صفحه نخست رشد فردی برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف

برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف

reach-your-goals-1024x542
برنامه ریزی برای رسیدن به اهدافReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 13Rating:

برای رسیدن به اهدافتان با برنامه ریزی برای بدترین ها شروع کنید

برای رسیدن به اهداف باید اهداف را تعیین کنید و نگرشی مثبت و ایمانی راسخ داشته باشید که می توانید به آنچه که می خواهید، نایل شوید.اما عامل مهم دیگر، آماده سازی برای موانع و مشکلاتی است که می توانند به کلی شما را در تحقق آرمانتان مایوس کنند. این ممکن است مانند یک طرز فکر منفی باشد؛ به طور کلی منظور ما این است که اعتقادی راسخ داشته باشید که می توانید به هر چیزی _صرف نظر از آنکه آن چیز چیست- که می خواهید برسید. در واقع این اعتقاد، المانی مهم در دستیابی به موفقیت است. ما در مسیرمان به اندازه کافی با چالش های مختلفی که باعث می شوند فکر کنیم آیا واقعا می توانیم به خواسته مان برسیم، روبرو می شویم. اما با در دست داشتن یک برنامه مشخص می توان به آسانی بر آن چالش ها غلبه کرد و راه رسیدن به اهدف را به راحتی پیمود. آماده شدن برای بدترین ها به ما احساس امنیت می دهد.
۸۰% انرژی مثبت، ۲۰ % نگرانی
بیایید با آن مواجه شویم، حتی فکر کردن درباره بزرگترین رویاها باعث می شود که احساس نگرانی سراغمان بیاید. وقتی که صحبت از تحقق اهداف می شود، ترسی که خود را به صورت نگرانی بروز می دهد، اولین مانعی است که باعث می شود بسیاری از افراد حتی درباره رویاهایشان فکر نکنند. وقتی که وارد مسیر تحقق رویاها قرار می گیریم، احساس می کنیم که در برابر شکست آسیب پذیر هستیم و زمان و انرژی باارزش خود را صرف نگرانی در این مورد می کنیم. با مهیا شدن برای نگرانی، می توانید با آرامش بسیار بیشتری به اهدافتان برسید و با آگاهی از اینکه هر نوع احتمالی را تحت پوشش قرار داده و تفکرات منفی را در ذهنتان به حداقل رسانیده اید، انرژی بیشتری را صرف نگرش مثبت خود می کنید. با انجام این کار به طور طبیعی زمان کمتری را صرف فکر کردن و ترسیدن از موانع می کنید چراکه می دانید برنامه ای در دست دارید و با آن پیش می روید.
تصور غلط راجع به آماده شدن برای بدترین ها
اهداف همیشه راحت و بی دردسر بدست نمی آیند. به همین دلیل بیشتر مردم حتی تلاش هم نمی کنند و فقط معتقدند که اهدافشان غیر قابل دستیابی است. بسیاری از مردم حتی معتقدند که آماده شدن برای بدترین ها نوعی بهانه در پس ذهن است که به آرامی به شما می گوید این هدف محقق نمی شود. اما واقعیت خلاف این موضوع است. خوشحالی و سلامت روانی ما گاهی هنگام رسیدن به اهداف نادیده گرفته می شود. ما تمرکز خود را بر روی نتایجی می گذاریم که باعث خوشحالی مان می شود اما سفری که در طول مسیر برای رسیدن به این نتیجه داریم نباید الزاما با آن مطابقت داشته باشد. آماده سازی برای احتمالات می تواند به عنوان شبکه ای ایمن برای سلامت روانی ما درنظر گرفته شود. وقتی که از شکست ها و ضررها رنج می بریم به طرز قابل درکی تنزل می یابیم و این چیزها هستند که باعث می شوند از ادامه راه باز بمانیم.
چطور می توان به شکلی موثر خود را برای بدترین ها آماده کنیم تا به اهداف برسیم
همه چیز در گرو داشتن یک برنامه ریزی دقیق است. گاهی ارزیابی تمامی احتمالات، سخت است اما اگر اساس کارتان را درست طرح ریزی کنید نصف راه را رفته اید. در هر شرایطی از زندگی که قرار می گیریم، شانسی برایمان وجود دارد. هیجان زندگی در این است که از شانسمان استفاده کنیم اما همزمان ترس هم به سراغمان می آید. هدف یا رویایتان هر چه که باشد، الزامی است تا بنشینید و با خود درباره وقایع احتمالی که بر سر راه رسیدن به آن هدف است، فکر کنید. مثلا پول عامل مهمی است که هنگام دنبال کردن رویاها باید آن را در نظر گرفت. نگرانی مالی یا کمبود آن نگرانی بزرگی است. بیایید فرض کنیم شما تصمیم گرفتیه اید کار خسته کننده خود را کنار بگذارید و به دنبال رویای کاریتان بروید. این می تواند یک ریسک مالی بزرگ به همراه داشته باشد و حتی تمام کردن پول ممکن است باعث شود مسیر رسیدن به رویا طولانی تر شود. پس پول کافی برای این کار کنار بگذارید و از خود سوالاتی بپرسید از قبیل اینکه آیا لازم است تا به جای ارزانتری نقل مکان کنید؟ اگر این طور است، کجا می توانید بروید؟ آیا افرادی در اطرافتان هستند که در صورت لزوم بتوانید نقل مکان کرده و نزد آنها بروید؟ آیا می توانید از بانک وام بگیرید؟ اگر این طور است به دنبال انواع مختلف وام بگردید و ببینید که کدام وام بیشتر مناسب کارتان است.
اگر نتوانید به هدفتان برسید، به جای آن می خواهید چه کار کنید؟ چه جایگزینی برای آن وجود دارد که می تواند به همان انداه شما را خوشحال کند؟ اگر می خواستید نویسنده شوید و به هر دلیلی شرایطش برایتان فراهم نشده باشد، آیا می توانید در عوض به سراغ تدریس بروید؟ آیا ممکن است تا دوباره به کار قبلی تان برگردید؟ داشتن آپشن هایی در ذهن باعث می شود که خونسرد باشید و به شما اجازه می دهد از شرایط سخت ترس به دل راه ندهید. این کار همچنین به شما امید می دهد که اگر نشد به هدفتان برسید، آپشن های دیگری نیز پیش رو دارید که به همان اندازه خوب هستند.
پس به یاد داشته باشید که آماده سازی برای بدترین ها به شما اجازه می دهد که بسیار آسانتر به به هدفتان برسید و موانعی را پشت سر بگذارید که اگر برای آنها آماده نبودید، می توانستند باعث شوند کلاً دست از تلاش بردارید. شما ر ا با گفته ای فوق العاده از نویسنده ای آمریکایی و سخنرانی الهام بخش به نام Zig Ziglar بدرقه می کنم:
“انتظار بهترین راه داشته باش؛ خود را برای بدترین آماده کن و برای آنچه که پیش رو است، سرمایه گذاری کن.”
به عبارت دیگر از موانع نترس، برای آنها برنامه ریزی کن و از آنها هنگامی که رخ دادند به نفع خود استفاده کن. با این کار حس موفقیت به تو دست می دهد.

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In رشد فردی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…