مذاکره و سخنرانی

صحبت کردن در میان جمع از زبان سخنرانان جهانی TED

چه کسی دلش نمی خواهد که مانند Tony Robbins جمعیت را به وجد آورد یا مانند Obama همه حضار را تحریک کند؟ بیشتر سخنرانان جهانی TED فهمیده اند که چطور می توان این کار را کرد.

شما هم همراه با یادگیری هر مهارت دیگری باید وارد عمل شده و آنها را سرمشق خود قرار دهید. ما در این مقاله بهترین نکات درباره صحبت کردن در میان جمع از نظر سخنرانان جهانی TED را گردآوری کرده ایم تا شما هم بتوانید به یکی از سخنرانان بزرگ دنیا تبدیل شوید.

1- سخنرانی کردن برای ارائه چیزی به مردم نه برای دریافت چیزی

کار غیر معمولی نیست که ببینید سخنرانان بر روی صحنه می آیند تا محصولات و کتاب های خود را بفروش برسانند. این حقیقیتی آشکار است. اینها کسانی هستندکه سخنران جهانی Simon Sinek آنها را “دریافت کنندگان” می نامد. او اظهار می کند که “ما حیواناتی بسیار اجتماعی هستیم. حتی اگر در دورترین نقطه صحنه هم ایستاده باشید ما می توانیم بگوییم که شما یک ارائه کننده هستید یا یک دریافت کننده و احتمال دارد که مردم بیشتر به یک ارائه کننده نه یک دریافت کننده-  اعتماد کنند، چراکه او ارزش را به آنها ارائه می کند و چیز جدیدی به آنها یاد می دهد که در آنها ایجاد انگیزه می کند.”

2- بر روی نفستان تمرکز کنید تا بتوانیدتمرکزتان را حفظ کنید

به آخرین باری که نگران بودید و سطح آدرنالین در خونتان بالا بود فکر کنید. چه حواستان بوده، چه حواستان نبوده در آن لحظات نفس کشیدنتان کم عمق و سطحی بوده است. این امر نه تنها نفس کشیدن را سختتر می کند، بلکه ترس ناشی از نگرانی را نیز افزایش می دهد. یکی از مربیان سخنرانی TED، Gina Barnett پیشنهاد می کند که: “3 یا 4 دم و بازدم آگاهانه و یکنواخت داشته باشید. اجازه دهید شکمتان کاملا به داخل برود و عمیقا نفس بکشید. این کار باعث می شود انرژی تان متمرکز شود و بر روی افکارتان تسلط داشته باشید.”

3- اسلایدهای ارائه را بگذارید برای جلسات هیات مدیره

سخنرانان بزرگ جهانی همچون Tony Robbins،Gray vaynerchuk و Simon Sinek از اسلاید در سخنرانی های خود استفاده نمی کنند. Cliff Attkinson می گوید “تنها کار مهمی که باید انجام دهید تا یک سخنرانی بی نظیر داشته باشید این است که قبل از شروع به کار با فایل پاورپوینت، یک داستان تعریف کنید.”

این بدین معنا نیست که در صورت استفاده از یک میز ارائه همه چیز مطلوب خواهد بود و مشکلی پیش نمی آید، بلکه شما باید با یا بدون میز ارائه، داستانی برگفتن داشته باشید.

4- از زبان ساده استفاده کنید

کلید پیشرفت در مهارت های ارتباطی ساده کردن است.

وقتی Steve Jobs از iPod رونمایی کرد، می توانست درباره عمر مفید باتری، قابلیت بالای حافظه x گیگابایتی و سرعت بالای انتقال فایل ها صحبت کند، ولی از هیچ یک از اصطلاحات فنی معمول که یک مدیر استفاده می کند استفاده نکرد. در عوض گفت: ” iPodیعنی یک هزار آهنگ در جیب شما.”

با نگاهی دقیقت به به سخنرانی Jobs می توان فهمید عناوینی که او استفاده می کرد عباراتی قدرتمند، به یاد ماندنی و ویژه بود که به طور ثابتی به سخنرانی اش اضافه می کرد. از خود بپرسید: آیا به جای تمرکز بر روی چشم انداز، صرفا در حال توضیح ویژگی های محصول یا ایده ام هستم؟

5- قدرت مکث کردن را در خود تقویت کنید

بیشتر سخنرانان مبتدی در سخنرانی های خود از چیزهایی مثل “اااا”، “امممم” استفاده می کنند که باعث می شود جو مشوش شود. اما بزرگترین سخنرانان TED قدرت مکث کردن را خود تقویت می کنند، که باعث می شود زمان کافی برای تمرکز بر روی مابقی گفته هایشان داشته باشند و در عین حال تاثیر کلامشان نیز به طور چشم گیری افزایش می یابد. بیایید برگردیم به سخنرانی به یاد ماندنی Steve Jobs به نام “قبل از آنکه بمیری چطور زندگی می کنی” در دانشگاه Stanford در سال 2005؛ تنها در دقیقه اول سخنرانی، او 9 بار مکث کرد.

این ممکن است برای سخنرانان مبتدی بیش از حد سخت باشد، اما راه های زیادی برای غلبه بر این ناراحتی وجود دارد.

Gina Barnett می گوید که باید تمرکز کرد. او توضیح می دهد که: “چیزی مثلا رنگ سبز را انتخاب کن و به اطراف سالن نگاه کن تا ببینی کجا می توانی آن رنگ را پیدا کنی. یا چیزی را انتخاب کن که به آن نگاه کنی. ببین مردم چه کفش هایی پوشیده اند یا چه کسانی ساعت دست کرده اند یا نگاه کن که نور چگونه بر کف سالن منعکس می شود.”

6- اتفاقات غیر منتظره را پذیرا باش.

جذابیت و بخش پنهان پر پتانسیل یک سخنرانی زنده در این است که هر چیزی می تواند در آن اتفاق بیفتد. از اسلایدهایی که بخوبی فرمت نشده اند تا میکروفون که در خلال سخنرانی با مشکل روبرو می شود، هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد و شما باید خود را برای هر چیزی آماه کنید. کلید موفقیت در این است که هر چیزی را بپذیرید و بتوانید از وقایعی که اتفاق می افتد به نفع خود و برای جذاب کردن سخنرانی استفاده کنید.

7- حضار را درگیر سخنرانی کنید

چطور می توانید اطلاعات بیشتری به یاد آورید؟ با غوطه ور شدن در موضوع. مغز انسان  به طور طبیعی ارتقاءداده شده تا بتواند از طریق گوش دادن به سخنرانی مطالب را یاد بگیرد. در واقع لابراتوارهای ملی آموزش با طرحی که به نام “هرم یادگیری” شناخته می شود، روی کار آمدند.  نتایج تحقیق آنها نشان داد که مغز انسان ها:

 

5% از آنچه که هنگام سخنرانی یاد گرفته اند را می توانند به یاد بیاورند (یعنی سخنرانی های کالج یا دانشگاهی)

10% از آنچه که هنگام مطالعه یاد گرفته اند را می توانند به یاد بیاورند (یعنی کتاب ها و مقالات)

20% از آنچه که از رسانه های دیداری و شنیداری یاد گرفته اند را می توانند به یاد بیاورند (یعنی اپلیکیشن ها و ویدئوها)

30% از آنچه که از یک نمایش یاد گرفته اند را می توانند به یاد بیاورند

50% از آنچه که هنگام شرکت در گروه های مباحثه ای یاد گرفته اند را می توانند به یاد بیاورند

75% از تمرین چیزی که قبلا یاد گرفته اند را می توانند به یاد بیاورند

90% از آنچه که هنگام استفاده فوری (یا هنگام تدریس به دیگران) یاد گرفته اند را می توانند به یاد بیاورند

این موضوع نشان می دهد که مهم نیست سخنرانی شما چقدر خوب بوده چرا که اگر حضار از طریق درگیر شدن با موضوع سخنرانی شما و تعامل چیزی نیاموزند، در آینده تنها بخش بسیار کمی از حرف های شما را به یاد می آورند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن