رشد شغلی

14 نشانه رسیدن به پیشرفت شغلی

آیا تا به حال فکر کرده اید که چطور برخی افراد سریعا در کارشان پیشرفت می کنند و برخی دیگر نمی توانند پیشرفت کنند؟ آیا می خواهید از پله های ترقی بالا روید اما راهش را نمی دانید؟ در اینجا به بررسی 14 روش افراد موفق که با بکار گیری استراتژی های کاری به چیزهای بزرگی دست یافته اند می پردازیم که می توانند برای شما نیز کارآمد باشند.

1- آنها دیدگاه مشخصی دارند

Eleanor Roosevelt می گوید: "آینده از آن کسانی است که به زیبایی رویاهایشان ایمان دارند."

افراد موفق دیدگاه مشخصی از آنچه که می خواهند بدان نایل شوند دارند و از آن منحرف نمی شوند. Jeff Weiner مدیر عامل LinkedIn  نه تنها خواهان رسیدن به بالاترین رتبه در حرفه اش بود بلکه از ته دل خواهان ارتقاء محیط کاری نیز بود. Jack Canfield نویسنده مشترک سری کتاب های فوق العاده موفق "سوپ جوجه برای روح" قبل از نوشتن اولین کتابش هدف خود را "دادن انگیزه و قدرت به مردم برای رسیدن به بهترین چشم اندازشان همراه با عشق و لذت" قرار داد. این نوع اظهارت هدفمند شخصی، افراد حرفه ای را قادر می سازد تا بسیار زیاد برای رسیدن به خواسته شان تلاش کنند. شما چطور؟ قدم اول به منظور پیشرفت در کار را با ایجاد یک بیانیه چشم انداز مشخص برای آنچه که قصد بدست آوردنش را دارید، بردارید. آیا می خواهید به یک مدیر یا یک رهبر تبدیل شوید؟

2- آنها زیاد تلاش می کنند

Steve Martin می گوید: "آنقدر خوب باشید که آنها نتوانند شما را نادیده بگیرند."

کسانی که سریعا به درجات عالی می رسند، برای بهترین ها تلاش می کنند. آنها اراده قوی ای برای رسیدن به موفقیت دارند، دائما در حال ارتقاء خود هستند و سخت کار می کنند. برای اضافه کردن جاه طلبی به برنامه کاریتان، تغییراتی در بیانیه چشم اندازتان که قبلا برای خود نوشته اید ایجاد کنید و آنرا اصلاح کنید. برای خودتان شرح دهید درجه بالاتر کاری برای شما باید چه چیزی باشد و آنرا بیانیه چشم انداز خود قرار دهید. هرگز خود را به چیزی کمتر از آنچه که واقعا خواستارش هستید، راضی نکنید.

3- آنها به خودشان ایمان دارند

Henry Ford می گوید: "چه فکر کنید که می توانید و چه فکر کنید که نمی توانید، به هر حال حق با شما است."

افرادی که در کار پیشرفت می کنند، اعتماد به نفس را در خودشان و کارشان نشان می دهند. آنها متکبر و یا متظاهر (از علائم اعتماد به نفس پایین) نیستند. آنها به سادگی از کاری که انجام می دهند مطمئن هستند. زمانی که پاسخی ندارند حرف بقیه را با رویی گشاده می پذیرند؛ به دنبال اطلاعات مورد نیاز هستند و به خودشان در اتخاذ تصمیمات مناسب اعتماد دارند. پس شما هم دفعه بعدی که برای ارائه سخنرانی در محل کار دچار اضطراب شدید، یک دقیقه درباره 10 اقدام برتری که در زندگی انجام داده اید و به خاطر آن اقدامات به خود افتخار می کنید، فکرکنید و اجازه دهید آن حس اطمینان همه وجودتان را در بر بگیرد. سپس اقدامی که انجام داده اید را ارزیابی کنید و خود را آماده سخنرانی کنید. بعد مشخص کنید که چه چیزی نیاز به ارتقاء دارد و ارزیابی های لازم را انجام دهید تا اینکه سخنرانی بعدیتان از آن هم بهتر شود.   

4- آنها ابتکار عامل دارند

Wolfgang von Goethe می گوید: "شروع کنید به انجام آنچه که می توانید، یا رویای انجامش را دارید. جسارت همراه با خود هوش و قدرت و جادو دارد."

کسانی که در کارشان سریع پیشرفت می کنند، به جای اینکه منتظر باشند تا چیزی اتفاق بیفتد، دست به ابتکار عمل می زنند. برای مثال اگر رئیس در تعطیلات است و شرکت با کمبود مصالح مواجه شده، آنها کسانی هستند که مصالح سفارش می دهند و فرآیندهای جدیدی برای پیشبرد کار ارائه می کنند. آنها خودشان فرصت های جدید را خلق می کنند و خواستار موقعیت بهتر و حقوق بیشتر هستند. برای پیشرفت در کار باید فعال باشید. از بیانیه چشم انداز خود به منظور تولید اهداف برای خودتان، بخش کاریتان و شرکتتان استفاده کنید. با تقسیم بندی آن اهداف به زیرگروه هایی کوچکتر، زمان، مکان و نحوه رسیدن به اهداف را مشخص کنید. برای شروع از آسانترین هدف شروع کنید.

5- آنها تمرکزشان را معطوف به هدفشان می کنند

Jose N. Harris می گوید: "هنوز به هدفم نرسیده ام، اما نسبت به دیرور به آن نزدیکترم."

در دنیای مملو از اطلاعات امروز، ما باید برای رسیدن به موفقیت تمرکزمان را معطوف به هدفمان کنیم. کسانی که سریع پیشرفت می کنند بدون توجه به اطرافشان، حواسشان را جمع هدفشان می کنند. وقتی که کار دچار بی نظمی شود، پروژه از دست می رود و سرمایه ته می کشد. ولی این افراد فعالانه به دنبال زمان هستند تا به هر ترتیبی هدفشان را محقق سازند. آنها دارای نظم و مقررات هستند ، امور را مرحله به مرحله انجام می دهند و آنچه را که شروع کرده اند به پایان می رسانند. برای متمرکز بودن بر آنچه که مهم است، از تعطیلات آخر هفته برای ثبت و آماده سازی اهداف هفته پیش رو استفاده کنید. سپس هر روز صبح قبل از شروع کار و سر وکله زدن با با سختترین کار، آن اهداف را مرور کنید. این کار باعث می شود طی زمان های نامشخص به پیشرفت ادامه دهید.

6- آنها از شکست به عنوان بازخورد استفاده می کنند

Pete Athans می گوید: "شکست به شما فرصتی برای ارتقاء رویکردتان می دهد و باعث می شود با هوشیاری بسیار بیشتری ریسک کنید."

هیچ کس دوست ندارد شکست بخورد اما وقتی امور طبق برنامه پیش نمی روند، افرادی در کار پیشرفت می کنند که مسئولیت شکستشان را بر عهده می گیرند. آنها دیگران را مقصر نمی دانند و خود را نیز سرزنش نمی کنند. در عوض بررسی می کنند که کدام افکار محدودکننده یا عادات مخربی ممکن است منجر به نتیجه نامطلوب شده باشند. آنها معتقدند که شکست طبیعی است، از اشتباهات خود درس می گیرند و از تجارب منفی برای تقویت عملکردشان در آینده استفاده می کنند.

پس دفعه بعد که شکست خوردید، به جای ناراحتی و سرزنش خودتان، به آرامی از خود بپرسید "دفعه بعد باید چه چیزی را تغییر دهم تا به نتیجه دلخواه برسم؟ " به شکست به عنوان فرصتی برای رشد نگاه کنید و با استفاده از اطلاعاتی که از مطالعه عینی موقعیت بدست آورده اید، به جلو پیش بروید.

7- آنها نقد را می پذیرند

یک نقل قول فارسی می گوید: "گل و خار در کنار همدیگر هستند."

Sir Richard Branson تعمدا ماوریکس ها را در شرکت ها قرار می دهد تا از موفقیت آنها اطمینان حاصل کند زیرا او می داند که افرادی که همیشه موافق هستند و به همه چیز پاسخ مثبت می دهند قاتل نوع آوری هستند. کسانی که در زمینه کاری خود سریع پیشرفت می کنند خواهان انتقاد و پیشنهاد هستند، از آنها درس می گیرند و آنها را برای بهتر شدن رویکرد کاریشان به کار می گیرند. اگر کسی در محیط کار از شما انتقاد کرد، یک نفس عمیق بکشید و با خود فکر کنید که آیا افراد مخالف به نکته مثبتی اشاره می کند؟  منبع انتقاد را درنظر بگیرید. اگر به آن شخص اعتماد کنید و انتقاد او درست باشد، می توانید نکته ای که او اشاره می کند را با نحوه انجام امور ادغام کنید و عملکرد بهتری داشته باشید.

8- آنها هماهنگ با زمان تغییر می کنند

Margaret J. Wheatley می گوید: "چیزهایی از قبیل نوسانات، اختلالات و عدم تعادل که بیش از هر چیز دیگر در سازمان ها از آنها هراس داریم، در واقع منابع خلاقیت هستند."

دنیا به سرعت در حال تغییر است. کسانی که به سرعت در کارشان پیشرفت می کنند برای مدت طولانی در وضعیت فعلی خود باقی نمی مانند. آنها دارای فکری باز و انعطاف پذیر هستند و صاحب فرصت هایی هستند که خودشان ایجاد کرده اند. آنها در مقابل درخواست های تغییر بیزینس انعطاف پذیر هستند، ایده های جدیدی خلق می کنند و ارائه کننده روش هایی برای ادغام خلاقیت با استراتژی های بیزینسی هستند.

برای بالا رفتن از نردبان موفقیت، با وقایع و تغییراتی که در زمینه تخصصتان رخ می دهد، همگام باشید. افراد آگاه را به ناهار دعوت کنید، کلاس برود و مطالعه کنید. مهارت های خود را بروز کنید تا دائما اهداف خود را ارتقاء دهید و با دنیا در ارتباط باشید.

9- آنها علایقشان را دنبال می کنند

Steve Jobs می گوید: "اگر کاری را دوست نداشته باشید، حتی یک مایل هم پیشرفت نمی کنید.ولی اگر واقعا عاشق کاری هستید آخر هفته ها را هم کار کنید و تا جایی که می توانید موقعیت فعلی خود را به چالش بکشید."

Steve Jobs با شور و اشتیاق هنر خطاطی را دنبال می کرد و هنوز هم حس زیباشناسی او محصولات اپل را از دیگر برندها متمایز می سازد. آنهایی که در رشته خود به درجات بالایی رسیده اند آنچه که در زندگیشان دارای احساس و معناست را دنبال می کنند. آنها ترجیح می دهند برای شرکت هایی کار کنند که ارزش های آنها را به اشتراک می گذارند یا برای خودشان کار می کنند. بیزینس براساس علایق به احتمال زیاد سود خوبی به همراه دارد زیرا چنین کارآفرینانی در طول زمان های سخت استقامت به خرج می دهند، حتی اگر در ابتدای کار پولی بدست نیاورند، زیرا آنها عاشق کارشان هستند. اگر شما هم کاری می کنید که عاشقش نیستید، کار دیگری انجام دهید. شرکت هایی را پیدا کنید که هم راستا با بیانیه چشم انداتان هستند. یا اگر سبک زندگی کارآفرینی را دوست دارید، از خود بپرسید که چطور علایقتان را تبدیل به بیزینسی کنیدکه به آن علاقه دارید.

10- آنها عملکرد خوبی در تنظیم وقت دارند

Yogi Berra می گوید: "نیازی نیست سخت کار کنید تا یک بیزینس خانگی عالی راه اندازی کنید. اگر زمان را تنظیم کنید، کار خود به خود پیش می رود."

طبق گفته های اخیر Bill Gross اولین عاملی که باعث می شود تازه کارها موفق شوند این است که محصولاتشان در زمان مناسبی وارد بازار می شود. کسانی که در کارشان پیشرفت می کنند و به اوج می رسند تعریف خوبی از تنظیم وقت دارند. برای پیشرفت در کار، از وقایعی که در محیط کاریتان و دنیا رخ می دهد، آگاه باشید. بدنبال روش های تغییردهی باشید و بدانید که چه زمانی برای وارد کردن محصول جدید یا درخواست ترفیع مناسب است.

11- اطرافشان را پر از افراد پیروز می کنند

Lee Iacocca می گوید: "با افراد مناسب شروع کن، در چارچوب قوانین پیش برو، با کارمندانت در ارتباط باش، به آنها انگیزه و پاداش بده. اگر همه این کارها را به نحوی موثر انجام دهی، موفق می شوی."

Bill Gross دریافت که دومین عاملی که باعث موفقیت تازه کارها می شود این است که اساس کارشان تیم های قدرتمند است. آنها که در حرفه خود برتر هستند می دانند که به تنهایی نمی توانند به چشم انداز خود برسند. آنها اطراف خود را با تیم های برتر پر می کنند و مربیان توانایی برای هدایت تیم ها پیدا می کنند. شما هم برای موفقیت در کار، باید در انتخاب افرادی که وقتتان را با آنها می گذرانید دقت کنید. موفقیت و شکست هر دو محو می شوند. دقت کنید توسط افرادی که در مسیر درست قرار ندارند از مسیر خود منحرف نشوید. هم در محیط کار و هم در خارج از محیط کار اطراف خود را با افراد موفق مثبت پر کنید.

12- آنها ثابت قدم هستند

Tony Robbins می گوید: "اگر بخواهیم به زندگیمان جهت بدهیم، باید در افعالمان ثابت قدم باشیم. این چیزی نیست که تنها در وهله ای از زمان برای شکل دهی زندگی مان انجام دهیم، بلکه چیزی است که باید به طور دائم انجام می دهیم."

کسانی که ترقی می کنند انرژی ثابتی را در زندگی شخصی و حرفه ای خود قرار می دهند. آنها مرحله به مرحله پیشرفت می کنند و دائما در تماس با کارمندان، همکاران و مشتریانشان هستند. آنها زمانی را به استراحت از برنامه های کاری سنگین می گذرانند تا تعادل و انرژی خود را حفظ کنند.

برای جلوگیری از فرسودگی شغلی و دستیابی به ثبات بیشتر در کار، در زمان مقرر اهداف خود را به عمل تبدیل کنید و در تقویم خود برای رسیدن به هر یک از آنها یک فاصله زمانی قائل شوید تا قابل دسترسی باشند. مطمئن شوید که تمرکزتان بر روی یک یا دو اولویتتان است. به هر هدفی که می رسید، یک علامت تیک در کنارش قرار دهید. با این کار احتمال از دست دادن رابطه با یک مشتری مهم را به حداقل می رسانید.

13- آنها پشتکار دارند

Steve Jobs می گوید:"اگر واقعا دقیق نگاه کنید، می بینید که در پس بیشتر موفقیت های یک شبه زمان زیادی نهفته است."

موفقیت یک خط مستقیم به سوی ترقی نیست، بلکه دربردارنده پستی و بلندی های زیادی است.

Steve Jobs از کمپانی خودش (اپل) اخراج شد و سپس NeXT و Pixar را پایه ریزی کرد و سپس دوباره به اپل بازگشت. Gwen Stefanie زمانیکه جایزه Bammy’s Best NEW Artist را گفت، بدون شک 10 سالی می شدکه مشغول به خوانندگی بود. Thomas Edison از چند شغل اخراج شد اما علاقه خود برای اختراع را از دست نداد و در نهایت 1093 اختراع را ثبت کرد. وقتی که راه سخت می شود و درمی یابید که در حال تسلیم شدن هستید، روش یا متد متفاوتی را امتحان کنید که شما را به خواسته تان برساند. به یاد داشته باشید که همیشه آپشن هایی پیش رو دارید و اگر رسیدن به هدف بیشتر از آنچه که فکرش را می کردید طول کشید، بدانید که در شرکت خوبی مشغول به کار هستید.

14- آنها می دانند که چه زمانی کار را متوقف کنند

Zig Ziglar می گوید:"من معتقدم که موفق بودن به معنی داشتن موفقیت در بسیاری از عرصه های زندگی است. شما نمی توانید در زندگی بیزینسی خود موفق باشید در حالیکه زندگی شخصیتان در حال نابودی است."

گرچه ممکن است خلاف شواهد موجود باشد، اما افرادی که موفق می شوند همه مدت سخت کار نمی کنند. آنها زمانی که بازدهی شان کم می شود استراحت می کنند و کار را پایان می دهند. فایل های خود را منظم می کنند، سر و سامانی به میز کارشان می دهند و یک لیست از کارهایی که فردا باید انجام دهند آماده می کنند. برای موفقیت، کار را در محل کار باقی بگذارید و در طول زمان فراغت از کار از تفریح، بودن با خانواده و دوستان لذت ببرید. باید فضا را برای استراحت باز بگذارید و سرحال به کار برگردید. خبر خوب این است که نیازی نیست برای موفقیت، پیشرفت کاریتان را بر هر چیز دیگری در زندگی مقدم بدانید. در عوض کافی است که هوشمندانه کار کنید. اگر خود را ملزم به یادگیری کنید و این 14 مهارت را به کار بگیرید، خیلی زود می توانید ترقی کنید. چرا از همین امروز شروع نمی کنید؟

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن