صفحه نخست رشد فردی موفقیت شخصی ۵ عادتی که به شما آسیب می رسانند

۵ عادتی که به شما آسیب می رسانند

stock-photo-142606763
5 عادتی که به شما آسیب می رسانندReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 11Rating:

همه ما از جویدن ناخن ها گرفته تا خوردن تنقلات کم ارزش، عادات بدی داریم که باید ترک کنیم. بعضی از ما به این فکر می کنیم که چگونه این عادات بد را کنار بگذاریم، در حالیکه برخی دیگر به عادت های خطرناک خود ادامه می دهیم. عادات بد ما را از رسیدن به اهدافمان باز می دارند و انرژی ما را می گیرند. نکته خطرناک درباره عادات بد این است که بیشتر ما نمی دانیم که چنین عاداتی داریم. قبلا درباره اینکه چطور برای یک سبک زندگی پربازده برنامه ریزی کنید و چطور چیز جدیدی را که آموخته اید به خاطر بسپارید، صحبت کرده ایم. بنابراین در این مقاله به بحث درباره اینکه چطور می توان عادات بد را ترک و عادات خوب را جایگزین آنها کرد، می پردازیم.

عادات بد چطور شروع می شوند

مهم نیست که چه عادتی را در خود شکل می دهیم –خوب یا بد- این کار با یک حلقه عادتی شروع می شود. حلقه یک فرآیند ۳ بخشی است که با یک “علامت” شروع می شود و به ذهن ما می گوید به یک حالت اتوماتیک وارد شود و یک رفتار آشکار را دنبال کند. سپس این رفتار به یک رفتار روتین تبدیل می شود. آخرین مرحله این فرآیند “پاداش دهی” است، که همان چیزی است که به ذهن شما کمک می کند حلقه عادتی را در آینده به یاد آورد. وقتی که حلقه عادتی را به اندازه کافی تکرار کردید، مغزتان انرژی کمتر و کمتری برای تکرار آن فعالیت نیاز خواهد داشت. وقتی که رفتار شروع می کند به تکرار شدن به صورت اتوماتیک، مغزتان می تواند هنگام انجام آن رفتار تقریبا بی حرکت باقی بماند.  این یک مزیت واقعی است چراکه بدین معناست که شما می توانید انرژی خود را صرف کار دیگری کنید. فرقی نمی کند آن کار یادگیری یک مهارت جدید باشد یا ایجاد یک عادت جدید. خبر بد این است که این فرآیند می تواند مانند یک شمشیر دو لبه باشد. از آنجا که حلقه عادتی هم برای عادات بد و هم برای عادت خوب کاربرد دارد، شما ممکن است یک عادت بد را بدون آنکه خودتان متوجه شوید، شروع کنید. طبق گفته های James Clear، متخصص رفتارهای انسانی، بیشتر عادت بد توسط دو عامل بوجود می آیند: استرس و خستگی. مانند حل هر مساله دیگری، اگر بتوانیم ریشه استرس و خستگی خود را پیدا کنیم، سپس می توانیم احتمال شکل گیری یک عادت بد را کاهش دهیم. همچنین می توان گفت که عادات بد برخواسته از مسائل عمیقتری هستند که شما در زندگی تان آنها را تجربه کرده اید. از خود بپرسید: آیا ترس و اعتقادات محدود کننده های هستند که شما را به عقب می کشند و باعث می شوند که رفتاری را ادامه دهید که به شما آسیب می رساند؟

برای مثال، باز کردن صفحه تان در شبکه های اجتماعی یا جعبه دریافت پیام ایمیلتان در صبح ممکن است یک عادت بد باشد، زیرا به بازدهی، تمرکز و توانایی شما برای انجام امور آسیب وارد می کند. اما ریشه اصلی این عادت می تواند ارتباط نداشتن با افراد مهم زندگی تان باشد. نکته مهم در اینجا این است که به جای کنار گذاشتن کامل یک عادت بد (یعنی بررسی نکردن شبکه های اجتماعی)، اقدام موثرتر و واقع بینانه تری انجام دهید؛ یعنی یک عادت خوب را جایگزین آن کنید (یعنی از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده بخواهید هفته ای یک بار بیایند پیشتان تا حس برقراری ارتباط در شما زنده شود).

چطور باید عادات بد را ترک کرد

بیایید عمیقتر به این مساله بپردازیم. قبل از پرداختن به بخش بعدی، سعی کنید به عادت بدی که می خواهید در زندگی تان ترک کنید، فکر کنید. این کار ما را به نکته اول هدایت می کند:

از عادت بد خود آگاهی کامل بدست آورید.

اقدام معمول این است که عادت بد را نادیده بگیرید و امیدوار باشید که به تدریج از بین می رود. اما طبق گفته های James Claiborn، روانشناس و کمک نویسنده کتاب “دستور العمل تغییر عادات: چطور عادات بد را ترک و عادات خوب را در خود شکل دهیم” دقیقا عکس این موضوع صحیح است. ما باید آگاهی خود از این عادت های بد را افزایش دهیم.  او می گوید”چیزی که من پیشنهاد می دهم نوعی ثبت کردن است؛ یک چک لیست از رفتارهای خود تهیه کنید تا بفهمید هر چند وقت یک بار رفتاری را تکرار می کنید و تحت چه شرایط آن را انجام می دهید. ما باید یک رفتار را بشناسیم تا بتوانیم آن را به شکلی موثر تغییر دهیم.”

Robin Sharma می گوید: “آنچه که مورد ارزیابی قرار می گیرد، ارتقاء می یابد.”

دقیقا شما هم باید پیشرفت خود در باشگاه را ارزیابی و دنبال کنید تا بتوانید نتایج را ارتقاء دهید و همچنین باید در مورد عادت هایتان نیز همین کار را انجام دهید.

خود را از محرک های بد خلاص کنید

محرک ها یا علائم چیزهایی هستند که در ابتدا حلقه عادتی را شروع می کنند. به منظور برطرف کردت عادات بد، باید از شر محرک هایی که آنها را ایجاد می کنند، خلاص شویم. اگر می خواهید خوردن تنقلات بی ارزش را متوقف کنید، همه آنها را دور بریزید. اگر می خواهید چک کردن شبکه های اجتماعی را متوقف کنید، یک اپلیکیشن مسدود کننده وب دانلود کنید. بستگی به توان خودتان دارد که چقدر طول بکشد تا یک عادت بد را کنار بگذارید. اگر محیط باعث می شود که ترک عادت برایتان سختتر باشد، پس باید محیطتان را عوض کنید. Art Markman، پرفسور روانشناسی دانشگاه تگزاس می گوید: “هر چه بیشتر محیط اطراف خود را مدیریت کنید، احتمال موفقیتتان بیشتر خواهد شد.”

 

یک عادت خوب را جایگزین یک عادت بد کنید

ترک یک عادت بد کافی نیست. شما باید یک عادت خوب را نیز جایگزین آن کنید. از آنجا که استرس و خستگی از علل شاخص ایجاد عادات بد هستند، طبیعی است که اگر چیزی نداشته باشیم که جایگزین آنها کنیم، ذهنمان دوباره به سمتشان کشیده می شود. ما باید برنامه ریی کنیم که چه چیزی را می توانیم جایگزین عادت بد کنیم و به آن عادت کنیم. بعد از دور ریختن تنقلات بی ارزش، می توانیم در یک کلاس آشپزی ثبتنام کنیم یا عضو یک باشگاه ورزشی شویم. به جای چک کردن شبکه های اجتماعی، کتاب های بیشتری بخوانیم، کلاس زبان برویم و غیره.

یک مربی/ شریک مسئول پیدا کنیم

طبق تحقیق “راهنمای غایی برای یادگیری سریعتر هر چیزی” که ما انجام داده ایم، ۵ دلیل عمده برای اینکه چرا چیزی را ترک می کنیم وجود دارد:

۱-  زمان کم می آورید (و کار را پایان می دهید)

۲- پولتان تمام می شود (و کار را پایان می دهید)

۳- می ترسید (و کار را پایان می دهید)

۴- کار را جدی نمی گیرید (و کار را پایان می دهید)

۵- علاقه خود را از دست می دهید (و کار را پایان می دهید)

با درک این دلایل قبل از ترک یک عادت بد، می توانیم خود را آماده زمانی کنیم که این مسائل به ناچار پیش می آیند. مهمتر از آن اینکه، می توانیم به طور قابل توجهی شانس موفقیت را با پیدا کردن شخصی که ما را در انجام کار مسئول می داند، افزایش دهیم. بسته به عادت بدی که می خواهید ترک کنید، ممکن است به یک شخص حرفه ای (مانند یک مربی شخصی، تراپیست و غیره) یا تنها یک دوست صمیمی که مشوق شما باشد، نیاز داشته باشید.

درک کنید که شما تنها یک انسان هستید

می توانیم همیشه امیدوار باشیم که شما سابقه خوبی دارید، اما احتمال اینکه لغزش هایی داشته باشید هم زیاد است. این موضوع ۱۰۰% طبیعی است. اگر در تمرین موفق نشوید، دیر از خواب بیدار شوید، هوس چیزهای شیرین و چاق کننده کنید یا یکی از دروس زبان را از دست بدهید، دنیا به آخر نمی رسد. شما انسان هستید و این چیزها کاملا طبیعی است. به جای سرزنش کردن خودتان بخاطر انجام آن کارها، خود را ببخشید. ما همه اشتباه می کنیم، حتی بزرگترین قهرمانان و رهبران جهانی هم حداقل یکبار با شکست روبرو شده اند. مهم این است که برخیزید و به جلو پیش بروید. ببینید چه چیزی باعث شده دوباره آن عادت بد را انجام دهید و دفعه بعد برای موفقیت تلاش کنید. در اینجا به همه آنچه که باید انجام دهید اشاره شده است.

اقدامات بعدی…

برای وارد عمل شدن، در زیر به اقداماتی اشاره کرده ام که به شما توصیه می کنم آنها را به کار بگیرید:

  • اول عادت بدی که می خواهید ترک کنید را در نظر بگیرید (آگاهی شخصی)
  • ببینید چند بار در روز، هفته یا ماه آن را تکرار می کنید (جمع آوری داده ها)
  • سعی کنید بفهمید چه چیزی محرک آن عادت است: زمان خاصی از روز، کسانی که اطرافتان هستند، محیطتان و غیره. (آنالیز داده ها)
  • عادت خوبی که می خواهید جایگزین آن عادت بکنید را انتخاب کنید. (یعنی قطع ارتباط شبکه های اجتماعی و یادگیری یک زبان)

در پایان روز، بدانید که چگونگی ترک عادات بد تنها ۱۰% معادله است. ۹۰% باقیمانده از اقدام کردن و ممارست در موقعیت های سختی که به ناچار پیش می آید، حاصل می شود. بیشتر مردمی که برای ترک عادات بد خود اقدام کرده اند، بارها قبل از اینکه به نتیجه برسند با شکست روبرو شده اند، اما نکته مهم این است که آنها هرگز تسلیم نشده اند. به یاد داشته باشید که ممکن است سریعا به موفقیت نرسید، اما اگر بتوانید سریع خود را ببخشید و دوباره وارد عمل شوید، خواهید فهمید که چطور در کمترین زمان عادات بد خود را کنار بگذارید. خبر خوب این است که زمانی که بفهمید چطور یک عادت بد را کنار بگذارید، می توانید همه عادات بد دیگر را نیز در زندگی کنار بگذارید.

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In موفقیت شخصی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…