صفحه نخست رشد فردی موفقیت شخصی برای موفقیت، تفکر تعیین میکند نه عادات

برای موفقیت، تفکر تعیین میکند نه عادات

طرز تفکر مثبت - دقیقه
برای موفقیت، تفکر تعیین میکند نه عاداتReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 4Rating:

فکر می کنید اهداف چگونه محقق می شوند؟ سخت کوشی؟ اقدامات زیاد؟ گرچه این آیتم ها در رسیدن به اهداف اولویت دارند، اما هیچ یک از آنها بدون طرز فکری مثبت امکانپذیر نیست. به عنوان انسان، تمایل داریم وقتی که به امیدها و آرزوهای خود فکر می کنیم با دیدی منفی به آنها بنگریم. ما تمایل داریم که باور کنیم چه از درون خودمان و چه از طرف نیروهای بیرونی محدودیت هایی وجود دارند که باعث می شوند ما به آنچه که می خواهیم در زندگی نرسیم. تمایل برای فکر کردن به این موضوع که “فقط زمانی که آن را ببینم، باورش میکنم” نشان می دهد که فکر ما متمرکز بر اهدافی است که تنها در صورتی واقعا قابل دستیابی هستند که محقق شوند. مشکل اینجاست که این طرز فکر رایج عقاید محدودکننده ما را تقویت می کند و نشاندهنده یک عدم اعتقاد در درون خود ما است.

طرز فکر مثبت

موفقیت در دستیابی به اهداف برخواسته از “طرز فکر مثبت” است. فکرهای مثبت آنهایی هستند که براساس نگرش های ذهنی مثبت، تمایلات و عادات قدرتمند بر پیروزی تمرکز می کنند. داشتن یک طرز فکر مثبت یک راه مطمئن در افزایش چشمگیر شانس شما برای رسیدن به اهدافتان است. این ایده که دستیابی به اهداف، به عادات و اقدامات ما متنهی می شود در واقع یک طرز فکر پیش پا افتاده است که فاقد یک نکته ضروری است؛ و آن نکته این است که در واقع طرز فکر ما تعیین کننده انرژی و اقداماتی است که انجام می دهیم. یک طرز فکر منفی تمایل دارد تا اقدامات منفی ایجاد کند و همینطور اگر طرز فکری داشته باشیم که فقط متمرکز بر اقدام کردن باشد یعنی چیزی که ما آن را مدرک برای قابل دستیابی بودن اهدافمان می دانیم، راه رسیدن به هدف طولانی تر و دشوارتر می شود. به همین دلیل است که به جای نگرش “من فقط زمانی آن را باور میکنم که بتوانم واقعا ببینمش” باید برای رسیدن به موفقیت اینگونه فکر کنیم “وقتی که باورش کنم می توانم آن را ببینم”.

تاثیر دارونما که به ما درباره قدرت طرز تفکر نشان می دهد

تاثیر دارونما یک مثال عالی از این است که فکر ما تا چه حد می تواند قدرتمند باشد. در آزمایشات علمی به گروهی از شرکت کنندگان گفته شده بود که به آنها دارویی می دهند که می تواند بیماریشان را از بین ببرد اما در واقع به آنها فقط یک قرص شکر داده بودند که هیچ کاری انجام نمی داد (یعنی دارو نما). بعد از آزمایش، شرکت کنندگان معتقد بودند که آن دارو (دارونما) تاثیر مثبتی در آنها داشته؛ بعضی از آنها حتی معتقد بودند که گرچه چیزی تغییر نکرده، اما آن دارو بیماریشان را درمان کرده است. این یعنی قدرت فکر.

ما چطور این قدرت را در رسیدن به اهدافمان به کار می بریم؟ وقتی ما اهدافمان را تعیین می کنیم چقدر معتقدیم که واقعا آنها محقق می شوند؟ آیا ایمان راسخ داریم که به اهداف و آرزوهایمان می رسیم؟ آیا ایمنی کامل داریم و تزلزل ناپذیر هستیم؟ بیشتر ما اینگونه نیستیم زیرا افکاری منفی و اعتقادی محدود داریم که مانعمان می شوند تا کاملا ایمان داشته باشیم که می توانیم یا اهدافمان کاملا امکانپذیر هستند. ما مایلیم که به نظرات منفی دیگران درباره غیر قابل دستیابی بودن آرزوهایمان گوش دهیم  یا در برابر فشارهای اجتماعی که باعث می شوند باور کنیم باید در جهتی مشخص فکر و عمل کنیم، سر تعظیم فرود آوریم. دلایل زیادی وجود دارند که چرا ما چنین طرز تفکرات منفی ای داریم اما حقیقت این است که می توان به یک تفکر مثبت رسید.

چطور باید یک طرز فکر مثبت ایجاد کرد

افرادی با طرز فکرهای مثبت روش ویژه ای برای درک امور دارند. آنها دارای نگرشی مثبت هستند و به توانایی های خود در رسیدن به موفقیت ایمان کامل دارند. با داشتن چنین نگرشی در ذهن، ما راه هایی را به شما نشان می دهیم که می توانید با استفاده از آنها یک طرز فکر منفی را به طرز فکری مثبت تبدیل کنید.

۱- یک طرز فکر مثبت برخواسته از یک طرز فکر رشد یافته است

یک طرز فکر چطور خود را بروز می دهد؟ این طرز فکر را می توان از نحوه صحبت کردن با خودتان در خلوت تشخیص داد. شناخت آن از طریق توجه دقیق به خودتان هنگام صحبت کردن با خودتان و افراد اطرافتان امکانپذیر است. اگر عمدتا از زبانی منفی برای صحبت درباره اهداف و آرزوهایتان استفاده می کنید نشان می دهد که طرز فکر محدودی دارید.

یک طرز فکر منفی با خود مقدار زیادی عقاید محدود به همراه دارد. چنین طرز فکری، یک طرز فکر محدود ایجاد می کند یعنی فکری که نمی تواند چیزی فراتر از محدودیت های خود را ببیند. یک طرز فکر رشد یافته این محدودیت ها را می بیند و به فراتر از آنها نگاه می کند. چنین طرز فکری راه هایی برای غلبه بر محدودیت ها پیدا می کند و معتقد است که این کار منجر به پیروزی می شود. هنگام فکر کردن باره اهداف، یک طرز فکر منفی ممکن است بگوید “اگر شکست بخورم چه؟” ولی یک طرز فکر رشد یافته به همان هدف نگاه می کند و می گوید “شکست اتفاق می افتد اما به این معنا نیست که من موفق نمی شوم”. قدرت بسیار یادی برای تغییر نگرش ها وجود دارد.

۲- به دنبال موفقیت باشد

واقعا مهم است که ذهن خود را متمرکز بر جوانب مثبت هدفتان کنید. پیدا کردن انگیزه بواسطه دیگران می تواند یک پیشرفت واقعی باشد و شما را حین ارتقاء طرز فکر مثبتتان در مسیر درستی قرار دهد؛ می تواند ایمان شما را تقویت کند که اهدافتان قابل دستیابی هستند. افرادی را پیدا کنید که می توانید با آنها درباه نحوه رسیدن به اهدافشان صحبت کنید و به دنبال افراد مثبت باشید و اطرافتان را پر کنید از چنین افرادی.

این واقعا ضروری است که یاد بگیرید طرز فکر مثبت خود را ارتقاء دهید.

۳- عوامل منفی را از خود دور کنید

می توانید خودتان بر عوامل منفی غلبه کنید و یا اینکه از طریق دیگران این کار را انجام دهید. درک کنید که نظرات منفی افراد نشات گرفته از ترسشان است و افرادی با عقاید محدود کننده توان تحمل طرز فکر مثبت شما را ندارند. اما برای بیشتر ما زمزمه های منفی از درون خودمان نشات می گیرند و به شکل کلماتی مانند “نمی توانم”، “نمی شود” و “نباید” خود را بروز می دهند. گاهی هنگام فکر کردن درباره نحوه رسیدن به اهداف، تفکرات ذهنی مان به صورت عباراتی قطعی مانند “با این کار به جایی نمی رسم” یا “من همیشه شکست می خورم” بروز می کنند. وقتی می بینید چنین فکرهایی به سراتان می آید باید عباراتی همچون “من همیشه توانایی رسیدن به اهدافم را دارم” یا “من هرگز شکست نمی خورم” را جایگزین آنها کنید. بهتر است فکر کنید که مهم نیست در گذشته چه اتفاقی رخ داده است. به یاد داشته باشید که هر روز تازه یک تقدیر پاک است برای شما تا نگرش خود را تنظیم کنید.  

۴- یک چشم انداز برای خود ایجاد کنید

تجسم هدف غایی و دیدن آن در ذهن خود ویژگی طرز فکرهای مثبت است. اجازه دادن به خودمان برای تصور موفقیتمان، هیجانی قدرتمدن در ما ایجاد می کند که نمی توان میزان آن را تعیین کرد. وقتی که ذهن ما از فکر رسیدن به هدف به وجد می آید، ما بیشتر متعهد می شویم، بیشتر برای رسیدن به هدف تلاش می کنیم و هر کاری می کنیم تا آن هدف محقق شود. اگر این روند شامل تجسم یک دورنمای عظیم باشد که بتوانید به آن نگاه کنید تا هدف را به شما یادآوری کند، تمام روزها را به شوق رسیدن به هدف می گذرانید. تکنیک های کوچکی مانند، در داشتن طرز فکری مثبت به شما بسیار کمک می کند و نباید آن را از دست داد.

یک داستان الهام بخش

برای قرن های متمادی متخصصان می گفتند که پیمودن ۱ مایل در مدت کمتر از ۴ ثانیه غیر ممکن است. در ۶ می سال ۱۹۵۴، Rodger Bannister این کار را انجام داد. Bannister بی وقفه موفقیت خود را تجسم می کرد و معتقد بود که او می تواند آنچه را که همه می گویند غیر ممکن است انجام دهد و این کار را هم کرد.

جالتر این است که بلافاصله بعد از Bannister افراد زیاد دیگری هم توانستند آن کار را انجام دهند. اینکار چطور امکانپذیر بود در حالی که سال ها کسی این کار را نکرده بود؟ زیرا در ذهن مردم ناگهان انجام آن ممکن به نظر رسید- زمانی که مردم فهمیدند این کار قابل دستیابی است تصوری مثبت در ذهنشان ایجاد شد. بعد از گذشت بالغ بر ۵۰ سال از زمانی که Bannister این کار غیر ممکن را انجام داد، رکورد او به ۱۷ ثانیه کاهش یافت و این یعنی قدرت طرز فکر مثبت.

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In موفقیت شخصی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…