رشد فردی

7 اشتباه رایج در تعیین اهداف

همه زندگی در مورد به رفتن به سوی جلو و دستیابی به اهداف است. تلاش برای ارتقاء خودمان، شور و اشتیاق و رویا برایمان به همراه می آورد و ما را در مسیر انجام تحقق قرار می دهد. کشف اینکه می خواهیم در زندگی چه کار کنیم می تواند چشم اندازی هیجان آور باشد و ما را به طور طبیعی مشتاق به تعیین اهداف و برنامه ریزی برای نحوه رسیدن به آنها می کند. اما افراد بسیاری هنگام تعیین اهدافشان مرتکب یک سری اشتباهات اساسی می شوند که اگر از آنها (اشتباهات) آگاه نباشیم، می توانند چالش ها، خستگی و ناامیدی زیادی به همراه آورند. هم اکنون به 7 اشتباهی که افراد هنگام تعیین اهداف مرتکب می شوند اشاره می کنم:

 

1- بیش از حد محدود بودن در تفکر

بسیاری از ما هنگام تعیین هدف و فکر درباره آنچه که می خواهیم بدست آوریم، بیشتر به اینکه هدفمان باید "چه چیزی" باشد فکر می کنیم و به دلیل انتخاب آن فکر نمی کنیم. تفکر به این روش تصور ما را محدود می کند و ما را از درک آنچه که واقعا خواستارش هستیم، باز می دارد. برای مثال اگر دیدگاه شما در بدست آوردن شغلی ویژه، صرفا قدرت محض، تحت تاثیر قرار دادن دیگران و توانایی تاثیر در روند تغییرات باشد، در واقع در انتخاب دیدگاه دچار خطا شده اید و آنچه که آن هدف می تواند به شما ارائه کند را از دست داده اید. تمرکز بر روی جنبه پیشرفت دهنده اهدافتان باعث انعطاف پذیری بیشتری در تنظیم آنها می شود. به عبارت دیگر، شما تاکید کمتری بر روی جنبه محدود و ویژه شغل می گذارید و دلایل مثبتی که چرا آن شغل برای شما و رشدتان مفید است را پرورش می دهید.

2- دنبال کردن اهداف بیرونی به جای اهداف دورنی

این موضوع در ارتباط با افکار محدود ما است. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که حین تعیین اهداف می توانیم مرتکب شویم این است که به دنبال اهدافی باشیم که نهایتا توسط تاثیرات بیرونی و نه تاثیرات درونی، حاصل شده باشند. گاهی هدف می تواند بدست آوردن اعتبار باشد و نه خوشحال واقعی و این معمولا اشاره دارد به نیاز ما برای تغذیه مسائل عمیقا ریشه ای وجودمان. هر هدفی که متمرکز بر موقعیت اجتماعی، ثروتمند شدن و شناخت باشد شما را از هدف واقعی و خوشحالی بعد از دستیابی به هدف دور می کند. مطمئن شوید که هدفتان الهام گرفته از درونتان و تنها برای ارضاء ارتقاء شخصی خودتان باشد.

3- اعتقاد به اینکه هدفمان برایمان شادی به همراه می آورد

می دانم به چه موضوعی فکر می کنید: هدفم من را خوشحال می سازد. مشکلات اهداف، همانطور که قبلا ذکر شد، می تواند دلایلی باشد که پشت آن مخفی شده اند. گاهی اهداف را دنبال می کنیم و باور داریم که با تحقق آن می توانیم به خوشحالی برسیم. گرچه این موضوع می تواند درست باشد، اما این موضوع بستگی به این دارد که آیا شما خوشحالی را تماماً مرتبط با هدف بدانید یا نه. این یک افسانه بزرگ است که فکر کنیم هدف همان چیزی است که برایمان خوشحالی ابدی به ارمغان می آورد. گرچه این موضوع درست است، اما اگر اساسا خودمان در وجودمان خوشحال نباشیم، این خوشحالی می تواند کوتاه باشد. ما باید شادی را در درون خودمان داشته باشیم نه اینکه آن را کاملا به اهدافمان ربط دهیم. به عبارت دیگر مطمئن شوید که دستیابی به هدف شما را خوشحالتر می سازد نه اینکه شما را به خوشحالی می رساند.

4- تعیین اهداف بیش از حد

درک اینکه ما دارای محدودیت هستیم بسیار مهم است و خطر تعیین اهداف بسیار زیاد می تواند منجر به کمیت شود نه کیفیت. تمرکز بر روی یک هدف یا گزیده ای از اهداف با کیفیت می تواند بسیار بیشتر قابل مدیریت و معنادار باشد تا اینکه بخواهیم اهداف بسیار زیادی را تعیین کنیم. مهم است که بدانید اهداف کیفی معمولا اهدافی هستند که باعث ارتقاء شخصی مان می شوند و باعث حرکت ما در جهتی مثبت می شود، اما اهداف کمی بیشتر اهدافی سریع و بی مفهوم هستند که الزاما نیازهای ما را برطرف نمی سازند و تاثیر بسیار کمی دارند.

5- تعیین اهداف بدون استراتژی و طرز فکر مثبت

تعیین اهداف می تواند به ما کمک کند به اهدافمان برسیم، اما برای دستیابی به اهداف نیاز به یک استراتژی خوب و یک طرز فکر مثبت است. یک طرز فکر مثبت و موفق راز یک استراتژی خوب است. فراتر از همه، اقدامات ما کاملا در گرو دیدگاه های ما و نحونه نگرش به دنیا است. یک استراتژی خوب می تواند با همه مشکلات و چالش هایی که پیش می آید مقابله کند. این چالش ها می توانند به آسانی شما را از رسیدن به هدف باز دارند و باعث شوند که شما کلاً تسلیم شوید، به همین دلیل مهم است که باید یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید و قدم هایی کوچک و قابل دستیابی بردارید.

6- اهداف بسیار بی ارزش تعیین کردن

وقتی که ما عقاید محدودی داریم که در تعیین اهداف تاثیرگذار هستند، ممکن است اهداف بسیار سطح پایین و بی کیفیتی تعیین کنیم. دلیلش هم این است که به خاطر تجارب ناموفق گذشته و اطلاعات محدود، توانایی ها و منابع خود را کافی و کارآمد نمی دانیم. اگر هدفی را برای خودت تعیین کنید و اعتقاد داشته باشید که واقعا به آن دست نمی یابید، سپس تمایل دارید که استانداردهای خود را پایین بیاورید. به خود اطمینان دهید که همه منابع لازم را در اختیار دارید و بر روی عزت نفستان کار کنید تا بتوانید توانایی های بالقوه خود را کشف کنید.

7- انتظارت نا معقول

یکی از اشتباهات عمده ما در تعیین اهداف، انتظارت نا معقول است. منظور این نیست که آنچه که از عهده اش بر می آییم را انجام ندهیم بلکه منظور روش تعیین اهداف است. برای مثال زمان کافی ندادن به خودتان برای تحقق اهدافتان می تواند منجر به حس شکست در شما شود و باعث شود که کلاً تسلیم شوید. با خودتان مهربان باشید، فشار بی اساس را از خود بردارید و به خود محدودیت های زمانی معقولی بدهید که مطابق با چالش های پیش رو باشد. صرفا به خاطر اینکه تحقق یک هدف یک سال طول می کشد معنی اش این نیست که این هدف ارزش دستیابی را ندارد. سعی کنید که هنگام تحقق آرمان هایتان دچار شتاب زدگی نشوید چراکه شتاب زدگی شما را تنها به سوی اهدافی که غیر قابل دستیابی هستند، هدایت می کند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن