صفحه نخست کسب و کار مذاکره و سخنرانی ۲۷ راهکار برای غلبه بر ترس در سخنرانی های عمومی

۲۷ راهکار برای غلبه بر ترس در سخنرانی های عمومی

how-to-overcome-the-fear-of-public-speaking.jpg
27 راهکار برای غلبه بر ترس در سخنرانی های عمومیReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 19Rating:

تقریبا نیمی از افراد از سخنرانی در جمع هراس فراوان دارند.این ترس زندگی شخصی و کاری فرد را اشفته می کند و نمی تواند حتی امور معمولیش را به درستی انجام دهد.این تجربه در هر فردی وجود دارد.مثلا هنگام سخنرانی کف دستهایش عرق می کند، ضربان قلبش شدید و شدیدتر می شود ،احساس ضعف و نگرانی در او به وجود می اید و سعی می کند هر کاری به جز سخنرانی در جمع انجام دهد.ایا شما هم همین گونه رفتار می کنید.

یکی از مهارت های ضروری در تجارت،همین سخنرانی است و یکی از ارکان اساسی در این حرفه به شمار میرود که هر فردی باید ان را کسب کند.درست شبیه زمانی است که ما بخواهیم یک روز کامل درباره ی موضوعی خاص در جمعی سخنوری کنیم. این مهارت در همه جا کاربرد فراوان دارد،خواه در یک جمع عمومی وخواه درخواست ارتقا رتبه از رئیسمان. در هر صورت یکی از نیازهای اساسی در هر زمان ومکانی است.

ترس از سخنرانی در مکان های عمومی مشکلی بسیار جدی است که ما باید هر طور که شده بتوانیم بر ان غلبه کنیم.

با به کار گیری راهکارهای زیر می توانید انرژی خود را بیهوده برای ترس و نگرانی تلف نکنید و سخنرانی خود را به دور از هر گونه اضطراب و نگرانی به پایان رسانید.


 

سازماندهی افکار و امور

وقتی همه افکار و چیزهای لازم برای سخنرانی از قبل سازماندهی شده باشند قطعا شما ارام و بی دغدغه تر از زمانی هستید که بدون امادگی سر جلسه اماده شده اید.سازماندهی افکار تا حد زیادی استرس و نگرانی را از شما دور می کند و باعث می شود بهتر بتوانید برروی یک نکته ی خاص تمرکز کنید و سخرانی را به نحو احسنت اجرا کنید.

تمرین و امادگی داشتن از قبل 

هیچ چیز جای تمرین زیاد و امادگی قبل از سخنرانی را نمی گیرد.نکات کلیدی (نه همه ی گفته ها)سخنرانی خود را یادداشت کنید.سعی کنید بر سخنرانی خود تسلط داشته باشید که بتوانید همه ی سؤال های ممکن را پاسخگو باشید. 

غلبه بر ترس از نپذیرفته شدن سخنرانی توسط حضار

سعی کنید افکار خود را مشغول اینکه شاید حرف های شما پذیرفته نشوند و حضار از شما بخواهند سخنرانیتان را قطع کنید،نکنید و ترس از پذیرفته نشدن را کاملا از خود دور کنید.

تمرکز بر الگو های خاص

سعی کنید در هنگام سخنرانی تن صدای خود را تنظیم کنید و تا اخر جلسه از همان استفاده کنید.بعد از اینکه یک مطلب خاص را تمام کردید و خواستید سراغ مطلب بعدی بروید اندکی مکث داشته باشید.مطالب کلیدی را تکرار کنید و معانی جملاتتان واضح و قابل فهم باشد

در ایینه تمرین کنید

وقتی با شخصی به صورت رو در رو جلسه ای دارید،سعی کنید قبل از ان در مقابل ایینه تمرین کنید و به نکات زیر توجه کنید؛

-حالت چهره                                                                                                            

-اشارات

-حرکات بدن

-استقبال از مخاطب

هنگامی که با حرکات ملایم و رفتارهای ارام مشغول مکالمه شوید با استقبال بیشتری توسط مخاطب رو به رو می شوید.

ضبط کردن صدا

صدای خود را در تلفن همراه یا دوربین فیلمبرداری ضبط کنید. سعی کنید این کا را از اول تا اخر تمرین ادامه دهید و سپس به ان گوش کنید و نقاط ضعف خور را اصلاح کنید و بار دیگر درست اجرا کنید. برخی از افرد از صدای خود در هنگام ضبط تنفر دارند ولی باید این احساس تنفر را کنار بگذارند تا بتوانند سخنرانی خوبی ارائه دهند.

 

تمرکز بر روی تنفس

هنگام سخنرانی بر روی صدای نفستان تمرکز کنید زیرا این کار باعث می شود تن صدای شما تا اخر سخنرانی یکسان و رسا باشد.ارام نفس بکش و به ریتم ان توجه کن.

تمرین زیاد

وقتی کسی از چگونگی کسب مهارت سخنرانی از من میپرسد در پاسخ جمله ی البرت هابارد را برای او بزگو میکنم که می گوید:"تنها راه کسب مهارت سخنرانی فقط صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن و صحبت کردن است."

سخنرانی خود را برای شخص دیگر اجرا کنید

سعی کنید با یک شخص روراست به تمرین بپردازید و به او بگویید به تمام نقطه ضعف های شما توجه کند و برای شما بازگو کند.

افرادی که که می توانید با انها تمرین کنید عبارتند از:

– افراد ماهر در سخنوری

-دوستان

-خانواده

-سگ خانگیتان

تمرین با فرد دیگر باعث می شود تجربه های زیادی کسب کنید و ترس از سخنرانی کمتر شود. شاید سوالاتی که در ذهن ان فرد باشد با سؤالات حضار مشابه باشد که کمک بزرگی به شما می کند.

رفتن به کلاس های سخنرانی

حتما یک مربی خوب برای این کلاس پیدا کنید و در گروه های سخنرانی مشارکت داشته باشید چون این کار سبب می شود برای سخنرانی در جمع تجارب زیادی کسب کنید.

انجام تمرین های سبک قبل از سخنرانی

سعی کنید قبل از اماده شدن در یک سخنرانی ، برای حفظ ارامش تمرین های ورزشی سبک انجام دهید، مثل قدم زدن یا خم کردن زانوها

ارائه مطالب به وسیله ی پاور پوینت

سعی کنید مطالب کلیدی خود را به وسیله پاور پوینت ارائه کنید تا هم حضار سخنرانی شما را بهتر درک کنند و هم خودتان تمان مطالب را ببه یاد بیاورید ولی تمام این نکات را در یک اسلاید قرار ندهید و ان را با اشکل مربوط به بحث متنوع کنید.

 

حتی وارن بافت هم بار اول از سخنرانی واهمه داشت

وارن بافت موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم هم برای اولین بار از صحبت در جمع ترس فراوان داشت ولی با تمرین زیاد در جمع مردم توانست بر ان غلبه کند.

 

مقداری اب گرم یا متعادل با دمای محیط بنوشید

اگر در اب،چند قطره لیمو نیز بچکانید عالی می شود.این کار باعث می شود گلوی شما نرم شود.سعی کنید از نوشیدنی های شیرین قبل از سخنرانی پرهیز کنید چون دهانتان در حین سخنرانی مدام خشک می شود و نمی توانید صحبت کنید.

 

مطالعه ی کتاب فصاحت در سخنوری نوشته ی مک فارلند

مک فارلند ک به عنوان "برترین سخنرانان امریکا"شناخته شده است در سال ۱۹۸۵ در گذشت.او در این کتاب هیچ حرفی از روش ها و اصول سخنوری به میان نیاورده است.اصلی ترین نکته ای که او برای کسب این فصاحت به ان تاکید کرده ،حسی است که گوینده به عبارات خود می دهد.به عبارت دیگر این نقطه ی اغاز شروع سخنرانی است که یک سخنران خوب باید به ان توجه کند و مراقب چگونگی بیان انها باشد.

 

انتخاب عنوان مناسب برای سخنرانی

موضوعی که انتخاب می کنید باید دارای این مشخصات باشد:

-ان موضوع خودتان را تحت تاثیر قرار داده باشد

-میخواهید ان را با دیگران در میان بگذارید

-احساس کنید دیگران نیز از دانش شما بهره مند می شوند

-از صمیم قلب بیانش کنید

اگر شما با ان مطلب انس داشته باشید می توانید تمام اجزایش را با فصاحت بیانبرای  کنید

 

داشتن چندین معادل برای هر کلمه در سخنرانی

ارنست همینگوی می گوید:"برای نوشتن باید برای هر کلمه ده کلمه ی دیگر  بلد باشید و از کلمات یکسان در سرتاسر متن استفاده نکنید چون خوانندگان اپر گمان میکنند شما هیچ تسلطی بر ان متن نداشته اید ونوشته ی شما درست نیست.برای سخنرانی نیز همین مطلب صدق میکند به این صورت که کلمات زیادی را به عنوان معادل فرا گرفته باشید در غیر این صورت حضار حرف های شما را قبول نخواهند داشت.

 

تمرکز بر ابزار سخنرانی نه حضار

همیشه به مطالب و ابزاری که برای سخنرانی لازم است توجه کنید و به عکس العمل های حضار بی توجه باشید.

 

آرامش

هنگامی که شما استرس و نگرانی را از خود دور کنید و فقط ارام باشید ؛سخنرانی بی دغدغه ای را نیز تجربه خواهید کرد.

 

بی توجهی به عکس العمل های مخاطبین

همیشه در جمع شاهد افرادی هستیم که یا مدام خمیازه می کشند و یا به گوشی خود نگاه می کنند.سعی کنید به رفتارهای این افراد بی تفاوت باشید چون ممکن است بی حوصله یا خسته باشند.فقط بدانید ککه فرد اصلی خودتان هستید.

 

تند تند صحبت نکنید

طبق الگوی تنفس که در بالا به ان اشاره شد پشت سر هم حرف نزنید و بر گفته های خود تمرکز کنید.اگر تند تند سخن بگویید نفس کم می اورید و احساس ترس  به شما دست می دهد.فقط و فقط ارام باشید و بر نفس هایتان تمرکنید.

 

تبدیل انرژی منفی به انرژی مثبت

سعی کنید تمام انرژی های منفی را به انرژی مثبت تبدیل کنیدیعنی استرس را به ارامش تبدیل کنید.استرس و نگرانی یک نوع ادرنالین است شما باید ان را در راه انرژی مثبت صرف کنید.

 

صرف هزینه و زمان برای اجرای یک سخنرانی 

تا میتوانید در این راه انرژی،زمان و هزینه صرف کنید چون همه ی این ها ارزش یک سخنرانی خوب را دارد.اگر شما این حرفه را به خوبی فرا بگیرید در همه ی عرصه های زندگی به خصوص کسب و کارتان به موفقیت خواهید رسید.

 

تمرکز ۵دقیقه ای در روز

در یکی از مقالات فوربس امده بود که تمرکزی ۵دقیقه ای در روز می تواند به تنهایی تمام تنش ها و اضطراب ها را ازما دور کند در صورتی که به هیچ چیز دیگری فکر نکنیم.

 

استفاده از یک سخنرانی به عنوان منبع درامد

یک سخنرانی عمومی معمولا می تواند به عنوان منبع در امدی برای شما به حساب بیلید ولی باید تمامی فنون بالا را فراگیرید.

 

به خودتان افتخار کنید 

بعد از هر سخنرانی به خودتان افتخار کنید و به موفقیتتان ایمان داشته باشید.چون اصلی ترین منتقد خودتان هستید.با این کار بر ترس خود نیز غلبه خواهید کرد.

 

برای سخنرانی بعدی حتما برنامه ریزی کنید

با تماشای ویدیوی خود و یادداشت تمامی نکات که چگونه میتوانید ان را بهبود دهیددر سخنرانی بعدی بهتر ظاهر شوید.برخی از این یادداشت ها عبارتند از:

_سخنرانی بعدی را چگونه اجرا کنم؟

_از  چه عبارات دیگری استفاده کنم؟

_ایا نیازی به پاور پوین هم دارم؟

_ایا مکث و گفتن عبارت"ام"مناسب است؟

_ریتم چگونه بوده؟

اگر این سوالات را به درستی پاسخ دهید و البته بر استرس و ترس خود غلبه کنید حتما موفق خواهید شد

منبع

briantracy

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In مذاکره و سخنرانی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…