صفحه نخست کسب و کار مذاکره و سخنرانی جلب توجه هنگام شروع سخنرانی

جلب توجه هنگام شروع سخنرانی

سخنرانی - دقیقه
جلب توجه هنگام شروع سخنرانیReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 14Rating:

شاید بارها این نکته را شنیده اید که میگویند:"ماندگارترین برداشت( دیگران  به ما ),همان برداشت اول است که باید سعی شود به نحو احسنت انجام شود چون هیچ شانس دوباره ای برای تغییر این نگرش ها نسبت به ما وجود ندارد.این مسئله در شروع یک سخنرانی نیز صدق می کند چون تمام حواس حضار به شماست و این نگاه تا اخر سخنرانی وجود دارد پس باید در شروع ان کمال دقت را داشته باشید تا یک دید مثبتی نسبت به خود در ان ها ایجا کنید. بسیاری از قضاوت‌ها بر مبنای تاثیر "اولین برداشت" مخاطب شکل می‌گیرد.  پس برای شما به عنوان کارآفرین، مدیر، سخنران حرفه‌ای و یا دانشجویی که قصد ارائه‌ی نهایی تحقیقش را دارد بهترین روش برای شروع سخنرانی خود بهره‌بردن از اثر "اولین برداشت" بر روی مخاطبانتان است.          

برای شروع یک سخنرانی راه های بی شماری وجود دارد از ان جمله:

۱٫شروع ارائه باتشکر از مخاطبان و دست اندرکاران

شما می توانید در ابتدا با تشکر از مخاطبان به دلیل حضور در جلسه و همچنین دست اندرکاران به خاطر دعوت از شما سخنرانی خود را اغاز کنید که این تشکر باید از یک شخص دعوت کننده و برترین حضار در جلسه انجام گیرد.این تعاریف یک حس خوب در شنوندگان به دلیل حضور شما ایجاد می کند و نقطه ی اتصالی بین شما و مخاطبانتان می شود.

۲٫شروع با بیانیه ای مثبت

شما میتوانید با بیان اینکه چگونه اوقات خوشی را با هم سپری خواهید کرد و از گفتگوی با هم لذت خواهید برد سخنرانی خود را اغاز کنید.به عنوان مثال شما میتوانید اینگونه بگویید:"ما در این عصر دلپذیر لحظات خوبی را با هم سپری خواهیم کرد و نکاتی که تا به حال در این بازه کشف شده است را برای شما بازگو خواهم کرد."

۳٫تعریف و تمجید از حضار

شما با تعریف و تمجید خالصانه از حضار نیز می توانید سخنرانی خود را اغاز کنید و با این کار ارزش و احترامی که برای انها قائلید را نشان دهید.لبخندی که بر لبان شماست به انها می گوید که از دیدار انها خوشحالید و همانند یک دوستی هستید که مدتی است یکدیگر را ملاقات نکرده اید.شما میتوانید به انها بگویید که این افتخار بزرگی  است که انها را ملاقات کرده اید و در این فرصت نکات کلیدی و رمز موفقیتتان را برایشان بازگو کنید.

برای مثال بگویید:"این افتخار بزرگی است که امروز نصیب من شده است تا امروز را با شما عزیزان سپری کنم.شما از بهترین افراد این کارخانه به شمار می روید. تنها برترین افراد شایستگی حضور در این جلسه را داشته اند."

۴٫بیان یک خبر داغ و جدید

شما می توانید از سرفصل ها و گزارش های خبری یک روزنامه که بحثی مرتبط با موضوع شما دارد استفاده کنید.برای این کار یک کپی از قسمت مربوطه اماده کنید و ان را به حضار نشان دهید دارید و موضوع خود را معرفی کنید. نشان دادن این تصاویر به سبب می شود انها دلگرم صحبت با شما شوند و به نکات خیلی باریک نیز توجه کنند.

۵٫اشاره به واقعه ای تاریخی

چندین سال متمادی است که من داستان های تاریخی زیادی به خصوص انهایی یک ژنرال معروف در انها نقش داشته است و جنگ هایی که در ان پیروز شده اند را, مطالعه می کنم.یکی از بهترین داستان ها,داستان اسکندر کبیر بود.

یک روز در یکی از مهم ترین جلسات که مملو از مدیران با سابقه از ۵۰۰شرکت منتخب بود از من درخواست شد تا بحثی در رابطه با اصول مدیریت داشته باشم.در این زمان تصمیم گرفتم در رابطه با یکی از جنگ های اسکندر کبیر در مقابل داریوش پارس که نشانگر یک مدیریت با تدبیر وخاص بود,بحث خود را اغاز کنم.

در ابتدا سر بحث را اینگونه باز کردم:

"در زمان های قدیم جوانی به نام الکس در شهری فقیر زندگی می کرد. اما این مرد جوان اندکی بلند پرواز بود و همیشه به این فکر می کرد که روزی بتواند تمام کشور های جهان را تصاحب کند.اما مشکلی کوچک سد راهش وجود داشت به اینگونه که اکثر این کشورها زیر سلطه ی یک امپراتوری قوی به نام داریوش دوم بود.او تصمیم گرفت با این پادشاه از در صلح پیش رود و اینگونه بر همه جا تسلط پیدا کند."

این رقابت دقیقا همانند وضعیت شما در بازار کار است .که اینگونه میتوانید راه های موفقیت را کسب کنید و پیروز و سربلند شوید.

۶٫اشاره به یک فرد مشهور

شما میتوانید با استفاده از یک نقل قول از فردی مشهور که به تازگی بیانیه ای منتشر کرده است سخنرانی خود را اغاز کنید.یکی از این شخصیت ها که من اغلب در مورد او صحبت می کنم معمولا توسعه ی شخصی پی در پی داشته است.

مثلا چیزی شبیه به این می گویم:"در قرن بیست ویکم دانش و به کار گیری ان کلیدهای موفقیت اند.همانطور که پت رایلی مربی تیم بسکتبال میگوید:"اگر از مهارت هایی که دارید استفاده نکنید به جای پیشرفت روز به روز پسرفت می کنید."

۷٫استفاده از مکالمات اخیری که با دیگران داشته اید

شما میتوانید در رابطه با مکالمات اخیر خود که با یکی از همراهان داشته اید بحث خود را اغاز کنید.مثلا بگویید:"چند دقیقه پیش با یکی از همکاران در لابی مشغول صحبت بودم که می گفت:الان بهترین فرصت برای سرمایه گذاری در این شرکت است که من هم کاملا با نظر او موافقم."

 

۸٫استفاده از یک عبارت تکان دهنده

شما میتوانید سخنرانی خود را با یک عبارت تکان دهنده اغاز کنید.به عنوان مثال بگویید:"با توجه به مطالعات اخیر صنعت پیش رو در سال جاری با پیشرفت چشم گیری به همراه خواهد بود که رقابتی عظیم برسر ان به وجود می اید.۷۲درصد افراد باید در این صعنت سرمایه گذاری کنند در غیر این صورت شانس بزرگی را از دست می دهند."

۹٫ نقل قول از پژوهش های اخیر

شما می توانید با به نقل از یکی از گزارشات پژوهش های اخیر شروع کنید.

مثلا بگویید:"با توجه به مطالعات انجام شده در زمینه تجارت براورد شده است که تقریبا ده میلیون نفر میلیونر در امریکا زندگی می کنند که به دست اوردن ان نتیجه ی تلاش های خودشان بوده است."

۱۰٫امید دادن به مخاطبین

فیلسوف فرانسوی گوستاولوبون بیان می کند که:"تنها ایین بشریت تنها امید بوده و هست."

زمانی یک سخنرانی مؤثر واقع می شود که در مورد موضوعی خاص به مخاطبین امید بدهید." به یاد داشته یاشید هدف اصلی از یک سخنرانی الهام بخشیدن امور مخاطبین از روی گفته های شماست که انها در غیاب شما از ان استفاده می کنند.همه ی گفته های شما باید مطابق با کارهایی باشد که انها در اینده انجام خواهند داد.

۱۱٫انجام کارهای سرگرم کننده

بیل گوو پس از اینکه خود را  معرفی کرد بر روی استیج شروع به راه رفتن میکند و با حضار به صورت تکی یا گروهی صحبت خود را ادامه می دهد. با این کار حضار احساس می کنند که در حال مکالمه ای مداوم هستند.بیل گاهی اوقات نیز به لبه ی اسیج می اید و با صدایی واضح و با اشارات خود از حضار درخواست می کرد تا در ردیف های جلوتر بنشینند و با حرف ها و حرکات سرگرم کننده انها را به ادامه ی سخنرانی دعوت می کرد

 

۱۲٫مطرح کردن یک سؤال

 شما می توانید ابتدا یک مسئله ای را بیان کنید و ودر رابطه با ان سؤالی مطرح کنید.مثلا بگویید:"در حال حاضر بهترین زمان برای شروع کسب و کار در امریکاست.چند نفر از شما در این جمع دارای شغل ازاد هستید.

پس از طرح این سؤال افرادی که شغل ازاد دارند دستهای خود را بالا می برند و از یکی از انها که جلوتر است دوباره همین سؤال را می پرسم و قاعدتا او می گوید همه ی ما شغلمان ازاد است.پس از تشکر و تصدیق پاسخ او من اینگونه ابراز می کنم که:"حق با شماست!ما از زمانی که شروع به کار کرده ایم تا زمان بازنشستگی متکی به خودمان هستیم  ونیازی به دریافت پاداش از دیگران نداریم."

۱۳٫بیان یک مسئله

شما میتوانید سخنرانی خود را بیان یک مشکل که به زودی باید حل شود ,اغاز کنید.اگر این مشکل در بین حضار مشترک باشد همه ی انها توجه کاملی به گفته های شمامی کنند. مثلا بگویید:"63درصد از افراد در این دوره خیلی زود بدون داشتن پول کافی بازنشست می شوند. ما باید برای رفع این مشکل راه حلی بیابیم تا افراد با خیالت راحت و با پول کافی بازنشست شوند."

۱۴٫ بیان مسئله ای مهم وسپس طرح یک سؤال

شما میتوانید در ابتدا مسئله ای مهم را بیان کنید وسپس سوالی مطرح کنید و با توجه به پاسخ هایی که می شنوید سؤالات دیگر را مطرح کنید.این کار باعث می شود تا حضار درگیر شوند و به همه ی صحبت های شما گوش فرا دهند.

به عنوان نمونه بگویید:"حدود ۲۰درصد از افراد جامعه میتوانند ۸۰درصد سرمایه یک کشور را به وجود اورند.ایا شما در رأس این ۲۰درصد هستید؟اگر نیستید تمایل دارید جز انها یا حداقل ۱۰درصدشان باشید؟در ادامه من نکاتی را برای شما بیان میکنم تا بتوانید از بهترین این افراد باشید.امروز زمان خوبی برای صحبت در رابطه با این مسائل است."

۱۵٫تعریف یک داستان

شما می توانید بحث خود را با یک داستان شروع کنید.یکی از قدرتمندترین این کلمات ککه توجه ویژه ای به خود جلب میکند این است "روزی روزگاری……".از زمان کودکی تا بحال همه ی افراد عاشق چنین داستان هایی بوده اند.وقتی شما شروع به بازی کردن با این کلمات می کنید به حضار خود می گویید که به زودی داستانی در راه است.انها خیلی سریع ساکت می شوند وهمانند بچه ها منتظر ادامه ی گفته های شما هستند.به عنوان مثال من در یکی از سمینارهای خود که میخواستم حضار خیلی زود پس از یک استراحت کوتاه سر جایشان برگردند اینگونه گفتم که :"در زمان های قدیم در این شهر مردی زندگی میکرد….."حرف من تمام نشده بود که مشاهده کردم همه ی انها سر جای خود حاضر شده اند.

 

نکته ی اول:در مورد خودتان با انها صحبت کنید

در اغلب سخنرانی هایی که در رابطه با کسب و کار تجارت اند من اینگونه سر صحبت را باز می کنم:"من کار خویش را قبل از اینکه فارغ التحصیل شوم اغاز کردم.در خانواده ای فقیر زندگی می کردم و تمام دخل و خرجم را خودم و با کمک دیگران به دست می اوردم."

انها کنجکاو می شوند تا ادامه ی داستان شما را بشنوند و خیلی شور و هیجان دارند که ببینند چطور شده است که به این مرحله رسیده اید. با این کارتان یک پلی به عنوان نقطه ی اتصال بین خود و حضار ایجاد می کنید.

نکته ی دوم:صحبت در مورد یکدیگر

شما می توانید از حضار بخواهید تا در مورد نکته ای خاص با بغل دستی خود صحبت کنند.مثلا بگویید از بغل دستی خود بپرسند چه نکاتی از این سمینار فرا گرفته اند .با این کار انها از سمینارهای طولانی خسته نمی شوند و یک زنگ استراحتی را نیز برای انها به وجود اورده اید.

منبع

briantracy

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In مذاکره و سخنرانی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…