صفحه نخست رشد فردی احساس شادی در اهداف بلند مدت

احساس شادی در اهداف بلند مدت

احساس شادی-دقیقه
احساس شادی در اهداف بلند مدتReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 17Rating:

مطالعات نشان می دهدکه افرادی با اهداف بلند پروازانه شادتر و راضی تر از بقیه هستند

ما معمولا معتقدیم که اگر از زندگی راضی تر باشیم خوشحالتر خواهیم بود. این شاید بدین معنا باشد که خیلی به خودتان فشار نیاورید و به آنچه که دارید و ندارید قانع باشید. دلیل چنین طرز فکری این است که گاهی افراد بلند پرواز کمتر خوشحال به نظر می آیند، زیرا در حال کار بر روی اهدافشان هستند. اما مطالعه انجام شده خلاف این موضوع را ثابت می کند. اکنون به بررسی این مطالعه می پردازیم.

اهداف بلند پروازانه در قبال اهداف محافظه کارانه

در مطالعه ای که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده، افرادی که اهدافی بلند پروازانه دارند با افرادی که اهدافی محافظه کارانه دارند، مقایسه شند. نتیجه اینکه: افرادی که اهداف بلند پروازانه داشتند در دراز مدت خوشحال تر بودند. واقعیت این است که وقتی به جای یک هدف محافظه کارانه، یک هدف بلند پروازانه برای خود تعیین می کنید در آخر خوشحالتر خواهید بود. جدا از این، بلند پروازی عبارت است از: یک خواسته قوی برای انجام یا دستیابی چیزی؛ که معمولا نیازمند تعیین اهداف و سخت کوشی است. اغلب وقتی هدفی برای خود تعیین می کنیم به دنبال نتیجه ویژه ای هستیم. اگر هدفی محافظه کارانه تعیین کنیم، نتیجه ای محافظه کارانه بدست می آوریم و اگر هدفی بلند پروازانه تعیین کنیم در آخر نتایجی خیره کنده بدست می آوریم. در این مطالعه که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، مردم اغلب به دو دلیل در ذهن خود اهدافشان را تعیین کردند: امید و ارزش. بخش امید یک هدف این است که چقدر احتمال دارد فرد موفق شود و به خواسته اش برسد و بخش ارزش مربوط به این است که فرد بعد از برآورده شدن خواسته اش چقدر احساس خشنودی می کند. هنگام تعیین یک هدف حواستان باشد که عقاید محدودکننده را نیز کنار بگذارید. اهداف برای این تعیین می شوند که شما را به چیزی فراتر از آنچه که الان دارید برسانند. پس چرا باید اهدافی محافظه کارانه برای خود تعیین کنید که در نهایت تنها نتایجی محافظه کارانه حاصل کنید؟ اهداف بلند پروازانه هنگامی که محقق شوند نتایج بی نظیری به همراه دارند.

نکته اغوا کننده در مورد اهداف این است که بدانیم آیا هدفمان در رابطه با ارتقاء شخصی است یا هدفی است جهانی. علاوه بر اهداف بلند پروازانه، تعیین اهدافی مملو از ارزش های درونی به طور کلی نقش بسیار مهمی در شاد بودن دارند.   

تعیین اهداف به منظور ارتقاء شخصی کلید کار محسوب می شوند

اجازه دهید اول هدف درونی را تعریف کنیم: هدفی که مربوط به ارتقاء شخصی است؛ یعنی چیزی که "برای روح خوب است". یک هدف بیرونی چیزی است که همراستا با "اهداف جهانی" یا هر چیزی است که با پول و موقعیت اجتماعی  در ارتباط باشد.

در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۳ در دانشگاه Rochester انجام شد از ۱۴۷ فارغ التحصیل دانشگاهی خواسته شد تا آرزوها و اهدافی که داشته اند و نتایج آنها را با دیگران به اشتراک بگذارند. کسانی که اهدافی درونی داشتند، اهدافی از قبیل کار بر روی ارتباطات شخصی و رشد شخصی را تعیین کرده بودند. در حالیکه افرادی که اهدافی بیرونی برای خود تعیین کرده بودند، اهدافشان شهرت، داشتن درآمدی مشخص و ظواهر بود. نتیجه اینکه: افرادی که اهدافی درونی داشتند در مقایسه با افرادی که اهدافی بیرونی داشتند، شادی بیشتری را تجربه کرده بوند. افرادی که اهدافی بیرونی داشتند گزارش کردند که هیچ پیشرفتی در میزان سلامتی و خشنودی خود بعد از تحقق هدفشان احساس نکرده بودند.

رابطه بین اهداف و خوشحالی

یافته ها را می توان در واقع با استفاده از یک تئوری روانشناختی توضیح داد، "تئوری خود مختاری"، که سه عامل را در شادی افراد دخیل می داند:

۱- استقلال: احساس در اختیار داشتن رفتارها و اهداف

۲- شایستگی: تسلط بر امور مهارت ها

۳- ارتباط: داشتن حس تعلق و ارتباط با دیگران

به این ترتیب، اهداف بیرونی (پول و شهرت) این نیازها را برطرف نمی کنند در حالی که اهداف درونی (اهداف درخور روح) ارضا کننده این نیازها و دربردارنده شادی هستند. هنگام تعیین یک هدف از خود بپرسید: این هدف چگونه می تواند حس تسلط بر رفتار و کردارم را ارضا کند؟ این هدف چطور می تواند به من در دستیابی به مهارت خاصی کمک کند؟ آیا این هدف می توانند قابلیت های من در برقراری ارتباط با دیگران را ارتقاء دهد؟

نتیجه گیری

وقتی که هدفی برای خود انتخاب می کنید، توجه کنید که آیا این هدف، هدفی بلند پروازانه است با هدفی محافظه کارانه. اگر به دنبال نتیاجی بزرگ هستید، هدفی بلند پروازانه برای خود انتخاب کنید. اگر می خواهید که هنگام دستیابی به هدف احساس رضایت بیشتری داشته باشید، هدفی درونی تعیین کنید که حس استقلال طلبی، شایستگی و ارتباط را در شما ارضا کند. اهداف می توانند چیزهایی صریح و ترسناک باشند، اما وقتی هدفی را انتخاب می کنید که بلند پروازانه و به احتمال زیاد فراهم آورنده شادی است، پس ارزش دستیابی را دارد.

یک راهنمایی کمک کننده

داشتن هدف بدون یک استراتژی خوب نمی تواند شما را به خواسته تان برساند. اما با استفاده از "سیستم تعیین هدف کارآمد" می توانید به طور موثری به نتایج دلخواهتان برسید.

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In رشد فردی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…