛ و این نکته‌ای است که باعث تمایز این زبان با سایر زبان‌های دنیا می‌شود. روابط اجتماعی به‌طورکلی با عنایت به سن، جنس، شغل، عنوان شغلی و پایگاه اجتماعی تعریف می‌شود، در این میان جایگاه افراد در سلسله‌مراتب قدرت نیز از اهمیتی ویژه‌ای برخوردار است. در زبان ژاپنی عمدتاً از عنوان خانم، آقا و یا واژه‌های ویژه‌ای برای خطاب قرار دادن پدربزرگ یا مادربزرگ استفاده می‌شود، نام خانوادگی در ژاپن عمدتاً بسیار طولانی است و در روابط روزمره نیز بیشتر از نام خانوادگی افراد استفاده می‌شود.

در مواقعی که شما نسبت به کلمات و معنی آن‌ها دچار تردید هستید فقط تعظیم کرده و از کلمه «دوما» استفاده کنید، د.ما مشتمل بر معانی بسیار زیادی ازجمله «شما بسیار مهربان هستید»، «معذرت می‌خواهم» و «متشکرم» است. فرض کنید شما می‌خواهید به یک ژاپنی بگویید من نمی‌خواهم در مورد دونالد ترامپ بحث کنم، در اینجا فقط کافی است از کلمه دوما استفاده کنید تا طرف ژاپنی شما کاملاً متوجه منظور شما بشود.

تأکید بر برگزاری بازی‌های المپیک در تابستان

یکی از عالی‌ترین و شگفت‌انگیزترین پیشنهادات کمیته المپیک توکیو به‌ کمیته بین‌المللی المپیک این بود که با توجه به تأثیر آب‌وهوا بر سطح عملکرد، روحیه و توانایی ورزشکاران و این‌که زمان برگزاری‌ مسابقات که از اواسط ژوئیه تا اوت ادامه دارد و دمای هوا در اکثر نقاط جهان بسیار گرم و طاقت‌فرسا است، لذا توکیو به دلیل داشتن تدابیر ویژه برای کنترل گرمای این فصل، می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای برگزاری مسابقات باشد.

یکی از برنامه‌ریزی‌های فوق‌العاده ژاپن در فصل گرما، فروش پوشاک مخصوص این فصل در فروشگاه UNIQLO است، در این فروشگاه پوشاکی عرضه می‌شود که علاوه بر خنک بودن مانع از تعریق بدن می‌شود، این لباس‌های فوق‌العاده با برند AIRism در فرودگاه این کشور به فروش می‌رسد. علاوه بر این امکانات، پوشیدن لباس‌های خنک سنتی و یا کیمونوی معروف ژاپنی نیز می‌تواند باعث تعدیل گرما شود، اگر کاندیدای پوشیدن این لباس‌های جالب از «فاندوشی» به‌عنوان صندل مردانه و یا «یوکاتا» به‌عنوان صندل زنانه نیز استفاده کند، علاوه بر رهایی از گرمه حس بسیار خوبی را هم خواهد یافت.

علاوه بر نیاز لباس خنک، شما بدون تردید نیازمند حضور در یک استادیوم خنک نیز هستید؛ در این راستا رئیس کمیته المپیک توکیو به این نکته اشاره‌کرده است که برای این منظور استادیوم موردنظر فقط با چوب ساخته‌شده و دارای فضایی بسیار خنک و مطبوع است.

صبح‌های توکیو، بسیار شلوغ و پرازدحام است؛ قطار درون‌شهری توکیو گاهی آن‌چنان شلوغ است که حتی تهویه هوا هم نمی‌تواند باعث تعدیل شود؛ چنین شرایطی بدون تردید باعث عصبی شدن، تعریق و عصبی شدن شما شود، چراکه برای رسیدن به هتل یا محل اقامت خود مجبورید همه این مشکلات را تحمل‌کنید شما تمامی این شرایط سخت را می‌توانید با گرفتن یک ماساژ سنتی ژاپنی به نام «شیاتسو» که در مراکزی از قبیل «کارونچی رود» در «روپونگی» ارائه می‌شود، تمامی قوای ازدست‌رفته خود را بازیافته و احساس آرامشی عمیق را تجربه نماید.

توصیه‌های نهایی؛ به‌ویژه برای ماجراجویان

زمانی که شما در حال بستن چمدان خود هستید، سعی کندی چیزهایی ازجمله لباس شنا، عینک آفتابی، آسپرین، تنقلات و یا بادام‌زمینی را در درون ساک خود جا دهید؛ شما می‌توانید یک کارت اعتباری را هم به همراه داشته باشید، اما بهتر آن است که پول نقل داشته باشید، چراکه بسیاری از بانک‌های ژاپن از پذیرش کارت‌بانک‌های خارجی و کارت اعتباری امتناع دارند؛ البته در این میان برخی از بانک‌های بین‌المللی ژاپن استثنا بوده و کارت‌بانک‌های خارجی را می‌پذیرند، اما تعداد آن‌ها بسیار کم است.

یکی دیگر از مواردی که در سفر به ژاپن باید به آن توجه نمود این است ژاپن نسبت به مواد مخدر دارای قوانین بسیار سخت و محکمی است؛ علاوه بر این اگر شما بر روی بدن خود خال‌کوبی دارید، حتماً در محافل عمومی آن را بپوشانید، چراکه خال‌کوبی در ژاپن نشانه عضویت در گروهی به نام «یاکوزا» است و این گروه در میان ژاپنی‌ها بسیار بدنام هستند. ممکن است عده‌ای به عکسی که رئیس کمیته المپیک ژاپن با «یاماگوچ گومی»، یکی از بزرگان یاکوزا گرفته است، استناد کنند، اما باید توجه داشت که این عکس بسیار قدیمی است و امروزه شرایط فرهنگی ژاپن چنین امری برنمی‌تابد. نکته آخری که نه‌تنها در المپیک توکیو، بلکه در سایر موارد نیز باید به آن توجه داشت این است که افتتاح مسابقات المپیک که همواره با روشن کردن مشعل همراه است، می‌تواند خطرات خاص خود را داشته باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن