صفحه نخست کسب و کار ۲۰ نکته برای استفاده موثر در جستجوی گوگل

۲۰ نکته برای استفاده موثر در جستجوی گوگل

جستجوی گوگل

میلیون ها نفر در روز به دلایل مختلف از جستجوگر گوگل استفاده می کنند. دانش آموزان برای امور مربوط به مدرسه، افراد بیزینسی برای تحقیق و میلیون ها نفر از آن برای سرگرمی استفاده می کنند. با این همه، آیا می دانستید که ممکن است تا بحال از همه پتانسیل جستجوگر گوگل استفاده نکرده باشید؟ هم اکنون به ۲۰ نکته و ترفند برای افزایش کارایی جسجتوی گوگل اشاره می کنیم. 

 

 

۱- از tab استفاده کنید

 اولین کاری که باید انجام دهید استفاده از tab است. در بالای هر جستجویی تعدادی آیتم tab وجود دارد. حتما شما آیتم های شبکه، تصویر، اخبار و چیزهای دیگری را د بالای صفحه دیده اید. با استفاده از این آیتم ها می توانید به خودتان کمک کنید که چه نوع جستجویی انجام دهید. اگر به تصویر نیاز دارید از آیتم تصویر استفاده کنید، اگر به دنبال آخرین مقاله های خبری هستید از آیتم اخبار استفاده کنید. این اقدامی ابتدایی است و بیشتر مردم از قبل این کار را می کردند. ولی اگر شما تا بحال از این آیتم ها استفاده نکرده اید، پیشنهاد می شود حتما آنها را به کار بگیرید. این آیتم ها اگر درست مورد استفاده قرار بگیرند، می توانند زمان جستجو را به طور چشمگیری کاهش دهند. 

۲- از علامت نقل قول استفاده کنید

هنگام جستجوی یک چیز ویژه، سعی کنید از علامت نقل قول استفاده کنید تا حدس جستجوگر گوگل را بالا ببرید. قرار دان پارامترهای جستجوی درون علامت نقل قول بیان کننده این است که موتور جستجو باید عبارت کامل را پیدا کند. برای مثال، اگر لباس توله سگ را جستجو کنید، موتور جستجو برای محتویاتی که شامل این سه کلمه هستند به جستجو می پردازد، در حالیکه اگر تایپ کنید " لباس توله سگ"، موتور جستجو دقیقا به دنبال عبارتی می گردد که شما تایپ کرده اید. این کار می تواند به بدست آوردن اطلاعات ویژه ای که ممکن است در زیر محتویات دیگر مدفون شده باشند، کمک کند. 

۳- برای اختصاصی کردن کلمات از خط تیره استفاده کنید

گاهی ممکن است به دنبال کلمه ای با مفهوم مبهمی باشید. برای مثال ممکن است کلمه mustang را تایپ کنید و گوگل هنگام جستجو نتایجی را ارائه کند که هم شامل ماشین ساخته شده با این نام توسط شرکت فورد باشد و هم شامل اسب (زیرا معنی لغوی این کلمه، اسب وحشی است). اگر می خواهید فقط یکی از این دو نتایج را بدست آورید، از خط تیره استفاده کنید تا به موتور جستجو بگویید محتویاتی که شامل اطلاعات معنی دیگر است را نادیده بگیرد. مثال زیر را ببینید.

 • خودرو – (mustang (mustang –car

این کار به موتور جستجو می گوید که برای واژه mustang جستجو کند ولی تنها نتایجی را بردارد و ارائه کند که شامل واژه "خودرو" هستند و بقیه را نادیده بگیرد. اینکار می تواند هنگام پیدا کردن اطلاعات درباره چیزی بدون دیدن اطلاعات درباره موضوع دیگری، تا حد بسیار زیادی کمک کننده باشد. 

۴- از علامت دو نقطه برای جستجوی سایت های ویژه استفاده کنید. 

مثال در این مورد می تواند زمانی باشد که به دنبال محتویات یا اطلاعات خاصی در یک سایت مشخص هستید. جستجو در این زمینه کاری بسیار آسانی و ما در زیر آن را به شما نشان داده ایم. 

 • Sidney Crosby site:nhl.com

با تایپ این عبارت، جستجو برای ارائه تمام محتویات شامل نام بازیکن معروف هاکی، یعنی Sidney Crosby تنها از سایت NHL.com انجام می شود. تمامی اطلاعات دیگر برداشته می شود. اگر نیاز دارید که محتویات خاصی را از سایت ویژه ای پیدا کنید، این یک میانبر است که می توانید از آن استفاده کنید. 

۵- صفحه ای را پیدا کنید که به صفحه دیگری لینک شده باشد

این نکته جستوجوگر گوگل کمی مبهم است. به جای جستجوی صفحه ای ویژه، صفحه ای را جستجو می کنید که به آن صفحه ویژه لینک شده باشد. اینطور به آن نگاه کنید که اگر می خواهید بدانید چه کسی مقاله ای از نیویورک تایمز را در سایتش ارجاع داده، از این ترفند استفاده می کنید تا تمامی سایت هایی که به آن (نیویورک تایمز) لینک شده را پیدا کنید. جستجو باید به این صورت باشد: 

 • Link: nytimes.com

با این کار تمامی صفحاتی که به وب سایت رسمی نیویورک تایمز لینک شده باشد ارائه می شوند. URL سمت راست صفحه می تواند هر چیزی باشد. اما دقت کنید که هر چه URL ویژه تر باشد، نتایج محدودتری دریافت می کنید. ما می دانیم که افرادی زیادی از این ترفند استفاده نمی کنند، در حالیه می تواند برای برخی مردم بسیار کارآمد باشد. 

۶- کلمات ستاره دار

کلمات ستاره دار جزء بهترین های لیست هستند. وقتی از یک ستاره برای یکی از کلمات جستجوی جستجوگر گوگل استفاده می کنید، باعث می شود که یک جای خالی باز شود که بعدا ممکن است توسط موتور جستجو به طور اتوماتیک پر شود. این کار برای پیدا کردن شعر آهنگ ها هنگامی که شما همه لغات را نمی دانید بسیار مفید است. بیایید به یک مثال بپردازیم.

 • "بیا * من * الان"

برای شما و من این عبارت ممکن است بی معنی به نظر بیاید. اما جستجوگر گوگل با آگاهی از اینکه ستاره ها می توانند هر کلمه ای باشند به جستجو می پردازد. به احتمال زیاد شما نمی دانید که این عبارت، شعر آهنگ گروه Beatles با نام "بیا با هم" است و این چیزی است که گوگل به شما می گوید. 

۷- سایت هایی را پیدا کنید که مشابه سایت های دیگر هستند. 

این نکته بی نظیر است که می تواند عملا توسط افرادی که می دانند وجود دارد هم استفاده شود. بیایید فرض کنیم که وب سایتی وجود دارد که مورد علاقه شما است. این وب سایت می تواند هر چیزی باشد. اما اخیرا کمی برایتان خسته کننده شده و بدنبال وب سایت دیگری مانند آن هستید. می توانید اینگونه عمل کنید:

 • Related:amazon.com

اگر عبارت بالا را تایپ کنید، لینکی به آمازون پیدا نخواهید کرد. در عوض، لینک هایی به مغازه های آنلاین که شبیه آمازون هستند پیدا می کنید. سایت های مانند Best Buy و Noble که آیتم های فیزیکی آنلاین می فروشند. این یک ابزار قدرتمند در موتور جستجوی گوگل است که به شما کمک می کند سایت های جدیدی پیدا کنید. 

۸- از جستجوگر گوگل برای محاسبات ریاضی استفاده کنید

من به عنوان یک دانشجو، می توانم بگویم از این آیتم بیش از بقیه آیتم ها استفاده می کنم. جستجوگر گوگل می تواند محاسبات ریاضی برایتان انجام دهد. توضیح این ترفند کمی پیچیده است چراکه به چندین روش می توان از آن استفاده کرد. می توانید از آن سوالات اساسی یا سوالات دشوارتری بپرسید. مهم است که بدانید این ترفند نمی تواند همه مسائل ریاضی را حل کند، اما تعدادی زیادی از آنها را حل می کند. در اینجا به دو نمونه می پردایم:

 • ۵+۵ * ۸
 • ثابت پلانک

اگر گزینه اول را جستجو کنید، عدد ۴۵ حاصل می شود. همچنین یک ماشین حساب پیش رویتان قرار می گیرد که می توانید از آن برای پاسخ به سوالات بیشتری استفاده کنید. اگر نیاز است که محاسبات سریعی انجام دهید اما نمی خواهید خودتان اینکار را انجام دهید می توانید از آن ماشین حساب استفاده کنید. اگر گزینه دوم را جستجو کنید، مقدار عددی ثابت پلانک حاصل خواهد شد. پس جستجوگر گوگل می تواند محاسبات ریاضی هم انجام دهد، و می تواند با نشان دادن مقدار عددی عبارات ریاضی به شما در حل مسائل ریاضی کمک کند. 

۹- جستجو برای کلمات چندگانه در یک زمان 

جستجوگر گوگل انعطاف پذیر است. او می داند شما ممکن است با جستجوی یک کلمه یا یک عبارت آنچه را که می خواهید، بدست نیاورید. از این رو به شما امکان می دهد تا کلمات چندگانه را جستجو کنید. با استفاده از این ترفند شما می توانید کلمه یا عبارتی را همراه با یک کلمه یا عبارت ثانویه جستجو کنید. این کار به شما کمک می کند تا جستجوی خود را ویژه تر کنید تا بتوانید دقیقا آنچه را که به دنبالش هستید پیدا کنید. به نمونه زیر دقت کنید.

 • "بهترین راه آماده شدن برای یک مصاحبه شغلی" یا "چطور برای یک مصاحبه شغلی آماده شوید"

با تایپ نمونه بالا، هر دو عبارت جستجو خواهید شد. نکته علامت نقل قول را به یاد می آورید؟ آن نکته اینجا هم مورد استفاده قرار می گیرد. در این نمونه هر دو عبارت جستجو می شوند. این کار را با کلمات نیز می توان انجام داد؛ مانند مثال زیر:

 • شکلات یا شکلات سفید

این نمونه (شکلات یا شکلات سید) در صفحاتی که شامل شکلات یا شکلات سفید هستند، جستجو می شود. 

۱۰- جستجوی طیفی از اعداد

جستجو برای طیفی از اعداد نکته دیگری است که فکر نمی کنم افراد زیادی از آن استفاده کنند. افراد علاقمند به پول یا آمار این نکته را عملا موثر می دانند. ضرورتا باید از یک عدد و تعدادی نقطه استفاده کنید تا گوگل بفهمد که شما به دنبال طیفی از اعداد هستید؛ مانند مثال زیر:

 • چه تیمی جام قهرمانی Stanley سال ..۲۰۰۴ را برد
 • ۴۳٫٫۴۱

در مثال اول، تیمی که جام قهرمانی Stanley سال ۲۰۰۴ را برد نشان داده می شود. دو نقطه با تنها یک عدد (ممکن است عدد مانند این مثال چند رقمی باشد) به موتور جستجو می گوید که شما به دنبال هیچ چیزی قبل و بعد از ۲۰۰۴ نیستید. این کار می تواند به ویژه کردن جستجو کمک کند تا نتایج جستجو ارتقاء یابد. در مثال دوم، گوگل برای اعداد ۴۱، ۴۲ و ۴۳ به جستجو می پردازد. این جستجو مبهم به نظر می رسد، اما اگر شما بدنبال جستجوی اعدادی شبیه به این مورد باشید، بسیار مفید خواهد بود. 

۱۱- اکنون به نکات عمومی می پردازیم.

جستجوگر گوگل می داند چطور به جستجوی چیزهای بسیار زیاد بپردازد. به این معنی که نیازی نیست که بیش از حد خود را محدود کنید. اگر بدنبال یک پیتزا فروشی در نزدیکی محل زندگی تان هستید، از این مورد برای جستجو استفاده کنید. 

 • پیتزا فروشی های نزدیک

جستجوگر گوگل مکان شما را پیدا می کند و طیف عظیمی از نتایج درباره پیتزا فروشی های نزدیک شما را ارائه می کند. 

۱۲- به تدریج به عبارات مورد جستجو بیافزایید

این نکته برای زمانی است که جستجوگر گوگل نتایجی که شما به نبالش بودید را ارائه نکرده است. در این مورد ساده نگه داشتن عبارت مورد جستجو بهترین گزینه نیست. همانطورکه خود گوگل پیشنهاد می دهد، بهترین کار این است که با یک عبارت ساده شروع کنید و به تدریج آن را پیچیده تر کنید. مثال زیر را ببینید:

 • اولین تلاش: مصاحبه های شغلی
 • دومین تلاش: آماده سازی برای مصاحبه های شغلی
 • سومین تلاش: چطور باید برای مصاحبه های شغلی آماده شد

این کار به تدیج کیفیت جستجو را بالا می برد تا عبارات کمتر و مورد نظر بیشتری برایتان به همراه بیاورد. دلیل اینکه نباید مستقیما از اولین تلاش به سراغ سومین تلاش بروید این است که ممکن است با نادیده گرفتن تلاش دوم، آنچه که به دنبالش هستید را از دست بدهید. میلیون ها وب سایت اطلاعات مشابهی را به طرق مختلف به صورت عبارت در می آورند؛ که شما با استفاده از این تکنیک می توانید بسیاری از آنها را جستجو کنید تا بهترین اطلاعات را بدست آورید. 

۱۳- از عباراتی استفاده کنید که وب سایت ها استفاده می کنند

این نکته بسیار مهم است. وقتی که مردم سایتی را جستجو می کنند، معمولا با استفاده از همان زبانی که خودشان برای سخن گفتن استفاده می کنند به جستجو می پردازند. متاسفانه سایت ها به همان روشی که مردم سخن می گویند به بیان چیزها نمی پردازند. در عوض، سعی می کنند از کلماتی حرفه ای استفاده کنند. بیایید به دو مثال بپردازیم.

 • " تعمیر یک تایر پنچر " می تواند جایگزین " من یک تایر پنچر دارم" شود
 • "مسکن سردرد" می تواند جایگزین "سرم آسیب دیده" شود.

این لیست می تواند به همین صورت ادامه یابد. هنگام جستجو سعی کنید از مجموعه اصطلاحاتی که در سایت های حرفه ای می بینید استفاده کنید. این کار باعث می شود نتایج قابل اعتمادتری پیدا کنید. 

۱۴- تنها از کلمات ضروری استفاده کنید

روش کار جستجوگر گوگل این است که از آنچه شما جستجو کرده اید استفاده کند و آن را با کلمات کلیدی در محتویات آنلاین مطابقت دهد. وقتی از تعداد زیادی کلمه استفاده می کنید ممکن است نتایج محدودی حاصل کنید. این بدین معناست که ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا به نتیجه دلخواه برسید. از این رو ضروری است که تنها از لغات مهم هنگام جستجو استفاده کنید. بیایید این مثال را مرور کنیم.

 • از این جمله استفاده نکنید: ازکجا می توانم یک رستوران چینی که غذا را در محل ارائه می کند، پیدا کنم
 • در عوض از رستوران های چینی نزدیک استفاده کنید.
 • یا از رستوران های چینی نزدیک من استفاده کنید.

با این کار به گوگل کمک می کنید تا بدون هیچ اطلاعات اضافه ای، آنچه که شما می خواهید را پیدا کند. پس به یاد داشته باشید جستجو را ساده و از کلمات کلیدی استفاده کنید. 

۱۵- جستجوگر گوگل میانبر دارد

با استفاده از تعدادی دستورات می توانید نتایج بی نظیری حاصل کنید. درست مانند محاسبات ریاضی که به آن اشاره شد، گوگل می تواند سریعا اطلاعاتی که نیاز دارید را به شما ارائه کند که درست در بالای صفحه نشان داده شده اند. این کار می تواند در زمان و انرژی را صرفه جویی کند. در اینجا به برخی از دستوراتی که می توانید در گوگل استفاده کنید، می پردازیم. 

 • آب و هوا *کد پستی*- با این کار آب و هوای مربوط به آن کد پستی نشان داده می شود. همچنین می توانید به جای استفاده از کد ناحیه ای، نام شهر را به کار ببرید، اما ممکن است آب و هوای ارائه شده اگر یک شهر چندین ناحیه داشته باشد، به اندازه وارد کردن کد پستی دقیق نباشد.
 • مثال ریاضی که در بالا به آن اشاره شد.
 • تعریف *کلمه x* چیست یا *کلمه x* را تعریف کن- با این کار تعریف کلمه درون ستاره ها نشان داده می شود.
 • زمان *مکان*- با این کار زمان مکانی که درون ستاره ها وارد کرده اید نشان داده خواهد شد.
 • می توانید سهام هر چیزی را با تایپ کردن نام آن سهام چک کنید. اگر GOOG را جستجو کنید، قیمت سهام گوگل چک می شود.

این دستورات فوری برای اطلاعاتی که دائما نیاز دارید بسیار مفید هستند. 

۱۶- رعایت املا کلمات الزاما مهم نیست 

جستجوگر گوگل طی چند سال اخیر بسیار هوشمندتر از قبل شده است. این روزها حتی نیازی نیست که املا کلمات را رعایت کنید. مادامیکه آنچه تایپ می کنید  شبیه به کلمه اصلی باشد، گوگل می تواند حدس بزند که آن کلمه دقیقا چیست. در اینجا به ذکر چند مثال می پردازیم.

 • اگر شما "Nver gnve yo yp " را تایپ کنید گوگل به طور اتوماتیک می داند که منظور شما "never gonna give you up" است. اگر به طور عمد کلمه ای را جا انداخته باشید، گوگل به شما آپشنی برای جستجوی کلمه جا افتاده می دهد.

این ترفند برای زمانی خوب است که فراموش کرده اید املا درست کلمه ای به چه صورت است یا مطمئن نیستید که یک کلمه چطور نوشته می شود. این ترفند همچنین برای جستجوی کلمات مبهم نیز مفید است و در مورد دستور زبان نیز صدق می کند. 

۱۷- از کلمات توضیحی استفاده کنید

بسیاری از چیزها را می توان به چند روش توضیح داد. اسم سایت ما یعنی "lifehack" را در نظر بگیرید. از لحاظ لغتی واژه "hack" اشاره دارد به یک برنامه کامپیوتری که در امنیت یک سیستم یا شبکه اختلال ایجاد می کند. اما اما هنگامی که کنار واژه زندگی "life" قرار می گیرد، معنی آن به صورت نکات و ترفندهایی که مردم می توانند استفاده کنند تا زندگی خود را ارتقاء دهند، تغییر می یابد. اگر در پیدا کردن آنچه که جستجو می کنید دچار مشکل هستید، به خاطر بسپارید که مردم ممکن است آنچه را که شما به آن نیاز دارید را به شکلی دیگر جستجو یا تعریف کنند. 

 • شما ممکن است "چطور می توان داریورها را در اوبونتو قرار داد؟" را جستجو کنید.
 • در حالیکه منظورتان در واقع این است "عیب یاب مشکلات درایور اوبونتو."

اگر چیزی را دنبال می کنید و نمی توانید پاسخ را پیدا کنید، سعی کنید که همان سوال را با کلماتی متفاوت از گوگل بپرسید و ببینید که نتیجه چه می شود. 

۱۸- یک فایل ویژه پیدا کنید

اغلب ویژگی فراموش شده جستجوگر گوگل، توانایی جستجو برای یک فایل یا یک نوع فایل است. این ترفند بویژه برای پیدا کردن فایل های PDF یا پاورپوینت بسیار مناسب است که شما قبلا دیده اید یا نیاز دارید که برای پروژه دیگری از آنها استفاده کنید. برای مثال:

 • *واژه را در این قسمت جستجو کنید* نوع فایل:pdf

در مثال بالا، شما به سادگی واژه جستجو را با هرآنچه که در جستجویش هستید، عوض می کنید. سپس از دستور نوع فایل استفاده می کنید و سپس هر نوع فایلی که می خواهید، وارد می کنید. این ترفند برای اهداف علمی مفید است، اما ارائه های بیزینسی و ارائه های طبقه بندی شده دیگری هم می توانند از این نوع جستجو بهره مند شوند. 

۱۹ – تبدیل پول و واحدها 

جستجوگر گوگل می تواند به سرعت هم واحدهای اندازه گیری و هم واحدهای پولی را تبدیل کند. موارد استفاده زیادی برای این ترفند وجود دارد، مانند چک کردن نرخ تبدیل ارز. اگر شما هم محاسبات ریاضی انجام می دهید، می توانید از آن برای تبدیل "پا" به "متر "یا تبدیل "اونس" به "لیتر" استفاده کنید. 

 • مایل به کیلومتر- با تایپ این عبارت مایل به کیلومتر تبدیل می شود. می توانید اعدادی را در جلوی تبدیل قرار دهید. مثلا "10 مایل به کیلومتر" به شما نشان می دهد که چند کیلومتر در ۱۰ مایل وجود دارد.
 • USD به استرلینگ پوند بریتانیایی- با تایپ این عبارت دلار آمریکایی به پوند بریتانیایی تبدیل می شود. مانند واحدهای بالا، می توانید اعدادی نیز به عبارت اضافه کنید تا تبدیل واقعی برای مقدار مشخصی پول صورت پذیرد.

درست است که این نکته مناسب دانش آموزان رشته ریاضی و افرادی با بیزینس های بین المللی است، اما تعجب  می کنید وقتی که ببینید تا چه اندازه توسط مردم عادی مورد استفاده قرار می گیرد.
 

۲۰- پیگیری بسته های شما 

آخرین ترفند، استفاده از جستجوگر گوگل برای پیگیری بسته های ارسالی یا دریافتی شما است. شما می توانید UPS، USPS یا شماره پیگیری فدکس خود را مستقیما درون نوار جستجوی گوگل تایپ کنید و گوگل اطلاعات پیگیری درباره بسته شما را نشان می دهد. این کار بسیار آسانتر از آن است که وارد سایت های ویژه شوید، منتظر شوید تا بارگذاری شوند و سپس در آنها به جستجوی بسته خود بپردازید. هیچ مثالی برای این ترفند لازم نیست. فقط کافی است که عدد پیگیری خود را وارد کنید و ببینید که بسته شما کجا است. 

 

نتیجه گیری جستجوگر گوگل

جستجوگر گوگل یک ابزار جستجوی قدرتمند است. با استفاده از نکاتی که در بالا به آنها اشاره شد، می توانید هر چیزی را که تا به حال حتی در شبکه گسترده جهانی به آن نیاز نداشته اید را پیدا کنید. این چیزها می توانند خودداری از استفاده از ویکیپدیا برای یک پروژه مقاله مدرسه باشد یا آخرین قیمت های سهام یا حتی شعرهای آهنگ های مختلف، همیشه یک راهی برای استفاده از جستجوگر گوگل وجود دارد. 

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In کسب و کار

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…