صفحه نخست نقدوبررسی من به مدت دو هفته از اج مایکروسافت استفاده کردم اما تجربه خوبی نبود

من به مدت دو هفته از اج مایکروسافت استفاده کردم اما تجربه خوبی نبود

بررسی اج مایکرسافت
من به مدت دو هفته از اج مایکروسافت استفاده کردم اما تجربه خوبی نبودReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 20Rating:

سالهاست که اینترنت اکسپلورر موتور جستجوی کسانی است که بی تجربه هستند، شگفتی های افزونه ها (Extension) را درک نکرده اند، یا نگران امنیت اینترنت هستند. مایکروسافت سعی دارد این لکه ننگ را پاک کند و اینترنت اکسپلورر را به طور کل غیرفعال کند. اکنون همه نسخه های ویندوز ۱۰ با مرورگر تروتمیزتر و مدرن تر این شرکت یعنی اج (Edge) به صورت پیش فرض ارائه می شود. مایکروسافت حتی فکر می کند که مرورگرش از لحاظ سرعت و کارایی به ویژه در مقایسه با کرومِ کاهنده سرعت یک قدم بالاتر است. من تصمیم گرفتم که اج را امتحان کنم و به مدت دو هفته فقط از این مرورگر استفاده کردم. زندگی با اج جهنم نبود اما خوشحالم که برگشتم.

خوبی های اج

با بارگذاری اج من متوجه شدم که نصب آن بسیار تروتمیز و با کمترین آشفتگی انجام شد. ظاهرش با آن خطوط صاف و زاویه های تند بسیار جذاب است. مشخص است که اج با نگاهی به ظاهر ویندوز ۱۰ طراحی شده است. از این لحاظ، در مقایسه با اج، کروم مانند یک اثر باستانی سال ۲۰۰۸ به نظر می آید. وقتی اج را باز کردم در کمال شگفتی هیچ نوار آدرسی در بالای آن ندیدم. در واقع هست اما به وضوح قابل دیدن نیست. اج مرا به یک صفحه خانگی (homepage)  برد که یک نوار آدرس در وسط صفحه داشت. فکر کنم مایکروسافت به این نتیجه رسیده که بخش زیادی از کاربران اینترنت به جای اینکه مستقیم به cnn.com بروند واژه CNN را جستجو می کنند. در هر دو صورت، نوار جستجو مثل یک نوار آدرس کار می کرد یعنی می توانستم cnn.com را تایپ کنم و مستقیم وارد سایت شوم.

با نگاهی عمیق تر به اج متوجه شدم که این مرورگر بهتر از آن چیزی بود که فکر می کردم. سریع است. رابط آن شهودی است. و برخی ویژگی های آن واقعاً محشر هستند مانند حاشیه نویسی درون ساخته. می توانم بگویم ۹۰ درصد تجربه من با اج مثبت بود. می توانستم هرروز از این مرورگر استفاده کنم به ویژه روی Microsoft Surface. اما آن ۱۰ درصدی که باید روی آن کار شود.

واکنش کروم سریعتر است

من همیشه از واکنش سریع کروم لذت می برم. وقتی یک صفحه را می بندم، صرفنظر از اینکه چقدر سرعت کامپیوترم کم شده باشد، وقتی روی آیکون بستن کلیک می کنم، سریعاً صفحه بسته می شود. وقتی  Surface اورلود (overload) می شد، بستن صفحه های اج کار سختی بود. پشت سر هم روی آیکون "X" (بسته شدن) کلیک می کردم اما هیچ فایده ای نداشت، و مجبور شدم از task manager استفاده کنم.

اغلب کروم به این متهم می شود که سرعت پردازش را کم می کند اما به نظر من این اج است که باعث می شود کاربرانِ سیستم های ضعیف تر به سختی بیفتند.

اج در نمایش ویدیو هم مشکل دارد

اج مشکلات مهم دیگری هم داشت. مثلاً پخش ویدیو در Twitch روی Surface Pro 3 قطع و وصل می شد. اما حداقل Twitch پخش می شد زیرا ویدیوها روی دیگر سایت ها اصلاً باز نمی شدند. مثلاً اج پخش ویدیوهای WebM را پشتیبانی نمی کند. WebM یک فرمت نسبتاً جدید HTML 5 ویدیو است که سبک است و سریع بارگذاری می شود. برخی سایت ها به جای استفاده از GIF از این نوع فرمت HTML 5 استفاده می کنند. مایکروسافت اعلام کرده است که پخش WebM در اج در دستور کار آنهاست اما ۸ ماه بعد از آغاز کار اج هنوز هم این سرویس در دسترس نیست.

همیشه برگه های (Tab) قبلی مرا باز می کند و نمی توانم آن را متوقف کنم

اج یک امکان جدید دارد که برگه های مربوط به جستجوهای قبلی را دوباره باز می کند. البته نمی توان اسم آن را "امکان" گذاشت بیشتر شبیه اذیت و آزار است. من هربار که کامپیوترم را روشن می کنم دوست دارم صفحه مرورگرم خالی باشد اما اج صفحه های قبلی را دوباره باز می کند و این خیلی برایم ناراحت کننده است. آنطور که من فهمیدم نمی شود این امکان را غیرفعال کرد. این یک امکان عجیب و غریب است که نیاز به آپشن های بیشتر دارد تا کاربران بتوانند از بین آنها انتخاب کنند.

دیگر نمی توانم ویدیوهای یوتیوب را در صفحه های مختلف باز کنم.

هرچه از اج بیشتر استفاده می کردم فهمیدم که عادت های استفاده از اینترنت در من در حال تغییر هستند. مثلاً وقتی از کروم استفاده می کردم چندین لینک یوتیوب را در برگه های مختلف باز می کردم و می دانستم وقتی به سراغ آنها بروم پخش می شوند. اما با اج، دیگر نمی توانستم ویدیوها را برای استفاده بعدتر کنار بگذارم. اگر این کار را می کردم تمام ویدیوها با هم پخش می شدند. هر بار می توانستم فقط یک لینک یوتیوب را باز کنم. هرچند یک ایراد کوچک است اما یکی از دهها مشکل من با اج است.

صفحه خانگی ام را عوض می کند

تصمیم گرفتم که MSN را تبدیل به صفحه خانگی ام کنم. اما یک بار دیدم که به MSN ژاپن تغییر یافته بود. تنها کاری که باید می کردم این بود که درقسمت settings این گزینه را عوض کنم اما به هر حال گیج کننده بود. یک ویژگی عجیب دیگر این بود که در WordPress اگر اشتباه تایپی داشتم آن خط قرمز زیر کلمه که نشان دهنده اشتباه تایپی است تا چند کلمه بعد از آن کلمه مورد نظر ادامه می یافت.

برخی ویژگی های کوچک کروم را ندارد

یک ویژگی دیگر در کروم این بود که می توانستم از دکمه tab برای جستجو استفاده کنم. مثلاً "wi" را تایپ می کردم و "Wikipedia" می آمد. سپس دکمه tab را می زدم و ویکیپدیا جستجو می شد. در اج مجبور بودم صفحه ویکیپدیا را باز کنم، روی نوار جستجو کلیک کنم و بعد از آن شروع به جستجو کنم. این قدم ساده و کوچک در کروم جستجو را سریعتر و راحتتر می کند.

نسبت به کروم pop-up ها بسیار بدتر هستند

پس از استفاده از اج من فهمیدم که قدر زیرساختهای امنیتی کروم را نمی دانستم. در اج، pop-up ها مزاحمت بسیار بیشتری در هنگام جستجو ایجاد می کردند. فقط این نبود، یک سایت خراب مرا مجبور کرد تا اج را کاملاً ریست کنم. قبلاً هرگز چنین چیزی برای من در کروم اتفاق نیفتاده بود و مایکرسافت واقعاً باید برای آن فکری بکند. اینترنت می تواند مکانی پرخطر باشد، و امنیت اهمیت بسیار زیادی دارد. این تجربه اعتماد به اج را سخت می کند.

همگام سازی بین صفحات هم واضح نیست

ویژگی محبوب من در کروم این است که می توانم با حساب گوگل خود وارد شوم و تمامی تنظیم ها و موارد مورد علاقه ام را در همه دستگاه ها همگام سازی کنم. روی اج تنظیمات تا حدودی با حساب کاربری مایکروسافت همگام می شوند اما این گزینه بسیار مبهم است. بعضی موارد مورد علاقه ام روی دستگاههای دیگر نمایش داده می شدند اما بعضی دیگر را باید دوباره به عنوان favorite انتخاب می کردم تا آیکون های آنها نمایش داده شوند. اطلاعات ورود به حساب کاربری همگام نمی شدند و مجبور بودم هربار آنها را وارد کنم.

کروم با نمایش نام شما در گوشه سمت راست صفحه مشخص می کند که مرورگر شما به حساب کاربریتان مرتبط است. کاملاً حس می کنید که دارید وارد دنیای کروم می شوید و تنظیمات خاصی هستند که می توانید با آنها گزینه های همگام سازی را تغییر دهید. اج باید از نحوه کار همگام سازی گوگل چیزهای زیادی یاد بگیرد.

از همه بیشتر جای افزونه های کروم خالی است

فایرفاکس موزیلا اصولاً این محصول را ساخت تا کاربران بتوانند مرورگر خود را با  افزودنی ها شخصی سازی کنند. کروم هم از این الگو استفاده کرد و کاربران هم مرورگر خود را به تناسب نیازهایشان تغییر دادند. از آنجا که هنوز اضافات را پشتیبانی نمی کند، من نمی توانستم از بلاک کننده کیم کارداشیان استفاده کنم. خیلی وحشتناک است!

جدای از شوخی، این یک مشکل امنیتی بالقوه محسوب می شود. مثلاً بسیاری از مدیریت کننده های پسورد هنوز روی اج کار نمی کنند. همچنین بسیاری از افزونه های ضد فیشینگ که با آنتی ویروس ها می آیند نیز روی اج کار نمی کنند. با اج شما بدون هیچ محافظی با دنیای اینترنت تنها می مانید. مایکروسافت اعلام کرده که به زودی اضافات به اج افزوده می شوند و برخی از کارکنان مایکروسافت در حال حاضر از این ویژگی استفاده می کنند. متاسفانه مایکروسافت به روزرسانی اج را خیلی کند انجام می دهد و انگار مایکروسافت قراراست نسخه کامل بهبودیافته اج را تا آگوست امسال همراه با سالگرد ویندوز ۱۰ روانه بازار کند. اما حتی آن زمان هم معلوم نیست اضافات با چه سرعتی به اج متصل شوند.

من دوباره از گوگل استفاده می کنم

تجربه استفاده از اج به طور کلی بد نبود. جدای از ایراد های وسواس گونه من، مزایای کار با اج بیشتر از معایبش بود. اما کار با یک مرورگر باید طبیعی باشد، انگار که دنباله انگشتانتان است. کروم یک چنین حسی به من می دهد. اما اج باید مسیر زیادی را طی کند تا به این نقطه برسد.

مایکروسافت دو چالش در پیش رو دارد. اول اینکه باید بهترین تجربه کار با اینترنت را فراهم آورد و دوم اینکه این دیدگاه که نمی تواند کیفیتی مانند گوگل، موزیلا و حتی اپرا ارائه دهد را از بین ببرد.

برای برخی دستگاهها به ویژه Surface مایکروسافت، اج می تواند گزینه خوبی باشد. روی Surface بهتر و سبک تر عمل می کند و صدای فن دستگاهم را که هوا را محکم به درون می کشد نمی شنوم. اما قبل از اینکه به طور کامل به اج روی بیاورم باید خیلی از نقاط ضعف آن رفع شود. اگر مایکروسافت واکنش، عملکرد، و همگام سازی را بهبود بخشد و آن افزونه ها را اضافه کند، اج می تواند یک گزینه خوب باشد. اما فعلاً باید با کروم  ادامه دهیم.  

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In نقدوبررسی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…