صفحه نخست رشد فردی با کاهش استرس عملکرد خود را افزایش دهید

با کاهش استرس عملکرد خود را افزایش دهید

کاهش استرس
با کاهش استرس عملکرد خود را افزایش دهیدReviewed by دقیقه on Aug 3Rating: 3.5استرس

استرس یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی کارگران مدرن است.هر چه از سمت کشاورزی و صنعت دورتر می شویم شغل های کمتری نیز قابل مشاهده اند.قبل از اینکه کارگران شروع به کار کنند وظایفی برای انها تعیین می شود برای مثال در یک روز کاری چه وظایفی بر عهده ی انهاست.اکثر ما در محیط کاری باید با دیگران تعامل داشته باشیم و این تعاملات بستگی به خود ما دارد که در اولویت قرار دارد. انجام تمامی کارها در یک روز به نحو احسنت یکی از دل مشغولی های همیشگی ماست که میخواهیم ما با انجام ان ها خود را از دیگران متمایز کنیم و همچنین تعادلی بین محیط کار و خانه ایجاد کنیم.عدم حفظ تعادل وتناسب بین این دو عامل اصلی بروز استرس است.

برای مقابله با این استرس ابتدا باید نگرشی صحیح در خود ایجاد کنیم.طرز نگرش ما مهم ترین عامل وجود یا عدم استرس است.اگر شما نسبت به همه چیز نگرشی منفی داشته باشید،استرس کنترل همه ی کارهای شما را به دست می گیرد و خیلی زود عواقب ان را نیز مشاهده خواهید کرد ولی بر عکس اگر نسبت به همه چیز نگرشی مثبت داشته باشید،قبل از اینکه استرس بر شما غلبه و اسیبی جدی به شما وارد کند،می توانید با ان مقابله کنید.

نگرش های موجود برای مقابله با استرس 

برای از بین بردن استرس نگرش ها ی زیادی وجودی دارد ولی من با استفاده از تجربیاتی که تا کنون کسب کرده ام دریافته ام که دو راه زیر بهترین راه های مقابله با این مؤذل اجتماعی اند. اگر راه های زیر را به درستی به کار گیریم خیلی زود این استرس از بین خواهد رفت و همه چیز اسان می شود.

من به شما اطمینان می دهم با به کارگیری دو نگرش زیر خیلی زود با این احساس مقابله خواهید کرد وشاید هم به کل از وجود خود ریشه کن کنید.

نگرش اول

هیچ گاه از استرس به عنوان واژه ای خوب استفاده نکنیم

یکی از مسائلی که در محیط کار مرا بسیار ازار می دهد،تعبیر مثبتی داشتن از واژه ی استرس است.اگر هم قصد دارید تعریفی برای این واژه داشته باشید،ان را به عنوان استرس بد یاد کنید.من برای شما توضیح خواهم داد که دو تعریف برای استرس وجود دارد ،استرس بد و استرس خوب؛استرس بد وجود دارد ولی چیزی به عنوان استرس خوب نیست.افرادی که دائما از استرس تعبیر مثبتی دارند و کنترل زندگی خود را به دست ان داده اند به زودی استرس بر انها غلبه می کند و خود را نشان می دهد.

شاید شما تصور می کنید که من با این توضیحات شما را گیج کرده ام ولی کم کم می فهمید که هیچ حسی به عنوان استرس وب وجود ندارد. استرس و فشار دو تجربه متفاوت روانی و فیزیولوژیکی هستند.

چرا باید استرس خوب را به فراموشی بسپاریم

به سه علت می بایست این واژه را به فراموشی سپرد

۱٫به دلیل اینکه هر گاه از واژه ای تعبیر مثبتی داریم همواره می کوشیم تا ان را به ان دست یابیم.

۲٫اگر شما تنها استرس خوب را به باور داشته باشید پس چگونه میتوانید ان را از استرس بد جدا کنید؟

۳٫اگر شما همیشه در پی تفاوت های بین این دو واژه باشید در ذهنتان در گیری به وجود می اید و پیامدهای نا خوشایندش را مشاهده خواهید کرد. 

به نظر من اگر تجربه استرس شدید را کنار بگذارید و از ان به عنوان استرس خوب یاد نکنید خیلی زود بدون تحمل هیچ فشاری ان را به فراموشی خواهید سپرد.اگر کم کم باور خود را از واژه ی استرس خوب دور کنید میبینید که چه پیشرف چشم گیری خواهید داشت.استرس هم مانند دیگر مشکلات همراه با حرکات اصلاحی حل خواهد شد.

نگرش دوم

هر کسی مسئول نتیجه ی کار خویش است

این عادت ما شده است که به خاطر کارهای غلطمان دیگران را سرزنش کنیم.یک دلیل بسیار روشن برای انجام این کار وجود دارد و این است که اینگونه احساس رضایتی به ما دست می دهد به خاطر اینکه مورد سرزنش قرار نگرفته ایم و خود را بی تقصیر می دانیم.هر چند این احساس دوامی نخواهد داشت و به زودی به وسیله یه شخص دیگر مورد سرزنش قرار خواهید گرفت.شما هر اندازه که دوست دارید می توانید دیگران را سرزنش کنید ولی اینگونه اشتباه موجود هیچ گاه تصحیح نخواهد شد.

در نهایت شما مسئول کارهای خود هستید و نتایجی را که دریافت کرده به خاطر اقداماتی است که انجام داده اید.اگر چه دیگران هم مسئول این کار هستند ولی اگر شما مراحل کار را به درستی طی کرده بودید مطمئنا مجبور نبودید دیگران را سرزنش کنید.حتی زمانی هم که فرد دیگری مرتکب اشتباهی شده است نیز شما باید خودتان را مسئول ان بدانید و دلایلش را جویا شوید مثلا:

_دستور العمل هایی که به کار گرفته اید،واضح نبوده 

_نطارت کافی بر افراد بی تجربه نداشه اید

_اشخاصی را که برای این کار استخدام کرده اید لیاقت کافی را نداشته اند

مسئولیت پذیری به معنای سرزنش خود نیست.همیشه به یاد داشته باشید سرزنش بی فایده است و مشکلی را حل نمی کند.بلکه به معنای به کار گیری راهکارهای مفید برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب و انجام کاری متفاوت از کار دیگران است.

استرس می تواند زندگی شما را نابود کند و این ویرانی بروی:

سلامتی

عملکردهایتان

تعادل بین کار و زندگی

روابط وبسیاری از کارهای روزمره 

نیز تاثیر می گذارد.

کلید حل تمامی این مشکلات داشتن نگرشی صحیح است.هنگامی که برای جلوگیری از استرس رفتار مناسبی برگزینید و نوع ان را نیز شناسایی کنید و اقدامات اصلاحی صحیح را به کار گیرید می توانید با این موذل اجتماعی همه گیر به مقابله بپرزازید و ا را به کل از سر راه خود بردارید.شما تنها باید ارامش خود را حفظ کنید و از اشتباهات گذشته تان درس بگیرید و این  گونه نفس خود را نیز تقویت کنید.
 

تاریخ ترجمه:۴خرداد

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In رشد فردی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…