صفحه نخست رشد فردی رشد یادگیری اهمیت یادگیری از طریق مشاهده و تصویر

اهمیت یادگیری از طریق مشاهده و تصویر

آموزش یادگیری-دقیقه
اهمیت یادگیری از طریق مشاهده و تصویرReviewed by محمد هلاکوئی on Jul 9Rating:

Agassiz Louis زیست شناس معروف سوییسی، نمونه ای از یک ماهی را روی میز در مقابل یک دانشجوی کارشناسی ارشد قرار داد.

دانشجو گفت: “این فقط یک خورشید ماهی است.” و Agassiz پاسخ داد: “می دانم.”

او ادامه داد: “توضیحی درباره آن بنویس. فکر کن چه چیزی می توانی درباره او بنویسی بدون اینکه به او آسیبی بزنی. وقتی کارت تمام شد برمی گردم تا نتیجه کارت را ببینم.”

قدرت مشاهده

دانشجو حدودا یک ساعت مشغول نوشتن شد تا جایی که مطمئن شد تقریبا همه آنچه که باید درباره ماهی میدانست را فهمیده است. اما آن روز هر چه منتظر شد استادش برنگشت حتی روز بعد هم استاد نیامد. در تمام طول آن هفته از استاد خبری نشد. دانشجو منظور استادش را فهمیده بود: استاد می خواسته که او عمیقتر ماهی را مشاهده کند. تقریبا بعد از ۱۰۰ ساعت مطالعه، دانشجو شروع که به دقت بیشتر به جزییاتی که قبلا از توجه به آنها غافل بوده: فلس های ماهی چطور شکل گرفته و الگوهایی را ایجاد کرده بودند، قرارگیری داندان ها، شکل هر یک از دندان ها و ویژگی های دیگر، همه جزییاتی بودند که قبلا به آنها توجه نکرده بود. وقتی که استاد در نهایت برگشت و دانشجو همه آنچه که آموخته بود را برایش شرح داد، Agassiz پاسخ داد “درست نیست” و شروع کرد به قدم زدن در اتاق. دانشجو که ابتدا عصبانی و شکه شده بود، در نهایت دوباره با قدرتی تازه مشغول به مشاهده شد. او همه یافته های قبلی خود را کنار گذاشت. او برای یک هفته هر روز ۱۰ ساعت را به مطالعه ماهی پرداخت. وقتی که او در نهایت استاد خود را ملاقات کرد کاری شگفت آور ارائه کرد.

هنر مقایسه چیزها

دانشجوی Agassiz بعد از تحقیق درباره خورشید ماهی، نوشت “من هنر مقایسه چیزها را آموختم.” او آموخته بود که چطور یک دندان با دندان کناری مقایسه می شد، چطور یک فلس با فلسی که در سمت مخالفش قرار داشت مقایسه می شد؟ تقارن نیمه پایینی ماهی چگونه با نیمه بالایی آن مقایسه می شد؟

هنر مقایسه در بخش های بسیار زیادی از زندگی به طور چشمگیری مفید است. برای مثال وزنه برداری را در نظر بگیرید:

من در ۵ سال اولی که وزنه برداری می کردم، بهترین نتایج را در سطح متوسط بدست آوردم. فکر می کردم که  اطلاعات باعث می شود بتوانم این کار را انجام دهم. مانند بسیاری از مردم، فکر می کردم همین که روال درست کار را بدانم موفق می شوم و همه چیز درست پیش می رود. تصورم این بود که هنوز به سطح بالاتر نرسیده ام زیرا هنوز اطلاعات درستی از کار ندارم. آنچه که نمی دانستم این بود که تحقیق برای پیدا کردن فرمول از قبل ساخته شده مطلوب مانع از آن می شد که بتوانم نتایج واقعی ام را ببینم. وقتی که بیشتر دقت و تمرکز کردم، دیدم که بدنم به حجم بیشتر بهتر واکنش نشان می دهد نه به فشار بیشتر. متوجه شدم که کشش بنیادین بدنم دریک سری از حر کات اصلی کم است. می توانستم از این یافته های بصری برای تطبیق دادن آموزش با نیازم استفاده کنم و متعاقباً نتایج بهتری کسب کنم. از طریق مشاهده بود که توانستم پیشرفت کنم.

خودت وارد عمل شو

Richard Feynman می گوید: “من هرگز به حرف های متخصصان توجه نمی کنم، بلکه خودم هر چیزی را مورد بررسی قرار می دهم.”

وقتی Richard Feynman، نخبه فیزیک بر روی یک تئوری جدید فروپاشی بتا کار می کرد، متوجه چیز جالبی شد. سال ها متخصصان می گفتند که فروپاشی بتا تنها در حالت خاصی اتفاق می افتد، اما وقتی او خودش آزمایشات را انجام داد نتایج دیگری بدست آورد. در نهایت Feynman داده های اصلی را که همه متخصصان تئوری های خود را براساس آن انجام می دادند مورد بررسی قرار داد و متوجه شد که داده ها ناقص بودند. برای سال های هیچ کس به خود این زحمت را نداده بود تا داده های اصلی را مورد مطالعه قرار دهد یا آنها را تکرار کند. همه متخصصان آن را برای یکدیگر نقل می کردند و از نظرات مشترک خود برای توجیه تئوری استفاده می کردند. Feynman وارد عمل شد و همه چیز را به سادگی دگرگون کرد زیرا خودش تحقیق کرد.

خودتان به دقت نگاه کنید و ببینید

Agassiz Louis می گوید “حقیقت را در دست های خودتان بگیرید؛ خودتان نگاه کنید و ببینید.”هر کاری را خودتان در دست بگیرید تا بفهمید که تنها تعداد اندکی از مردم واقعا این کار را انجام می دهند. اکثر مردم به جای آنکه داستان اصلی را بخوانند، عنوان منابع ثانویه را مورد مطالعه قرار می دهند. بیشتر دانشجویان زیست شناسی به جای آنکه ۱۰۰ ساعت را صرف دیدن همه جزییات ماهی کنند، به دنبال توضیحات اینترنتی هستند.  وقتی افراد می گویند “من یک مقاله درباره تغییرات آب و هوایی مطالعه کردم” در واقع منظورشان این است که “من عنوان یک مقاله دباره تغییرات آب و هوایی را خواندم.” به همین دلیل است که انجام یک کار خسته کننده جامع تر یک مزیت مقایسه ای واقعی محسوب می شود. آنچه متخصصان می گویند را فراموش کن و ببین که خودت چه نتایجی بدست می آوری.

 

منبع

lifehack

مشاهده مقالات بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد هلاکوئی
Load More In رشد یادگیری

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *

این موارد رو هم بررسی کنید

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کند

بلک بری از DTEK50، ایمن ترین گوشی اندروید جهان، رونمایی می کندReviewed by دقیقه on Aug 6Ra…