صفحه نخست تکنولوژی آیا هنگ گنک یک مقصد  پایدار برای کارآفرینان و استارتاپ ها است؟

آیا هنگ گنک یک مقصد  پایدار برای کارآفرینان و استارتاپ ها است؟

استارت آپ
آیا هنگ گنک یک مقصد  پایدار برای کارآفرینان و استارتاپ ها است؟Reviewed by محمد هلاکوئی on Jul 25Rating:

آقای شلمن فراند در پست خود این چنین می نویسد:

من این پست را در حالی می نویسم که در هواپیما از پکن به سمت تل آویو در حرکت هستنم. من در هنگ کنگ (و سپس پکن) در کنفرانس استارتاپی RISE شرکت کردم. این سفر واقعاً جالب بود. آنچه که نظر مرا در هنگام سفر به هنگ کنگ جلب کرد این بود که بررسی کنم اکوسیستم کارآفرینی در هنگ کنگ در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه چه تفاوت هایی دارد. من می خواستم بدانم جامعه هنگ کنگ در مورد اکوسیستمی که دارند در کشور خود خلق می کنند چه حسی دارند و شانس این را داشتم که با افراد زیادی ملاقات کنم که بخشی از این سیستم بودند.

به طور کلی، مردم هنگ کنگ از نقایص شهرشان در مقایسه با دیگر شهرها آگاه هستند. روحیه کارآفرینی در مقایسه با جاهایی مثل پکن وجود ندارد. هنگ کنگ یک مرکز مالی بزرگ است که به افراد محلی و غیر محلی ساکن در آنجا شغل های خیلی راحت با حقوق مناسب ارائه می دهد پس افراد نیازی نمی بینند که روی یک استارتاپ کار کنند. قیمت های سرسام آور مسکن مسلماً کارآفرینان را از زندگی و ماندن در آنجا منصرف می کند. حتی شنژن هم برای افرادی که به فکر زندگی در خاک چین هستند از لحاظ مالی غیر ممکن است. اتفاقاً دوست و همکار من درپادکست China Business Cast، مایک میچینی، یکی از افرادی است که در شنژن زندگی می کند اما در هنگ کنگ کار می کند و چندبار در هفته از مرز رد می شود. من از او پرسیدم که هزینه های بالای زندگی در شنژن و هنگ کنگ چه تأثیری بر شرایط یک استارتاپ محلی می گذارند.

"یکی از مشکلات همیشگی استارتاپ ها در هنگ کنگ مدیریت هزینه های زندگی است. اینجا یکی از گرانترین شهرهای جهان است و هرروز هم دارد گرانتر می شود. بخش مهمی از پس انداز یا بودجه استارتاپ صرف کرایه خانه می شود به جای اینکه صرف رشد و ارتقای استارتاپ شود. این مشکل همیشه در هنگ کنگ یکی از موانع بزرگ بوده و در حال سرایت به آن طرف مرز در شنژن نیز هست. محبوبیت شنژن رو به افزایش است چون به هنگ کنگ نزدیک است و در حال تبدیل به یک مرکز مهم تجاری در چین است. این موضوع باعث شده که کرایه خانه ها سر به فلک بکشد و فشارها بر استارتاپ ها بیشتر شود. علیرغم افزایش هزینه های زندگی، سرمایه گذاران روز به روز بیشتر می شوند و روح کارآفرینی هم در حال رشد و گسترش است. از نظر من هزینه های بالا آنقدر بزرگ نیستند که رشد استارتاپ را در جنوب چین متوقف کنند."

اما مسلماً هنگ کنگ مزایای خود را دارد و این همان چیزی است که مردم از آن استقبال می کنند. انجام تجارت در هنگ کنگ آسان است، مکان خوبی برای گسترش تجارت به چین است، و بندری دارد که صادرات به چین را نیز آسان می سازد. از شخصی شنیدم که در هنگ کنگ کلاً هیچ تکنولوژی اصلی ای تولید نمی شود (گفتم به طور کلی. شاید معدود شرکتهایی باشند که این موضوع را نقض کنند). بنابراین، استارتاپ هایی که به اینجا می آیند عموماً تکنولوژی یا ابزارهایی را با هم ادغام می کنند و چیز جدیدی از آن بیرون می آورند و یک مفهوم جدید خلق می کنند.

من از نیک رمیل از موسسه Brinc که ارائه دهنده اینترنت اشیا است پرسیدم چرا آنها به جای چین هنگ کنگ را به عنوان مقر اصلی شرکتشان انتخاب کردند. او پاسخ داد که استارتاپ هایی که به سمت آنها می آیند و با آنها می مانند الزاماً همه از خود آن منطقه نیستند و هنگ کنگ برای کسی که از غرب به آسیا می رود نسبت به چین قابل دسترس تر است.

"انجام کارهای اصلی تجارت مانند بازاریابی یا استخدام در چین به خاطر فایروال بزرگ چین و عدم وجود استعداد بین المللی دشوار است. ما مشاهده کردیم که موسسان شرکتها تنها برای یک هدف به چین می روند مانند تولید پیش نمونه یا مونتاژ."

اگر به طور وسیعتر نگاه کنید، سوالی که من مطرح کردم خیلی مهم نیست. به این دلیل که هر اکوسیستم تنها استارتاپی را می تواند رشد دهد که بتواند خود را با شرایط بازارش وفق دهد. به طور کلی، مردم خود را با محیط اطرافشان وفق می دهند. امروزه همه جا برای استارتاپ موقعیت وجود دارد همچنین در جاهایی که کارآفرینی در حال جوانه زدن است. من یک کارآفرین اهل میانمار را در کنفرانس RISE ملاقات کردم و به صحبتهایش در مورد استارتاپ آنها و چگونگی ساخت آن گوش دادم. متوجه شدم که حتی وقتی اکوسیستم نابالغ است، مردم راه خود را برای ساختن چیزی که می خواهند پیدا می کنند.

من در سال ۲۰۱۴ به میانمار رفتم و یک شرکت را با یک هدف بسیار خوب تاسیس کردم و در مورد این تجربه در وبلاگم Startup Noodle نوشتم.

شما هم اگر یک استارتاپ محلی در شهری دارید که خیلی محبوب استارتاپ نیست لطفاً در این مورد در بخش کامنتها بنویسید چون من علاقمندم در این مورد بیشتر بدانم.

 

منبع

forbes

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In تکنولوژی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…