صفحه نخست معرفی کتاب رشد فردی تعیین هدف در زندگی شما را خوشحال تر میکند

تعیین هدف در زندگی شما را خوشحال تر میکند

intrinsic-goals
تعیین هدف در زندگی شما را خوشحال تر میکندReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 14Rating:

شادی چیزی است که همه ما در زندگی به دنبالش هستیم و اهداف ما می توانند میزانی از شادی را که به دنبالش هستیم به ما ارائه کنند. به دنبال رویا و هدف رفتن چیزی است که زندگی را جالبتر می کند، حس موفقیت به ما می دهند و اجاره می دهد تا به صورت فردی که در نهایت می خواهیم باشیم ارتقاء یابیم. اما نوع هدفی که تعیین می کنیم تاثیر گسترده ای در حس رضایت یا عدم رضایت ما دارد. اهداف دو نوعند: اهداف درونی و اهداف بیرونی.  اهداف بیرونی مربوط به تاثیرات بیرونی از جمله پول، شهرت، موقعیت یا هر چیزی که نیاز به تایید دیگران دارد، می شود. اهداف درونی مربوط به خودتان است؛ رشد شخصی، سلامتی و ارتباط با خودتان و دیگران.

گرچه همه ما دوست داریم که ثروتمند و مقبول باشیم، اما داشتن چنین علاقه ای به عنوان انگیزه نمی تواند تاثیری در سلامتی و خوشحالی ما در دراز مدت داشته باشد مگر اینکه در راستای اهداف دورنی مان قرار بگیرد. برای مثال یک هدف بیرونی می تواند خواسته فردی برای رفتن به دانشگاه جهت دریافت مدرک و بدست آوردن شغلی مناسب با آن مدرک و دریافت یک حقوق عالی باشد.  یک هدفی درونی هم می تواند خواسته فردی برای رفتن به دانشگاه به منظور یادگیری اطلاعاتی جدید و بدست آوردن شغل مورد علاقه اش و ایجاد تغییر در جهان باشد. مهم است که انگیزه های دستیابی به اهدافتان را بشناسید و بفهمید آیا آنها برگرفته از تاثیرات بیرونی هستند یا از یک میل و اشتیاق درونی سرچشمه می گیرند. اگر این موضوع باعث شد تا از خود بپرسید که انگیزه تان واقعی تان چیست و احساس کردید گیج شده اید، می توانید روش هایی که در زیر آمده را دنبال کنید تا بفهمید که انگیزه های واقعیتان چیست.

درک کنید که شادی چیست

بسیاری از مردم دقیقا نمی دانند که شادی چیست، چطور باید به آن دست یافت و کاری کرد که مداوم باشد. مثلا پول را در نظر بگیرید، بسیاری از مردم معتقدند که داشتن پول بیشتر آنها را خوشحال می کند اما این فقط یک افسانه بزرگ است. بله ممکن است پول آرامش، فرصت و خوشحالی به همراه داشته باشد، اما همه آنها موقتی هستند. ما به عنوان انسان مایلیم خود را با چیزهای بیرونی وفق دهیم؛ این چیزها ممکن است که ما را خوشحال کنند اما وقتی از آنها استفاده کردیم برایمان عادی می شوند و خواهان چیز بیشتری هستیم. دلیلش این است که چیزهای بیرونی نمی توانند ما را خوشحال کنند. شادی باید از دورن انسان نشات بگیرد. برای اینکه واقعا احساس خوشحالی کنید نیازی به پول، شهرت و موقعیت و تایید مردم ندارید. هر چیزی که در جهت رشد شخصیتان باشد به شما کمک می کند تا شاد باشید و عقاید و افکار شما را تغییر می دهد. به همین دلیل است که انتخاب اهدافی که متمرکز بر رشد شما است و آنچه که واقعا قلبتان را به طبش می اندازد پایگاهی اساسی برای یک زندگی شاد ایجاد می کند.

ازخود بپرسید "چه چیزی" و "چرا"

وقتی که می خواهید اهدافتان را تعیین کنید مهم است تا از خود بپرسید "چرا". دقیق و به تفصیل سوال پرسیدن باعث می شود که هر عقیده و فکر مخفی ای که شما را به سمتی اشتباه هدایت می کند، خود را نشان دهد. مثلا شما میخواهید وزن کم کنید. چرا می خواهید وزن کم کنید؟ آیا دلیلش این است که می خواهید مورد قبول مردم واقع شوید؟ آیا می خواهید جذابتر دیده شوید؟ آیا معتقدید که افرادی که وزنشان از شما کمتر است دارای اعتبار و فرصت های بیشتری هستند؟ یا دلیلش این است که می خواهید سالمتر باشید؟ آیا می خواهید بتوانید به راحتی ۱۰ کیلومتر بدوید؟ احساس می کنید که این کار شما را شخصی خوشحال تر و پرانرژی تر می کند که این خوشحالی می تواند به طور مثبتی در زندگی شما و اطرافیانتان تاثیر گذار باشد؟

با سوال کردن و ارائه دلایل به خودتان می توانید نوع انگیزه تان را بشناسید و بفهمید که آیا هدفتان یک هدف درونی است یا یک هدف بیرونی. اگر دیدید که دلایلتان به سمت چیزهای بیرونی متمایل است از خود بپرسید که چرا اینگونه است و آیا واقعا الزامی است که اقدام کنید و به سوی هدفتان حرکت کنید؟ اولویت هایتان را دوباره تعیین کنید و خودتان و رشد فردیتان را در اولویت قرار دهید.

عقاید محدودکننده خود را بشناسید

بسیار خب اکنون شما فهمیده اید که اهدافتان کمی متمایل به عوامل بیرونی است اما نمی دانید که چطور باید در جهت اصلاح خود اقدام کنید. گاهی اهدافی که متمایل به چیزهای بیرونی و اعتبار هستند، نشات گرفته از عقاید محدودی هستند که ما داریم. عقاید محدود همان صداهای مزاحم در سرمان است که به ما می گویند به اندازه کافی صلاحیت نداریم، یا به صورت احساس عدم عزت نفس یا احساس نیاز به تایید از طرف دیگران خود را بروز می دهند. این افکار ناشی از تجارب گذشته اند که ما آنها را با خود این طرف و آن طرف می بریم در حالیکه در موقعیت کنونی کاملا پوچ و بی ارزش محسوب می شوند. مشکل اینجاست که این افکار می توانند به عنوان یک موتور قدرتی برای توانمند ساختن اهداف بیرونی عمل کنند. برای مثال فرض کنید شما والدینی داشتید که هرگز شما را تحسین نکرده اند و دوست دارند تا شما به دیگران ثابت کنید که شخص بالیاقتی هستید؛ آنها می گویند که باید به دنبال بهترین کار ممکن باشید که حقوق بسیار خوبی بابت آن دریافت کنید و به همه نشان دهید که می توانید آن کار را انجام دهید. چنین عقایدی هستند که باید بررسی و تغییر یابند. زمانی که متوجه شده اید وقایع گذشته مربوط به گذشته است و نباید آن را وارد موقعیت فعلی کنید، می توانید دیدگاه خود را نسبت به آن عقاید مهم در وجود خودتان تغییر دهید. سپس خواهید فهمید که بدون اعتقادات محدود که شما را به عقب می برند، واقعا خواهان چه چیزی هستید.

ایده ها و نظراتی که در راستای افکار خودتان نیست را نادیده بگیرید

دلیل دیگر برای تعیین اهداف بیرونی، نیاز دائم ما برای پذیرفته شدن از سوی جامعه است. بسیاری از ما به نحوی زندگی می کنیم که مورد انتظار دنیای اطرافمان است. این باعث می شود که افراد نتوانند آن طور که می خواهند زندگی کنند و در عوض به سمت چیزهایی بروند که ایمن و بدون دردسر و عادی و در راستای نظرات دیگران است. برای مثال شاید هدف شما این است که در موقعیت مناسبی قرار بگیرید، ازدواج کنید و بچه دار شوید اما نه به خاطر اینکه خودتان این را می خواهید بلکه این چیزی است که جامعه از شما انتظار دارد. شاید شما به دانشگاه رفتید چون این کاری است که همه دوستانتان انجام داده اند. واقعا مهم است که از خود بپرسید چرا هدفتان را دنبال می کنید، از خود بپرسید که آیا اگر هدفتان مورد قبول جامعه نبود باز هم آن را دنبال می کردید؟ مطمئن شوید که هدفتان تحت تاثیر افکار و انتظارات دیگران قرار ندارد. چرا که اگر اینطور باشد در پایان راه باعث خشنودیتان نمی شوند و شما نمی خواهید این موضوع را زمانی که به هدفتان رسیدید، بفهمید.

همه ما لیاقت شاد بودن را داریم. آنچه که در زندگی انجام می دهیم در نهایت احساسمان را می سازد، پس بیایید به خودمان اجازه دهیم که جهان را متحول سازیم (جهانی که شامل جهان خودمان نیز می شود).
 

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In رشد فردی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…