صفحه نخست تکنولوژی روش کاملاً جدید از مورچه برای تحلیل داده های بزرگ

روش کاملاً جدید از مورچه برای تحلیل داده های بزرگ

مورچه
روش کاملاً جدید از مورچه برای تحلیل داده های بزرگReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 24Rating:

هرکس که فیلم مرد مورچه ای را دیده باشد می داند که مورچه ها یک سری "ابرقدرت" دارند. یکی از این قدرت ها که در فیلم های هالیوودی نشان داده نشده این است که مورچه ها می توانند بر اساس تعداد دفعاتی که در هنگام کشف محیط اطراف خود به همدیگر برخورد می کنند تراکم جمعیت خودشان را تخمین بزنند. یکی از مواردی که این توانایی به کارشان می آید زمانی است که به دنبال یک لانه جدید هستند. در این موارد، به جای اینکه کل افراد گروه که صدها یا هزاران مورچه می شوند به دنبال مکان برای لانه سازی بگردند، تنها چند ده مورچه به دنبال این کار می روند.

این ویژگی که مدتهاست مورد مطالعه قرار گرفته است، موضوع یک مقاله جدید توسط آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی ام آی تی بود. محققان الگوریتمی طراحی کرده اند که این رفتار را در کامپیوتر شبیه سازی می کند و اثبات می کند که این روش یک راه دقیق برای پیش بینی تراکم جمعیت یک شبکه است.

کامرون ماسکو، دانشجوی فوق لیسانس مهندسی برق و علوم کامپیوتر ام آی تی که یکی از نویسندگان این مقاله است می گوید "طبق یک حس شهودی در علوم کامپیوتر، الگوریتم های زیست شناختی بسیار قدرتمند و پویا هستند. ما می خواستیم با مشاهده یکی از این سیستم ها (در این مطالعه ، جامعه مورچه ها) دریابیم که چرا مورچه ها با این که جامعه پیچیده و انعطاف پذیری دارند، تا این حد کارآمد عمل می کنند. این موضوعی بود که علاقه ما را جلب کرده بود."

هدف از این کار چیست؟ طبق گفته های ماسکو، از این یافته ها می توان در تحلیل داده ها مانند تخمین جایگاه یک رویکرد سیاسی در میان کاربران رسانه های اجتماعی استفاده کرد. "به طور سنتی، اگر مثلاً بخواهید تعداد جمهوری خواهان را در فیسبوک تخمین بزنید باید یک زیرمجموعه از کاربران را به عنوان نمونه در نظر بگیرید و تعداد جمهوری خواهان را در آنها شمارش کنید. اما این کار امکان پذیر نیست چون هیچ فهرستی از کاربران وجود ندارد که بتوانید از میان آن گروهی را انتخاب کنید. کاری که ما پیشنهاد می کنیم این است که به صورت تصادفی بین کاربران "راه بروید"؛ یعنی از یک کاربر شروع کنید، سپس به سراغ دوست او بروید، سپس به سراغ دوست دوست او بروید و الی آخر. بدین صورت نمونه شما آماده می شود.

در این مقاله، این اکتشافات به اصطلاح "پیاده روی تصادفی" به اندازه روش های معمول نمونه گیری سریع است.

این تحقیق دو هدف دارد. یکی اینکه در مورد استفاده از سیستم های زیست شناختی در بهینه کردن شبکه های کامپیوتری ایده های جالبی می دهد. مثلاً شبکه های عصبی یکی از مفاهیمی هستند که از سیستم های زیستی الهام گرفته اند. دوم، می توانیم با استفاده ازعلوم کامپیوتر به زیست شناسان کمک کنیم مسائلی که اکنون با آن مواجه هستند را حل کنند. در حال حاضر تعداد افرادی که این کار دوم را انجام می دهند رو به افزایش است. این کار بسیار مفید است چون به جای مشاهده رفتار، ما بر یافتن الگوریتم ها تمرکز می کنیم. این روش جدیدی برای تفکر در مورد دنیای اطرافمان است.

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In تکنولوژی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…