صفحه نخست تکنولوژی نگاهی دقیق تر به قرارداد سامسونگ و جوینت

نگاهی دقیق تر به قرارداد سامسونگ و جوینت

samsung
نگاهی دقیق تر به قرارداد سامسونگ و جوینتReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 26Rating: 3.5قرارداد سامسونگنگاهی دقیق تر به قرارداد سامسونگ و جوینت

هفته گذشته سامسونگ اعلام کرد که شرکت جوینت را خریداری کرده است که در فرانسیسکو قرار دارد و فروشنده ابر(cloud) است. هرچند تحلیل گران اعلام کرده اند که دوران تثبیت بازار ابر عمومی به پایان رسیده است، این قرارداد ثابت می کند که هنوز برای ادغام شرکتها دربخش زیرساختارها فضا وجود  دارد. جالب اینکه، جوینت توسط یک رقیب یا شرکت زیرساختی که به دنبال تحکیم موقعیت خویش است خریداری نشده، بلکه توسط یک نهاد غیر معمول خریداری شده که پیشرو در بازار الکترونیک است. 

جوینت در ابتدا در سال ۲۰۰۵ با نام تکست درایو آغاز به کار کرد که یک شرکت هاست وب بود که هاست دائمی را به قیمت بیعانه ۱۹۹ دلار ارائه می داد. هرچند این شرکت در سال ۲۰۱۴ بسته شد، جوینت توانست با موفقیت به ابر عمومی منتقل شود که با Rackspace، آمازون و مایکروسافت رقابت می کرد. پلتفرم مرکزی در نهایت به یک CaaS منتقل شد که خدمات مدیریت container را از طریق Triton ارائه می داد. همچنین جوینت، مانتا (Manta) که یک سرویس ذخیره شیء متن باز (open source) است و یک پلتفرم Node.js هاست شده را نیز ارائه می دهد.

جوینت با بیش از ۱۰۰ کارمند  که تنها در آمریکا فعالیت می کند یک ابر عمومی با جایگاه خیلی وسیع نیست. مانند بسیاری از رقبایش جوینت نیز تلاش می کند در بازاری رقابت کند که تحت سلطه شرکتهای ابر بسیار ثروتمند است. چرا سامسونگ در چنین معامله ای سرمایه گذاری کرد؟

شیائومی و دیگر برندهای آسیایی شروع به ارائه تلفن هایی کرده اند که بسیار ارزان تر از محصولات پرچمدار سامسونگ هستند. سامسونگ با رقابت شدید در بازار سخت افزار مواجه است. بازار سخت افزار به دلیل کاهش درآمد فروشندگان شدیداً شکننده شده است. سامسونگ می داند که باید سرمایه گذاری خود را در زمینه نرم افزار تقویت کند تا بتواند در دراز مدت در بازی باقی بماند. جوینت می تواند بلافاصله تخصص Node.js را وارد کند که نقش اساسی در پلتفرم های جاسازی شده ایفا می کند. همچنین سامسونگ می تواند از ظرفیت های اصلی جوینت مانند ذخیره شیء و مدیریت container بهره ببرد.

هرچند به صورت رسمی تأیید نشده، اما زیرساخت های بک اند (backend) برای تلفن، تلویزیون، و اینترنت اشیا توسط خدمات وب آمازون ارائه می شوند. سامسونگ با خریداری جوینت می تواند تدریجاً داده ها و زیرساختها را به پلتفرم ابر خودش منتقل کند که فواید مالی و مدیریتی بسیاری را به همراه خواهد داشت. اینترنت اشیا نقش پررنگی در برنامه های سامسونگ دارد. در سال ۲۰۱۴، سامسونگ شرکت SmartThings را خریداری کرد که یک شرکت پلتفرم اینترنت اشیا بود. این شرکت که نام تجاری Artik دارد، بوردهای سیستم روی تراشه را همراه با یک پلتفرم اینترنت اشیای ابری به نام Artik Cloud را نیز ساخته است که در حال حاضر روی AWS اجرا می شود. با این خرید، جوینت می تواند مقصد مورد نظر اپ هایی باشد که روی پلتفرم Artik ساخته می شوند.

یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی نیازمند زیرساختهای مقیاس پذیر با تکنولوژی بالا است که سامسونگ می تواند با خریداری جوینت به دست آورد. با تغییر جهت رقابت به سمت هوش مصنوعی، سامسونگ باید موتور هوش مصنوعی خود را تولید کند  که بتواند به طور کارآمد با اپل، آمازون، گوگل، و مایکروسافت رقابت کند. در نهایت سامسونگ می تواند جوینت را وادار کند با استفاده از هوش مصنوعی S-Voice را تقویت کند تا با خدمات Siri، Alexa، و Cortana رقابت کند.

همچنین این خرید به سامسونگ کمک می کند تا به یک شرکت نرم افزاری و پلتفرم ابری تبدیل شود. می تواند SmartOS که هایپروایزر کارآمد جوینت است را به پلتفرم ARM منتقل کند تا منجر به گشودن مسیرهای جدید شود. Node.js پشتیبانی درجه اول روی پلتفرم برنامه نویسی اینترنت اشیای Artik که متعلق به سامسونگ است دریافت می کند. برای رقابت با بازیگران محلی، سامسونگ ممکن است زیرساخت ابری جوینت را به بازارهای اروپایی و آسیایی گسترش دهد. فروش سامسونگ و موتورهای بازاریابی به جوینت کمک می کنند ابر خصوصی و پلتفرم های Triton را به شرکت ها ببرد.

موفقیت این خرید در گرو این است که سامسونگ چگونه  انتقال کارمندان و مشتریان جوینت را مدیریت می کند.

منبع

forbes

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In تکنولوژی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…