صفحه نخست کسب و کار رشد شغلی ۲۱ کتاب خواندنی برای توسعه شغلی

۲۱ کتاب خواندنی برای توسعه شغلی

کتاب
21 کتاب خواندنی برای توسعه شغلیReviewed by معرفی کتاب رشد شغلی on Aug 6Rating: 5.0

امید است که با عنایت به این نوشتار  در پایان تابستان موفق به مطالعه یک یا دو مورد از این کتاب ها شده باشید. از آنجایی که اکثرا با مطالعه یک رمان کوتاه در تابستان، به ذهن خودشان استراحت می دهند؛ خواننده این مقاله می تواند به جای رمان یکی از کتاب های زیر را جهت پیشرفت شغلی خود برگزیند.در این راستا مطالعه کتاب های هفتگانه گروه شعر و موسیقی جهت تقویت شغلشان نیز خالی از لطف نمی باشد.قبل از شکایت و اظهار عدم همکاری توسط خود، تنها این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که پیشنهاد کتاب های زیر جهت مطالعه با مشورت اساتید ذیربط انجام گرفته است؛ این بدان معناست که مطالعه کتاب های پیشنهادی این مقاله فقط مخصوص متخصصین نیست بلکه مطالعه این کتاب ها برای افراد عادی نیز مفید و لذت بخش است.در ادامه شما را به مطالعه کتاب های پیشنهادی اساتید مذکور دعوت می کنیم:

داوود و جالوت: شکست ها، بدبختی ها و هنر مردان مبارز نوشته "ملکوم گلادول"

"راجیو ناتان" نظر خود را در مورد کتاب این گونه مطرح می کند: "انسان ها عمدتا از رویارویی با پدیده های جدید اجتناب دارند، دلیل این دعا آن است که انسان ها قبل از شروع به انجام هر حرفه یا پروژه ای، تصور می کنند که باید همه مقدمات لازم به صورت کامل و بدون نقص آماده باشد. این کتاب از طریق مثال های تاریخی خود نشان می دهد که چطور  گروه های کوچک بر گروه های بزرگتر غلبه می کنند. با مطالعه این کتاب خواننده به این نکته مهم نیز دست می یابد که عادی بودن و بدون شهرت هم زندگی کردن در نوع خود مزیت قابل توجهی محسوب می شود."

 

خود سازی جهت رویارویی با مشکلات بزرگ نوشته "امی کدی"

"لائورن لیتین" با تمجید از مطالب این کتاب، این طور می نویسد:

«مربی ورزش من همواره بر دو عامل تمرین و اعتماد تاکید ویژه ای داشت. وی بیان می کند که اکثر مراجعه کنندگان وی از عارضه عدم اعتماد به نفس در رنج هستند و مشکل آنها از درون صحبت هایشان هویداست؛ به عنوان مثال، برخی از آنها از رئیس خود به دلیل عدم رضایت از کار ایشان شکایت دارند، آنها معتقدند که علیرغم صرف زمان زیادی برای کارشان، رئیس آنها همواره ناراضی است. کتاب کدی طی یک پژوهش بسیار دقیق، موضوع تاثیر کیفیت کار بر تغییر ذهنیت و همچنین بالا رفتن سطح اعتماد به نفس را مورد بررسی قرار داده است. این کتاب به همراه ارائه سطح بالایی از اطلاعات، نتایج شگفت انگیزی نیز به همراه دارد».

 

رمز اعتماد به نفس: علم و هنر خود باوری و ضرورت دستیابی بانوان به آن نوشته "کتی کی" و "کلر شیمپن"

«یوری کرامن» نظر خود راجع به این کتاب را این طور بیان می کند:

«به هنگام مواجهه حضوری زنان با مردان، آنچه که به وضوح خود نمایی می کند، این است که زنان حتی اگر  در بالاترین درجات توانایی، هوش و حرفه شغلی خود قرار گرفته باشند، باز هم از موضوع عدم اعتماد به نفس یه شدت رنج می برند. این کتاب ضمن تحقیقات پیشرفته خود و ارائه نمونه هایی از زنان موفقی که با اعتماد به نفس خود به درجات بالایی از موفقیت در حوزه های  مختلفی از جمله تجارت، رسانه و سیاست دست یافته اند، تابوهای کلیشه ای را در هم شکسته و زنان را در دستیابی به اعتماد به نفس یاری رسانده است.»

عالی ترین شدن: عدم رضایت به کمترین ها و رسیدن به مدارج عالی نوشته "روبرت ال ساتون" و "هایاگریوا رائو"  

"مت فورد" علت انتخاب این کتاب را این طور توضیح می دهد: 

«با مطالعه رده بندی های سازمانی، این نکته مهم خودنمایی می کند که ارتقاء موقعیت شغلی در رده های مختلف سازمانی تنها با اتکاء به تکنیک های واحدی صورت می گیرد. نویسندگان این کتاب طی بررسی صدها مورد مطالعاتی به این نکته مهم تاکید کرده اند که عمدتا این، نحوه تفکر و اندیشه است که مجموعه مقررات و قوانین را تحت تاثیر خود قرار می دهد. نتایج این کتاب به دلیل ارائه یک چارچوب فکری برای یک زندگی مدبرانه، بسیار شگفت انگیز و خواندنی است».

 

اجبارگریزی و تحقق آرزوها بر مبنای منافع، عشق و عادات نوشته "باربارا شر"

"نیلی رافلین" نظر خود را پس از مطالعه کتاب فوق این گونه بیان می کند:

« من در طی دوران دانشجویی خویش به دلیل پرداختن به امور مختلف، تقریبا زندگی حرفه ای خود را از دست داده بودم. پس از مطالعه این کتاب، من با انسان های دیگری که شبیه من بودند آشنا شده و متوجه شدم که علاقمندی به امور مختلف به هیچ عنوان موضوع بدی نیست! تصور من بر این است که مطالعه این کتاب باعث ایجاد بینش گسترده ای نسبت به نقاط قوت و ضعف انسان می شود. من مطالعه این کتاب را به بسیاری از مردم توصیه می کنم و البته در خصوص تاثیر این کتاب بر خوانندگان و روی دادن همان چیزی که برای من اتفاق افتاد؛ هیچ گونه تضمینی ندارم، اما امیدوارم خوانندگان این کتاب به مسیر صحیح زندگی بازگردند». 

 

سکوی پرش: تکنیک های ساده دستیابی به موفقیت و شادی نوشته "جف اولسون"

"اوانجلیا لس لر" تفسیر خود را از اثر اولسون این طور می نویسد:

«سکوی پرش، مفهوم ساده ای است که به نوع خود در برگیرنده پاداش های عظیمی است؛ این مفهوم بر اساس این فرض است که فعالیت ها و تصمیمات ساده روزانه، بعد از مدتی انسان را به سمت موفقیت و تحقق آرزوهایش سوق خواهد داد. هدف این فرضیه، رساندن شما به بالاترین مدارج عالی است؛ به گونه ای که به کارگیری این فرضیه عامل کمک برای دستیابی به اهداف زندگی یا شغلی شود. این عامل برای مدیری که خواهان کسب مشروعیت در بین کارمندان خود و همچنین افزایش سطح دلگرمی بین تیم کاریش می باشد؛ می تواند فقط نکته ساده ای باشد، به عنوان نمونه وی خود را ملزم به تقدیر روزانه از کارمندانش بداند. برای کسی که به دنبال شغل مورد علاقه خویش است و تصمیم به گسترش ارتباطات حرفه ای خود دارد، ممکن است مصاحبت و مشورت با متخصصین حوزه مورد نظر او بسیار کارگشا باشد. برای بازاریابان حرفه ای که خواهان گسترش روابط کاری هستند، ممکن است اعتبار قائل شدن و ارتباط روزانه با افراد صاحب نفوذ، نکته کلیدی آنها باشد. اما عامل موفقیت شما چیست؟»

 

کار حجیم: کلیدهای گشایش قوای پنهان شما نوشته "پاملا اسلیم"

"ملودی ویدینگ" در توضیح این کتاب این گونه می نویسد:

«برخی  از مراجعه کنندگان من که انسان های بلند پرواز و هیجانی هستند، معتقدند که به دلیل داشتن خصلت های مذکور با گسستهای زیادی در زندگی خود مواجه شده و به همین دلیل نسبت به زندگی خود احساس رضایت ندارند. پام اسلیم، در این کتاب ضمن اینکه وجود علایق مختلف در انسان را یک موهبت می داند؛ نشان می دهد که چگونه با استفاده از یک تجربه غنی می توان به شخصیتی محکم و ستودنی دست یافت. بر اساس این کتاب، مطالعه تجارب صاحبان حرفه های مختلف امری واجب و ضروری است؛ به عنوان مثال با مطالعه رفتارهای حرفه ای کارآفرینان بزرگ، انسان های خوشنام و صاحب نفوذ و دیگر مشاغل، می توان از  تکنیک  های آنها جهت پیوند منافع شخصی و حرفه شغلی استفاده نمود". 

 

موفقیت اتفاقی نیست: طالع زیبایی را برای زندگی و حرفه خود رقم بزنید نوشته "جان دی کرومبولتز" و "ال اس لوین"

"هایدی راویس" در توصیف این کتاب شگفت انگیز این گونه بیان می کند:

«این کتاب فوق العاده، خوانندگان خود را نسبت به آگاهی و استفاده از موقعیت های ویژه زندگی تشویق کرده و تاکید می کند که گاهی حوادث اتفاقی زندگی، می تواند منجر به دستیابی به یک شغل و زندگی عالی شود. این رهیافت بر این نکته مهم تاکید می کند که از کنار فرصت های زندگی خود به سادگی عبور نکنید. نویسندگان این کتاب بر این باورند که بعضا واکنش انسان ها نسبت به حوادث اتفاقی زندگی خود، می تواند منجر به پیشرفت در زندگی آنها شود. این کتاب به من کمک کرد تا با آگاهی نسبت به نقش شانس در مسیر زندگی، در خصوص گسترش مهارت ها و کسب تجارب مفید نهایت تلاش خود را بکنم».

کامل باشید: هر روز بهترین های خود را به نمایش بگذارید نوشته "تاد هنری"

"سوزان گلب" ضمن قرار دادن این کتاب در زمره کتاب های بسیار ارزشمند تاکید می کند:

«توصیه این کتاب خواندنی این نیست که در راستای دستیابی به اهدافمان خود را نابود سازیم. هنری به خوانندگان خود خاطرنشان می کند که زندگی بسیار کوتاه است، ضمن اینکه برای پرمحتوا شدن زندگی و دستیابی به اهداف مهم، ایده های موثر و عملی را در اختیار قرار می دهد. با الهام از این کتاب، من و همه کسانی که پیشنهاد مطالعه اثر هنری را از من دریافت کرده اند، همواره در تلاش بوده ایم تا در تمام لحظات زندگیمان بهترین باشیم. این کتاب همچنین بر برخی از همکاران ساعی من که به شدت از شغل خود خسته شده بودند؛ تاثیر فوق العاده ای داشت. تصور من بر این است که مطالعه این کتاب به دلیل منافع حاصل از متن علمی مفیدش، برای تمام صاحبان مشاغل امری مهم و ضروری است».

 

ترک سیگار: تصمیمی ساده اما سخت نوشته "دیوید میستر"

"بروس اکفلدت" در توضیح این کتاب این گونه می نویسد :

«علیرغم قرار گرفتن این کتاب در ردیف کتاب های تجاری، اما مطالعه این کتاب برای تمامی افرادی که در جستجوی راهی برای تغییر تمام ابعاد زندگی خود هستند موثر و مفید است. اغلب انسان ها نسبت به امور ضروری خود واقف هستند اما در خصوص تمرکز برای انجام آن امور، تنظیم زمان و تغییرات اساسی در عادات بد خود دچار قصور و نقصان هستند. میستر بر این نکته بسیار مهم تاکید می کند که نه گفتن به بسیار ی از امور، درهای موفقیت را به سوی انسان باز می کند».

 

کشف خواسته ها و روش های دستیابی به آن نوشته "باربارا شر"

توصیف "ساتیا پتل" در ارتباط با این کتاب این گونه است:

« سال ها پیش، قبل از شروع فعالیت من در حوزه آموزش ورزش، زمانی که نسبت به انتخاب شغل دچار تردیدهای جدی بودم، مطالعه این کتاب، نقش موثری در بالفعل نمودن مهارت ها، علایق و اهداف حرفه ای من داشت. پیشنهادات عملی جالب و خلاقانه این کتاب، به راستی خواننده را برای کشف خواسته هایش از زندگی و حرفه، مورد یاری قرار می دهد. به نظر من این کتاب در مقایسه با بسیاری از تست های اینترنتی مفیدتر و موثرتر است؛ به این علت که مطالعه اثر "شر" منجر به نگرش عمیق خواننده به دنیای درون خود می شود». 

 

هوش عاطفی: بررسی علل رجحان هوش عاطفی بر هوش عقلانی نوشته  "دنیل گولمن"

"استیون دیویس" معتقد است:

«این کتاب با بررسی بسیار شایسته دو نوع هوش عقلانی و عاطفی، چگونگی تاثیر آنها را نیز مورد کنکاش قرار داده است. نویسنده این کتاب تحت تاثیر عمیق هوش عاطفی است و در این زمینه اثری قدرتمند را ارائه داده است».

گذر به دریای ناشناخته: سیاحتی به درون نوشته "دیوید وایت"

"الن فاندیلر" ضمن تقدیر ویژه ای که از این کتاب به عمل آورده، علت علاقه خود به این کتاب را این گونه تشریح می کند:

«اگر شما به دنبال شغل مناسب خود هستید و یا ایجاد ارتباط تنگاتنگ با زندگی حرفه ای برای شما حائز اهمیت است؛ این کتاب می تواند راهنمای بسیار مفیدی باشد.

دیوید وایت نویسنده این کتاب نه یک متخصص است، نه یک مدیر عامل، نه طراح نرم افزار و نه حتی متخصص ارتباطات؛ او به راستی یک شاعر است. علت علاقه وافر من به این کتاب این است که مطالعه اثر وایت باعث ایجاد طراوت منحصر به فردی در روح شما خواهد شد. این کتاب در مقایسه با سایر آثار مشتمل بر توصیه های شغلی، اثری منحصر به فرد است. من طی دو بار مطالعه این کتاب در طی دو بار مطالعه این کتاب در طول یک سال به نکات شگفت انگیز و نوینی دست یافتم».  

 

زیباترین پرسش ها: رمز گشایی از ایده ها نوشته "وارن برگر"

"مارتین مک گاورن" در راستای توصیف دقیق این کتاب، این گونه بیان می کند:

«همه افرادی که نسبت به چیستی و چرایی تمامی رفتارها و عملکرد خود حساس و دقیق هستند، همواره در راستای حرکت به سمت مسیرهای درخشان زندگی رهسپارند، ضمن اینکه کنترل زندگی کاملا در اختیار آنهاست. برای دستیابی به این نقطه اوج از زندگی، همواره باید دو بحث "چیستی" و "چرایی" در سرلوحه زندگی انسان واقع شود؛ در این صورت هیچ سوال مبهم و یا امر غیرقابل فهم در زندگی بشر وجود نخواهد داشت». 

 

قصه میدل مارچ نوشته "جورج الیوت"

"الکس دورانت" محتوای این کتاب را این گونه روایت می کند:

«همه محدودیت ها سرانجام روزی به پایان می رسند. امروزه در عصر دیجیتال، فرآیند دریافت اطلاعات توسط ذهن بشر روندی متفاوت پیدا کرده است؛ از ویژگی های عصر معاصر این است که انسان ها به جای صرف زمان جهت مطالعه یک رمان تخیلی، به بهره وری بیشتر از زمان خود می اندیشند. با این وجود در همین دوره نیز کتاب های شگفت انگیزی همچون اثر جورج الیوت وجود دارد که حجم زیادی از اطلاعات را درون خود جای داده است، اما نکته مهم در اینجا آن است که اگرچه فشرده سازی حجم اطلاعات امکانپذیر است اما چنین امری برای تجربه و خرد انسان غیرممکن است؛ به عبارت دیگر نمی توان خرد و تجربه بشری را در یک قالب فشرده به دیگران ارائه نمود. رشد حقیقی نیازمند صرف زمان است. یادگرفتن نیازمند تواضع و شجاعت در به کارگیری اصطلاح "من نمی دانم" است. این کتاب زندگی یک انسان میانسال را به تصویر می کشد. در این اثر، روان انسان، انگیزه ها، تمایلات، تناقضات و روح لایتناهی وی به نمایش گذاشته شده است. بر اساس این کتاب، خودحرفه ای و تخصصی ما فقط وابسته به خود انسانی ماست. هر آنکس که مشتاق است در دوره میانسالی زندگی خود فردی مجرب و قابل احترام باشد؛ مطالعه این کتاب او را در دستیابی به آرزویش همراهی خواهد نمود».

 

هدایت: دریافت انگیزه با حقایقی شگفت انگیز نوشته "دنیل پینک"

"بکی بری" این اثر را این گونه توصیف می کند:

«علل انجام امور مختلف توسط مردم چیست؟ اموری که باعث احساس شادی و رضایت در انسان می شوند، کدامند؟ 

"دنیل پینک" در این کتاب موضوعاتی را که باعث ایجاد انگیزه توسط انسان و خلق شاهکار های بشری می شود را کشف کرده است. پینک تنها محرک انگیزه در انسان ها را پول نمی داند. نویسنده این کتاب انگیزه های بشری را به سه دسته استقلال، سیادت و هدف تقسیم کرده است. از نظر دنیل، انگیزه های سه گانه به عنوان توشه ای در مسیر زندگی انسان ایفای نقش نموده و بشر با تامین انگیزه های مذکور، رضایت شغلی و شخصی مورد نظر خود را حاصل می کند. رضایت شغلی در گرو فهم یک نکته طلایی است و آن این است که چه چیز باعث انگیزه در حوزه کاری شما می شود.

شعار من این است که انسان های باانگیزه رضایت بیشتری از زندگی دارند؛ این گروه از انسان ها نه تنها در پی تحقق آرزوهای خود هستند بلکه آرزوهای دیگران نیز برای آنها حائز اهمیت است».  

 

صدوبیست شغل مخالف با پشت میز نشینی نوشته "پرینستون رویو"

نگرش "آلکسا لوکن" به کتاب مذکور این گونه است:

«بر اساس تصور من مشاغلی همانند وکیل، منشی و دامپزشک برای انجام وظایف شغلی خود نیازمند پشت میز نشینی بودند؛ این تصور ادامه داشت تا اینکه مادرم یک جلد از این کتاب را به عنوان هدیه برایم ارسال نمود. مطالعه این کتاب دریچه جدیدی به دنیای اطراف بود. این کتاب، پیشنهادات ویژه ای برای انتخاب شغل دارد، ضمن اینکه در خصوص گشایش ذهن انسان به سمت خلاقیت نیز بسیار موثر است. از دیگاه من این کتاب بسیار مفید است چرا که از یک روز کاری مشترک برای همه مشاغل صحبت می کند، ضمن اینکه طرفداران و مخالفان مشاغل را نیز فراموش نمی کند. اطلاعات این کتاب در زمینه اقدام عملی برای شروع حرفه و شغل در هر زمینه ای بسیار شگفت انگیز است».

 

روزهای عالی با انتخاب های طلایی: کارمندان و مشتریان خود را شگفت زده کنید نوشته "لیور آروسی"

 روایت "آدرین ترنر" از اثر آروسی این گونه است:

«این کتاب با ارائه قصه های خصوصی و نیز نتایج بیست و سه هزار نمونه مطالعاتی، به مثابه دائره المعارفی برای انتخاب های روزانه انسا،ن عمل می کند؛ در واقع کلیدهای راهنمای موجود در این کتاب باعث توسعه مهارت ها، بهبود رضایت کارمندان و وفادار ماندن مشتریان می شود. راهنمایی این کتاب برای انتخاب های کلیدی باعث بالفعل شدن پتانسیل کارمندان شده و خدمات ارائه شده به مشتریان را افزایش داده و در نتیجه سازمان را قادر می سازد تا به نتایج سودمند نائل شود. زمانی که یکی از همکارانم این کتاب را به من هدیه کرد، سازمان ما دچار تغییرات عظیمی شده بود و این کتاب و راهنمایی های موجود در آن باعث مدیریت تیم کاری تحت نظر من در آن شرایط خاص بود. جاه طلبی خود نیز روش اندیشیدن است. پس در واقع همه چیز به نوع تفکر شما بستگی دارد. فعالیت ها و تلاش های روزانه خود را هدفمند و معنادار سازید تا به اهداف خود دست یابید. توانایی شما به حدی است که امکان دستیابی به همه باورهای خود را دارید».

دغدغه دستیابی به موفقیت های بزرگ: بیست و یک روش برای اندیشه، عمل و پیروزی در رقابت نوشته "جی آبراهام"

"جان گانون" می نویسد:

«این کتاب به دلیل روش های تفکر خلاقانه در زمینه های تجاری و چگونگی کمک به دیگران در فرآیند تجارت، تاثیر عظیمی بر حرفه من داشته است. به کمک این کتاب، ذهن انسان به سمت مسیرهای درآمد زا، ساختارهای موثر داد و ستد و محصولاتی هدایت می شود که از کارایی بالایی برخوردار هستند، به گونه ای که انسان هرگز آنها را فراموش نخواهد کرد».  

 

خودخواه نباشید، رازهای موفقیت خود را به اشتراک بگذارید نوشته "کیث فریزی"

"کریستانا لئوناردی" می گوید:

«توصیه من به مشتریانم این است که در راستای آرزوهای خود فرصت سازی کنند و این نکته طلایی را نیز از خاطر نبرند که تنها راه ممکن برای دستیابی به موفقیت استفاده از انسان هایی است که یا شما آنها را می شناسید و یا آنها شما را می شناسند؛ در غیر این صورت باید به روش های موثر و مفید برای دستیابی به هدف اندیشید. این کتاب در عصر دیجیتال و گسترش فوبیای معاشرت، با حکایات امیدبخش، ارائه بینش هایی مفید و راهبردهای عملی، باعث ایجاد تفکری نوین جهت ارتباطات سالم و گسترش آن می شود».

 

کمک رسانی و دریافت موفقیت به مثابه کنش و واکنش نوشته "آدام گرانت"

"آوری بلانک" در توصیف کتاب گرانت این گونه تشریح می کند:

«تاکید این کتاب مبتنی بر اهمیت خدمات رسانی و ارزش نهادن به سایر مشاغل، کلید موفقیت انسان ها است. این کتاب برای من بسیار ارزشمند بوده و مطالعه آن را به همگان توصیه می کنم، به این دلیل که مطالعه این اثر، باعث اصلاح نگرش انسان به روابط شخصی و حرفه ای شده و با تاکید بر این نکته که قوانین نانوشته بشری موثرتر از قوانین مدون عمل می کند؛ رمز موفقیت انسان را به نمایش می گذارد».

 

 

منبع

mashable

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In رشد شغلی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…