صفحه نخست تکنولوژی وضعیت نسل چهارم در دنیا

وضعیت نسل چهارم در دنیا

نسل ۴
وضعیت نسل چهارم در دنیاReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 10Rating:

اول بخار آمد و اولین ماشین هایی که برخی از کارهای گذشتگانمان را مکانیزه کردند. سپس برق آمد، خط تولید  و ظهور تولید انبوه. سومین دوره صنعتی با ظهور کامپیوتر و آغاز اتوماسیون همراه بود که روباتها و ماشین ها جایگزین نیروی کار انسانی در آن خطوط تولید شدند. و اکنون ما وارد چهارمین دوره صنعتی شده ایم که در آن کامپیوتر و ماشین های خودکار به شیوه ای جدید با هم پیوند می خورند و روباتها از راه دور به کامپیوترهایی وصل هستند که به الگوریتم های یادگیری ماشینی مجهز هستند که می توانند علوم رباتیک را با آموزش های کوتاه از جانب انسانها یاد بگیرند. دوره چهارم صنعت آنچه که موسوم به “کارخانه هوشمند” است را معرفی می کند که در آن سیستم های سایبر فیزیکی  بر فرایندهای فیزیکی کارخانه نظارت می کنند و تصمیم های غیرمتمرکز می گیرند. سیستم های فیزیکی تبدیل به اینترنت اشیا می شوند که با هم و با انسانها از طریق شبکه وایرلس ارتباط برقرار کرده و همکاری می کنند.

برای اینکه یک کارخانه یا سیستم صنعتی نسل ۴ نامیده شود باید این خصوصیات را داشته باشد:

  • قابلیت تعامل: ماشین ها، وسایل، سنسورها، و افرادی که با هم ارتباط برقرار می کنند.
  • شفافیت اطلاعات: سیستم ها یک نسخه مجازی از جهان فیزیکی را از طریق داده های سنسور خلق می کنند تا اطلاعات را در مورد یک موقعیتی خاص ارائه دهند.
  • کمک فنی: توانایی سیستم ها برای پشتیبانی از انسانها در تصمیم گیری و حل مسائل و توانایی کمک به انسانها در انجام وظایفی که برای انسانها بسیار مشکل و ناایمن هستند.
  • تصمیم گیری غیرمتمرکز: توانایی سیستم های سایبر فیزیکی برای گرفتن تصمیم های ساده به تنهایی و تا آنجا که ممکن است مستقل شوند.

اما مثل هر تغییر عمده دیگر، به کارگیری صنعت نسل ۴ نیز چالشهایی به همراه دارد:

  • با ادغام سیستم های جدید و دسترسی بیشتر به این سیستم ها مشکلات مربوط به امنیت داده ها افزایش می یابد. بعلاوه، دانش تولید مالکیت نیز یک مشکل امنیتی در آی تی خواهد شد.
  • برای ارتباط سایبر فیزیکی موفق، درجه بالای ثبات و اعتبار نیاز است که رسیدن به آن و نگه داشتن آن دشوار است.
  • نگه داشتن یکپارچگی فرایند تولید با دخالت انسانی کمتر می تواند مشکل ساز شود.
  • وقتی ماشین های خودکار جدید آغاز به کار می کنند، یک نگرانی همیشگی از بین رفتن مشاغل انسانی پردرآمد است.
  • جلوگیری از مشکلات فنی که می توانند منجر به تعطیلی پرهزینه تولید شود نیز یک چالش است.

بعلاوه، تجربه و نیروی انسانی کافی برای اجرای این سیستم ها نیز وجود ندارد. همچنین سهام داران و سرمایه گذاران نیز تمایلی به سرمایه گذاری وسیع در فناوری های جدید ندارند.

اما مزایای یک مدل صنعت نسل چهارم می تواند بیش از نگرانی های بسیاری از کارخانه های تولیدی باشد. در شرایط کاری بسیار خطرناک، سلامت و ایمنی کارگران انسانی را می توان تا حد زیادی بهبود بخشید. زمانی که داده های مربوط به هر مرحله از فرایند تولید و عرضه موجود باشد، زنجیره های تدارکات را می توان راحتتر کنترل کرد. کنترل کامپیوتری می تواند منجر به بهره وری و محصول  باثبات تر و با اعتبارتر شود. و برای بسیاری از شرکت ها، درآمد، سهم بازار، و سود بیشتر را به همراه خواهد داشت.

گزارش ها حتی حاکی از آن هستند که بازارهای نوظهوری مانند هند می توانند از کارهای صنعتی نسل ۴ سود زیادی ببرند. شهر سین سیناتی در اوهایو خود را به عنوان یک “شهرنمونه صنعت نسل ۴” معرفی کرده تا سرمایه گذاری و نوآوری را در بخش تولیدی این شهر تشویق کند.

در اینجا پرسش این نیست که آیا صنعت نسل ۴ در حال ظهور است یا خیر، بلکه پرسش این است که صنعت نسل ۴ با چه سرعتی در حال ظهور است. در مورد داده های بزرگ و دیگر روندهای تجاری، به نظرم افرادی که زودتر از همه به این صنعت روی می آورند به دلیل شجاعتشان در استفاده از این فناوری جدید پاداشی دریافت نمی کنند، و آنهایی که از تغییر خودداری می کنند، با ناکارآمد شده و از دیگران عقب می افتند.

منبع

forbes

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In تکنولوژی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…