تکنولوژی

امکان سنجی متوقف شدن اینترنت

 

امروزه بسیار از افراد مشهور به دنبال تعطیل کردن اینترنت هستند. در این میان “کیم کارداشیان” یک از مشهور ترین آنهاست. تصور براین است که اینترنت به هیچ عنوان تعطیل پذیر نیست؛ اما به راستی آیا اینترنت می تواند متوقف شود؟

قبل از بحث پیرامون امکان سنجی متوقف شدن اینترنت، ابتدا در خصوص چیستی آن به بحث خواهیم نشست.

اینترنت، به وسیله مسیریاب های ارتباطی بنیادی و کابل ها ساخته می شود.  مسیریاب منزل شما به ISP (تامین کننده خدمات اینترنتی همانند شرکت های Comcast، AT and T، Talk,Talk و غیره) و سپس  سرویس های مربوطه اطلاعات و درخواست شما را به ISP بعدی منتقل می کند؛ این فرآیند انتقال به طور متوالی ادامه پیدا کرده و بعضا مرز برخی از کشورها را نیز طی کرده تا به ISP هدف برسد، در نهایت ISP هدف، درخواست شخص مربوطه را به وی بازمی گرداند. نود و نه درصد از ارتباطات اینترنتی در سراسر جهان، از طریق کابل هایی که به  “کابل های ارتباطی” زیردریایی شهرت دارند، انجام می شود؛ مسیر حرکت آنها زیردریا است. طول آنها می تواند به صدها هزار مایل برسد، همین طور ارتفاع آنها نیز چیزی در حد ارتفاع اورست است. در ارتباط با موضوع اصلی یا همان متوقف سازی اینترنت، می توان این گونه اذعان داشت که آن تحت کنترل هیچ سرور مرکزی نیست، ضمن اینکه تاکنون هیچ فن آوری خاصی نیز در این زمینه به وجود نیامده است. همان طور که در مباحث فوق به آن اشاره شد، محل اصلی تغذیه اینترنت، ISPها هستند. جهت خاموش نمودن اینترنت، کمپانی های مربوطه نیاز به ایجاد یک اتحاد جهانی دارند تا به طور همزمان، اینترنت در سراسر جهان خاموش شود. امروزه از کشوری تا کشور دیگر امکان وقوع اتفاقات زیادی وجود دارد. مسئله مهم در اینجا، میزان کنترل ISP ها توسط دولت هاست؛ به عنوان نمونه در برخی از کشورها، جریان اینترنت به طور کلی خاموش است.

  • مصر در 28 ژانویه سال 2011، هشتاد و هشت درصد از سرویس اینترنت کل کشور را قطع کرد، علت اصلی این بود که تامین کننده خدمات اینترنت این کشور، یک شرکت دولتی داخلی به نام “مصر تلکام” بود و با افزایش فشارها برعلیه دولت حسنی مبارک به عنوان حکومت وقت، دولت را به این نتیجه رساند که بهترین تصمیم را اتخاذ کرده است.
  • در روز سه شنبه، هفتم می 2013، اینترنت به مدت 20ساعت در سوریه قطع شد. دولت علت را نقص فنی کابل ها اعلام کرد اما بسیاری بر این عقیده بودند که حکومت جهت کنترل شورش ها علیه دولت، این اقدام را انجام داده است.
  • در سال 2004، عبدالقیوم رئیس جمهور مالدیو، جهت کنترل فشارها بر علیه رژیم خود، کلیه مسیرهای اینترنتی این کشور را قطع نمود.
  • برخی از کشورها از جمله کره شمالی از طریق ماهوراره “کوآنگ می یونگ” با اینترنت دولتی، نوعی اینترانت(درون نت) را ایجاد کرده اند.

ذکر موکد این نکته خالی از اشکال نیست که این موضوع(قطع اینترنت) فقط مختص به کشورهای فوق نیست؛ کره شمالی، برونئی، چین و بسیار ی از کشورهای دیگر تجارب منطقه ای و ملی بسیار زیادی در ارتباط با قطع اینترنت دارند، اما برخی دیگر از کشورها شاهد فیلتر شدید سایت ها هستند، درجه این فیلتر گاهی اوقات آنچنان شدید است که حتی دسترسی به موتور جستجوگر” گوگل” نیز امکانپذیر نمی باشد. راه های زیادی برای قطع اینترنت توسط یک شرکت خدمات رسان اینترنتی وجود دارد. برای هر دو روش قطع فیزیکی و دیجیتالی اینترنت لیستی از موضوعات و اشخاص ممنوعه تعبیه شده است؛ در روش فیزیکی با استفاده از برخی وسایل مخابراتی، ارتباط اینترنتی قطع می شود، روش دیجیتالی نیز شامل روش هایی برای ویرایش کانال های مسیریاب است. با وجود قوانین دقیق مربوط به اینترنت، جهان غرب امکان کمتری برای وقوع موضوعاتی از جمله قطع اینترنت دارد. در سال 2010در آمریکا، حفاظت از فضای سایبری به عنوان یک سرمایه ملی در قالب طرحی به مجلس سنا ارائه شد. بر اساس این طرح، در صورت اعلام وضعیت اظطراری توسط رئیس جمهور، وزارت امنیت داخلی آمریکا می تواند به صورت اجباری ارتباط کلیه کامپوترها، شبکه ها و وب سایت ها را با اینترنت قطع نماید، این طرح هم اکنون در دستور کار سنای آمریکا است.

در انگلستان، دو قانون برای اعمال قدرت حکومتی جهت قطع اینترنت وجود دارد. قانون حوادث غیرمترقبه کشوری و قانون ارتباطات 2003. براساس قانون اخیر، ISPها می توانند در مواقع خاص فعالیت خود را متوقف نموده یا راه ارتباطات اینترنتی را مسدود سازند. براساس قانون ارتباطات، این قانون باید تحت نظارت وزارت فرهنگ که مسئولیت آن هم اکنون با “جان وایتینگ دل” است، به اجرا درآید. بسیار ی دیگر از کشورهای غربی نیز قوانینی مشابه با تمرکز بر فیلترینگ دارند؛ به عنوان نمونه فرانسه در سال 2011 قانونی را تحت عنوان “قانون تعلیق” به تصویب رساند. این قانون مشتمل بر لیست سیاهی از سایت های معین است. بنابراین اینترنت تنها با یک دگمه جادویی قابلیت قطع فوری را ندارد. اما اگر فرض را بر این گذاشت که کلیه شرکت های خدمات رسان اینترنتی جهت قطع اینترنت با یکدیگر متحد شوند و تمامی قوانین مربوط به این حوزه نیز نادیده انگاشته شود؛ دنیا می تواند وارد عصر سکوت اینترنت شود. دنیایی که از نظر این مقاله ارزش زیستن ندارد؛ در چنین دنیایی ارزش تمام فن آوری های جدید اینترنت به صفر رسیده و جهان “توئیتر” و تمامی نرم افزارهای دیگر اینترنت نیز نابود خواهد شد. چنین روزی به طور حتم روز سیاه بشریت خواهد بود و نگارنده این مقاله نسبت به موافقت خوانندگان با این موضوع اطمینان دارد. قانون آزادی بیان و سایر قوانین حقوق بشری، قویا بر این نکته تاکید دارند که انسان بدون هیچ گونه نگرانی نسبت به خاموشی اینترنت، می توانند تمامی موضوعات مورد دلخواه خود را جستجو کرده و یا به اشتراک بگذارند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن