صفحه نخست رشد فردی آشنایی با ذهن ناخودآگاه

آشنایی با ذهن ناخودآگاه

ضمیر نا خودآگاه
آشنایی با ذهن ناخودآگاهReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 24Rating:

ذهن ناخودآگاه مانند یک بانک حافظه بسیار عظیم است که ظرفیت آن تقریباً نامحدود است و هرچیزی که برای شما اتفاق می افتد را تا ابد در خود ذخیره می کند. وقتی به سن ۲۱ سالگی می رسید، میزان خاطراتی که در ذهن شما ثبت شده صد برابر اطلاعات "دایره المعارف بریتانیکا" است. تحت شرایط هیپنوتیز، افراد مسن می توانند خاطرات ۵۰ سال گذشته را به روشنی به خاطر آورند. حافظه ناخودآگاه شما بدون نقص است. این یادآوری خودآگاه است که مشکل ساز است.

کار ذهن نیمه آگاه ذخیره و یادآوری اطلاعات است. کارش این است که مطمئن شود به همان گونه که برنامه ریزی شده ایم عمل کنیم. ذهن  نیمه آگاه کاری می کند که هر چه می گوییم و هرکاری که می کنیم در راستای الگوی ثابت "تصویر ما از خودمان" باشد، "برنامه اصلی ما". ذهن نیمه آگاه وابسته به درون ما است. تفکر و استدلالش مستقل نیست؛ تنها از دستوراتی پیروی می کند که از ناخوآگاه دریافت می کند. اگر تصور کنیم ناخودآگاه یک باغبان باشد که دانه می کارد ، ذهن نیمه آگاه هم باغ یا خاک حاصلخیزی است که دانه ها در آن رشد و نمو پیدا می کنند. ناخودآگاه دستور می دهد و ذهن نیمه آگاه پیروی می کند.

ذهن نیمه آگاه مانند یک خدمتکار سرسپرده است که شب و روز کار می کند تا رفتار ما را در قالب افکارا، امیدها و آرزوهای احساسی شده ما جای دهد. ذهن نیمه آگاه می تواند در باغ زندگی گل یا علف هرز به بار آورد، بسته به اینکه شما چه دانه ای در آن می کارید.

در ذهن نیمه آگاه چیزی وجود دارد به نام "نیروی هم ایستایی" (تعادل). این نیرو دمای بدن را در ۳۷ درجه نگه می دارد، تنفس و ضربان قلب را منظم نگه میدارد. در سیستم عصبی خودکار، بین صدها ماده شیمیایی در میلیاردها سلول تعادل ایجاد می کند تا کل ماشین فیزیکی بدن در هماهنگی کامل کار کند.

ذهن نیمه آگاه نیز در حوزه ذهنی همین کار را انجام می دهد و افکار و اعمال شما را در راستای آنچه که در گذشته فکر کرده و انجام داده اید نگه می دارد.

تمامی عادات فکری و عملی در ذهن نیمه آگاه ذخیره می شوند. ذهن نیمه آگاه تمامی نواحی امن را ذخیره کرده و به گونه ای عمل می کند که شما را در این نواحی نگه دارد. وقتی تلاش می کنید کاری جدید یا متفاوت انجام دهید یا یکی از الگوهای رفتاری تثبیت شده خود را تغییر دهید، ذهن نیمه آگاه باعث می شود از لحاظ فیزیکی و عاطفی احساس ناراحتی کنید. هربار که سعی می کنید چیز جدیدی را امتحان کنید ذهن نیمه آگاه شما را به ناحیه امن می کشاند. حتی فکر کردن به کاری که به آن عادت ندارید و جدید است باعث ناراحتی و تنش شما می شود.

مردان و زنان برتر همواره خود را به چالش کشیده و سعی می کنندخود را از نواحی امن بیرون آورند. آنها کاملاً آگاه هستند که ناحیه امن در هر حوزه ای سریعاً تبدیل به عادت می شود. آنها می دانند که رضایت از خود دشمن اصلی خلاقیت و مسوولیت های آینده است. برای اینکه رشد کنید و از ناحیه امن خود بیرون بیایید، باید آمادگی داشته باشید که  هربار کاری را برای اولین بار انجام می دهید، احساس عدم راحتی و خجالت کنید. اگر میخواهید کاری را به خوبی انجام دهید مهم نیست که ابتدا آن را بد انجام دهید تا وقتی که در آن احساس راحتی کنید، تا وقتی که یک ناحیه امن دیگر درست کنید که سطح توانایی جدید و بالاتری دارد.

منبع

briantracy

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In رشد فردی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…