صفحه نخست رشد فردی روانشناسی اینستاگرام می تواند در تشخیص افسردگی دقیق تر از پزشک عمل کند!

اینستاگرام می تواند در تشخیص افسردگی دقیق تر از پزشک عمل کند!

اینستاگرام می تواند در تشخیص افسردگی دقیق تر از پزشک عمل کند!
اینستاگرام می تواند در تشخیص افسردگی دقیق تر از پزشک عمل کند!Reviewed by دقیقه on Aug 22Rating: 5.0

یک برنامه جدید هوش مصنوعی تنها با استفاده از اینستاگرام می تواند نشانه های اولیه افسردگی را قبل از انسانهای دیگر تشخیص دهد. یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه هاروارد و دانشگاه ورمونت به تازگی یک برنامه یادگیری ماشینی طراحی کرده اند که با ۷۰ درصد دقت تشخیص می دهد کدام کاربران اینستاگرام از افسردگی بالینی رنج می برند.

در یک مقاله که توسط اندرو جی گریس و کریستوفر ام دانفورث در دهم آگوست منتشر شد، تیم تحقیقاتی پلتفرم یادگیری ماشینی را برای ۱۶۶ پروفایل اینستاگرام شامل ۴۳۹۵۰ عکس به کار بردند. این سیستم از شاخص هایی مانند رنگ، داده نما، و تشخیص چهره استفاده می کند تا تشخیص دهد آیا کاربران اینستاگرام افسرده هستند یا نه.

با استفاده از جزییات عکاسی مانند رنگ و روشنی این مدل آماری می تواند پیش بینی کند کدامیک از شرکت کنندگان در این تحقیق افسرده هستند. این مدل نسبت به پزشکان عمومی در تشخیص افسردگی بهتر عمل می کند. بر اساس ۱۱۸ مطالعه قبلی، محققان دریافتند که پزشکان عمومی تنها ۲۴ درصد مواقع افسردگی را به درستی تشخیص می دهند.

هرچند تحقیقات دیگر نشان داده اند که نوشته های موجود در شبکه های اجتماعی را می توان در پیش بینی اختلالات روانی به کار برد، این گروه بر این عقیده است که تحقیقات گذشته از پست های بصری برای تشخیص این اختلالات استفاده نکرده اند.

با استفاده از تحقیقات پیشین، این گروه به سیستم کامپیوتری یاد دادند تا شاخص های افسردگی را شناسایی کنند. مثلاً از آنجا که تحقیقات پیشین نشان دادند که افراد افسرده به رنگ های تیره تمایل دارند، این برنامه رنگ را به عنوان یک عامل تحلیل کردند، که البته نقش اینستاگرام در فیلتر کردن رنگ ها هم فراموش نشد.

همچنین این برنامه عواملی مانند اینکه هر کاربر هر چندوقت یکبار پست می گذارد را نیز در نظر گرفتند چون افسردگی با کاهش فعالیت های اجتماعی نیز در ارتباط است. بعلاوه، تعداد افراد حاضر در تصویر با استفاده فناوری تشخیص چهره و تعداد لایک و کامنت زیر هر عکس نیز محاسبه شدند.

عکس هایی که از طرف کاربران افسرده پست شده بودند بیشتر کامنت داشتند اما تعداد لایک هایشان کم بود. کاربرانی که افسردگی داشتند از فیلتری استفاده نمی کردند اما اگر هم استفاده می کردند، فیلتر inkwell را به کار می بردند. همچنین کاربران افسرده بیشتر چهره ها را در پستها نشان می دادند اما در مقایسه با دیگران چهره های کمتری را در هر عکس نشان می دادند.

برای تشخیص اینکه افراد عادی تا چه اندازه می توانند نشانه های افسردگی را تنها با استفاده از عکس های اینستاگرام تشخیص دهند، محققان از یک گروه از مردم خواستند تا به عکس ها نمره دهند. شرکت کنندگان نمی دانستند که عکس ها متعلق به اینستاگرام است و اینکه تحقیق در مورد افسردگی است. محققان از آنها خواستند تا در چهار دسته شاد، غمگین، دوست داشتنی و جالب، به هر عکس نمره ای بین ۱ تا ۵ بدهند. نمره های شاد و غمگین با عکس هایی که توسط کاربران افسرده گرفته شده بود در ارتباط بودند اما "دوست داشتنی" و "جالب" این ارتباط را نداشت.

محققان همچنین از همان برنامه یادگیری ماشینی استفاده کردند و برای عکس هایی به کار بردند که قبل از ابتلای شخص به افسردگی گرفته شده بودند. با استفاده از عکس های قبلی هم برنامه همچنان در نیمی از موارد توانست به درستی پیش بینی کند کدام کاربران افسرده هستند.

هرچند که نتایج این تحقیق امیدبخش به نظر می رسند، نویسندگان تحقیق هم ذکر کرده اند که برنامه نقص هایی دارد و نباید اطلاعات ارائه شده "واقعیت همیشگی " در نظر گرفته شود بلکه به عنوان اساس روش شناختی برای اصلاح  ساخت مدل های بعدی درنظر گرفته شود. به عنوان مثال، ۴۳ درصد شرکت کنندگان اولیه به دلیل مسائل امنیتی از دادن اطلاعات اینستاگرامی شان خودداری کردند. یک مشکل دیگر این است که روندهای موجود در شبکه های اجتماعی در طول زمان تغییر می کند و این برنامه یادگیری ماشینی باید دائماً در حال آپدیت شدن باشد.

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سمیرا زاغیان
Load More In روانشناسی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشید

اگر می خواهید ذهن خود را بهبود ببخشید، یک برنامه پر مشغله داشته باشیدReviewed by دقیقه on …