تکنولوژی

نقد و بررسی دست بند MI Band شیائومی

شیائومی، این غول الکترونیکی چینی، ممکن است بیشتر بخاطر گوشی های هوشمند مانند گوشی فوق العاده Mi 5 Pro  شناخته شده باشد اما محصولات آن بسیار گسترده تر از این هستند، از تلویزیون گرفته تا پهپاد. بسیاری از این محصولات خارج از آسیا عرضه نمی شوند اما گام شمار Mi Band یکی از معدود محصولاتی بود که توانستیم از فروشگاه آنلاین شیائومی تهیه کنیم. و به دلیل تخفیف خوب و سبک زیبای آن واقعاً ارزشش را داشت. گام شمار Mi Band 2 که  دنباله MI Band است، سنسور ضربان قلب را که در Mi Band 1S معرفی شده بود با طراحی جدید و اضافه کردن یک صفحه نمایش ارائه کرده است. تکنولوژی Mi Band کاملاً پیشرفته شده است که معمولاً با افزایش قیمت همراه است اما شیائومی اینگونه نیست.

ما برای امتحان Mi Band 2 به مدت دو هفته از آن استفاده کردیم. آیا تمامی این ویژگی های جدید باعث بهبود این گام شمار شده اند یا سادگی زیبای محصول اصلی از بین رفته است؟

طراحی و راحتی

ظاهر Mi Band شباهت بسیاری به Mi Band اصلی دارد. بخش اصلی و مرکزی آن متصل به یک بند سیلیکونی باریک است که قابل تعویض نیز هست و می توانید رنگ های مختلف آن را امتحان کنید. بخش اصلی آن خیلی محکم روی بند سوار می شود و حتی از Mi Band نیز محکم تر است و از جایش تکان نمی خورد. بخش سیلیکونی با این که نرم است اما شل و ول نیست و با یک دکمه و حلقه کوچک بسته می شود. ایمنی این بند بسیار زیاد است و در واقه احتمال شل شدن یا افتادن آن تقریباً صفر است.

می توان Mi Band 2 را به راحتی با یک دست پوشید و در مقایسه با مدل هایی مانند Jawbone Up2 بسیار راحت تر پوشیده می شود. همچنین در مقایسه با Fibit Charge HR که کارکرد مشابهی دارد جمع و جورتر است. به همین دلیل برای تمامی سایزها مناسب است و روی مچ لاغر زار نمی زند.  

وقتی Mi Band را می پوشید اصلاً حسش نمی کنید. طوری طراحی شده است که 24 ساعته روی دست باشد تا فعالیت بدنی و خواب ثبت شود و برای من اصلاً مزاحم و ناراحت کننده نبود و باعث عرق کردن هم نمی شد. به راحتی هم زیر آستین پیراهن پنهان می شود. شیائومی Mi Band 2 را با رتبه ضد آبی IP67 طراحی کرده و در مقابل شنا، استحمام، گرد و خاک و خوردگی مقاوم است. من آن را در حمام و موقع شستن ماشین (که دستم را داخل سطل آب می کردم، آب شلنگ روی آن می پاشید، و اسفنج هم روی آن کشیده می شد) پوشیدم و هنوز هم به خوبی قبل کار می کند.

شاید تنها نکته عجیب این است که روی مچم لیز می خورد (البته خیلی آن را سفت نمی بندم) و صفحه از دید مستقیمم خارج می شد. وقتی لیز می خورد دکمه اش زیر مچم قرار می گیرد پس حرکت آن ممکن است به دلیل وزن یا مرکز ثقل آن باشد. بخش اصلی بزرگتر از نسل اول است اما وزن آن تنها 7 گرم است و هیچ وزن اضافی حس نمی شود. به طور کلی، اندازه این گام شمار آن را تبدیل به یکی از راحت ترین گام شمارهای موجود می کند. گام شمار را باید همیشه پوشید تا بهترین فایده را از آن ببریم پس راحتی اهمیت بسیار دارد.

 

صفحه نمایش و مانیتور ضربان قلب

برجسته ترین ویژگی Mi Band 2 صفحه نمایش آن است. این صفحه OLED با این که کوچک است اما وضوح و روشنی آن بسیار بالاست و در نور شب و نور خورشید مستقیم هم به راحتی قابل مشاهده است. روی صفحه اطلاعات مختلفی نمایش داده می شود که می توانید با استفاده از اپ Mi آنها را مرتب و شخصی سازی کنید. من صفحه خودم را به گونه ای تنظیم کردم که زمان، تعداد گام ها، و ضربان قلب را نشان میداد اما به راحتی می توان کالری مصرفی، مسافت طی شده و وضعیت باتری را اضافه کرد.

یک قاب درخشان روی صفحه را می پوشاند که انگار پلاستیکی است و شیاومی قول داده که ضد خش است و جای اثر انگشت روی آن نمی ماند. با اینکه چیزهای دیگری روی مچ دستم بود و به صفحه مالیده می شدند، هیچ خش و نشانه ای روی صفحه آن نیست و خیلی تروتمیز است. در مقایسه با آن، صفحه Fitbit Charge پس از استفاده چند هفته ای خیلی کثیف و پرخش شده بود. زیر صفحه یک تاچ پد است که با آن می توانید اطلاعات را ببینید. دکمه ای نیست و فقط با لمس کردن می توانید آن را روشن کنید. برای اندازه گیری تعداد ضربان قلب کافی است که روی قسمت مخصوص به آن ضربه بزنید. این صفحه یک مانیتور نوری است که بسیار شبیه به صفحه های مورد استفاده در گوشی ها و ساعت های هوشمند است و روی قسمت اصلی سوار می شود. شیاومی توصیه کرده است که وقتی می خواهید اطلاعات را دریافت کنید Mi Band را محکم به دست خود ببندید که درست هم هست. من چندبار تصادفاً آن را فعال کردم و چون روی دستم شل بسته بودم هیچ اطلاعاتی دریافت نمی کردم. هرچند می توان آن را در طول شب نیزبه صورت اتوماتیک استفاده کرد تا اطلاعات خواب نیز بهتر ارائه شود اما در هنگام ورزش نمی توان به طور اتوماتیک از سنسور ضربان قلب استفاده کرد و باید به صورت دستی فعال شود.

اپ MI

اپ MI که به صورت رسمی توسط شیاومی معرفی شده است با اندروید و iOS کار می کند پس یعنی تقریباً با هر گوشی موبایلی قابل استفاده است.  من با آیفون 6 پلاس با iOS 9.3.2 و گلکسی اس 7 اج با اندروید 6.0.1 نیز امتحان کردم و با هردو به خوبی کار کرد اما کمی دیر با آیفون pair شد.

این اپ کمی ابتدایی و ساده است. داده ها را از گام شمار می گیرد و روی چند نمودار نمایش می دهد. یک نمودار برای گام ها و میزان فعالیت و دیگری برای میزان خواب. سپس این اطلاعات روی نمودارهای زمانی شامل روزانه، هفتگی و ماهانه قرار می گیرند. هرروز دوره های ورزشی برجسته هایلایت می شوند و زمان، مسافت و کالری مصرفی نشان داده می شوند. میزان خواب هم به همین شیوه ثبت می شود و زمان صرف شده در رختخواب، فازهای خواب عمیق و سبک و زمان خواب رفتن و بیدار شدن را نیز نشان می دهد.

می توانید تعداد گام های روزانه و وزن ایده آلی که می خواهید به آن برسید را مشخص کنید اما نمی توان یک مورد ورزش خاص و جداگانه را ثبت کرد. در طول ورزش هم از مانیتور ضربان قلب استفاده کامل نمی کند اما عجیب این است که می توان از آن در طول شب به صورت خودکار برای جمع آوری داده های بیشتر استفاده کرد (که البته خیلی باتری مصرف می کند). زنگ بیداری هم دارد اما آنقدر هوشمند نیست که در فاز سبک خواب شما را بیدار کند. اگر مدت زمان زیادی نشسته باشید به شما اخطار می دهد و تماس های ورودی و نوتیفیکیشن های گوشی را به اطلاع شما می رساند.

نکته مثبت این اپ این است که جذاب، جمع و جور، و به صورت منطقی راحت است. استفاده از آن ساده است و اطلاعات مربوطه مانند تعداد گام ها بلافاصله پس از باز کردن اپ قابل دیدن هستند. اما این اپ هیچ توصیه، تشویق یا بازخورد در مورد سلامتی شما بر اساس اطلاعات ورودی نمی دهد. این نکته در میان این همه گام شمار در بازار یک نقص محسوب می شود. اما اگر بخواهید وزن کم کنید، خوش اندام تر شوید یا خواب بهتری داشته باشید این گام شمار گزینه خوبی است. برخی گام شمارها شما را در رسیدن به هدفتان کمک می کنند و شما راهنمایی و تشویق می کنند. با Mi Band 2 شما خودتان هستید و خودتان.

دقت و باتری

همیشه یکی از بحث های داغ این بوده که یک گام شمار تا چه حد در شمارش گام ها و خواب دقیق عمل می کند. ما می خواستیم حداقل ببینیم عملکرد Mi Band 2 در مقایسه با هم رده هایش چگونه است. روزهای اول فقط Mi Band 2 را می پوشیدم و گفتم چرا ناگهان انقدر تنبل شده ام؟ پس از چند روز Fitbit Charge را پوشیدم و فهمیدم که تفاوت بین این دو بسیار زیاد است. در یک مورد Fitbit تعداد گامهایم را 14500 نشان داد اما Mi Band 2 اصرار داشت که 9600 گام برداشته ام. این اختلاف خیلی بزرگ است.

وقتی رقابت بین Mi Band 2 و Jawbone Up2 شروع شد، شیاومی چند سفت افزار جدید را وارد Mi Band 2 کرد که وضعیت را تغییر داد. گام شمار بیشتر به رقبایش نزدیک شد و حداکثر تفاوت در گامها به 100 رسید. سنسور ضربان قلب همیشه به اپل واچ  نزدیک بود و تفاوت تعداد ضربان در این دو وسیله خیلی کم بود.

یکی از بهترین ویژگی های Mi Band اصلی طول عمر طولانی باتری بود. و هرچند تکنولوژی بیشتری وارد Mi Band 2 شده است، باتری به مدت 20 روز بدون شارژ کردن دوام می آورد. در واقع پس از بیست روز ، باتری Mi Band 2 در حد 49 درصد بود، که بسیار عالی است. برای شارژ باتری باید قسمت اصلی را از بند آن جدا کرد و به شارژر وصل کرد.

قیمت، گارانتی، و پیشنهاد خرید

شیاومی این محصول را در فروشگاه آنلاین خود عرضه نمی کند پس برای خریدنش باید آن را وارد کنید. ما از GearBest.com که یک وارد کننده معروف محصولات چینی است خرید کردیم که قیمت آن بدون گمرک 44 دلار بود. چند روز پس از سفارش از طریق پیک به دست ما رسید و بسته بندی آن نیز بسیار خوب بود. نگران معیوب بودن محصول نباشید. GearBest گارانتی یک ساله تعمیر ارائه می دهد البته به شرطی که محصول به دلیل استفاده بد ضربه نخورده باشد. همچنین گارانتی 45 روزه بازپرداخت پول نیز دارد. از آنجا که این محصول از چین وارد می شود هزینه گمرک هم باید پرداخت شود.

نتیجه

گام شمارها در طول زمان پیشرفت های زیادی کرده اند. ما می خواهیم که پولی که پرداخت می کنیم ارزش راهنمایی و بازخوردی که از در ازای پوشیدن آن می گیریم را داشته باشد. اولین Mi Band که یکسال پیش ارائه شد ارزان بود و داده های ساده ای ارائه می داد. اکنون، امکانات آن بسیار بیشتر شده و خیلی بهتر شده اما متاسفانه نرم افزار آن پیشرفتی نکرده است.

از آنجا که قیمت آن کمتر از 50 دلار است، Mi Band 2 رقبای اندکی دارد که می توانند با آن رقابت کنند. مثلاً قیمت Misfit Flash کمتر است اما مانیتور ضربان قلب ندارد. اگر می توانید هزینه بیشتری پرداخت کنید و یک اپ جامع تر می خواهید ما شدیداً Garmin Vivosmart را پیشنهاد می کنیم.

اگر فقط می خواهید بدانید چقدر راه رفته اید و خوابیده اید، Mi Band 2 یک گزینه بسیار خوب است. سبک است، نور صفحه زیاد است، و قیمت آن برای یک گام شمار مجهز به سنسور ضربان قلب بسیار مناسب است. اما اگر خیلی به ورزش علاقه دارید و می خواهید ورزش های خاص و جداگانه را ثبت کنید، بازخورد دریافت کنید و برای ادامه دادن تشویق شوید، Mi Band 2 گزینه خوبی نخواهد بود.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن