صفحه نخست رشد فردی ۴۲راه مؤثر برای ایجاد پیشرفت و تحول در خود

۴۲راه مؤثر برای ایجاد پیشرفت و تحول در خود

تحول در خود
42راه مؤثر برای ایجاد پیشرفت و تحول در خودReviewed by دقیقه on Aug 2Rating: 4.542راه مؤثر برای ایجاد پیشرفت و تحول در خود

آیا شما به دنبال پیشرفت هستید و می خواهید روز به روز بهتر و بهتر شوید و به قول معروف زندگی خود را از این رو به ان رو کنید؟ اگر این چنین است پس با یکدیگر عقیده ایم. من علاقه ی زیادی به رشد و پیشرفت فردی دارم.تقریبا ۴سال پیش بود که من این علاقه و شور و هیجان به شرفت فروی را در خود کشف کردم و سعی کردم به دیگران نیز برای دستیابی به این حس کمک کنم.در این زمان من ۲۲ سالم بود و کارهای فارغ التحصیلی ام را انجام می دادم.وقتی به معنا و مفهوم زندگی فکر می کردم دریافتم که هیچ حسی با ارزش تر از توسعه وپیشرفت وجود ندارد و این بهترین پاداشی است که از زندگی دریافت می کنیم.

پس از یک سال و نیم تلاش بی وقفه برای کمک به خود و دیگران به منظور پیشرفت فردی پی بردم که در سفر زندگی هیچ جای توقفی برای پایان به توسعه و رشد وجود ندارد.هر چه بیشتر رشد می کردم متوجه می شدم که چیزهای زیادی را نمی دانم و باید کشفشان کنم،در واقع همیشه مواردی وجود دارند که باید در وجودمان شکوفا کنیم.پتانسیل انسانی بی حد و حصر است و هیچ گاه نباید گمان کنیم که جای پیشرفتی وجود ندارد.هر گاه فکر کردیم که خوب هستیم باید تلاش خود را برای خوب تر شدن به کار گیریم.

  من به عنوان یک مدافع پرشور برای رشد مدام به دنبال راه هایی برای پیشرفت فردی ام.در این مقاله من ۴۲راه از بهترین راها برای پیشرفت فردی که تا کنون کشف کرده ام را برای شا بیان می کنم.بعضی از این موارد بسیار ساده هستند که شما فورا می توانید در زندگی به کار گیرید وبرعکس برخی پیچیده ترند که با هوشیاری و عمل می توانید کسب کنید.خب اکنون به توضیح این موارد می پردازم:

۱٫هر روز کتاب بخوانید:کتاب ها منبع عظیمی از دانش و خردند.هر چه بیشتر مطالعه کنید بهتر خودتان را می شناسید.چه کتاب هایی شما را توانمندتر می سازند؟بهترین و کاربردی ترین کتابهایی که من تا کنون مطالعه کرده ام عبارتند از:"بیندیش و ثرتمند شو"،"چه کسی پنیر مرا جا بجا کرد"،"عادات هفت گانه"،علم پولدار شدن"و"راز دستیابی به بیشترین چیزها با کم ترین تلاش"و هم چنین خلاصه کتاب های"نقطه ی اوج و پرتگاه"و"دگرگون ساز".با مطالعه این کتاب های مفید خیلی زود به نتیجه خواهید رسد.

۲٫یادگیری یک زبان جدید:به عنوان یک چینی سنگاپوری زبان اصلی من انگلیسی،ماندارین و هاکی(گویش چینی)است.به خاطر علاقه ی شدیدم به فراگیری زبانی دیگر،ژاپنی و اندونزیایی را نیز با طی کردن دوره های اموزشی فرا گرفتم.با این کار من فهمیدم که یادگیری زبان و فرهنگی ددگر دریچه های علم را به روی من می گشاید و باعث شد تا بهتر و وسیعتر بیندیشم.

۳٫پیدا کردن یک سرگرمی جدید:در کنار سرگرمی های همیشگی سعی کنید چیزهای جدیدکشف کنید مثلا یادگیری ورزش هایی همچون : شمشیربازی، گلف، صخره نوردی، فوتبال، قایقرانی، و یا اسکیت روی یخ.این سرگرمی یک سرگرمی تفریحی را نیز شامل می شود مثل: سفال، پخت و پز ایتالیایی، طراحی وب، و غیره.یادگیری این مهارت ها شما را از نظر روحی،عاطفی ئ جسمانی تقویت می کند.

۴٫شرکت در دوره های اموزشی جدید:شرکت در این دوره ها یک راه مناسب برای کسب دانش و مهارت است.منظور من کارگاه های بلند مدت و سمینارهای طولانی نیست بلکه با دوره های کوتاه نبز می توان تجارب دید کسب کرد.

۵٫ایجاد یک اتاق الهام بخش:محیط اطراف می تواند بر خلق و خو و حالات شا تاثیر فراوانی داشته باشد.اگر شما در یک اتاق ارام و الهام بخش وقت خود را بگذرانید روز به روز سر حال تر از گذشته می شوید.در قدیم من اصلا اتاقم را دوست نداشتم چون همیشه کثیف و به هم ریخته بود.چون دیگر از این وضع خسته شده بودم تصمیم گرفتم رویه ی کاری خود را تغییر دهم.اینطور شد که اتاقم را به یک مکان بزرگ با نمایی زیبا تبدیل کردم و طرح هایی زیبا و ارامش بخش را نیز در ان پیاده کردم.اکنون اتاقم تبدیل به یک مکان لذت بخش شده است و پیشرفتم را در ان احساس می کنم. 

۶٫بر ترس های خود غلبه کنید:اگر بر ترس خود از شرکت در یک جمع،عدم پذیرفته شدن و ریسک در انجام کاری و……غلبه نکنید اصلا به موفقیت نمیرسید و رشد نخواهید کرد.هر جایی که پیشرفتی وجود دارد حتما ترس هم به وجود می اید. من همیشه از ترس به عنوان نقطه ی رشد یاد می کنم.اگر در کاری احساس ترس کردید بدانید ان شروع پیشرفتی جدید است ولی حتما ان را کنترل کنید.

۷٫مهارت های خود را افزایش دهید:در هر مهارتی فعالیت دارید مرتبط با همان  توانایی های خود را افزایش دهید.مثلا من خودم به عنوان یک وبلاگ نویس سعی می کنم مهارت های نوشتاری ام را تقویت کنم ویا به عنوان یکسخنران مهارت های صحبت کردن را ارتقا می دهم.

۸٫سحر خیز باشید:بیدار شدن علی الخصوص ساعت ۵یا۶ صبح می تواند شما را فعال تر کند و دیدتان نسبت به زندگی تغییر کند.به نظر من در ساعات اولیه ی صبح مغز بیشتر و بهتر فعالیت می کند.ست در سری جدید کتابش درباره ی سحر خیزی سخن گفته است که با مطالعه ی ان می توانید این عادت را تقویت کنید.

۹٫انجام ورزشهای منظم هفتگی:داشتن اندامی مناسب بر فکر و روحیه ی شما تاثیر می گذارد.من به شخصه هفته ای سه روز را و هر بار ۳۰دقیقه به اهسته دویدن اختصاص می دهم.شما میتوانید این ورزش را با شنا کردن و رفتن به باشگاه همراه کنید.

۱۰٫شروع کتاب زندگی:این عبارت یک ایده است که من سه سال پیش شروع کردم و به معنای شناخت نیازهای ضروری در زندگی است که می تواند هدف ،ارزش و نیازها را به کمال برساند.کتای زندگیتان را از همین الان بگشایید.من این کتاب را سال ۲۰۰۷باز کردم که نقش عمده ای را در همه ی موفقیت هایم ایفا کرد.

۱۱٫نامه ای به اینده ی خود بنویسید:ایا در ۵ سال اینده چگونه می شوید ؟تغییر خواهید کرد؟بهتر می شوید یا بتر؟همه این موارد را می توانید در نامه ای تنظیم کنید وببینید یک سال دیگر چه تغییراتی خواهید کرد ، ان را مهر و موم کنیدو در تقویم خود نیز تاریخ بزنید .هم اکنون شروع کنید به انجام فعالیت هایی که شما را تبدیل کندبه شخصیتی که درون نامه ذکر کرده اید.

۱۲٫از نقطه ی بی خیالی و اسایش بیرون بیایید: از حرکت نکردن و در جا زدن در یک مکان خودداری کنید .همیشه سعی کنید خود را مشغول کاری کنید چون با اسایش زیادی هیچ کس به موفقیت نمی رسد و پیشرفت نخواهد کرد.

۱۳٫همیشه یک رقیب داشته باشید:رقابت یکی از بهترین راه های رشد ویشرفت است. دوستانتان را به یک چاش مثلا وزن کم کردن دعوت کنید و ببینی چه کسی در این رقابت پیروز می شود.با این کار هر دوی شما تشویق می شوید تا زودتر به هدفی که در نظر دارید دست پیدا کنید.

۱۴٫شناسایی نقاط کور:از نظر علمی به نقاطی گفته می شود که چشم ما قادر به دیدن ان نیست.با توجه ب توسعه ی شخصی این نقاط چیزهایی هستند که ما از وجود انها بی خبریم.کشف نقاط کور به توسعه وپیشرفت ما کمک زیادی می کند.یکی از راه های شناسایی این نقاط شناسایی افراد ،رویدادها ها ،مکان ها و تمام چیزهایی که باعث ازار و اذیت ما می شوند و می توانند ما را تحت تاثیر قرار دهند.من گاهی اوقات نیز به شناسایی نقاط کود در خودم می پردازم وانها را شناسایی می کنم.

۱۵٫جستجوی باز خورد:هر چه بیشتر پیشرفت می کنیم نقاط کور نیز افزایش پیدا می کنند.به دنبال نتیجه و بازخورد بودن به ما دیدگاه های اضافی می دهد.برخی از افراد بدون اینکه به نتیجه ی کاری بیندیشند خیلی زود با دیگران ارتباط برقرار می کنند .

۱۶٫تهیه لیست کارهای روزانه برای تمرکز بیشتر:من اغلب روزهای خود را با تهیه ی یک لیست از کارهایم فراهم می کنم تا با این کار متمرکز تر از قبل شوم ولی بر عکس وقتی لیستی ندارم حس می کنم هیچ کاری انجام نداده ام.به شما نیز پیشنهاد می کنم حتما این کار را انجام دهید.

۱۷٫تعیین اهداف بزرگ و انجام ان :من یکی از طرفداران این اهدف هستم چون به نطریه من تا ریسک نکنی و بی پروا نباشی رشد نخواهی کرد.

۱۸٫اذعان به نفس:هیچ انسانی بی عیب نیست .همه ی افراد عیوبی دارندوسعی کنید این عیوب را شناسایی کنید و برای از بین بردن انها به منظئر رشد و توسعه تلاش کنید.

۱۹٫وارد عمل شوید:هر چه سریعتر اهدافتان را مشخص و راه های رسیدن به انها را نیز کشف کنید.هیچ گاه منتظر نمانید تا کاری خود به خود بهبود یابد.پس همین الان شروع کنید

۲۰٫یادگیری از افرادی که شما را تشویق می کنند:به افراددی که شما را تحسین می کنند بیاندیشید.انهایی که انگیزه ای را در شما به وجود می اورند.انها در شما یک حس مثبت ایجا می کنند.

۲۱٫عادات بد را کنار بگذارید:ایا شما عاداتی مثل خواب زیاد،ورزش نکردن،غوز کردن،جویدن ناخنو سیگار کشیدن دارید.سعی کنید هر چه زودتر این کارها را کنار بگذاریذ.

۲۲٫انجام عاداتی ترویجی:سعی کنید کارهایی را زیاد انجام دهید که باعث پیشرفت شما می شوند.برخی از این عادات عبارتند از:کتاب حواندن،ورزش کردن،سحر خیز بودن و مطالعه مقالات موفقیت

۲۳٫دوری از افراد منفی نگر:این افراد باعث می شوند شما وقت خود را بیهوده تلف کنید و به اهدافی که باعث رشد و پیشرفتتان می شود رسیدگی نکنید.پس هر چه زودتر به این رابطه ها پایان دهید.

۲۴٫چگونگی برخورد با افراد پر دردسر:همیشه برخی از افراد هستند که ما نمی توانیم از وجود انها چشم پوشی کنیم.پس  سعی کنید طرز برخوردتان با انها را تغییر دهید و با کسانی در اینده معاشرت کنید که دریچه های وسیعی از پیشرفت را به روی شما بگشایند.

۲۵٫یادگیری از دوستان:همیشه دزستانی را برای معاشرت اتخاذ کنید که راه حل های جدید به شما نشان می دهند.همیشه از پند و اندرزهای انها بهره ببرید وبیشتر با انها به مصاحبت بپردازید.

۲۶٫نوشتن خاطرات:یادداشت کارهای روزنامه راه خوبی برای خود اگاهی است.این کار بازتاب خوبی دارد.همینطئر که فکرهایتان را به روی کاغذ می اورید روند تفکر انجام می گیرد و می توانید از دیدگاه سوم شخص تفکرات را بخواید و بصیرت بیشتری به دست اورید.این نوشته ها هم می تواند خصوصی باشد و هم چنین به صورت یک وبلاگ.من بیشتر این یادداشت ها را به صورت یک وبلاگ شخصی جمع اوری کرده ام که با استفاده از ان می توانم تجاربی از گذشته به دست اورم.

۲۷٫راه اندازی یک وبلا در مورد توسعه ی فردی:برای این که بتوانید به رشد و توسعه ی دیگران کمک کنید ابتدا باید با انها گفت و گویی داشته باشید.من به این منظور وبلاگی طراحی کردم تا بتوانم تجاربم را با انها به اشتراک بگذارم.

۲۸٫داشتن یک مربی:برای دستیابی به اهداف هیچ راهی بهتر و سریعتر از وجود یک نربی نیست.زمانی که فردی بتواند  در همه ی موارد به شما کمک کند به طور حتم موفقیت شما تضمینی است و زودتر به ان دست می یابید.

۲۹٫زمان گذراندن در چت های گروهی را کاهش دهید:من به این موضوع پی بردم که شرکت در چت های گروهی یکی از سرگرمی هاییست که ما بیشترین وقتمان را صرفش می کنیم.سعی کنید به جای شرکت در این گروه ها خود را سرگرم کار دیگری بکنید.چون راه رسیدن به موفقیت را طولانی می کند.

۳۰٫شطرنج را بیاموزید:یکی از بهترین بازی هایی که مغز را بسیار درگیر می کند و قدرتش را افزایش می دهد این بازی است. شما از این بازی لذت می برید و می توانید مهارت های تحلیلی خود را نیز تمرین دهید.شما می توانید این استراتژی ها را از بازی های تخته ای دیگر و همچنین بازی های کامپیوتری مثل اتللو،شطرنج چینی و وار کرفت نیز کسب کنید.    

۳۱٫توقف تماشای تلویزیون:من به مدت ۴سال است که دیگر تلویزیون تماشا نکرده ام و به نتیجه هم رسیده ام. من به این موضوع پی بردم که برنامه ها و اگهی های تلویزیونی بدون هشیاری و تجربه ساخته شده اند.در عوض در زمان های ازاد به گفتگو با دوستان نزدیک،انجام کارهای مورد علاقه،ورزش کردن و….می پردازم.

۳۲٫دعوت خود به یک چالش:سعی کنید در بازه ی زمانی ۳۰روزه برایز خود هدفی کنید و تلاش خود را برای رسیدن به ان بکار گیرید.این هدف می تواند انجام یک عادت جدیدی باشد که برای پیشرفت شما بسیار مناسب است.

۳۳٫تفکر:به نظر من شب ها قبل از خواب باید به تفکر پرداخت چون این کار باعث می شود که صبح ها زودتر بیدار شوید و همچنین فکرهای در هم برهم را منظم کنید.

۳۴٫یادگیری صحبت کردن در جمع:یکی از سخت ترین مهارت هایی که با مرگ برابری می کند ترس صحبت کردن در جمع است.برای حل کردن این مشکل به محل های تجمع بروبد و سعی کنید حتی چند کلمه هم شده سخن بگویید و در بحث های ازاد نیز مشارکت داشته باشید.

۳۵٫با افراد موفق معاشرت کنید :سعی کنید افراد موفق را بیابید و رموز موفقیتشان را از انها سوال کنید چون با به کار گیری این راهبردها می توانید به موفقیت برسید.

۳۶٫فکر نکردن به گذشته:اگر نا رضایتی یا خاطره ی تلخی از گذشته دارید ان را رها کنید،چون این افکار نه تنها شادی را از شما می گیرد بلکه شما را از رسیدن به موفقیت نیز باز می دارد.پس سیر در گذشته و مرور خاطرات تلخ را رها کنید چون به قول معروف گذشته ها گذشته.

۳۷٫شروع کسب و کاری جدید:سعی کنید به یک کاری که علاقه ی بسیاری دارید در ان سرمایه گذاری کنید چون با شروع این کار مهارت های مدیریتی را کسب می کنید و به کار خود نظم و انضباط می دهید.

۳۸٫نشان دادن محبت خود به اطرافیان:اکثر ما نمی توانیم محبت خود را به دیگران ابراز کنیم ولی باید سعی کنیم این عادت را کنار بگذاریم و محبت خود را نشان دهیم.این مهربانی باعث می شود صفت های دیگری مثل عشق و مهربانی و صبر ا نیز در وجودمان پرورش دهیم.از همین الان این محبت را ابراز کنید و نتایجش را ببینید.

۳۹٫تغییر دید افرادی که از ما تنفر دارند:اگر در طول چند سال زندگی افرادی هستند که شما از انها متنفرید و همچنین این حس در انها نیز وجود دارد.شما با رفتار و عشق و محبتتان می توانید این کینه ورزی را پایان دهید و کاری کنید که انها نیز همه ی خاطرات تلخ را پایان دهند.

۴۰٫استراحت کردن:شما نیاز به استراحت کافی دارید باید به خودتان زمان ارامشی بدهید سعی کنید اخر هفته را به گردش و مسافرت بروید و از مشغولی های زندگی رهایی یابید.این استراحت ها باعث می شود شما جوان تر شوید و باتری خود را شارژ کنید.

۴۱٫در روز حتما یک مقاله ی توسعه ی شخصی مطالعه کنید:اگر عادت کنید روزی یک مقاله ی توسعه ی فردی مطالعه کنید کم کم تاثیرش را در زندگی نشان خواهد داد.

۴۲٫متعهد بودن به توسعه ی شخصی:این موضوع را به خاطر بسپارید که تا خودتان نخواهید هیچ کسی نمی تواند زندگی شما را تغییر دهد.حتی اگر هزاران مقاله با این مضمون ها بخوانید ولی به انها عمل نکنید هیچ گاه رشد نخواهید کرد.پس نقطه ی اصلی برای رشد فردی خودتان هستید.ممکن است فوری به نتیجه نرسید ولی به شما قول میدهم اگر به این رهنمودها عمل کنید تغییرات مثبت را به مرور مشاهده خواهید کرد.

 

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In رشد فردی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…