صفحه نخست تکنولوژی تشخیص افسردگی توسط یک الگوریتم جدید با تحلیل تن صدا

تشخیص افسردگی توسط یک الگوریتم جدید با تحلیل تن صدا

تشخیص افسردگی توسط یک الگوریتم جدید با تحلیل تن صدا
تشخیص افسردگی توسط یک الگوریتم جدید با تحلیل تن صداReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 24Rating:

از وقتی که در دهه ۱۹۷۰ ژوزف ویزنبام ربات سخنگویی به نام الیزا ساخت، مفهوم تحلیل روان با استفاده از هوش مصنوعی مطرح شد. اما اکنون محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی این ایده را گسترش داده اند و یک الگوریتم یادگیری ماشینی طراحی کرده اند که الگوهای گفتاری افراد را تحلیل می کند و امکان ابتلا به افسردگی را تشخیص می دهد. این ابزار بخشی از یک پروژه تحقیقاتی بلند مدت به نام SimSensi است که یک درمانگر مجازی کینکتی است که می تواند زبان بدن بیماران را بخواند و نشانه های اضطراب، تنش، تفکر و دیگر ویژگی های عاطفی را بیابد.

اما به تازگی این پروژه علاوه بر درک واکنش های بیماران بر نحوه بیان این واکنش ها نیز تمرکز می کند. استفان شرر یکی از محققان این پروژه می گوید که "من علاقه ای ندارم بدانم مردم چه می گویند بلکه دوست دارم بدانم چگونه آن حرف را به زبان می آورند. ما بر ویژگی های گفتار مانند کیفیت صدا از زنگ صدا تا رنگ صدا تمرکز داریم . مثلاً اینکه آیا صدا عصبی است؟ یا خشن است؟ یا زمزمه وار است؟ ما این تغییرات را کشف می کنیم و زمینه های آن را بررسی می کنیم." شرر این کار را "تحلیل رفتاری" می نامد و می گوید که این بخشی از فرایند خلق یک ابزار واقعی تر برای تقویت توانایی های یک درمانگر یا پزشک واقعی است. "این روش به درمانگر گوش و چشم متفاوت از آنچه که همیشه در دسترس دارند می دهد."

در یک تحقیق جدید، نویسندگان مقاله نشان می دهند که چگونه "بیماران افسرده اغلب احساسات خنثی یا منفی دارند، صدای یکنواخت و بدون زیر و بمی دارند، کمتر حرف می زنند، نرخ بیان پایین تری دارند، بیشتر بین کلمه ها مکث می کنند و زمانی که نوبت آنها است که صحبت کنند بیشتر مکث می کنند." این ویژگی های آوایی ممکن است به سرعت توسط انسان قابل تشخیص نباشد.

شرر می گوید که در آینده تکنولوژی هایی از این دست در گوشی های هوشمند نیز قابل دسترس خواهند بود تا افراد بتوانند احساسات خود را به شیوه ای عینی بسنجند، درست مانند شیوه سنجش سلامت مورد استفاده در جنبش "Quantified Self ". شرر می گوید "می توان تصور کرد که روزی برسد که مردم از همدیگر بپرسند آیا ۱۰۰۰ لبخند روزانه خود را زده اید، یا در مورد وقایع هیجان زده می شوید یا نه؟ این تکنولوژی نه تنها برای افرادی که از افسردگی رنج می برند بلکه برای همه مردم قابل استفاده خواهد بود."

 

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In تکنولوژی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…