صفحه نخست تکنولوژی حمایت سیلیکون از عربستان سعودی برای برنامه اصلاحات ۱۲۰ میلیارد دلاری

حمایت سیلیکون از عربستان سعودی برای برنامه اصلاحات ۱۲۰ میلیارد دلاری

سیلیکون ولی
حمایت سیلیکون از عربستان سعودی برای برنامه اصلاحات 120 میلیارد دلاریReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 25Rating:

ولیعهد عربستان سعودی، شاهزاده محمد بن سلمان، خیلی عجول است و اوبر هم او را با این سرعتی که می خواهد به مقصد نمی رساند. پسر شاه کنونی سعودی کنترل مسائل اقتصادی و نیروهای مسلح را به دست گرفته است. به عنوان وزیر دفاع، او کشورش را در یک باتلاق جنگی پرهزینه در یمن گیر انداخته است؛ جنگی که نزدیکترین متحد سعودی می خواهد خود را از آن بیرون بکشد. اما در جبهه اقتصادی او همچنان با قدرت به پیش می رود و تلاش دارد اقتصاد سعودی را از پایه دگرگون کند. سفر این هفته او به کالیفرنیا و ملاقات با غول های تکنولوژی می تواند مزایایی را برای آنها به همراه داشته باشد.

دیدار از سواحل غربی آمریکا تنها چند هفته پس از این انجام شد که صندوق سرمایه گذاری عمومی دولت اعلام کرد که ۳٫۵ میلیارد دلار را به اپلیکیشن حمل و نقل اوبر (Uber) اختصاص می دهد. ممکن است سرمایه گذاری های بیشتری در راه باشد. رسانه های محلی اعلام کرده اند که با حضور شاهزاده در نیویرک قراردادهای زیادی اعلام خواهند شد. تا کنون زیاد از شخص یا شرکت خاصی اسمی برده نشده است اما آژانس رسمی خبری سعودی می گوید که مذاکراتی با اپل در مورد ورودش به بازار سعودی انجام شده است.

دلیل تمام این تحرکات برنامه دگرگونی ملی است که دولت در هفتم ژوئن اعلام کرد. این برنامه قرار است با تشویق فعالیت های بخش خصوصی و کم کردن نقش دولت اقتصاد سعودی را اصلاح کند. بانک سرمایه گذاری جادوا که در ریاض قرار دارد اعلام کرده است که این برنامه اصلاحات ۴۴۷ میلیارد ریال سعودی (۱۲۰ میلیارد دلار) هزینه خواهد داشت که دولت ۲۶۸ میلیارد ریال آن را پرداخت می کند و مابقی ۱۷۹ میلیارد دلار از طرف بخش خصوصی تأمین خواهد شد.

این برنامه اصلاحات اولین قدم در یک برنامه اقتصادی وسیع تر است به نام ویژن ۲۰۳۰ که شاهزاده بن سلمان در آوریل کلید زد و قرار است وابستگی اقتصاد به نفت را در طول ۱۴ سال از بین ببرد.

مهمترین بخش این برنامه جذب سرمایه گذاری خارجی است و به همین دلیل است که این قراردادهای تجاری توسط شخص شاهزاده و مانند ملاقات های دیپلماتیک انجام می شود. شاهزاده سعودی روز دوشنبه ۱۳ ژوئن به واشنگتن دی سی رفت تا در گفتگوهای مربوط به سیاست و مسائل دفاعی شرکت کند. او در شب اول با جان کری وزیر امور خارجه ملاقات کرد و پس از آن با وزیر دفاع اشتون کارتر، رییس جمهور اوباما و دیگران در طول هفته دیدار کرد. او در پایتخت برخی ملاقات های دیگر نیز انجام داد. شاهزاده با نمایندگانی از بوئینگ، رایتئون، و لاک هید مارتین دیدار کرد تا در مورد افزایش ظرفیت تولید نظامی در کشورش گفتگو کند. او همچنین یک مجوز تجارت به شرکت Dow Chemical داد که قبلاً هم سرمایه گذاری هایی در این کشور انجام داده بود. انتظار می رود که در آینده نزدیک مجوزهایی هم به شرکت ۳M در مینسوتا و غول دارویی Pfizer داده شود. بخش مهم بسیاری از این قراردادها (چه با صنعت دفاعی و چه با شرکت های تکنولوژی) ظرفیت انتقال تکنولوژی و تزریق روحیه کارآفرینی است. اگر عربستان سعودی می خواهد که مشاغلی را در بخش خصوصی ایجاد کند باید صنایع جدیدی را ایجاد کند. مشکل این است که دانش داخلی آنها کم است و تعداد سعودی هایی که شجاعت ایجاد شرکتهای خصوصی داشته باشند نیز اندک است. بیشتر آنها مشاغل درآمد بالا و کم مسوولیت تر در بخش دولتی را ترجیح می دهند اما دولت در آینده تعداد آنها را کاهش خواهد داد.

اما جذب شرکتهای فناوری خاص آسان نخواهد بود. عربستان سعودی بزرگترین کشور خاورمیانه با تولید داخلی ۶۱۸ میلیارد دلار و جمعیتی در حدود ۳۱ میلیون نفر است (که یک سوم آنها کارگران و تجار خارجی هستند). اما دیگرمراکز تجاری خاورمیانه مانند دوبی، ابوظبی و قطر برای زندگی و تجارت بسیار جذاب تر از عربستان هستند.

وقتی سرمایه گذاری در اوبر اعلام شد، مدیرعامل و یکی از موسسان آن، تراویس کالانیک، گفت که شرکتش مشتاق همکاری با عربستان است تا از اصلاحات اقتصادی و اجتماعی آنها حمایت کند. اینکه بقیه هم از اوبر پیروی کنند معلوم نیست و همچنین مشخص نیست که نخبگان غربی لیبرال تا چه حد مایل به همکاری با عربستان محافظه کار هستند.

اما سرمایه گذاری های بیشتر در شرکتهای فناوری توسط عربستان می تواند منجر به حرکت های مشابه شود. دولت بر آن است تا موجودی صندوق سرمایه گذاری عمومی را به ۲ تریلیون دلار برساند. بیشتر موجودی صندوق به شکل سهام در غول عظیم نفتی سعودی، آرامکو، است که قرار است در چند سال آینده خصوصی شود اما برای سرمایه گذاری های دیگر هم موقعیت وجود دارد. طبق اعلام شرکت سرمایه گذاری مودی، دولت در ماه آوریل حدود ۵۷۰ میلیارد دلار را به صورت ارز در صندوق ذخیره ارزی نگه داشته است.

تاریخ ترجمه: ۹/۴/۹۵

 

منبع

forbes

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In تکنولوژی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…