صفحه نخست رشد فردی بهانه های افتضاح برای دنبال نکردن رویاهای زندگی

بهانه های افتضاح برای دنبال نکردن رویاهای زندگی

رسیدن به رویا
بهانه های افتضاح برای دنبال نکردن رویاهای زندگیReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 20Rating:

هر کسی رویا و آرزوهای خود را دارد و بیشتر ما هرگز برآورده شدن آنها را نمی بینیم. شاید این بخاطر ترس از شکست، تجربه چیز جدید، موقعیت ناآشنا و حتی مرگ باشد. ولی چطور بعضی افراد به رویایشان می رسند؟ چرا بعضی افراد اغلب وسط کار، تحقق رویایشان را رها می کنند و گیج و بی هدف سرگردان می شوند؟ 

زیرا رویاها صرفا رویا محسوب می شوند و دست نیافتنی. به این دلیل است که به آنها رویا می گویند، درست است؟ خیر کاملا غلط است. ۵ دلیل وجود دارد که چرا شما اجازه می دهد رویایتان از دست برود؟  

۱- فکر می کنید به اندازه کافی خوب نیستسد

بله، در درون هر کسی صدایی وجود دارد که به او می گوید احساساتی، ترسو و بی ارزش است. گاهی فکر می کنید چیزی را خلق کرده اید که هرگزش نظیرش بر روی کره زمین وجود نداشته و روز بعد تعجب می کنید که چطور توانسته اید چنین چیز بی ارزشی بسازید. البته علم چیزهای زیادی درباره آن صدای کوچک در ذهنمان به ما گفته است. مثلا اینکه آن صدا در اصل به عنوان وسیله ای برای راحتی و ایمنی مورد استفاده قرار می گرفت. بله، می دانم صدایی که شما را زشت و بی ارزش خطاب می کند بیشتر کمک کننده بوده تا آسیب رسان. شما ظاهرا نمی توانید از شر آن خلاص کنید و آن را به گوشه ای پرت کنید. اما بیایید با آن مواجه شویم. این صدا می تواند بهترین چیزی باشد که تا بحال داشته ایم. ما محدودیت های خود را می شناسیم، پس دفعه بعد که آن صدای کوچک در ذهنمان گفت که قطعه هنری، ادبی، فعالیتی یا قهرمانانه شما افتضاح است، آن را به عنوان بخشی از دهنتان تصور کنید که به شما می گوید: من می توانم این کار را بهتر انجام دهم، می دانم که می توانم. می توانم به رویاهایم برسم.

۲- می گویید "زمان کافی نداریم"

این را فقط یکبار می گویم: رویاها را باید انتخاب کرد و برای رسیدن به آنها تلاش کرد و اگر وقت کافی برای چیزی که خواهانش هستید ندارید، پس هرگز واقعا خواستار آن نبوده اید. افراد موفق زمان را بوجود می آورند و اگر شما از افرادی هستید که همیشه در فیس بوک یا اینستاگرام حضور دارید، یک ساعت استوپ دار بردارید و شروع کنید به شمردن دقایق. هنگام تماشای تلویزیدون شروع کنید دقیقه ها را بشمارید. مطالعه اخیر Telegraph  نشان داده که به طور میاینگین هر شخص حداقل ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه را در هر روز به شبکه های اجتماعی اختصاص می دهد و شما هنوز هم می گویید وقت ندارید؟! 

اگر واقعا برای انجام آنچه که دوست دارید وقت ندارید، انجام آنچه را که به آن علاقه ندارید متوقف کنید و شروع کنید به انجام آنچه که علاقه دارید. بله، ممکن است کمی کمتر پول درآورید، ممکن است نتوانید به باشگاه بروید، ممکن است نتوانید چنین کارهایی را انجام دهید، اما می توانید آنچه را که دوست دارید انجام دهید و رویایتان را دنبال کنید. شما یکبار زندگی می کنید، پس چه چیزی را باید از دست دهید تا رویایتان محقق شود؟ هیچ چیز.

۳- دوستانتان طرز فکر متفاوتی دارند

"هی جولی شنیدم می خواهی نویسنده شوی. برایت آرزوی موفقیت می کنم، اما تو نمی توانی بنویسی و تبدیل شدن به یک نویسنده موفق کار بسیار سختی است، پس بیا با هم به پارتی برویم." هر کسی چنین شخصی را در زندگی دارد که راجع به تحقق رویاهایشان در هیچ موردی با او توفق ندارد. این افراد معتقدند که شما باید در زندگی واقع بین باشید. نه نویسنده شدن نه بازیگر شدن هیچ یک باعث نمی شود که قبوض شما پرداخت شود. آنچه که باعث می شود قبوض پرداخت شود یک شغل ۸ ساعته از ۹ صبح تا ۵ عصر است که ممکن است شما از آن متنفر باشید و چرا باید آن را انجام دهید؟ بخاطر داشتن یک ماشین خوب، یک خانه خوب یا یک شغل خوب؟ ولی تکلیف رویاها چه می شود؟ رویای نویسنده یا بازیگر شدن چه می شود؟ می خواهم یک حقیقت را به شما بگویم. اگر یک کار ۸ ساعته (۹ صبح تا ۵ بعداز ظهر) داشته باشید و فدا بمیرید چه اتفاقی می افتد؟ شخص دیگری می آید و جایتان را می گیرد.  

مردم برایتان عزاداری می کنند و فراموش می شوید. این همه چیزی است که برایتان اتفاق می افتد. اما اگر بیرون بروید و در دنیای بزرگ قدم بگذارید و تلاش کنید تا رویایتان را محقق سازید، موفقتر از هر کسی خواهید بود که تمام روز را صرف انجام کاری کرده که از آن متنفر است. رویایتان هر چه که باشد،؛ تبدیل شدن به یک رقصنده ماهر، ورزشکار یا نویسنده، شما شانس این را دارید که هرگز فراموش نشوید. شانس شما ممکن نوشته شدن اسمتان در قسمت مهمی از یک پروژه کاری، یک کتاب رکورد یا یک بازی سرگرم کننده باشد. شما هیچ چیز برای از دست دادن ندارید و نیازی نیست هر چیزی را بدست آورد. Alan watts می گوید: اگر پول مهم و اولویت اول نبود چه چیزی را می خواستید بدست آورید؟ 

 

۴- می گویید "من هنوز کاملا آماده دنبال کردن رویایم نیستم"

باید جرات زیادی برای دنبال کردن رویایمان داشته باشیم. این موضوع زمانی بیشتر مشهود می شود که باید زمان مربوط به خانواده، سبک زندگی، تفریحات و منابع مالی را فدای تحقق رویا کنید و ممکن است همه دارایی تان در خطر از دست رفتن قرار بگیرد. نمی گویم همین الان بروید و به شغل فعلیتان خاتمه دهید. بلکه می گویم علاقه خود، آن شعله جاودانی که در درون هر یک از ما وجود دارد را کشف کنید، زیرا شما فقط یکبار زندگی می کنید. در هر روز از زندگیتان نسبت به همه روزهای سپری شده پیرتر و نسبت به هر زمانی در آینده جوانتر هستید. زمان از شما فرار می کند و من شنیده ام که افراد می گویند "هنوز آمادگی ندارم" یا "هنوز خیلی جوانم و تجربه کافی ندارم"، اینها همه بهانه اند. من بارها و بارها گفته ام که شما نباید منتظر فرصت باشید بلکه باید فرصت را بوجود آورید. 

۵- به خودتان دروغ می گویید

صادق بودن با خود یکی از دشوارترین چیزها در زندگی است. مردم ناامیدی را دوست ندارند و وقتی به دنبال موفقیت هستید همیشه جملات این چنینی را می شنوید: "من بهترین کار را انجام می دهم"، "من ضربه نمی خورم"، "من همیشه مشغول به کارم". مردم دوست دارند نسبت به توانایی هایشان اغراق کنند. اما همیشه خوب است که بدانید هنوز به درجه عالی نرسیده اید. یک مثال برایتان می زنم. رویای من این است که نویسنده شوم و وقتی جوانتر بودم، معمولا می گفتم که کتاب نمی خوانم زیرا فکر می کردم که همه کتاب ها بی محتوا بودند و روش نویسندگی نویسندگان دیگر را دوست نداشتم. خب من به خودم دروغ می گفتم و خودم را متقاعد می کردم که حرفم درست است. در واقع معتقد بودم که من بهترین کتاب ها را می نویسم و استعداد برترین بودن را دارم -گرچه هنوز هم همین فکر را می کنم، ولی متواضعتر از آن موقع هستم. ولی یک قدم به عقب برگشتم و دیدم به جز خط خطی کردن کاغذ کار دیگری انجام نمی دهم و اگر می خواهم پیشرفت کنم باید از بهترین ها یاد بگیرم. پس شروع کردم به خواندن کتاب های Stephen King؛ البته خیلی زیاد عاشق کتاب های او نیستم. تنها برخی کتاب هایش را دوست دارم و بقیه هم به نظرم بد نیستند، اما او معروفترین و محبوبترین نویسنده حاضر است. دیدم که می توانم به عنوان جزئی از خانواده ادبیات باشم و خودم را در قالب درستی تصور کردم. بنابراین به عنوان یک شاگرد شروع کردم به یادگیری شخصی از او. 

پس بهانه جویی را کنار بگذارید و پیش بروید و دنیا را تغییر دهید.  

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In رشد فردی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…