صفحه نخست کسب و کار افراد موفق ۱۰ روش برای بهره وری بهتر از زمان بعد از کار

۱۰ روش برای بهره وری بهتر از زمان بعد از کار

10 روش برای بهره وری بهتر از زمان بعد از کار

ما دائما در طول زندگی در تلاش هستیم تا کارمان را به نحو احسن انجام دهیم و به خود آموزش می دهیم که به اهدافمان که همراستا با آرزوهایمان هستند، برسیم. می خواهیم در زمینه ای که دوست داریم برایمان شادی زیادی همراه بیاورد موفق باشیم و آخر ماه نیز حقوق قابل توجهی در یافت کنیم، که بتوانیم با آن خانواده مان را تامین کنیم، به تعطیلات برویم، زندگی خوبی داشته باشیم و چیزهای غیر ضروری خریداری کنیم که باعث شادیمان می شوند. با این حال در زندگی های پر مشغله ای که اداره شان می کنیم، نباید فراموش کنیم که موفقیت هیچ ارزشی ندارد اگر کسانی که دوستشان داریم را از یاد ببریم و اجازه دهیم که آنها ما را فراموش کنند. شما هرگز آنقدر سرتان شلوغ نیست که نتوانید هر آنچه را که دوست دارید بعد از کار انجام دهید، اما تمام آنچه که نیاز دارید کمی راهنمایی است تا به شما کمک کند بهتر از زمان محدود فارغ از کارتان بهره ببرید.

۱- به کارتان در زمان مقرر خاتمه دهید

John Wooden می گوید: "اجازه ندهید امرار معاش مانع شما از زندگی کردن شود."

کار کردن بیش از حد هیچ چیز به جزء نتایج بد برایتان به همراه ندارد و باعث می شود نتوانید به زندگی خصوصیتان بپردازید. از آنجا که احتمالا برای چیزهای زیاد دیگری برنامه ریزی کرده اید، اگر بیش از حد کار کنید قادر نخواهید بود که هیچ کاری به جز رها شدن در رختخواب و خوابیدن تا فردا صبح انجام دهید. اگر می خواهید انرژی کافی برای برای داشتن زندگی ای جدا از کار داشته باشید، پس قطعا باید کارتان را در زمان مقرر به پایان برسانید تا بتوانید برنامه تان را بهتر ساماندهی کنید.

۲- تنها ۳۰ دقیقه استراحت کنید

این روزها ما همه به نحوی در شتابیم. دیگر نمی دانیم که چطور  باید استراحت کنیم. حتی صرف قهوه با دوستان هم نیاز به یک بروز رسانی در زندگی دارد. آخرین زمانی که در محیطی آرام نشسته بودید و اجازه دادید که افکارتان بر فراز اتاق پرواز کنند، دقیقا کی بود؟

برای فائق آمدن با استرسی که تمام روز با آن مواجه هستید، باید روزتان را ارزیابی کنید و درباره آنچه که رخ داده فکر کنید. اگر اینکار را نمی کنید، به محض رسیدن به خانه افکار منفی را کنار بگذارید و شروع کنید به انجام کار دیگری تا زمانی که همه چیز را فراموش کنید.  با این حال این بدین معنا نیست که افکار منفی به طور نیمه هوشیارانه شما را عذاب نمی دهند. پس برای ۳۰ دقیقه استراحت کنید و برای خود قهوه یا چای درست کنید و هر چه که باعث آشفتگی تان می شود را کنار بگذارید. اجازه ندهید هنگامی که در حال لذت بردن از سکوت هستید، چیزی مزاحمتان شود. با این کار از روز پر مشغله ای که داشتید به خودتان استراحت می دهید و همه مشکلات را در ذهنتان حل می کنید.

۳- در تعطیلات آخر هفته برای هفته آینده برنامه ریزی کنید

ما عادت داریم که برای هفته پیش رو برنامه ریزی کنیم، اما اغلب برنامه هایمان را فراموش می کنیم، حتی اگر آنها را نوشته باشیم. به همین خاطر، باید آخر هفته ها یک ساعت تمام را به ساماندهی زندگیتان اختصاص دهد. علاوه بر این وقتی برنامه ریزی می کنید تا شام را با خانواده یا دوستان میل کنید، معمولا برنامه هفته آینده تان را با عجله می نویسید یا تنها به حافظه تان برای برنامه ریزی بسنده می کنید. وقتی که روز شنبه یا یکشنبه فرا می رسد، فراموش نکنید که ایمیل ها و پیام هایتان را بررسی کنید تا ببینید که آیا کاری بوده که احتمالا فراموشش کرده باشید.

۴- بگویید "نه"

Paulo Coelho می گوید: "هنگام بله گفتن به دیگران، مطمئن باشید که در همان زمان به خودتان نه نمی گویید."

بعد از کار زمان خیلی زیادی ندارید که هر کاری دلتان می خواهد انجام دهید، پس اگر می خواهید از زمانتان در ساعات بعد از کار بهره مند شوید باید یاد بگیرید که به دیگران "نه" بگویید. من مطمئنم که می خواهید دوستان یا خانواده تان را ببینید، چیزی را در خانه تعمیر کنید و زمان خوبی را با خانواده تان بعد از کار بگذرانید. متاسفانه روز معمولا کوتاه است و شما نمی توانید همه این کارها را انجام دهید. خبر خوب این است که روزهای دیگری هم در هفته وجود دارند، بنابراین مطمئنا یک روز دیگر در هفته می توانید دوستانتان را ببینید. اگر باز هم نمی توانید این ملاقات با دوستان را محقق سازید، این اقدام را به زور در برنامه تان نگنجانید، بلکه به دوستان و خانواده بگویید که هر موقع آخر هفته در دسترس بودید یا زمان را مناسب دیدید آنها را باخبر خواهید کرد. اکنون شما اهمیت آن یک ساعت برنامه ریزی و نوشتن امور را می دانید. همچنین اگر همکارانتان از شما خواستند در کاری کمکشان کنید که باید بیشتر از زمان معمول روی آن وقت بگذارید، به طور خودکار به آنها پاسخ مثبت ندهید و درباره اش فکر کنید. اگر در لحظه آخر برای کاری دوباره برنامه ریزی کنید، این اقدام می تواند کاملا در برنامه هفتگی تان اختلال ایجاد کند.

 5- یک وبلاگ بنویسید

Pat Conroy می گوید: "نوشتن تنها راهی است که می توانم بوسیله آن زندگی ام را برای خودم شرح دهم."

این روزها، هر کسی یک وبلاگ برای خود دارد و عقاید شخصی اش را حول موضوعات گسترده ای شرح می دهد. اگر متعجبید که مردم چرا این کار را می کنند، شاید وقت آن باشد که شما هم وبلاگ خود را به راه بیاندازید. نوشتن افکار و به اشتراک گذاشتن افکار می تواند به ما کمک کند تا با موقعیت های خاصی کنار بیایم و بفهمیم که چطور در موقعیت خاصی از زندگی عکس العمل نشان داده ایم. اساساً این روش کاری شما است که به شما کمک می کند از تکرار آن اشتباه اجتناب بورزید و به طور همزمان به افرادی که با مسائل قبلی شما دست و پنجه نرم می کنند نیز کمک کنید.

به احتمال زیاد زندگی تان به هم ریخته و بی نظم است و برنامه ریزی برایتان سختتر است. هنگام نوشتن پست های وبلاگی، بی نظمتان تبدیل به مقالات ساماندهی شده می شوند و این باعث می شود که ذهنتان به حالتی منطقی تر و ساختاری تر  شروع  به فکر کردن کند. همچنین زمانی که تصویر مشخصی از خود به عنوان شخصی تکامل یافته و اموری که در طی مسیر انجام داده اید، پیدا کردید هم زندگی شخصی و هم زندگی کاریتان از این شناخت بهره مند خواهند شد. شروع کار بسیار آسان است، تنها باید به فکر یک اسم مناسب باشید، یک نام دامنه برای خود ثبت کنید، به دنبال یک میزبان وب مقرون به صرفه باشید و یک تم WordPress خوب انتخاب کنید. می توانید وبلاگ خود را طی یک روز راه اندازی کنید و سپس می توانید خلاقیت خود را در آن پیاده کنید چراکه این کار باعث می شود بر مشکلات و احساسات منفی خود غلبه کنید و کمک می کند تا تعداد کمی دنبال کننده بدست آورید. بعد از مدتی وبلاگ نویسی تصمیمات فعلی خود را با تصمیماتی که قبل از وبلاگ نویسی اتخاذ می کردید، مقایسه کنید. تعجب نکنید اگر دیدید پیشرفت قابل توجهی کرده اید.

۶- اولویت های خود را بشناسید

به منظور بهره وری بهتر از زمان، باید اولویت های خود را بشناسید. تنها به دلیل اتفاقات غیر قابل انتظار نباید امور مهم زندگیتان را فراموش کنید. اگر واقعا خواهان چیزی هستید باید کاری کنید که محقق شود. بهترین روش برای محقق شدن آن این است که اجازه ندهید چیزهای دیگر سد راهتان شوند. اگر قرار است فرزندتان تکنوازی بکند و شما کارهای زیادی دارید که باید برای فردا انجام دهید، به آن لحظه بزرگ فکر کنید که تا ابد در ذهن فرزندتان نقش خواهد بست. ضروری است که بتوانید امور را فیلتر کنید، پس با خیال راحت امور غیر ضروری را به بعد موکول کنید و آنها را بر روی قطعه کاغذی یادداشت کنید تا سر فرصت به آنها رسیدگی کنید. بعدا برای انجام آنها راهی پیدا می کنید.

۷- برنامه های دیگر را با برنامه زمانی خود تطبیق دهید

داشتن زندگی بیرون از محیط کار مهم است. در طول زمان آزادتان می توانید دوباره خود را شارژ کنید، سرگرمی مورد علاقه تان را انجام دهید و وقت خود را با خانواده تان بگذرانید. هنگام برنامه ریزی برای وقایع دیگر، مطمئن شوید که برنامه زمانی شخصی خود را با آنها تطبیق نمی دهید، بلکه باید برعکسش را انجام دهید.

۸- قبل از کار ورزش کنید

با ورزش کردن قبل از کار زمان بیشتری را بعد از کار به مسئولیت های دیگر اختصاص می دهید و به طور همزمان خود را برای روز پر از استرس پیش رو آماده می کنید. اگر اخیرا بعد از کار شروع به ورزش کرده اید، سعی کنید این کار را صبح ها قبل از کار انجام دهید. قطعا بازدهی تان افزایش خواهد یافت، زیرا آندورفین باعث می شود که در محل کار سرحال و متمرکز باشید. اگر ورزش صبحگاهی را امتحان نکرده اید حتما این کار را بکنید و ببینید که چگونه بدن و ذهنتان به این کار واکنش نشان می دهند.

۹- شبکه های اجتماعی را فراموش کنید و لپتاپتان را خاموش کنید

این مورد قطعا برایتان اتفاق افتاده است. شروع می کنید به مطالعه اخبار شبکه های اجتماعی یا چت کردن با دوستان و وقتی به ساعت نگاه می کنید متوجه می شوید که یک ساعت یا بیشتر است که مشغول آنها بوده اید. این واقعا عادت بدی است، زیرا باعث می شود که وقتتان را صرف امور بی ارزش کنید. وقتی که از کار به خانه بر می گردید و سریعا وارد شبکه های اجتماعی می شوید، به آرامی شروع می کنید به فاصله گرفتن از دنیای واقعی و کنترل زمان را از دست می دهید. با این کار به جای صحبت کردن و گذران وقت با شریک زندگی یا فرزندانتان، وقت خود را در شبکه های اجتماعی هدر می دهید. اگر می خواهید بازدهی داشته باشید، از فیس بوک و توییتر برای ارتقاء خودتان و شرکتتان استفاده کنید و زمان حضور در این شبکه ها را به حداقل برسانید. می توانید یک یا دو ساعتی که ذخیره کرده اید را در یک بار با دوستانتان بگذرانید و خبرهای دست اولی بشنوید. از آنجا که به اخبارهای این شبکه ها عادت کرده ایم نمی توانیم به یکباره آنها را کنار بگذاریم، اما استفاده خود از آنها را محدود کنید.

۱۰- برای امور بسیار زیادی برنامه ریزی نکنید

وقتی افراد می خواهند در یک بعداز ظهر همه برنامه های خود را به طور فشرده انجام دهند، دچار بی نظمی و هرج و مرج می شوند. کاملا قابل درک است که شما می خواهید همه آن کارهای جالب را یکجا انجام دهید، اما نمی توانید خودتان را تکثیر کنید تا هر قطعه از وجودتان یک کار را انجام دهد. برای چیزهای بسیار زیاد برنامه ریزی نکنید. با استفاده از فرمول اولویت بندی و استراتژی "نه" گفتن، می توانید به سادگی تصمیم بگیرید که برای کدام امور باید برنامه ریزی کنید و کدام امور را می توانید به تعویق انداخته یا حتی کنسل کنید. حتی اگر می توانید یک برنامه فشرده تهیه کنید که به شما اجازه می دهد همه امورتان را انجام دهید، باز هم مجبورید چیزی را قربانی کنید و تمام وقت خود را در شتاب باشید.

نتیجه گیری

اتفاقات زیادی در زندگی می افتد. پیگیری همه امور واقعا کار دشواری است. اما باید به فکر خودتان، خانواده و دوستان باشید تا بتوانید از زمان بعد از کار به بهترین نحو بهره مند شوید.

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سمیرا زاغیان
Load More In افراد موفق

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشیدReviewed by دقیقه on …