صفحه نخست رشد فردی مقابله با محدودیت ها هنگام تعیین اهداف

مقابله با محدودیت ها هنگام تعیین اهداف

overcome-self-imposed-limitations-1024x562.jpg
مقابله با محدودیت ها هنگام تعیین اهدافReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 13Rating:

هنگام تعیین اهداف باید چند چیز را مد نظر داشته باشیم: هنگام شروع کار به منظور تحقق هدف هایم چه کاری باید انجام دهم، چطور می خواهم به هدفم برسم و انگیزه ای که در پشت آن هدف قرار دارد چیست. برای بسیاری از ما تعیین هدف با نگرانی همراه است که این نگرانی معمولا نشات گرفته از عقاید محدود ماست. این عقاید به صورت افکاری راجع به عدم توانایی لازم، شرایط فعلی، انتظارات دیگران و مقایسه زندگی خودمان با زندگی بقیه مردم بروز می کنند. همه اینها منجر می شوند تا اهدافی تعیین کنیم که در راستای آنچه که واقعا می خواهیم، قرار ندارند و انگیزه هایمان متمرکز بر رشد و ارتقاء درونی مان نباشند.
عقاید محدود کننده معمولا افکار منفی ای هستند که درباره خودتان دارید مثلا تصور اینکه به اندازه کافی باهوش نیستید و اعتقادبه اینکه شکست می خورید. داشتن آرزو برای بیشتر ما کار دشواری است زیرا عقاید محدود کننده می توانند ما را مجبور کنند که فکر کنیم آرزوهای بزرگ منجر به شکست و ناامیدی می شوند. اما تحقیقات نشان می دهد که داشتن آرزوهای بزرگ ما را خوشحالتر می کنند و به همین خاطر است که …
آرزو یک شادی جدید است
میان مردم معمول است که فرض کنند آرزوی بیشتر، شکست بیشتر با خود به همراه دارد اما این در حقیقت یک عقیده منفی است و احتمالا متعلق به شخصی است که آرزومند و بلند پرواز نیست. تحقیقات نشان می دهد که افراد بلند پرواز معمولا تمایل به شادی و رضایت بیشتری نسبت به افرادی که بلند پرواز نیستند، دارند. نتایج چندین تحقیق نشان داده که وقتی افراد اهداف خود را تعیین می کنند دو عامل را در نظر می گیرند: انتظار (که احتمالا انتظار دارید موفق شوید) و ارزش (آنچه که فرآیندکار برایتان انجام می دهد). وقتی که ما اهداف محتاطانه و آسانی برای تحقق انتخاب می کنیم، هیچ ارزشی از آنها حاصل نمی کنیم و در نهایت از تحقق آنها حس پیروزی یا رضایت واقعی بدست نمی آوریم. به عبارت دیگر افرادی که تمرکزشان بر روی ارزش است و نه صرفا معطوف به اینکه آیا موفق می شوند یا نه، در دراز مدت شادتر هستند. پس برای غلبه بر محدودیت های بر خود تحمیل کرده، کلید موفقیت در این است که انعطاف پذیری خود را بیشتر کنید، هدف والا تعیین کنید و بر روی شکست تمرکز نکنید بلکه ایمان داشته باشید با موفقیت روبرو خواهید شد.
چطور باید بر محدودیت های بر خود تحمیل کرده فائق آمد
وقتی که به هدف بزرگی که می خواهید به آن برسید فکر می کنید، چه چیزی به دهنتان خطور می کند؟ آیا فکر می کنید به اندازه کافی صلاحیت رسیدن به آن را ندارید؟ به اندازه کافی باهوش نیستید؟ تحصیلات یا پول کافی برای تحقق آن را ندارید؟ آیا نگرانید که مردم راجع به شما چه فکری می کنند؟
اگر هر یک از این تفکرات را دارید باید بدانید که اینها همان افکار محدود کننده هستند. اینها معمولا نتیجه انباشته شدن افکار، اعتقادات و ایده های منفی هستند که در طول زندگی تان ایجاد شده اند. این افکار معمولا هنگامی که می خواهیم وارد دنیای استقلال و عدم وابستگی شویم، از سوی دیگران خواسته یا ناخواسته، بوجود می آیند. مشکل این محدودیت ها این است که افکاری ایجاد می کنند که مانع از آن می شوند تا فکر کنیم می توانیم به اهدافمان برسیم. این افکار باعث می شوند در زندگی ای که هستیم باقی بمانیم و هرگز به ما اجازه نمی دهند تا به دنبال آن چیزی برویم که ما را واقعا خوشحال می کنند. همانطور که می بینید این یک طرز فکر بسیار خطرناک است که به صورت ترس از اینکه مبادا با شکست مواجه شویم یا توسط دیگران قضاوت شویم، خود را بروز می دهد.
۱- مهم است که بدانید خوشحالی از درون ما نشات می گیرد. اگر پی ببرید که نسبت به توانایی های خود مردد هستید، لازم است تا بر روی ارتقاء شخصی خود کار کنید.
اگر شروع کنید به بهانه آوردن درباره شرایطتان، مثلا بگویید که شهری که من در آن زندگی می کنم خیلی کوچک است و فاقد فرصت های مناسب است در واقع انجام کاری را به تعویق می اندازید تا سال بعد که دوباره ممکن است بهانه هایی بیاورید از قبیل اینکه خانواده شما را حمایت نمی کنند یا دیگر خیلی پیر شده اید تا کاری را انجام دهید. اینها همه بهانه های پنهان هستند. معمولا هر چیزی ممکن است و در هر زمانی می توان اقدام کرد. وقتی بهانه می آوریم، این بهانه ها می توانند مسائل عمیقتری از جمله عدم عزت نفس یا محدودیت های بر خود تحمیل کرده را پنهان کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که نگذارید محدودیت های بر خود تحمیل کرده بخشی از ویژگی های وجودیتان تان باشند و با آن محدودیت ها شناخته شوید. بر روی عزت نفستان کار کنید، دیدگاه هایتان را تغییر دهید و طرز فکری مثبت در خود پرورش دهید تا اهدافتان بتوانند پایگاهی مثبت ایجاد کنند که رو به ترقی حرکت می کند.
۲- خود را تسلیم فشارهای اجتماعی نکنید
وقتی که پای محدود کردن آرزوهایمان در میان باشد، اهمیت فشارهای اجتماعی بیشتر می شود. این یک فشار بزرگ است که مطابق با اصول جامعه حرکت کنید اما اصلا اصول اجتماعی چیستند؟ همه آنها توده ای افکار و عقاید مردم هستند که به عده زیادی از مردم تحمیل شده اند و به شکل یک قانون جهانی درآمده اند که مردم باید از آنها پیروی کنند. هیچ کس حق ندارد به شما تحمیل کند که نمی توانی رویایت را دنبال کنی، بویژه اگر آن رویا چیزی باشد که واقعا شما را خرسند می سازد. مردم دغدغه های خود را دارند پس مطمئن باشید که شما باید بر روی دغدغه های خودتان تمرکز کنید.
۳- به نظرات منفی گوش نکنید
ما می توانیم براحتی تحت تاثیر افکار مردم قرار بگیریم. این افکار می توانند ما را از دنبال کردن هدفمان باز دارند و این موضوع واقعا ناراحت کننده است. با این کار ما قدرت خود را به دست دیگران می سپاریم که طبیعتا باعث می شود کمتر احساس خوشحالی کنیم. حتی هنگامی که در مسیر تحقق رویاهایمان قرار داریم، ممکن است با افرادی روبرو شویم که عقایدی منفی راجع به تصمیمات ما دارند و باعث می شوند از خود بپرسیم آیا انجام این کار درست است یا نه. کلید موفقیت در این است که درک کنیم همه عقاید منفی برخواسته از ترس، عدم اطمینان و مشکلات آن افراد است. اطراف خود را پر از آدم هایی کنید که طرز فکری مثبت دارند و اهداف شما را حمایت می کنند و شما را در رسیدن به اهدافتان تشویق می کنند.
۴- عادت فرضیه سازی را در هم بشکنید
فرضیه ها بزرگترین قاتلین آرزوها هستند. عقاید منفی ما باعث می شوند به نتایج نادرستی براساس آنچه که فکر می کنیم می دانیم، برسیم؛ اما بیشتر مواقع ما اطلاعات کافی در دست نداریم. ما دوست داریم که تحقیق کنیم چرا آن فکر قبلا جواب نداده و آن را به طرزی منفی به عقاید و اهداف جدیدمان ربط دهیم. اگر شما هم اینطور رفتار می کنید لازم است که فرضیه های خود را آزمایش کنید، منظورم این است که روش ها و شواهدی پیدا کنید تا بتوانید الگوی محدودیت های بر خود تحمیل کرده را در هم بشکنید. ببینید آیا قضاوت ها و نتایج قبلی تان واقعا اشتباه بوده یا نه. با انجام این کار می توانید در خود احساس قدرت ایجاد کنید و به ذهنتان دیدگاه متفاوتی نسبت به شرایط دهید.
۵- از مقایسه خودتان با دیگران دست بردارید
در آخر و نه حداقل، باید از از مقایسه خودمان با دیگران دست برداریم. ما همه مایلیم تا این کار را انجام دهیم اما انجام این کار فقط باعث می شود که در صورت دیدن عملکرد بهتر افراد، حس نارضایتی و شکست در ما ایجاد شود. البته این فقط یک خیال واهی است. همه ما در راه های مختلفی قرار داریم و با عقاید محدود کننده متفاوتی دست و پنجه نرم می کنیم. همه این مقایسه ها باز هم نشات گرفته از فرضیات هستند. ما نمی دانیم که در زندگی افراد دیگر چه می گذرد پس کار بیهوده ای است که خود را با دیگران مقایسه کنیم. مقایسه واقعا عاقلانه نیست زیرا با این کار، مقایسه را با چیزی انجام می دهیم که اطلاعات کافی از آن نداریم.
به خودتان استراحت دهید. درک کنید که می توانید به هر چیزی که می خواهید برسید و همه آنچه که باید در این راه انجام دهید این است که خود را باور کنید و ایمان داشته باشید که هدفتان قابل دستیابی است. پس هدف والایی داشته باشید و زندگی ارضا کننده و خوشحال تری داشته باشید.

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In رشد فردی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…