صفحه نخست رشد فردی رشد یادگیری یادگیری زبان-تکنیک های هفتگانه در هفت روز

یادگیری زبان-تکنیک های هفتگانه در هفت روز

آموزش زبان در 7 روز - دقیقه
یادگیری زبان-تکنیک های هفتگانه در هفت روزReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 13Rating:

آیا برای یادگیری زبان نیازمند سفر به یک کشور دیگر هستید؟ دوقلوهای ده زبانه برلینی از جمله کاندیداهای یادگیری چند زبان در عرض یک هفته بودند. به راستی تکنیک آنها چه بود؟ چنین امری چگونه در عرض یک هفته محقق می شود.  با در اختیار داشتن تنها هفت روز برای دست یابی به یک هدف، چگونه می توان برنامه ریزی نمود؟ اینها سوالاتی بود که :"متیو یولدن" و "مایکل یولدن" به عنوان دوقلوهای چندزبانه از خودشان پرسیدند؛ این سوالات زمانی برای آنها مطرح شد که تصمیم داشتند زبان ترکی را در عرض یک هفته بیاموزند. آنها تلاش کردند تا با رهایی خود از قیود زندگی مدرن، به طور منظم روزانه هشت ساعت به مطالعه زبان بپردازند. در ادامه به هفت نکته مهم که مورد توجه قوی ترین زبان آموزان جهان بوده است؛ اشاره خواهد شد.

  1. هدف از یادگیری

درس اول: با تعریف مشخص هدفتان در ابتدای حرکت و تعیین دقیق مسیر، به سوی هدف بشتابید.

دوقلوها با مهیاکردن خودشان برای فراگیری زبان در یک هفته، به سمت انتخاب نوع زبان حرکت کردند. زبان ترکی اولین زبانی بود که ذهن آنها را به خود مشغول ساخت. علت این توجه، وجود بیش از ۳۰۰هزار ترک زبان در پایتخت آلمان بود. علاوه بر این فروشگاه های مناطق "کروزبرگ" و "نیوکلن" نیز مزین به نشانه های ترکی بود. برقراری ارتباط فرهنگی با مناطق همسایه مذکور نیازمند فراگیری زبان ترکی بود.

  1. مصمم بودن

درس دوم: محیط اطراف خود را به سرعت منقش به نشانه های زبان جدید کن. در این صورت ضمن زندگی عادی خود، ناخودآگاه ارتباط قوی تری با زبان جدید پیدا خواهی کرد.

اولین گام دوقلوها در فرآیند یادگیری خود، منقش کردن کل آپارتمانشان به نشانه های زبان ترکی بود؛ این کار آنها بدین صورت بود که با مراجعه به فرهنگ لغات ترکی و یافتن واژه ترکی برای همه چیزهای اطرافشان دست به آن اقدام تقریبا تشریفاتی زدند. آنها هیچکدام از کارهای روزمره خود از جمله درست کردن قهوه یا خاموش کردن لامپ را بدون پیدا کردن حداقل سه لغت ترکی مربوط به آن انجام نمی دادند.

 

  1. گرفتن همراه

درس سوم: برای رسیدن به هدف داشتن انگیزه مهمتر از گرفتن همراه است. حضور همراه با وجود انگیزه شما چه بر اثر رقابت و چه بر اثر حس مسئولیت متقابل، باعث تقویت زبان شما خواهد شد. دیگر موضوع مهم برای متیو و مایکل تقسیم مسئولیت ها جهت تزئین اتاق هایشان با نشانه های ترکی بود. این وظیفه به ظاهر ساده توام با پرسش های مداوم یکی از دیگری بود، پرسش هایی که تماما به زبان ترکی بود. برنامه ریزی روزانه آنها نیز متفاوت از یکدیگر بود و هرکدام موضوعات متفاوتی را مطالعه می نمود، این بدان معناست که هرکدام از آنها منبع دانش دیگری بود. چگونگی انجام چنین کاری ممکن است سوال مهمی باشد، اما پاسخ در این است که همواره  و در هرلحظه هرکدام از آنها واژه جدیدی را برای آموختن به دیگری داشت. شگفت انگیزترین لحظات برای آنها، روزهای پایانی هفته بود، زمانی که دوقلوها قادر به انجام مکالمات روزانه خود به زبان ترکی بودند. به عنوان مثال عباراتی همانند "چایی می خوری"، "شام آماده می کنی" یا "پرسش از زمان خروج از منزل در روز بعد" تماما به ترکی بیان می شد.

  1. کوچک کردن انگیزه ها

درس چهارم: شما در مسیر دستیابی به هدفتان نیازمند نشانه گذاری هستید. این نشانه ها، این نشانه ها گاهی اوقات می تواند چالش های کوچکی را بین فرآیند زبان آموزی و زندگی روزمره شما به وجود آورد. به عنوان مثال انگیزه وسعت بخشیدن به دامنه لغات، موضوع بسیار مهمی است، در واقع پاداش در نظر گرفته برای فراگیری هر لغت است که باعث افزایش سطح زبان شما می شود. متیو و مایکل در طول هفته دست به گریبان چالش های کوچکی بودند. در روز اول آنها به ملاقات یکی از دوستان ترکی خود رفتند که به زبان ترکی از آنها استقبال کرده و سپس نحوه یادگیری سریع لغات و اصطلاحات را به آنها آموزش داد. سپس آنها نام میوه ها و شمارش اعداد از یک تا یک میلیارد را فراگرفتند، به این دلیل که آنها اگرچه آنها قصد خرید نهصدهزار گونه میوه را نداشتند اما به راحتی می توانستند از فروشگاه های ترکی زبان "کروزبرگ" دیدن کنند. محاوره به زبان ترکی آن هم در یک محیط زنده باعث افزایش حس پیشرفت در آنها می شد. در واقع آنها قبل از بازگشت به منزل و شروع مرحله بعدی مطالعه خود پیشرفت قابل ملاحظه ای نموده بودند.


 

  1. بلعیدن زبان

درس پنجم. راهی را برای پیوند زدن همه چیز با فراگیری زبان بیابید.اطراف خود را با موسیقی، غذا، فیلم و خلاصه هر چیز دیگری که باعث تحریک ذهن شما به سوی فراگیری زبان می شود را پر کنید.

طی ۲۴ساعت بررسی از آپارتمان برادران دوقلو، استیکر انواع مختلفی از غذاهای ترکی یافته شد. درست شبیه بچه های پیش دبستانی که تمایل دارند سوادآموزی را از خواندن نوشته های پشت بسته های غذایی آغاز کنند؛ آنها نیز اطلاعات موجود بر روی بسته بندی های غذایی را برش داده و جهت فراگیری زبان از آن استفاده می نمودند. بنابراین طی هشت ساعت فراگیری زبان، لحظه ای برای فراموشی و غفلت وجود نداشت. شدت یادگیری در طول این زمان اگرچه بعضا دچار افت و خیز می شد، اما هرگز متوقف نمی شد.

  1. بکارگیری اطلاعات قبلی

درس ششم: با افزایش عمق یادگیری، اطلاعات بیشتری به ذهن سپرده می شود. بین زبان خود و زبان جدید ارتباط موثر و خوشایندی ایجاد کرده و آنها را با یکدیگر مقایسه کنید. یکی از متداول ترین تکیه کلام های دوقلوها، عبارت "آه، این درست مثل…." بود. آنها پیوسته با بکارگیری این تکیه کلام زمینه های پیشرفت دانش ترکی را برای خود فراهم می نمودند. بنابراین نه تنها به ریشه زبانی لغات دست می یافتند بلکه این روش ضمانت یادگیری لغات جدید نیز بود، ضمن اینکه طی ارتباط با لغات جدید نیز، هرگز آنها را فراموش کردند. حتی زمانی که شما مشغول فراگیری زبان دوم هستید هم به لغاتی برمی خورید که دارای ریشه های مشترک با زبان مادری شما هستند.

  1. تغییر سبک زندگی

درس هفتم: پس شما مسیرتان را براساس ایده خود ترسیم نمودند. پس به یاد داشته باشید که همواره در حال فراگیری چیزهای جدید باشید، زیرا زبان جدید هم همچون زبان بومی شما منابع زیادی دارد. دوقلوها با صرف زمان زیادی برای کتاب، کامپیوتر و نرم افزارهای زبان با شدت و اشتیاق زیادی تمرینات خود را به پیش می بردند. آنها در اوقات فراغت خود نیز به جستجوی ایستگاه های رادیویی و یا گزارشات مکتوب مسابقات فوتبال ترکی می پرداختند. هیچ شیوه قطعی، وسیله و یا معلمی برای فراگیری زبان در مدت زمان بسیار کوتاه وجود ندارد. زبان باید نوشته، صحبت، خوانده و شنیده شود. هریک از مهارت های مذکور، خود دارای هزاران جزء دیگر است. آیا جهت آموزش زبان مادری فقط مختص به یکی از این مهارت ها بوده است؟

تقریبا تمامی مردم به کلاس های هفتگی زبان رفته و با معلم خود مکالمه می کنند. اما بعد از اتمام کلاس خود به ندرت با دیگر زبان آموزان و یا رسانه های آن زبان تماس دارند. سعی کنید هر روز چیز جدیدی بیاموزید. به یک موسیقی زیبا گوش کنید، یک مقاله سیاسی در روزنامه را مطالعه کنید، داستانی برای بچه ها بنویسید، سعی کنید یک سخنرانی را ترتیب دهید و یا موقعی که در حال فعالیتی همانند آشپزی هستید با خودتان حرف بزنید.

با زبان جدید زندگی کنید و این فرآیند را شیرین سازید.

منبع

babbel

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In رشد یادگیری

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…